O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu

Haruki Murakami
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów
O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów

Opis

W roku 1982 Haruki Murakami sprzedał jazzowy bar i poświęcił się pisaniu, a chcąc utrzymać się w formie, zaczął biegać. Po roku treningów przebiegł samodzielnie z Aten do Maratonu. Od tamtej pory zaliczył dziesiątki maratonów i kilka triatlonów, pisząc między wyczynami kilkanaście cieszących się ogromnym uznaniem książek. O czym mówię? rozważa wpływ biegania na swoje życie i przede wszystkim na pisarstwo. Książka ta jest po części rejestrem treningów, dziennikiem intymnym, pamiętnikiem z podróży, a po części wspomnieniami. Obejmuje czteromiesięczny okres przygotowań do Maratonu Nowojorskiego z roku 2005. Świat Murakamiego oglądany przez soczewkę biegania jest na zmianę zabawny i otrzeźwiający, radosny i filozoficznie zadumany, ale nade wszystko odkrywczy - zarówno dla tych, którzy biegają i nie czytają i dla tych, którzy czytają i nie biegają.
Data wydania: 2010
Wydawnictwo: Muza
Stron: 190
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Haruki Murakami Haruki Murakami
Urodzony 12 stycznia 1949 roku w Japonii (Kioto)
Haruki Murakami (jap. 村上 春樹 Murakami Haruki) – japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Urodził się w Kioto, lecz dorastał w Kobe. Jego dziadek był buddyjskim duchownym. Murakami studiował w latach 1968–1975 na Wydziale Literat...

Pozostałe książki:

Po zmierzchu Przygoda z owcą Kafka nad morzem Norwegian Wood Na południe od granicy, na zachód od słońca
Wszystkie książki Haruki Murakami

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pisarz i biegacz

16.12.2010
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Do tej pory miałam okazję przeczytać chyba cztery czy pięć książek tego autora i urzekł mnie swoim stylem oraz światami, które tworzy w powieściach. Kiedy jednak na rynku pokazała się ta książka podchodziłam do niej z mieszaniną ekscytacji oraz sceptyzmu - co to może być za kombinacja? Sceptycyzm podsycany był dodatkowo przez moje prywatne "zatargi... {} Recenzja książki O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu

@enga@enga {}

O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu

16.07.2012

Każdy z nas, a co najmniej większość ma jakąś pasję. Nieważne co to takiego, większość ludzi ma jakieś zajęcie, rzecz, czynność, którą robi bo lubi, do której nikt go nie zmusza i która czyni go szczęśliwym, sprawia mu przyjemność. Dla mnie bez wątpienia takim zajęciem jest czytanie, ale nie tylko. Może chociaż bieganie nie jest (jeszcze) moją pasj... {} Recenzja książki O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu

"O czym mówię kiedy mówię o bieganiu"

11.02.2012

Jak zapewnia nas wydawca „Świat Murakamiego (…) jest nade wszystko odkrywczy - zarówno dla tych, którzy biegają i nie czytają książek, jak i dla tych, którzy czytają i nie biegają.” Nie wiem, do której z tych kategorii się zaliczam. Jeżeli już muszę wybierać, to chyba do drugiej – odsetek czasu poświęcony lekturze książek będzie o wiele wyższ... {} Recenzja książki O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2021-01-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Wspomnienia, biografie

Mimo niewielkich rozmiarów pamiętnik Murakamiego jest niebywale treściwy. I szczery.
Na niecałych dwustu stronach japoński pisarz pozwala zajrzeć czytelnikowi wgłąb siebie, swoich motywacji i uczuć.
Dowiadujemy się co czuje przed startami, jak jego podejście do sportu zmieniało się przez lata i co właściwie daje mu bieganie długich dystansów.
Murakami w posłowiu pisze, że “O czym mówię...”, nie jest autobiografią, ale czytając o czynności, która od tylu lat wypełnia mu tak dużą część życia, nie sposób nie ulec wrażeniu, że poznajemy go bardzo dobrze. Jest w tym pewna intymność, gdy opowiada o bólu i niepewności, o potrzebie założenia co rano adidasów i ruszenia w drogę, o coraz słabszych wynikach, które przychodzą z wiekiem pomimo wzmożonych wysiłków włożonych w treningi…
Czy książka zainteresuje “niebiegaczy”? Nie mam pojęcia. Fanów pisarza raczej tak, jeśli jednak ma być to pierwsza rzecz Japończyka, to odradzam, bo można się zrazić, a to już byłaby działanie na szkodę czytelnika.

{}× 24 | link |
@magdalena.borkowska13
2020-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Szczerze mówiąc, słyszałam o tym autorze wiele opinii – pozytywnych i negatywnych.
Jest to pierwsza książka po jaką sięgnęłam. Uważam, że był to dobry wybór.
"O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu" pokazała mi autora z krwi i kości. Czuję, że dzięki jego szczerym opowiadaniom, pokazania ziarenka siebie, nawiązała się między nami mistyczna więź.
Cieszę się, że Murakami opisał swoje zmagania. Ukazał inne spojrzenie na m.in. uprawianie sportu.

Polecam sportowcom początkującym i zaawansowanym, osobom, które są zainteresowane sportem, jak i osobom, które są ciekawe, dlaczego ktoś o zdrowych zmysłach ma ochotę w ogóle się męczyć? Sądzę, że ten pamiętnik choć w pewnym stopniu będzie potrafił odpowiedzieć na tak trudne pytanie.

{}× 1 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Nie biegam (i po lekturze tej książki wiem, że nie będę) a z Murakamim zetknęłam się dopiero po raz drugi. Zatem nie jestem fanką autora i nie jestem biegaczem długodystansowym, nawet in spe. Mimo to polecam "O czym mówię..." - jest to bardziej rzecz o wytrwałości, konsekwencji i podążaniu swoją ścieżką, niż jedynie techniczny poradnik jak być pisarzem i maratończykiem.

{}× 1 | link |
@Grzegorz
2021-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Haruki Murakami

Kolejna książka Murakamiego po którą sięgnąłem i do której mam bardzo osobisty stosunek. Autor opisuje nam szczegóły swojej przygody z bieganiem, które zmieniło jego życie. Książka jest czymś w rodzaju pamiętnika - czytamy o treningach, przygotowaniach do maratonów, oraz nadludzkim wysiłku i woli jakie Haruki Murakami wkłada w swoją pasję. Myślę że każdy biegacz, który sięgnie po tę lekturę, w pewnym momencie zauważy że tak naprawdę czyta wiele rzeczy o sobie samym i poczuje z autorem silną więź. Sam również jestem biegaczem i podobnie doznałem tego efektu "lustrzanego odbicia". Z książki dowiadujemy się również o tym, jak autor został pisarzem i jak godzi ze sobą dwie pasje swojego życia - bieganie i pisanie.

{} | link |
@bunia
2010-12-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Ta książka (choć trochę monotematyczna) odpowiedziała mi na kilka pytań, m.in. dlaczego ludzie w ogóle biegają w maratonach i czym jest właściwie bieganie. Mam również ochotę złożyć wielki ukłon w stronę Murakamiego za to, jak potrafi urzeczywistniać swoje marzenia i za determinację z jaką do nich dąży. Mam nadzieję, że jego przykład zmotywuje mnie w chwilach słabości i wbrew wszystkiemu i wszystkim powiem "dam radę!".

{} | link |
@Edhiel
2011-07-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Na półce

Biegałam od czasu do czasu dla przyjemności, ale myślę, że po tej książce zacznę biegać systematycznie. Nie mam wielkich ambicji biegać maratonów - chcę to robić dla siebie, tak jak to robił Pan Murakami. Ta książka różni się od jego pozostałych dzieł, lecz styl jego twórczości zachował się w tej książce również. Naprawdę bardzo polecam.

{} | link |
@jestemzabujana
2010-07-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Po długim oczekiwaniu wzięłam tą książkę do rąk i przeczytałam w jeden wieczór, bo prozę H.M. uwielbiam. Nie jest to książka na miarę "Kroniki ptaka nakręcacza" czy "Kafki nad morzem", ale swój magnetyzm ma. Pamiętnik obowiązkowy do przeczytania dla fanów Murakamiego.

{} | link |
@encaminne
2011-01-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Dzięki tej książce zaczęłam poważnie biegać! No bo jak tu nie biegać, kiedy ma się 25 lat i zastałe mięśnie, podczas gdy 60-latek biega dziennie 10km, a raz do roku maraton...

{} | link |
KA
2020-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
SZ
2020-04-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 0_Posiadam 1_Biografie i wywiady 2_Papierowe 3_Przeczytane
@vonHuuss
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2014 i wcześniejsze Literatura japońska Posiadam
UL
2012-03-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@Puella13
2019-08-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@wojownik1500
2019-03-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
AL
2018-12-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl