Rzeźnik drzew

Andrzej Pilipiuk
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 85 ocen kanapowiczów
Rzeźnik drzew
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 85 ocen kanapowiczów

Opis

Ścina z nóg Samo mięcho, dwanaście fachowo sprawionych opowiadań w trzeciej autorskiej antologii Wielkiego Grafomana. Przetrącony kręgosłup ziemskiej cywilizacji. Terroryści. Rewolucjoniści. Łowcy zombiaków. Pokrzyżowane szyki. Mroczne śledztwa. Ci wspaniali Kozacy. Widokówka z Petersburga. Szczypta PRL-u. Trochę po chińskiemu… Trzeszczące granice światów. I spotkanie ze starym znajomym, doktorem Skórzewskim. Jak to u Pilipiuka: zaskakujące koncepty, solidna porcja grozy i humoru. Słowem, wióry lecą.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7574-360-9, 9788375743609
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Nagrody: Nagroda Nautilus (Zwycięzca)
Kategoria: Fantasy
Stron: 486
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Andrzej Pilipiuk Andrzej Pilipiuk
Urodzony 20 marca 1974 roku w Polsce (Warszawa)
Polski pisarz i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Z wykształcenia archeolog. Pilipiuk najbardziej znany jest z, wykazującego w pewnym stopniu cechy gawędy[potrzebne źródło], cyklu opowiadań o przygodach Jakub...

Pozostałe książki:

Kroniki Jakuba Wędrowycza Czarownik Iwanow Weźmisz czarno kure Kuzynki Księżniczka Wieszać każdy może Zagadka Kuby Rozpruwacza Droga do Nidaros Wampir z M-3 2586 kroków Rzeźnik drzew Dziedziczki Homo bimbrownikus Srebrna Łania z Visby Operacja Dzień Wskrzeszenia Czerwona gorączka Drewniana Twierdza Pan Wilków Trucizna Zaginiona Aparatus Ucieczka Konan Destylator Upiór w ruderze Szewc z Lichtenrade Wampir z MO Triumf Lisa Reinicke Karpie bijem Carska manierka Faceci w gumofilcach Obce ścieżki Sfera Armilarna Zły Las Przyjaciel człowieka Wampir z KC Litr ciekłego ołowiu Reputacja Wilcze Leże Czarna góra Północne wiatry Deszcze niespokojne (Antologia opowiadań) Niech żyje Polska. Hura! Tom 2 (Antologia opowiadań) Przetaina Sowie zwierciadło Strefa Mroku: 11 Apostołów Grozy Jeszcze nie zginęła Bajki dla dorosłych (Antologia opowiadań) Epidemie i zarazy Małodobry (Antologia opowiadań) Zło ze wschodu Po drugiej stronie książki Strasznie mi się podobasz Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Raport z Północy Tempus Fugit. Tom 2 (Antologia opowiadań) Trupy Polskie Demony (Antologia opowiadań) Zabójca Dobić dziada Notes Wędrowycza Ufoki Verne Czasy, które nadejdą Krasula Na nocnej Zmianie. Pióra Falkonu (Antologia opowiadań) Rok z Wędrowyczem 2015 Traktat o higienie. Z dziejów dra Skórzewskiego Krasnoludy Miłość we Wrocławiu Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2005 Okiść Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Zajdel 2003. Antologia (Antologia opowiadań)
Wszystkie książki Andrzej Pilipiuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Rzeźnik drzew? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2021-05-25
6 /10
Przeczytane audiobook

Pilipiuka można lubić lub nie, ale nie sposób odmówić mu wielkiej wyobraźni i lekkości pióra, co sprawiło, że Lektura Reźnika drzew przyniosła mi sporo bezpretensjonalnej rozrywki. Chociaż, jak to w zbiorze, zdarzają się historie lepsze i gorsze: lepsze to te, w których Wielki Grafoman czerpie ze swojej wiedzy archeologicznej, gorsze to tytułowy rzeźnik drzew (nieco w klimacie opowiadań o Wędrowyczu ale tylko "nieco") i te z pobrzękiwaniem szlacheckiej szabelki w tle, w każdym jednak Pilipiuk potrafi przykuć zainteresowanie czytelnika, każde jest inne i oparte na ciekawym koncepcie, toteż całość oceniam pozytywnie i na koniec jeszcze jedno spostrzeżenie: nazywanie Andrzeja Pilipiuka "dziadersem polskiej fantastyki", to jak nazywanie harcerza faszystą, czyli bez sensu...

× 22 | Komentarze (2) | link |
@Meszuge
2020-07-28
6 /10

Zbiór dwunastu opowiadań. S-F, fantasy, horror – wszystkiego po trochu. Jedne lepsze, inne nieco słabsze. Niezła rozrywka i literatura ewidentnie „lekka, łatwa i przyjemna”, bez nadmiernych ambicji i udawania, że to jakieś wielkie dzieło. Kilka pomysłów wydaje mi się świeżych i nie wyeksploatowanych jeszcze do cna przez innych autorów.

× 3 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-01-24
5 /10
Przeczytane 👨 autor : Pilipiuk Andrzej ☘️ Przeniesione z LC

 Niestety nie jest to najlepszy ze zbiorów opowiadań tego autora . Na dwanaście z nich mnie w miarę przeciętnie zainteresowały może ze trzy ? Opowiadanie tytułowe było niezłe . Zainteresowało mnie też '' Poddasze - Z*******e '', chociaż też nie było jakieś specjalnie odkrywcze , oraz '' Serce kamienia '' , to było z ciekawym pomysłem chociaż zbyt długie . Reszta , cóż przeczytałam ale z ledwością . Andrzej Pilipiuk raczej nie stanie się moim ulubionym autorem , niemniej jednak pewnie czasem jeszcze coś z jego bogatego przecież twórczego repertuaru przeczytam . A nuż może coś przypadnie mi do gustu . 

× 2 | link |
@maslowskimarcinn
2021-05-09
6 /10
Przeczytane

Opowiadaniom Andrzeja Pilipiuka należy oddać jedno – Autor doskonale kreuje nastrój każdego z nich, umiejętnie konstruuje „intrygę”, barwnie zakreśla świat, w którym osadza swoich bohaterów i prowadzi zaciekawionego Czytelnika aż do pointy.
No właśnie – o ile historie naprawdę wciągają, budując nastrój grozy, horroru czy wprost ze świata magii i fantastyki, to zakończenie każdej z nich było dla mnie całkowicie rozczarowujące. Pozostawało poczucie niesmaku, zawiedzionej nadziei na iście diabelski, zakręcony czy zaskakujący i przewrotny finisz. Szkoda.

× 2 | link |
@vivien
@vivien
2010-01-25
5 /10
Przeczytane

szczerze mówiąc nie zachwyciła mnie. czytając tak wiele entuzjastycznych recenzji spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. opowiadania przyjemnie się czyta, są w sumie ciekawe, jednak z końcówkami jest coś nie tak - jedne są zbyt oczywiste, inne jakieś takie... nijakie. budowanie napięcia, podsycanie ciekawości czytelnika, po czym zakańczanie historii za pomocą kilku zdań, tak jakby autor chciał jak najszybciej skończyć, bo pisanie mu się nagle znudziło. pan Pilipiuk wykazuje się bardzo dużą wiedzą i doceniam to, ale po jakimś czasie miałam już serdecznie dość wszechobecnych odwołań do historii czy pojęć archeologicznych. jedynymi opowiadaniami, które mi się naprawdę spodobały, były „połoz” (cudeńko w każdym calu!), „opowieść teatralna” (ta aura tajemniczości... prawie czuć zapach starych desek), no i „ślad oliwy na piasku” (generalnie niezły pomysł). tak więc ogólnie niby wszystko fajnie, ale zdecydowanie czegoś brakuje. 3,5/5 (a ta połówka za oprawę graficzną).

× 1 | link |
@cordiale
@cordiale
2014-05-05
8 /10
Przeczytane

„Rzeźnik drzew” to dwanaście fachowo skrojonych historii. Jak na tak dość pokaźny zbiór to tyko jedno z opowiadań nie spełniło moich oczekiwań. Jak zwykle u Pilipiuka, każdy może znaleźć coś dla siebie i z prawdziwą przyjemnością rozkoszować się lekturą. Polecam! [Recenzję "Rzeźnika drzew" znajdziecie na moim blogu: http://zapomnianypokoj.blogspot.com/2014/05/rzeznik-drzew-andrzej-pilipiuk-recenzja.html zapraszam :)]

× 1 | link |
@frodo
2009-06-21
10 /10
Przeczytane

Sledzę karierę Pana Andrzeja od debiutu w Fenixie. I trzeba powiedzieć, że bardzo rozwinął swój literacki talent. A ten tomik? Jak w recenzji. Fachowo sprawione opowiadania. Kawał rzetelnej roboty. Takiego Piliupiuka lubię. Polecam.

× 1 | link |
@Maynard
@Maynard
2011-10-02
10 /10
Przeczytane Z autografem U mnie na półce Fabryka Słów OKŁADKI / WYDANIA które rzuciły mnie na kolana Worek z gnomami - fantastyka w opowiadaniu i miniaturze

Właśnie przeczytałem po raz drugi, dokładnie po dwu i pół letniej przerwie. Choć pamiętałem z grubsza zarys każdego z opowiadań, to, przyznam się szczerze, odkrywanie szczegółów wspaniałej wyobraźni Andrzeja P. było dla mnie frajdą i swoistym "powrotem do domu". Genialne fabularnie, bogate w wydarzenia, zaskakujące pomysłowością. Dla mnie bomba i tyle. Tym razem pokusiłem się o osobisty ranking opowiadań ze zbioru, posegregowanych od najlepszych do tych troszkę gorszych. Start: 1. Bunt szewców - wiem, że przeczytam to jeszcze nie raz. Zrobiło na mnie takie wrażenie, jak pierwsze wiedźmińskie opowiadanie AS'a. Warszawa, wygnańcy z drugiego końca kosmosu, wspaniała rozbudowana a jednocześnie oszczędna w szczegóły fabuła, no i pole do popisu dla płodnego w wyobraźnie czytelnika. Do tej pory zastanawiam się nad anatomią mieszkańców Fresii :-) 2. Serce Kamienia - alchemia, mroczne, bluźniercze księgi, biblioteka Czterech Liści oraz smutny los Apolonii Szczurzyńskiej. Zakrawa na powieść i opowiadanie-rarytas w jednym. 3. Teatralna opowieść - świetny pomysł na "świat w świecie". Do tego Stan Wojenny i piękno teatru... 4. Operacja "Jajca" - znów Stan Wojenny, tym razem z chińską mitologią i duchem narodu w tle. 5. Połoz - Miło, śmiesznie i ciekawie, choć przewidywalnie. Za drugim razem "wchodzi" gorzej 6. Ślad oliwy na piasku - Pożegnanie z dr. Skórzewskim. Jezydzi, Eden i Mumio czyli sekrety historii 7. Czytając w ziemi - demony i archeologowie w Zachodniopomorskim. Coś al'a "Pan Sa...

| link |
@Yoggobela
@Yoggobela
2014-05-21
10 /10
Przeczytane

Bardzo dobry zbiór opowiadań, które pochłonęły mnie całkowicie. "Serce kamienia", "Teatralna opowieść" i "Bunt szewców" na pewno zapamiętam na długo. "Rzeźnik drzew" bardzo ciekawy pomysł, niestety za krótko rozwinięty. Reszta była dobra, każda historia miała w sobie coś interesującego. W bliskiej przyszłości na pewno sięgnę po kolejny zbiór Pilipiuka, autor pozytywnie mnie zaskoczył i mam ochotę na więcej. :-)

| link |
@CarrYooT
@CarrYooT
2011-09-04
10 /10
Przeczytane

Spodobał mi się ze względu na pisanie zakończeń, których np. u J.T. Olejniczaka brakuje, przez co zniechęcił mnie do czytania opowiadań. Najbardziej przypadł mi do gustu: 1. Bunt szewców 2. Serce kamienia 3. Połoz Historia Amiwelechusa jest wciągająca, pokazuje, ale tylko w minimalnym stopniu inny świat. Zalety i wady Ziemi Kłamców. Jest w niej bardzo dużo ciekawych i wartych zapamiętania sentencji.

| link |
@calamitas
@calamitas
2010-05-17
Przeczytane Fantasy z przyległościami

Całkiem fajny zbiorek opowiadań, ale póki co pan Pilipiuk nie ma szans na przebicie w moich prywatnych rankingach innych polskich autorów podobnej literatury. Dwa ostatnie opowiadania naprawdę mnie wciągnęły, a 'Bunt szewców' ma bardzo ciekawy klimat. Moim zdecydowanym faworytem jest jednak 'Połoz' - super pomysł, krótka i przezabawnie opowiedziana historyjka.

| link |
@EmilyStrange
@EmilyStrange
2015-06-06
Przeczytane Romans fantastyczny...

Z całego zbioru opowiadań chyba ostatnie wydało mi się najgorsze. Bardzo podoba mi się sposób w jaki autor konstruuje swoje światy i tworzy bohaterów. Najlepszym opowiadaniem było wg mnie "Czytanie w ziemi"... opisane w nich realia wykopalisk archeologicznych są świetnie oddane, czytając je sama przypominałam sobie swoje wykopki ;)

| link |
@coconut
@coconut
2011-05-23
5 /10
Przeczytane

Spodziewałam się czegoś lepszego. Nie przeczytałam też jednak wszystkich opowiadań. Na pewno najlepsze jest pierwsze - "Szkolenie". Co do reszty - no cóż, dupy nie urywa.

| link |
@madlena131
@madlena131
2011-07-10
10 /10
Przeczytane Na moim regale

Pilipiuk jak zwykle w formie - tym razem operuje czymś więcej niż tylko efektownym słownictwem(jak w np. szkoleniu). Opowiadania są świetne i z rasowym klimatem.

| link |
JL
@Czarna_Krolowa
2011-03-23
3 /10
Przeczytane

Po Pilipiuku spodziewałam się znacznie więcej. Przeciętne, do przeczytania i zapomnienia - takie są moje odczucia.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Jak kto nie żyje, to ma nie fikać, tylko grzecznie w piachu leżeć. A jak nie leży, to nasz zafajdany obowiązek takiego położyć.
,,Ziemska cywilizacja dokonała dziwnego skrętu, coś przetrąciło jej kręgosłup. Nie potrafili w porę zatrzymać postępu i teraz technika pożera świat. Nawet nie dostrzegają, jak bardzo zmieniła się ich mentalność... Nie umieją już żyć bez ułatwień. Zmiękli, zdegenerowali się, wyrodzili. Nie są w stanie cieszyć się codziennym trudem, wysiłkiem, bólem zmęczenia. Płaczą, że nie mają prac, a jednocześnie od setek lat konstruują coraz wymyślniejsze maszyny, by się od tej pracy uwolnić
Każdy kocha i pożąda czegoś innego, więc znaleźli się i tacy, którzy pragną całą wieczność spędzić grając w niekończącym się przedstawieniu.
Elektronika - ziemska cywilizacja właśnie tym wynalazkiem ostatecznie podpisała na siebie wyrok śmierci i otworzyła śluzy, przez które wpłynie jad zagłady. Już wcześniej nietrwałość wyrobów sprawiła, że żyli pośród gór śmieci. Internet pozwolił wprowadzić ten śmietnik bezpośrednio do domów, serc i umysłów.
Polacy teatr mają we krwi.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

2586 kroków
2586 kroków
Andrzej Pilipiuk
8.0/10
I znowu odliczamy 2586 kroków... Tylko tyle. I aż tyle. Opowiadanie po opowiadaniu. To już V wydani...
Czerwona gorączka
Czerwona gorączka
Andrzej Pilipiuk
8.0/10
„Czerwona gorączka” to zbiór opowiadań, w których instrukcji pędzenia bimbru brak. Zawiera za to opo...
Aparatus
Aparatus
Andrzej Pilipiuk
8.2/10
Aparatus. Twoja przepustka do świata ludzi i zdarzeń, których istnienia nawet nie podejrzewasz.To ni...
Szewc z Lichtenrade
Szewc z Lichtenrade
Andrzej Pilipiuk
8/10
Andrzej Pilipiuk kolejny raz rozkłada przed nami wachlarz opowieści z różnych miejsc, czasów i rzecz...
Carska manierka
Carska manierka
Andrzej Pilipiuk
7.2/10
(Wydanie I: "Fabryka Słów", Lublin, 2013, Cykl: Światy Pilipiuka, tom: 6) "Carska manierka" - Krót...
Reputacja
Reputacja
Andrzej Pilipiuk
7.9/10
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Fantastyka, fantasy. ...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl