Pypcie na języku

Michał Rusinek
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Pypcie na języku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

Powiedzmy to sobie od razu, żeby nie było niedomówień i bolesnych rozczarowań: książka ta nie jest monografią dermatologicznych wykwitów, lecz zbiorem felietonów poświęconych pewnym zjawiskom językowym. O istnieniu języka - tego anatomicznego, jak i tego służącego do komunikacji - przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy wyczujemy na jego powierzchni jakiś pypeć, coś, co nas uwiera, boli, drażni, przeszkadza, albo po prostu śmieszy. Te uczucia, jak widać dość mieszane, mają wspólny mianownik: świadomość języka. Świadomość, że świat składa się nie tylko z rzeczy, ale i ze słów, które nie są owym rzeczom podporządkowane, jako ich znaki, ale są równouprawnionym materiałem budulcowym. Dzięki tak rozumianej świadomości świat jest o wiele bogatszy, a przyglądanie się temu, co dzieje się między jego słownymi i niesłownymi elementami może dostarczyć nam wiele radości. Również radości poznawczej, bo głęboko wierzę, że ona istnieje. Pypcie na języku to zbiór uroczych, napisanych z wielką kulturą, anegdot wziętych z życia autora, dla których punktem wyjścia (i dojścia) jest niefortunnie użyte słowo („Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę”) czy jakaś zagadka językowa („Zakaz dobijania dziobem”, „100 gramów drakuli”). Te opowieści, właściwie błahe, lecz nakreślone z prawdziwym mistrzostwem, są obrazkami naszej codzienności wplecionej w język i naszego języka wplecionego w codzienność – uzmysłowiają nam, że język jest czymś bardzo osobistym, a użyty w sposób nietypowy pozwala dostrzec zadziwiające wymiary rzeczywistości („Organizujemy sylwestry. Dowolne terminy”).
Data wydania: 2017-05-17
ISBN: 978-83-268-2552-1, 9788326825521
Wydawnictwo: Agora
Stron: 208

Autor

Michał Rusinek Michał Rusinek
Urodzony w 1972 roku w Polsce (Kraków)
wykłada (literaturoznawstwo na UJ), przekłada (książki)i układa (wierszyki, piosenki, felietony) . Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wyd...

Pozostałe książki:

Nic zwyczajnego. O wisławie Szymborskiej Zaklęcie na "w" Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki Zero zahamowań Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka
Wszystkie książki Michał Rusinek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kiedy Adam Mickiewicz zawiódł się na kobiecie, wziął się za Pana Tadeusza.

13.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Polacy nie gęsi, swój język mają! I to jakże piękny język. Według autora (i całkowicie się z tym zgadzam) język jest jak szyba. Patrzymy przez okno i właściwie kompletnie nie zwracamy uwagi na szybę, która dzieli nas i to co jest za nią. Zauważamy ją dopiero wtedy, kiedy pojawia się na niej jakaś rysa. Dokładnie tak samo jest z językiem, wszyscy s... {} Recenzja książki Pypcie na języku

@pardobicka@pardobicka {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@Zuell_Zuell
2020-03-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Język polski nie jest łatwy. Wiemy to wszyscy i wszyscy popełniamy błędy. Jak dobrze, że Michał Rusinek postanowił zaimponować swoją polszczyzną i — celem rozrywkowo-edukacyjnym — wypunktować bardziej efektowne językowe wpadki. Zrobił to w formie żartobliwych felietonów. I chociaż prześmiewczy sarkazm często ustępuje miejsca zwykłej złośliwości, a z niektórych rozdziałów wieje nudą, to Rusinkowy talent do plastycznych anegdot i zawsze odpowiednia kultura wypowiedzi sprawia, że "Pypcie na języku" są uwielbiane przez czytelników. Bo przecież dobrze poczytać, że ktoś inny popełnia językowe lapsusy, myli znaczenie słów i psuje odmianę, jest nieobyty lub niedokształcony. Miło sobie powtarzać, że samemu się takich błędów nie popełnia. Wreszcie dobrze rozszerzyć (przy okazji) swoją wiedzę merytoryczną — to bezcenne.
A co jest bezsprzecznie największą zaletą "Pypci"? Naprawdę są śmieszne!

Moje ulubione:
— w przydrożnej restauracji: — "Czy mają państwo białe wino?" — "Jest tylko takie żółtawe..."
— informacyjna tabliczka w barze: "Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę"
— "Trener spojrzał na zegarek, by dać swoim zawodnikom ostatnie wskazówki"
— trasa biegnąca przez miejscowości: Kazimierz — Nielisz — Cyców — Niemce
— szyld nad zakładem krawieckim: "Spodnie. Rok założenia 1912".

{}× 16 | Komentarze (2) | link |
@Mackowy
2019-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Reportaże Wspomnienia, biografie

"Ja się deklinuję"

Warto na moment się zatrzymać i zastanowić, czy to co codziennie dociera do naszych uszu, z radia, lub czytamy co rano w gazetach czy w internecie na pewno jest po polsku? A to, co słyszymy w reklamach? Czy sążniste przemowy wypływające z ust wybrańców narodu, stojących na sejmowej mównicy, są zawsze tym co "uni" chcieli nam przekazać?

Jaka jest różnica między posiadać a mieć? Czy Polska, to nasz kraj, czy może jednak kraj nasz? Na te i wiele innych pytań w swoich krótkich felietonach, pierwotnie ukazujących się w Gazecie Wyborczej, odpowiada Michał Rusinek.

Teksty są bardzo przyjemne. Autor ma świetne ucho i pypcie, które przedstawia (pypcie drogi, pypcie urzędowe, pypcie akademickie, komentatorskie pypcie, korpo-pypcie itd.) czyta się świetnie; nie dość, że są zabawne, ironiczne, to jeszcze, co nie powinno w sumie nikogo dziwić, zostały opisane ładną, prostą, elegancką polszczyzną. Zdecydowanie warto poświęcić czas, poprawić sobie humor i dowiedzieć się czegoś ciekawego o ojczystym języku i pypciach jakie co i rusz na nim wyskakują.

{}× 12 | link |
@Airain
2021-01-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Zbiór krótkich, zabawnych tekstów o różnych potknięciach, nadużyciach, pułapkach i wypaczeniach współczesnej polszczyzny. Klasyczny już tekst o deklinowaniu się znałam wcześniej, ale pośmiałam się też nad innymi, a perfumy Vesrace zostaną chyba ze mną na dłużej. :D

{}× 12 | link |
@bea-ta
2020-06-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane przeczytane 2020 Biblioteka domowa

Ot, takie lekkie, miłe, ładnie wydane "może być".

{}× 9 | link |
@Betsy59
2019-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2019

Perełka. Napisana przez zawodowego polonistę i miłośnika języka dla wszystkich, którzy się posługują polszczyzną. Felietony napisane lekko, z ogromną kulturą, dowcipem i wyczuciem. O kierunku, w którym nasz język ewaluuje, o błędach popełnianych w jego użyciu. Dostaje się też między innymi nam, czyli autorom internetowych "streszczeń". Czytałam z ogromną przyjemnością, delektowałam się stylem autora i uczuciem, ze istnieją jeszcze w Polsce prawdziwi inteligenci. Choć jest to klasa wymierająca. Pozycja obowiązkowa.

{}× 8 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2018 Audiobooki

Rewelacyjna lektura na odprężenie! Nie spodziewałam się po panu Rusinku (który wydawał mi się pyszałkowaty) tak lekkich i zabawnych felietonów o rzeczonych pypciach na języku, czyli wrzodach na zdrowej tkance polszczyzny. Mamy teksty o inwazji angielskiego, ogłoszeniach o przewrotnym znaczeniu, języku komentatorów sportowych i zeszytów szkolnych. Ciekawy nawet był felieton o relacjach z konkursów szopenowskich i, co mniej zaskakujące, o dylematach podmiotów lirycznych w tekstach disco-polo.

W dodatku miałam przyjemność słuchać książki czytanej przez autora, która ma bardzo przyjemny głos, by nie powiedzieć momentami wręcz radiowy (sądzę, że panie mnie rozumieją).

Dobrze się bawiłam, odpoczęłam i zapałałam sympatią do autora. Jak miło!

{}× 4 | link |
@zuszka60
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam Na wesoło

W mojej ocenie książka Michała Rusinka to perełka. Ocena najwyższa z możliwych, bo książka zachwyciła mnie. Króciutkie, zaledwie półtorastronicowe, zabawne historyjki z życia wzięte, dotyczące naszego języka. Napisane w sposób mistrzowski! Uwielbiam czytać książki pisane piękną polszczyzną. A jeśli jeszcze autor ubarwi treść niebanalnym humorem, to książką taką mogłabym delektować się bez końca.
Przepiękne wydanie wzbogacone rysunkami Jacka Gawłowskiego.

{}× 3 | link |
@daka_portal
2020-06-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Świetne historie o Słowach, ich znaczeniach, mylnych interpretacjach, komicznych pomyłkach. Anegdoty, napisane tak pięknym językiem, że nie chce się odkładać książki. Szkoda, że w końcu trzeba....

{}× 2 | link |
@pardobicka
2021-04-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@gabi_z
2021-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Kadiya
2020-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2020 Publicystyka literacka i eseje Żywot bibliotekarza...
@haudek
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2017-Książki Posiadam [ebook]
@Te.De
2020-05-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam
AG
2020-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Pypcie na języku”- Michał Rusinek

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Jak przejąć kontrolę nad św... Dorota Masłowska
{}7.4/10
Nowa książka Doroty Masłowskiej z ilustracjami Macieja Chorą...
Mężczyźni objaśniają mi świat
Mężczyźni objaśniają mi świat Rebecca Solnit
{}7.1/10
Zbiór błyskotliwych tekstów amerykańskiej feministki i hist...
Dysforia. Przypadki mieszczan polskich
Dysforia. Przypadki mieszcz... Marcin Kołodziejczyk
{}7/10
Nową książką Marcin Kołodziejczyk potwierdza, że jest dziś j...
21 lekcji na XXI wiek
21 lekcji na XXI wiek Yuval Noah Harari
{}7.7/10
Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość? Nowa ...
Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne
Nie ma czasu. Myśli o tym, ... Ursula K. Le Guin
{}6.9/10
Nagroda HUGO 2017 Ursula K. Le Guin o absurdzie, jakim jest...

Cytaty z książki

O nie! Książka Pypcie na języku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe