Północna zmiana

Hanna Greń
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów
Północna zmiana
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów

Opis

Rok 1980. Inga Piątkowska staje u progu dorosłego życia z niemałym bagażem doświadczeń. Choć od samobójstwa jej przyjaciela minął rok, wciąż nie może się pogodzić ze stratą. Mimo licznych teorii, tajemnica śmierci Maćka pozostaje niewyjaśniona.
Inga próbuje otrząsnąć się z poczucia winy i poukładać swoje życie na nowo. W czasie wyjazdu służbowego młoda kobieta poznaje Brinka Speedmana. Kanadyjczyk przyjechał do Polski, aby odwiedzić nieznaną dotąd rodzinę i odnaleźć cenną pamiątkę po pradziadku. Co ciekawe, od pierwszego spotkania z Ingą mężczyzna nie może się pozbyć wrażenia, że dziewczyna wygląda dziwnie znajomo.
Gdy Speedman znika w niewyjaśnionych okolicznościach, Inga zostaje uwikłana w sprawę jego zaginięcia.
Od tej pory każda z trudem zdobywana wskazówka będzie na wagę złota.
Data wydania: 2021-02-10
ISBN: 978-83-66736-37-5, 9788366736375
Wydawnictwo: Czwarta Strona
dodana przez: Vernau

Autor

Hanna Greń Hanna Greń
Urodzona w 1959 roku w Polsce (Wisła)
Urodziłam się dawno, dawno temu, w roku 1959, w mroźne, styczniowe popołudnie, a miało to miejsce w zasypanej śniegiem Wiśle. Tam mieszkałam przez wiele lat, potem przeniosłam się do Bielska-Białej. Z wykształcenia jestem ekonomistką, do dziś nie wie...

Pozostałe książki:

Wioska kłamców Upiorne święta Więzy krwi Jak kamień w wodę Mam chusteczkę haftowaną Północna zmiana Piąte przykazanie Śmiertelna dawka Światełko w tunelu Chodzi lisek koło drogi Miasto głupców Awers Gasnące światło Uśpione królowe Cynamonowe dziewczyny Otulone ciemnością Sam w dolinie Popielate laleczki Wilcze kobiety Imię śmierci Zły wybór Pięć i pół śmierci Zabójcza terapia Cień Sprzedawcy Snów Klopsiki, krokiety i inne zagadki Wszystkie barwy roku. Wyjątkowe opowieści na 12 miesięcy
Wszystkie książki Hanna Greń

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wielkie zmiany w życiu zwykłej dziewczyny

WYBÓR REDAKCJI
10.02.2021

Historia przedstawiona w „Północnej zmianie” rozgrywa się w Polsce, w czasach PRL-u. Autorka umiejętnie wykorzystuje wydarzenia historyczne, by oddać klimat tamtych lat i nastroje, które panowały pośród społeczeństwa. Bohaterowie powieści, również biorą w nich czynny udział, dzięki czemu młodszy czytelnik, który nie pamięta tych przełomowych zdarz... Recenzja książki Północna zmiana

@cherryladyreads@cherryladyreads × 8

Duże oczekiwania i wielkie rozczarowanie.

13.09.2022

Dawno nie zawiodłam się tak bardzo na książce napisanej przez znaną i cenioną pisarkę. Hanna Greń to marka sama w sobie, dlatego moje wysokie oczekiwania nie były bezpodstawne. Oczekiwałam kryminału z rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Akcja powieści osadzona jest w latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia. Autorka świetnie oddała klimat tamt... Recenzja książki Północna zmiana

@Malwi@Malwi × 22

Złoto dla zuchwałych

4.03.2021

Lubię czasem sięgnąć po coś z repertuaru Hanny Greń. Udziela się ona często na czytelniczych grupach w mediach społecznościowych i jawi mi się jako sympatyczna babka z ciętym dowcipem. Lata 80. Kanadyjczyk Brink Speedman, zauroczony polskimi krajobrazami, pragnie bliżej poznać kraj swego pradziada i jego mieszkańców. Ma też inny cel, odnalezien... Recenzja książki Północna zmiana

Mapa życia

12.10.2022

Hanna Greń "Północna zmiana". Powieść utrzymana w doskonałym stylu, tak charakterystycznym dla autorki. Udana kreacja świata zwykłych ludzi, z pewną nutą zagadki kryminalnej. Jednak powieść ta oferuje o wiele więcej. Niewątpliwie warto zwrócić uwagę na tło historyczno- obyczajowe, choć ta historia to nie całkiem taka odległa. Pisarka niezwykle rea... Recenzja książki Północna zmiana

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Wiejska_biblioteczka
2022-08-29
6 /10
Przeczytane Z biblioteki

"Północna zmiana" Hanny Greń to lekka i przyjemna powieść, w której naprzemiennie splatają się wątki kryminalne z obyczajowymi.

Fabuła osadzona jest w Polsce w latach 80-tych, gdzie niebawem wprowadzony zostanie Stan Wojenny i wszelkie jego konsekwencje . Niestety ten element historii został tutaj opisany nadzwyczaj pobieżnie, pobłażliwie, bo przecież wszyscy zomowcy byli wtedy mili i uprzejmi. Pozostała część tej historii jest ciekawa i wciągająca, szczególnie losy Ingi oraz Bronka, a dopełnienie stanowiło wyjaśnienie tajemnicy nieżyjącego już przyjaciela dziewczyny.

Akcja umiarkowana, pełna sekretów, czasami zbyt monotonna, a mimo to wciągnęła mnie od początku aż do zakończenia. Zakończeni, które miejscami było przewidywalne.

Lekki, prosty styl narratorski sprawiał, że czytanie tej książki było interesujące i przyjemne. Zresztą co tu ukrywać - bardzo lubię twórczość Hanny Greń i tutaj także się nie zawiodłam.

× 11 | link |
@kryminal_na_talerzu
2021-03-10
7 /10

„Północna zmiana” to trzynasta powieść Hanny Greń. Mimo iż określana jest jako kryminał, to intryga kryminalna jest tu na dalszym planie – głównie skupiamy się na codziennym życiu bohaterki Ingi, jej tajemnicach rodzinnych, które powoli odkrywa, i zwyczajnych codziennych problemach, których pod dostatkiem było w życiu w czasach PRLu. Wszystko jednak przedstawione jest tu z wyczuciem – mnie często w tego typu kryminałach retro denerwują mocne wątki polityczne, tu sytuacja przedstawiona jest jednak całkiem inaczej – gdzieś tam prawdziwa historia toczy się w tle, tak że wiemy, że ma wpływ na życie bohaterki, jednak mówi się o niej przy okazji, nie jest denerwująco podkreślana i wysuwana na plan pierwszy. Poza świetnym wyczuciem w kwestiach społeczno-historycznych autorka świetnie opisuje też relacje rodzinne Ingi, która nie ma w życiu łatwo – przez całe życie była gnębiona przez własną matkę. Dlaczego i jak długo będzie to znosić? Watek kryminalny podkreślony jest tak naprawdę na końcu powieści, ładnie spaja wszystkie tematy w całość. Muszę też podkreślić ładny styl autorki – w porównaniu do jej wcześniejszych książek ta jest bardzo dopracowana pod względem językowym, słownictwo jest dobrane z rozmysłem, przez co przez powieść wręcz się płynie. Mam tylko jedną małą uwagę dotyczącą wątku przyjaciela Ingi – nie pasował mi do reszty, kompletnie nie zgrał się z całością. Poza tym jednak bawiłam się przy książce rewelacyjnie i jestem zachwycona tym innym obliczem autorki! Szczer...

× 10 | link |
@WystukaneRecenzje
2021-03-05
7 /10

Jak każda książka tej Autorki, tak i ta jest pełnoprawnym kryminałem, ale z wątkiem obyczajowym w tle. To znak rozpoznawczy tej pisarki i myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tym razem lata osiemdziesiąte i choć nie byłam przekonana do tej historii, to stwierdziłam, ze musze sprawdzić, bo może to będzie ten moment, kiedy zacznę po nie sięgać. I co? I nie zawiodłam się, Pani Hanna kolejny raz sprezentowała czytelnikom fenomenalną powieść, którą z przyjemnością będę polecać!

× 10 | link |
@elcia17
@elcia17
2021-02-25
9 /10
Przeczytane

Śmiało mogę powiedzieć że otrzymałam to czego oczekiwałam. Wartka akcja, niewyjaśnione zniknięcie, główna bohaterka uwikłana w sprawę zaginięcia. Wspaniałe było przenieść się do czasów mojego dzieciństwa, czasów Solidarności gdzie strajki, przydziały na kartki, puste półki to była codzienność. Co najbardziej zaskoczyło mnie w lekturze Anny Greń? To główna bohaterka Inga. Na naszych oczach rozwinęła się z poczwarki w motyla, z osoby zmanipulowanej przez rodzinę, w osobę pewną siebie i zdeterminowaną. Polecam książka jest godna uwagi.

× 9 | Komentarze (1) | link |
@czytanie.na.platanie
2021-02-25
8 /10
Przeczytane Przeczytane 2021 Posiadam

Uwielbiam pióro Hanny Greń, ale dopiero dziś uświadomiłam sobie, że przeczytałam nie tylko wszystkie powieści, ale i opowiadania autorki. Mam oczywiście swoją ulubioną serię „W trójkącie beskidzkim”, ale po lekturze książki „Północna zmiana” przez chwilę wahałam się, czy jej nie zdetronizować. Ostatecznie sentyment do Petry i Konrada zwyciężył, ale najnowsza książka autorki ma wszystko to, czym jej twórczość mnie zachwyca.
Przede wszystkim ponownie otrzymałam tak charakterystyczne połączenie wątku obyczajowego i kryminalnego oraz świetnie wykreowanych bohaterów. Tym razem urzekł mnie również czas akcji. Przeniosłam się bowiem w klimatyczne i niespokojne lata 80., do których zawsze wracam z nostalgią.
Historia dziewiętnastoletniej Ingi wchodzącej w dorosłość, podejmującej walkę o swoją godność i stawiającej czoła wykorzystującej ją rodzinie, intryguje od pierwszych stron. Tym bardziej, że w tle przewijają się zapowiedzi tajemnic czekających na odkrycie. Podejrzana samobójcza śmierć przyjaciela Ingi, legendarna mapa prowadząca do ukrytego przed laty złota, czy stopniowo ujawniane tajemnice rodzinne, to jedynie niektóre z nici, z których utkana jest fabuła.
Wątek kryminalny, tym razem nieco zepchnięty na bocznicę, zarówno przez perturbacje osobiste bohaterki, jak i wydarzenia polityczne w kraju, wiąże się jednak z nimi nierozerwalnie tworząc spójną całość.
Autorka po raz kolejny pokazuje, że...

× 6 | link |
@my.ja.i.ty1
@my.ja.i.ty1
2021-04-19
9 /10
Przeczytane

Inga od zawsze miała pod górę. Matka jej rolę w rodzinnie sprowadziła do zaspokajania potrzeb starszej córki. Dla Ingi oznacza to, że po skończeniu szkoły musi podjąć pracę i ze skromnej pensji finansować zachcianki i fanaberie studiującej siostry. Dziewczyna tak przywykła do roli domowego Kopciuszka, że, pomimo poczucia niesprawiedliwości, zbytnio się nie buntuje.
Całkowity brak zainteresowania i zepchnięcie jej na margines życia rodzinnego to nie jedyne problemy wchodzącej w dorosłe życie młodej dziewczyny. Inga od ponad roku próbuje pozbierać się po samobójczej śmierci swojego przyjaciela, Maćka. Pozbawiona wsparcia ze strony bliskich musi stawić czoła oskarżeniom rodziny chłopca, która uparcie twierdzi, że bezpośrednio przyczyniła się do podjętej przez niego decyzji. A jaka była prawda? Tajemnicę samobójstwa mogą pomóc rozwiązać pozostawione przez ofiarę pamiętniki. Jednak spisane wspomnienia trafiają w ręce Ingi, a ta postanawia informację o ich istnieniu zostawić jedynie dla siebie. Dlaczego?
Choć życie Ingi nie rozpieszcza, nieoczekiwanie dla niej samej, praca staje się miejscem w którym zostaje dostrzeżona. Jej sumienność i zaangażowanie skutkują propozycją podjęcia studiów zaocznych. Zostaje również wysłana służbowo do ośrodka wczasowego w nadmorskiej miejscowości. W trakcie tego wyjazdu Inga spotyka młodego Kanadyjczyka, Brinka Speedmana, który przyjechał do kraju chcąc poznać swoich polskich krewnych i odzyskać pamiątkową mapę.
Ta przypadkowa znajo...

× 4 | link |
@anettaros.74
2021-04-23
8 /10
Przeczytane

„Północna zmiana” Hanny Greń to książka, dzięki której przeniosłam się w przeszłość do lat 80. XX wieku. Pamiętam je mgliście, a dzięki Autorce mogłam sobie odświeżyć wspomnienia i nawet poszperałam w rodzinnym lamusie, by odkopać relikwie przeszłości. Coś nawet znalazłam.

"Północna zmiana" to połączenie kryminału i powieści obyczajowej, ze zdecydowaną przewagą tej drugiej. I uwierzcie mi, że jest to idealne połączenie. Jeśli dodać do tego niesamowity klimat czasów Solidarności i wielkich zmian oraz doskonałe kreacje bohaterów, to otrzymamy powieść, od której trudno się oderwać. Pani Hania Ma niesamowity dar tworzenia wielowątkowych historii, które z łatwością wciągają czytelnika w wir wydarzeń.

Historia Igi Piątkowskiej, która staje, na progu dorosłego życia już od samego początku rozbudza ciekawość. Dziewczyna żyje w ciągłym poczuciu winy po samobójczej śmierci przyjaciela. Rodzinne relacje są tragiczne. Iga nie ma wsparcia. Jest zdana wyłącznie na siebie. Gdy trafia się niespodziewany wyjazd służbowy, Iga korzysta z okazji, by odetchnąć od rodziny. Na wyjeździe poznaje tajemniczego Kanadyjczyka, który przybył do Polski w poszukiwaniu rodzinnych korzeni i cennej pamiątki po pradziadku. Co łączy Igę z obcokrajowcem i w jakie kłopoty może ją wpędzić ta znajomość?

Hanna Greń stworzyła tak niesamowitą i absorbującą historię, w której z przyjemnością można się zatracić. Rodzinne tajemnice, trudne relacje międzyludz...

× 4 | link |
@silwana
2021-02-08
9 /10

„Północna zmiana” Hanny Greń to bardzo dobra książka osnuta wieloma sekretami zarówno rodzinnymi jak i tymi, które bywają między przyjaciółmi. Autorka w bardzo przyjemny sposób opisuje główną bohaterkę i jej losy właśnie uwikłane w różne sytuacje związane z sekretami. W krótki, ale bardzo charakterystyczny sposób opisuje też wydarzenia stanu wojennego, kartki na różne towary, kolejki za wszystkimi produktami, szarość tamtejszych lat, znajomości, bez których nic nie można było załatwić. To były czasy, które niektórzy wspominają z nostalgią. Nie jest to kryminał taki, w którym już od pierwszej strony pojawiają się trupy, tu trzeba na niego troszkę poczekać, ale warto. Gdyby nie morderstwo i późniejsze jego konsekwencje może nie byłoby tak ciekawie, ale „Piątka” niby taka szara myszka, przez nikogo niezauważana jest bardzo inteligentna i dzięki niej ta książka jest warta czytania. W życiu na wszystko trzeba poczekać, nie ma nic od razu i tutaj nasza bohaterka właśnie pokazuje nam poprzez swoje postępowanie, że małymi kroczkami, ale do przodu można zdziałać wszystko. Początkowo wydawało mi się, że książka będzie mało interesująca, ale jak już wciągnęła, to trudno było się od niej oderwać. Tytuł niewiele mówiący, okładka tym bardziej, ale treść dobra. Warto przeczytać.

× 3 | link |
@Gosia
2021-05-01
8 /10
Przeczytane

Ciekawa i bardzo przyjemna ksiązka.

× 3 | link |
MA
@Martak180
2021-02-20
6 /10

Powieść zaczyna się jak obyczajówka. Poznajemy młodą księgową Ingę Piotrowską, jej rodzinę, koleżanki z pracy i byłego chłopaka. W jej rodzinie panują skomplikowane relacje. Toksyczna matka faworyzuje starszą córkę, a Ingę wykorzystuje. Ojciec siedzi pod pantoflem władczej żony. Atmosfera jest ciężka. Czuć chłód w relacjach. Na delegacji Inga przechodzi przemianę. Dorasta, nabiera pewności siebie i po powrocie stawia warunki rodzinie, angażuje się w Solidarność.
Z czasem wychodzą na jaw tajemnice rodzinne, choć nie tylko u Piątkowskich. Ciekawiła mnie historia tej rodziny, jej związek z Kanadą. Autorka stworzyła ciekawe drzewo genealogiczne, a jego bohaterów ubrała w intrygujące wydarzenia na miarę czasów i miejsc. Dodała ważną pamiątkę i niezwykłą opowieść.
Długo czeka się na trupa. Potem fabuła nie koncentruje się tylko na śledztwie, ale na życiu z silnym akcentem na politykę. Dochodzenie idzie niemrawo. Wir dramatycznych wydarzeń wciągnął Ingę. Każda zdobyta wskazówka jest ważna. Atmosfera jest mroczna, potem gęstnieje.
Ważnym bohaterem jest historia. To ona narzuca pewne zachowania, czynności, wyzwala emocje. Lata 80. XX wieku były burzliwe. Strajki, Solidarność, ulotki, stan wojenny, MO, ZOMO, SB. Do tego wyzysk, kombinatorstwo, przekręty, kolejki, kartki na żywność. Pojawiają się postacie i miejsca znane z historii. Warstwa historyczna buduje klimat powieści i poniekąd wyznacza ścieżki, którymi podążają bohaterowie. Greń wiarygodnie od...

× 2 | link |
ZA
@zaczytanalala
2021-03-17
7 /10

Początek lat 80. Inga właśnie rozpoczyna dorosłe życie podejmując pracę oraz starając się uporać z samobójstwem przyjaciela. Sprawy nie polepsza fakt, że młoda kobieta nie może liczyć na wsparcie ze strony bliskich – matka wciąż jest z niej niezadowolona i traktuje ją niemal jak służącą, siostra stale jej dokucza, a ojciec w ogólnie nieb reaguje. Mimo wszystko dziewczyna wierzy w lepsze jutro i stara się wkroczyć w dorosłość z podniesioną głową.

W tym samym czasie do Polski przyjeżdża Kanadyjczyk, szuka kontaktu z rodziną w nadziei na odnalezienie legendarnej rodzinnej mapy skarbów. Inga spotka się z Brinkiem w czasie delegacji, ale nie przykłada zbyt dużej wagi do tego spotkania i szybko o nim zapomina.

Mężczyzna zostaje znaleziony zamordowany, a okoliczności jego śmierci są niejasne. Inga nawiązuje kontakt z rodziną ze strony ojca i odkrywa sekrety rodzinne, jakich nigdy by się nie spodziewała. W tym czasie ktoś próbuje wyłudzić od niej dokumenty, jednak sama nie wie dokładnie, jakie dokumenty sprawca ma na myśli. Jej życie jest zagrożone, a najgorsze jest to, że sprawca i motyw wciąż nie są znane. Czy uda się rozwiązać wszystkie zagadki?



***
Książka jest bardzo interesująca. Już same intrygi, jakie zostały w niej zawarte przez autorkę, pobudzają wyobraźnię czytelnika. Dodatkowo umiejscowienie opisywanych wydarzeń w trudnych latach 80. oraz konspiracja, w którą zamieszana jest główna b...

× 2 | link |
@zaczytanaangie
2022-12-13
9 /10
Przeczytane

Czasami celowo zwlekam z lekturą, by mieć na półce pewniaka na gorszy czas. Tym razem złożyło się tak, że zdążył powstać drugi tom i właśnie to zmobilizowało mnie do sięgnięcia po ten tytuł, choć początkowo nie miałam pojęcia o tym, że to będzie seria. Te zresztą też lubię odkładać, zwłaszcza gdy zapowiada się, że powstanie trylogia, bo w ich przypadku większy efekt daje w moim odczuciu przeczytanie całości na raz.
"Północna zmiana" to dość wyjątkowa powieść w dorobku Hanny Greń. Jest inna niż te, z którymi miałam przyjemność zapoznać się wcześniej. Przede wszystkim została osadzona w realiach PRL-u, więc dla mnie była to podróż w nieznane. Nie ukrywałam nigdy, że uwielbiam retrospekcje do tamtego okresu przy współczesnych fabułach, ale nie kojarzę chyba takiej typowo z lat 80.
Nie mogę skonfrontować wydarzeń ze swoimi wspomnieniami, ale odpowiadają one moim wyobrażeniom opartym na opowieściach i filmach z tamtych lat. Autorka stworzyła na kartach tej powieści wyjątkowy klimat, który był bardzo potrzebną przeciwwagą dla niezwykle mrocznej intrygi kryminalnej.
Główną bohaterką jest młodziutka Inga, która nie ma łatwo w domu, nie waha się więc, gdy dostaje propozycję wyjazdu służbowego. To właśnie on początkuje serie niespodziewanych zdarzeń i powoduje, że głęboko skrywane sekrety wychodzą na światło dzienne.
Muszę przyznać, że nawet nie probowałam układać własnych teorii dotyczących zagadek, jakie serwowała tym razem Hanna Greń. Zresztą byłam za bardzo sku...

× 2 | link |
@Agnieszka_Szajda
@Agnieszka_Szajda
2021-02-11
7 /10
Przeczytane

Nie znałam wcześniej tej autorki. Myślałam, że to jest debiut. Teraz koniecznie muszę przyjrzeć się reszcie jej twórczości, bo "Północna zmiana" jest naprawdę dobra.
Akcja książki toczy się w Polsce na początku lat 80. Nie pamiętam tych czasów, bo byłam wtedy małym dzieckiem, ale mam wrażenie, że Hanna Greń dobrze oddaje klimat tamtych lat. "Północna zmiana" to książka obyczajowa z nutą kryminału. Główna Bohaterka, Inga, dopiero weszła w dorosłość. Nie może dogadać się z rodzicami, szczególnie z matką. Ciągle nie pozbierała się po samobójczej śmierci przyjaciela. Odnajduje jednak w sobie siłę, by coś zmienić. Wtedy w jej życiu zaczynają się dziać dziwne rzeczy.
"Północna zmiana" to przede wszystkim książka o przemianie Ingi na tle wydarzeń politycznych. Wątek kryminalny jest niewielki i moim zdaniem niezbyt realny. Z kolei temat dziewczynki z końca książki jest dla mnie zupełnie zbędny. Jednak mimo pewnych niedociągnięć, bardzo dobrze czytało mi się tę historię.

× 2 | link |
@monweg
2021-03-06
7 /10
Przeczytane

Już niedługo pełna recenzja, dzisiaj tylko polecam niezdecydowanym i tym, którzy mają ochotę na ciekawy polski kryminał.
Bardzo interesująca propozycja od Hanny Greń - „Północna zmiana”. Trochę obyczajówka i trochę kryminał. Ten mariaż wyszedł autorce znakomicie. Młoda studentka Inga z korzeniami sięgającymi Indian Kanadyjskich. Nieboszczyk związany z dziewczyną więzami krwi. Śledztwo i bardzo ciekawy okres w Polsce – lata 1980 – 1986. Będą strajki, kolejki, kartki na żywność, milicjanci (nie koniecznie ci z żartów) i nie najmądrzejsi ZOMO-wcy. Polecam

× 2 | link |
@gosia.zalewska12
2021-02-27
8 /10
Przeczytane

Inga wkracza w dorosłe życie. W domu rodzinnym nie może dogadać się z matką i siostrą. Dziewczyna pracuje i rozpoczyna studia. Działa też w Solidarności. Obserwujemy życie Ingi w całkiem innym dla nas świecie. Świecie, w którym sklepy są puste, a potrzebne produkty można dostać tylko na kartki. Gdzie są strajki, milicja, stan wojenny i godzina policyjna. Ciekawie jest przenieść się w czasy PRLu, przypomnieć sobie jak to kiedyś było.
Książka to jest powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Warto ją przeczytać:)

× 2 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

– Maria An­to­ni­na miała rację – po­wie­dzia­ła póź­niej do Lu­cy­ny. – Chleb wcale nie jest nie­zbęd­ny do życia. Ciast­ka wy­star­czą.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl