Porzuć swój strach

Robert Małecki
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów
Porzuć swój strach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów

Opis

Możesz porzucić nadzieję, ale nigdy nie uwolnisz się od siedzącego w tobie strachu.

Miejscowy biznesmen ma zlecenie dla Marka Benera – prosi go o odnalezienie nastoletniej córki, Marty. Po serii głuchych telefonów dziennikarzowi wydaje się, że rozwiązanie jest już blisko, lecz za każdym razem mu umyka. Pętla zleceniodawcy na jego szyi powoli zaczyna się zaciskać. Jednak intuicja podpowiada Benerowi, że to w domu zaginionej dziewczyny może kryć się mrok, którego wcześniej nie dostrzegał.

W którym miejscu kończy się rodzinna tajemnica, a zaczynają gangsterskie porachunki?

Jeden nierozważny krok może mieć fatalne konsekwencje. Kiedy współpracowniczka Benera znika podczas pracy nad artykułem, okazuje się, że zaginięcie nastolatki może mieć więcej wspólnego z jego rodziną, niż mogłoby mu się wydawać. A podarunek ukryty w toruńskich zaułkach kluczem do przeszłości, której tak długo poszukiwał.

Czy rozwiązanie tej zagadki pozwoli mu zrozumieć, dlaczego Agata, jego ciężarna żona, zniknęła?

Drugi tom debiutanckiej trylogii Roberta Małeckiego, gdzie Marek Bener jest arogancki jak nigdy wcześniej. Czy porzucając strach, ma szansę odnaleźć ukochaną kobietę? Jakie sekrety przeoczył na drodze ku prawdzie?

Data wydania: 2024-08-07
ISBN: 978-83-08-08474-8, 9788308084748
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cykl: Marek Bener, tom 2
dodana przez: Vernau
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Robert Małecki Robert Małecki
Urodzony w 1977 roku w Polsce (Łódź)
Politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów oraz nowej zabawki – czytnika ebooków; szczęśliwy uczestnik warsztatów kreatywnego pisania realizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocław...

Pozostałe książki:

Żałobnica Skaza Wada Zmora Zadra Najgorsze dopiero nadejdzie Najsłabsze ogniwo Wiatrołomy Porzuć swój strach Wstyd Koszmary zasną ostatnie Balladyna Urwisko Zabójczy pocisk Zrost Awers Zapadlina Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe Rewers Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe Opowiem ci o zbrodni. Historie prawdziwe Nikomu się nie śniło Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia Wizjonerzy, kaznodzieje, anarchiści
Wszystkie książki Robert Małecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Porzuć swój strach

WYBÓR REDAKCJI
14.07.2021

Wracacie czasami do książek, serii, które czytaliście już wcześniej? Ja bardzo rzadko, bo uwielbiam, kiedy autor mnie zaskakuje, a akcja robi się nieprzewidywalna. I tu pojawia się problem, bo kiedy sięgam po raz kolejny po powieść, czy chociażby serial, to po paru minutach już nie mam ochoty czytać dalej, bo zwyczajnie wiem, co będzie dalej. Z tr... Recenzja książki Porzuć swój strach

Porzuć swój strach

29.06.2021

"Porzuć swój strach” Roberta Małeckiego należy zacząć czytać gdy ma się wolny dzień. Ktoś zapyta dlaczego, ja odpowiem, że dlatego, bo nie można się od niej oderwać, trzeba dojść do ostatniej strony i wtedy ją zamknąć. Uwielbiam tego autora, pisze tak lekko o różnych trudnych sprawach, że człowiek chciałby czytać i czytać. Akcja lektury rozgrywa s... Recenzja książki Porzuć swój strach

@silwana@silwana × 2

„Dlaczego to wszystko, całe to pieprzone życie, zamiast biec prostą drogą wpada na wyboje i g...

9.10.2021

Z Robertem Małeckim moja przygoda zaczęła się cyklu z Bernardem Grossem, który jest jednym z moich ulubionych i z wielką niecierpliwością czekałam na kolejne tomy. Polubiłam się ze stylem autora, dlatego chętnie sięgałam po jego kolejne książki, jednak jakość nie po drodze było mi do cyklu z Markiem Benerem. Teraz przy okazji wznowienia w nowej sz... Recenzja książki Porzuć swój strach

Porzuć swój strach

14.11.2021

Od momentu, gdy po raz pierwszy miałam styczność z piórem Roberta Małeckiego, moja ochota na poznanie wszystkich jego powieści tylko wzrosła. Jednak z racji tego, że zaczęłam jego serię, postanowiłam na pierwszy rzut ją doczytać do końca. W taki oto sposób w moich rękach znalazła się druga część serii o Marku Benerze. Czy Porzuć swój strach dotrzy... Recenzja książki Porzuć swój strach

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-04
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018

„Porzuć swój strach”
Nasz dziennikarz zostaje poproszony o znalezienie Moniki, córki toruńskiego biznesmena Żelaznego. Niby zwykła sprawa, ale okazuje się, że wszyscy kłamią, na czele z ojcem, a Monika, dzień po zaginięciu przychodzi do biura Benera. Marka zaczynają prześladować demony przeszłości; nagrany pamiętnik teścia, medalion zaginionej żony Agaty i świadek z Berlina. Kim są naprawdę te osoby, które wkroczyły w życie dziennikarza znów po tylu latach? …..
bardzo dobra

× 4 | link |
@katala
@katala
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Trup się ściele 2019

Najgorsze dopiero nadejdzie skończyło się w takim momencie, że pognałam do biblioteki po kolejne części. Jednak życie potrafi mocno zamieszać i zamiast od razu, musiało upłynąć całkiem sporo czasu, zanim sięgnęłam po Porzuć swój strach.
I od razu przyznaję, że pamiętałam wszystko, a z tym jak każdy czytelnik wie, różnie bywa. Obawiałam się ulotności swojej pamięci, ponieważ jakby nie patrzeć historia w pierwszej części, należy do skomplikowanych i mocno pomieszanych. To na plus, tak na początku.
W sumie potem też będzie podobnie.
Porzuć swój strach jest bardzo dobrze przemyślaną i opisaną historią z ciekawie przedstawionymi bohaterami. Z ludźmi, którzy przetrwali próbę czasu dzielącą fabularnie te dwie części. Marek Bener stracił nawet co nieco ze swojego heroizmu i choć nadal jest dzielny i waleczny, nabrał trochę rozsądku i jakby stracił na bezrozumnym rzucaniu się w wir wydarzeń.
Tym razem fabuła kręci się wokół gier hazardowych i związanych z nimi kłopotów zwykłych ludzi, którzy bezrozumnie poświęcają dla hazardu wszystko. Niemal. A może i nawet wszystko. Sama historia przeplatana jest pamiętnikiem teścia Benera, który bardzo przybliża Markowi okoliczności zaginięcia jego żony i nienarodzonej córki. Bardzo to boleśnie jest przedstawione, bardzo prawdziwie, mocno wstrząsająco.
Małecki przyzwyczaił nas do swobodnego działania Benera i w tej części jest podobnie. Dziennikarz lekceważy co dla niego niewygodne, łamie zasady, wprowadza własne, a jego oczy i ...

× 2 | link |
@_alex_sandra_mama_
@_alex_sandra_mama_
2019-10-07
8 /10
Przeczytane

Drugi tom trylogii o losach dziennikarza Marka Benera. Ci, którzy znają serię wiedzą, że Bener nie jest zwykłym pismakiem szukającym sensacji lecz skrupulatnie wykonującym swoją pracę dziennikarzem a nawet powiedziałabym, że wręcz swego rodzaju detektywem. W tej części Marek nie jest już szeregowym pracownikiem lecz właścicielem Toruńskiego tygodnika. Bener podejmuję się odnalezienia nastolatki, która jak się okazuje ma coś co Marek przed laty ofiarował żonie...
📍
W jaki sposób dziewczyna jest powiązana z Agatą i czego Marek dowie się z nagrań pozostawionych przez zmarłego teścia? Ja już wiem a jeśli Wy jesteście ciekawi to szybko łapcie za książkę.

× 2 | link |
@Eli1605
2019-11-11
7 /10
Przeczytane 2019

Na początku zastanawiałam się, czy to aby na pewno kontynuacja książki "Najgorsze dopiero nadejdzie". Brakowało mi brawury z pierwszej części. Ale im dalej tym czytało mi się co raz lepiej. A po połowie akcja tak przyspieszyła, że niemal trzeba było ją gonić. Bardzo dobra książka, która uchyliła rąbka tajemnicy o zaginięciu żony Benera - Agaty. Ten wątek interesuje mnie najbardziej, reszta to otoczka. Z niecierpliwością rozglądam się za kolejną częścią cyklu.

× 2 | link |
@Bartlox
2020-05-05
4 /10
Przeczytane Współczesna literatura polska Beletrystyka Kryminał/Thriller Kryminał/Thriller Polski

Na pewno długo świetnie się to czyta, książka wciąga prawie od pierwszej strony. Co ciekawe, choć tempo jest na początku bardzo szybkie, to nie czujemy, by było przyśpieszane na siłę ani byśmy coś na tym tracili w takich sprawach jak charakterystyka postaci czy siatki kontaktów między nimi. Błyskotliwe zwroty akcji nie są może częste, a te które się pojawiają robią wrażenie zrobionych trochę na siłę, ale czytamy z zapartym tchem. Niestety około dwóch trzecich fabuły okazuje się, że autor totalnie nie miał pomysłu na powieść, w żadnym stopniu nie wiedział jak zakończyć tę historię. Zaginięcie młodej dziewczyny to częsty punkt wyjścia w powieściach kryminalnych i okołokryminalnych, ale naprawdę trzeba jeszcze mieć pomysł dlaczego ona zaginęła. Tu takiego pomysłu nie było w ogóle. Autor chyba po prostu postanowił napisać powieść o zaginionej dziewczynie i tyle. Także wmieszanie tej historii w osobiste życie prowadzącego śledztwo było wymyślone bardzo na siłę.

Interesujące, że postacie pozytywne są tu ciekawie naszkicowane, wierzymy im, rozumiemy je, ich zachowania, ich wybory, także te obiektywnie kontrowersyjne, te negatywne zaś - albo w ogóle, albo bardzo słabo. Z tymi drugimi to ja w ogóle miałem problem, w pewnym momencie ich liczba zaczęła się rozmnażać w jakimś przedziwnym tempie i nijak mnie nie obchodziło skąd one się biorą. A już profesor filozofii który w ogóle nie filozofuje (ten cytat nic to nie zmienia) powoduje totalną załamkę.

Nie czuć w tekście...

× 1 | link |
@beata87
2019-11-17
8 /10
Przeczytane

Fantastyczny thiller. Powieść jeszcze lepsza niż tom 1. Dziennikarz prowadzi kolejne "śledztwo" i cały czas kontynuuje poszukiwania żony. Zatacza coraz bliższe kręgi. Sprawa jest bardziej skomplikowana niż myślał. Intryga poprowadzona doskonale, akcja wciągająca. Szczerze polecam.

× 1 | link |
KS
@ksiazkowyregal
2019-06-12
9 /10
Przeczytane

Książka również bardzo dobra, ale początek miała gorszy od pierwszej części. Koło połowy jak mnie wciągnęła to nie mogłam się od niej oderwać.

× 1 | link |
@czytanie.na.platanie
2021-09-27
8 /10
Przeczytane Posiadam Przeczytane 2021

Mijają trzy lata… Nie, absolutnie nie od przeczytania przeze mnie pierwszej części serii z Markiem Benerem, bo skończyłam ją w sierpniu, a miesiąc później mam na koncie już pełną trylogię toruńską. O czym to świadczy? Że po pierwszym tomie zapowiadającym, że „Najgorsze dopiero nadejdzie” przyszło dużo lepsze, niż mogłabym oczekiwać. Do tego stopnia, że musiałam doczytać całą historię już do końca, moja ciekawość nie pozwoliła na chwilę przerwy.
Ale wracając do początku. Mijają trzy lata w życiu dziennikarza i sześć od zaginięcia jego ciężarnej żony. Dużo się w tym czasie zmienia. Bener zostaje naczelnym własnego tygodnika, do którego dołączają znani nam z pierwszej części bohaterowie, reporterka Aldona i fotograf Rak. Bener nie poprzestaje w poszukiwaniach żony, choć czuje, że się od niej oddala, a jego rozpacz zaczyna zacierać czas.
Gdy dostaje zlecenie odnalezienia córki lokalnego biznesmena nie podejrzewa, że sprawa ta rzuci nowe światło na jego prywatne poszukiwania. Nie podejrzewa też jak bardzo skomplikowana i niebezpieczna się okaże i w jakie obszary każe mu się zagłębić. To co z początku wydaje się proste, przeradza się w wielowątkową piramidę intryg i kłamstw napędzanych machiną hazardu, z której trudno się wyrwać.
To były naprawdę szalone godziny spędzone w towarzystwie Benera. Pełne emocji, niepokoju, zaskoczeń, ale i śmiechu. Dowcip zarówno sytuacyjny, jak i słowny idealnie trafił w moje poczucie ...

| link |
@madbed
2022-01-17
Przeczytane

"Porzuć swój strach" to drugi tom cyklu z Markiem Benerem. Jest on dziennikarzem, a od czasu utraty poprzedniego stanowiska założył swoją gazetę "Echo Torunia".
Pewnego dnia zgłasza się do niego ojciec zagubionej maturzystki. Bener im więcej wie o tej rodzinie tym trudniej rozwiązuje mu się zagadkę.
Nadal żyje zdeterminowany tym, aby odnaleźć swoją zaginioną żonę. Dziewczyna może okazać się światełkiem w tym długim i ciemnym tunelu.
Skąd ma przedmiot należący do jego żony?
Co ukrywał jego teść?
Czy Bener znajdzie dość siły, aby udźwignąć ciężar wiedzy, która na niego spadła?
"Prosimy ręce wycierać w ręczniki papierowe. Nie trzepać się na podłodze".
Autor serwuje nam takie smaczki, że nawet poważna sprawa kryminalna potrafi wywołać niekontrolowany uśmiech "
Pierwsza część była świetna. Historia zaginionej żony i tajemnic wciągnęła mnie bez reszty.
Tak więc stwierdzam, że ta część jest jeszcze lepsza.
Autor od samego początku stworzył tło wydarzeń , które towarzyszy nam cały czas. Misternie utkana historia, morderstwa , porwanie, zagadka, a wszystko to coraz bardziej zbliża nas do rozwiązania głównej tajemnicy. Niezwykle istotnej i priorytetowej dla Benera.
Przyznam, że ta część pochłonęła mnie całkowicie. Byłam tak ciekawa zakończenia całej sprawy, że oczy latały mi po stronach jakby dopadł mnie oczopląs. Jeszcze autor budował napięcie skacząc po wątkach.
Brawo. Szacun. Jest moc.
Polecam każdemu fanowi kryminałów.

| link |
KL
@kleszczyk30
2022-02-20
9 /10
Przeczytane

To kolejne spotkanie z tym autorem. Kolejna część o Marku Benerze. Zdecydowanie lepsza od części pierwszej. Chociaż z początku trochę zmuszałam się do czytania....ale z każdą kolejną strona akcja się rozkręcała i wciągała coraz bardziej. Trochę za dużo wątków jak dla mnie. Ale w sumie... zakończenie wszystko wyjaśnia.

| link |
@eledhwen
2023-11-24
7 /10
Przeczytane
@malgosia311
2023-10-06
7 /10
Przeczytane
@maniek.em
2023-07-24
7 /10
Przeczytane
@Anna_Krasniewicz_Frys
2023-01-28
7 /10
Przeczytane
@werciajakubiak
2022-12-28
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Porzuć swój strach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Najgorsze dopiero nadejdzie
Najgorsze dopiero nadejdzie
Robert Małecki
6.6/10
Zgliszcza spalonego domu kryją w sobie ponurą tajemnicę. Marek Bener ma przed sobą ostatnie dziennik...
Koszmary zasną ostatnie
Koszmary zasną ostatnie
Robert Małecki
7.4/10
Igranie ze zbrodnią grozi koszmarem, z którego się nie wybudzisz. Finał trylogii o Marku Benerze...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl