Piąte przykazanie

Hanna Greń
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Piąte przykazanie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

Po uzyskaniu licencji detektywa Dioniza Remańska kupuje dom w Strzygomiu. Przyjmuje kilka prostych zleceń i powoli rozkręca firmę. Pewnego dnia w agencji pojawia się Maria Pisarek. Zrozpaczona kobieta twierdzi, że jej syn, Paweł, który zdaniem policji zaginął, został tak naprawdę zamordowany. Podejrzewa prawie wszystkich mieszkańców miejscowości Osiny, którzy rzekomo szykanowali jej dziecko, a w końcu doprowadzili do śmierci chłopaka.
Z czasem wychodzi na jaw, że Paweł Pisarek, młody i zdolny informatyk, szantażował wiele osób, jednak z powodu braku dowodów śledztwo zostaje zawieszone. Równolegle prowadzona jest sprawa bestialsko skatowanego proboszcza.
Czy zniknięcie Pawła może mieć coś wspólnego z morderstwem proboszcza, w którego komputerze chłopak znalazł dowody na to, że ksiądz wykorzystywał seksualnie nieletnich? Dioniza wie, że poszukiwanie mordercy przyniesie więcej pytań niż odpowiedzi.
Data wydania: 2020-10-14
ISBN: 978-83-66570-13-9, 9788366570139
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Cykl: Dioniza Remańska, tom 3
Stron: 398
dodana przez: Vernau

Autor

Hanna Greń Hanna Greń
Urodzona w 1959 roku w Polsce (Wisła)
Urodziłam się dawno, dawno temu, w roku 1959, w mroźne, styczniowe popołudnie, a miało to miejsce w zasypanej śniegiem Wiśle. Tam mieszkałam przez wiele lat, potem przeniosłam się do Bielska-Białej. Z wykształcenia jestem ekonomistką, do dziś nie wie...

Pozostałe książki:

Wioska kłamców Więzy krwi Mam chusteczkę haftowaną Upiorne święta Północna zmiana
Wszystkie książki Hanna Greń

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pomiędzy skrajem piekła i nieba

10.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„(…) najczęściej skraj nieba jest jednocześnie skrajem piekła, bo w życiu nie można być trochę, żeby zasłużyć na miano dobrego człowieka”. Osiny to kolejna mała hermetyczna miejscowość, pełna zagadek, w cyklu „Doniza Remańska” Hanny Greń, gdzie brudy pierze się we własnym domu, sprawiedliwości dochodzi się na własnym podwórku, a karę wymierza w... {} Recenzja książki Piąte przykazanie

@gala26@gala26 {}× 23

Fenomenalny thriller z wątkiem sakralnym w tle.

13.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Hanna Greń to niekwestionowana, prawdziwa dama polskiego kryminału. Jej kunszt, wyrafinowanie, styl, w jakim pisze o zbrodni. To czyni ją prawdziwą damą. Często piszę o książkach, że znajdują się elementy, które opisuję jako "takie, których nigdy nie spotkałam", bo książki wciąż mnie zaskakują. Tym razem jednak nie ma w tym ani grama przesady. Nie... {} Recenzja książki Piąte przykazanie

@karolcik@karolcik {}× 3

Zmowa milczenia

4.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Hanny Greń i choć „Piąte przykazanie” jest trzecią częścią serii przygód o Dionizie Remańskiej, to nieznajomość dwóch pierwszych części nie przeszkadza w odkrywaniu bieżącej historii. Dioniza, młoda była policjantka otwiera biuro detektywistyczne, oczekując ciekawych zleceń. Pierwsza klientka nie robi na... {} Recenzja książki Piąte przykazanie

@anu_histeria@anu_histeria {}× 1

Piąte przykazanie

13.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Piąte przykazanie", to było moje kolejne spotkanie z twórczością Hanny Greń. Pierwsze to było "Wioska kłamców", czyli pierwsza część tej serii. Drugiej niestety nie przeczytałam. Ale czy można czytać tę książki bez znajomości poprzednich? Jak dla mnie, i tak, i nie. Jako, że czytałam pierwszą część, to brakowało mi właśnie kolejnych wydarzeń. Ni... {} Recenzja książki Piąte przykazanie

Moja opinia o książce

Opinie

@gala26
2020-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2020 Moja prywatna biblioteczka Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Thriller, sensacja, kryminał Wyzwanie czytelnicze 2020

Kolejna mała hermetyczna miejscowość, pełna zagadek, gdzie wszyscy mieszkańcy postanowili milczeć i chronić swoje tajemnice. Jak zwykle u Pani Greń mocno rozbudowane tło obyczajowe, ale zabrakło mi w nim istotnych zmian w życiu prywatnym Dionizy, ale jeszcze przed nami, pozostały dwa tomy. Ciekawa zagadka kryminalna w parze z wierzeniami ludowymi. Świetna rozrywka na długie jesienne wieczory.

{}× 20 | link |
@czytanie.na.platanie
2020-11-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2020 Posiadam

Pamiętacie jak brzmi piąte przykazanie? Bo właśnie z nim związana jest trzecia część cyklu kryminalnego z nietuzinkową prywatną detektyw Dionizą Remańską autorstwa Hanny Greń. Wszystkie powieści łączy specyficzny klimat hermetycznych małych miejscowości, zamkniętych na obcych, okrytych zmową milczenia.
Tym razem trafiamy do owianej legendą wsi Osiny, zgodnie z którą mieszkańców chronią osy. Chyba jednak nie wszystkich, bo w krótkim odstępie czasu znika młody mężczyzna, niedługo po nim miejscowy wikary, a ksiądz zostaje brutalnie zamordowany. Czy to nie zbyt wiele na małą miejscowość?
Dioniza Remańska dostaje zlecenie odnalezienia zabójcy młodego mężczyzny, bo choć ciała nie znaleziono jego matka jest pewna, że chłopak nie żyje. Nie był lubiany we wsi, ale czy rzeczywiście sąsiedzi byliby zdolni posunąć się do morderstwa? Co skrywają? I czy są w stanie utrzymać swą tajemnicę w sekrecie?
Okazuje się, że każdy z mieszkańców ma za uszami większe, lub mniejsze grzeszki. Czy Dionizie uda się dotrzeć do ich sumień i odkryć prawdę?
Autorka porusza tym razem trudne i bolesne tematy, jednak wskazując na nieuchronność konsekwencji za popełniane czyny. Pokazuje też jak łatwo jest rzucić oskarżenia, trudniej przyznać do błędu i przeprosić.
Z każdą kolejną częścią rośnie moja sympatia do bohaterów tego cyklu i może to jest powodem, że czytało mi się ją jeszcze przyjemniej, niż wcze...

{}× 2 | link |
CZ
2021-01-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam

"Piąte przykazanie" to trzeci tom serii z Dionizą Remańską, detektyw, byłą policjantką. Tym razem Dioniza zajmuje się zaginięciem Pawła Pisarka. Zrozpaczona matka Pawła prosi ją o pomoc, podejrzewając, że został zamordowany przez kogoś z Osin - małej wioski. Równocześnie w wiosce dochodzi do brutalnego zabójstwa proboszcza. Autorka poruszyła problem pedofilii wśród księży.

Lubię powieści autorki. Z przyjemnością przeczytałam kolejny kryminał. Jeśli chcecie przeczytać dobry kryminał to gorąco zachęcam do lektury! To wciągająca seria!

{}× 2 | link |
@maciejek7
2021-07-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane kryminał z Biblioteki

Kolejny dobry kryminał z Remizą Demańską. Polecam całą serię.

{}× 1 | link |
@zaczytany.bebenek
2021-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane 2020 Recenzenckie

„Piąte przykazanie” to kolejny tom o Dionizie Remańskiej. Była policjantka uzyskała licencję detektywa i kupiła dom w Strzygomiu, gdzie próbuje rozkręcić własny biznes. Pierwszą klientką jest Maria Pisarek, która poszukuje zaginionego syna. Kobieta przeświadczona jest, że jej syn został zamordowany, a policja z braku dowodów przestała badać sprawę. Gdy Dioniza przyjmuje sprawę, okazuje się, że Paweł Pisarek nie był takim człowiekiem, jakim opisała go matka i szantażował mieszkańców Osin. W tym samym czasie zamordowany zostaje proboszcz Osin.
*
To już trzecie spotkanie z Dionizą i równie interesujące co poprzednie. Tym razem autorka poruszyła trudny i ciężki temat, przez co książka nie do końca jest tak lekka i przyjemna w odbiorze jak poprzednie tomy. Mimo wszystko nie odstaje od poprzednich. Piąte przykazanie porusza temat molestowania nieletnich przez osoby duchowne. Temat sam w sobie nie jest najłatwiejszy, więc były momenty, że buzowałam od emocji, ale nie wiem, czy da się inaczej. Podobnie jak poprzednie książki o Dionizie, ta również jest książką kryminalno-obyczajową, ale mi to zupełnie nie przeszkadza. Dionizę z każdym tomem lubię coraz bardziej, niektóre jej zachowania są zabawne, a mocno czekam na rozwinięcie wątku z Marcinem. Historia jest wciągająca, łączy ze sobą kilka wątków, które splatają się w spójną całość. Kolejny raz autorka wplata legendę o pochodzeniu nazwy miejscowości, co mi się bardzo podoba.
Uważam, że jeśli poprzednie tomy Wam się p...

{} | link |
@wilczkowska82
2021-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

{} | link |
KS
2021-09-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane B/STW 2021

Książka lepsza niż druga część. Ciekawa akcja. Szybko się czytało.

{} | link |
@angell15
2022-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@magdag1008
2021-09-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@magdalela84
2021-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Kryminał,sensacja,thiller Biblioteka
SI
2021-10-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane booktour 2021
@withwords_alexx
2021-02-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
@anettaros.74
2020-12-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@nikolajablonska37
2020-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Zaczytana_martuska
2020-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“(...) najczęściej skraj nieba jest jednocześnie skrajem piekła, bo w życiu nie można być ,,trochę", żeby zasłużyć na miano dobrego człowieka. Trochę dobry to za mało, podobnie jak trochę przyz...”
{}
#
“Nienawiść może być niszczącą siłą.”
{}× 2
#
“Nie wszyscy muszą mnie lubić. Do cholery, przecież nie jestem niedzielnym rosołem.”
{}× 4
#
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Wioska kłamców
Wioska kłamców
Hanna Greń
{}7.2/10
Po odejściu z pracy w policji Dioniza Remańska postanowiła odszukać zabójcę swojego ojca. Jego zaga...
Więzy krwi
Więzy krwi
Hanna Greń
{}7.6/10
Kiedy tracisz rodzinę, tracisz wszystko… W Świercznicy znalezione zostaje ciało Wioletty Kamińskiej...
Miasto głupców
Miasto głupców
Hanna Greń
{}8.2/10
Gdy Magdalena i Krzysztof Witeccy dowiadują się, że zostaną rodzicami, postanawiają spełnić swoje m...
Śmiertelna dawka
Śmiertelna dawka
Hanna Greń
{}8.1/10
W Bystrzycy Wielkiej znalezione zostaje ciało nastolatki, Klaudyny Poloczek. Miejscowa policja sądzi...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl