Samotność w sieci

Janusz Leon Wiśniewski
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 286 ocen kanapowiczów
Książka Samotność w sieci
Książka Samotność w sieci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 286 ocen kanapowiczów

Opis

Wirtualny świat nie ogranicza, nie zawstydza,
wyzwala skrywane emocje...
Kultowa książka, która zmieniła spojrzenie ludzi na samotność.

"S@motność w Sieci" - powieść tak współczesna, że bardziej nie można: z Internetem, pagerem, elektronicznymi biletami lotniczymi, dekodowaniem genomu i SMS-ami. A przy tym tak tradycyjna jak klasyczna historia miłosna. Powieść o miłości na Internecie. Tej ostatecznej, tej o której się marzy.

Wiśniewski analitycznie i urzekająco zarazem relacjonuje tę miłość wprowadzając na przemian nastrój nieomal uroczystej czułości, aby kilka linijek dalej zadziwić odważnym erotyzmem. "S@motność..." to także hołd składany mądrości i wiedzy. Splecione kunsztownie z wątkiem miłosnym fascynujące historie o molekułach emocji, o tym kto tak naprawdę odkrył DNA i o tym co po śmierci stało się z mózgiem Einsteina.
"S@motność..." pokazuje, że wirtualność Internetu to tylko umowa i że e-mail - tak naprawdę - nie musi się różnić od listu przysłanego przez posłańca.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7648-835-6, 9788376488356
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Samotność w sieci, tom 1
Seria: Literatura w spódnicy
Mamy 11 innych wydań tej książki

Autor

Janusz Leon Wiśniewski (ur. 18 sierpnia 1954 w Toruniu) – naukowiec i pisarz polski, magister fizyki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), magister ekonomii (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), doktor informatyki (Politechnika Warszawska), doktor habilitowa...

Książki Janusz Leon Wiśniewski

Wszystkie książki Janusz Leon Wiśniewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Samotność w Sieci

Obserwując w ostatnich latach rynek wydawniczy, jednoznacznie mogę stwierdzić, iż jest on bardzo bogaty, nowość niemal goni nowość. Niestety należy przyznać, iż oferowane książki nie zawsze reprezentują wysoki poziom, lecz oczywiście czasem wśród nich zdarzają się prawdziwe brylanty. Takowym klejno... czytaj dalej »

O samotności współczesnej...

Opis książki: S@motność w Sieci opisuje miłość dwójki Polaków, którzy prawie całą swoją znajomość ograniczają do kontaktów w Internecie. Jakub, ceniony na świecie polski genetyk, na stałe pracuje i mieszka w Niemczech. Któregoś dnia otrzymuje na ICQ wiadomość od Polki, chcącej zwierzyć mu si... czytaj dalej »

Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie...

Znacie to cudowne, niepowtarzalne uczucie, kiedy pierwszy raz czytacie książkę, która natychmiast staje się ulubioną? Wracamy do niej z nadzieją, że równie mocno nas zachwyci, ale nigdy nie jest tak samo jak za pierwszym razem. Książka, którą za chwilę przedstawię jest jak dotąd jedyną, po którą się... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
AL
2007-12-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10

Książkę tę zaliczyłabym do zupełnie nowej kategorii, a mianowicie do literatury zgrozy. Kwalifikacja powyższa wynika z faktu, że lektura nawet krótkiego fragmentu omawianego dzieła budzi u czytelnika zgrozę, mdłości, rwanie włosów z głowy i jęki, bynajmniej nie z rozkoszy. Jest to książka grafomańska do porzygu (nie mogę pohamować negatywnych emocji, stąd takie subtelne określenia) i pełna kunsztownych zdań, o następującym, dźwięcznym i bezsensownym brzmieniu: „Wszystko się z nim zgadzało ze sobą. Zapach wody kolońskiej pasował do koloru krawata, kolor krawata pasował do koloru kamieni w złotych spinkach przy mankietach nieskazitelnie błękitnej koszuli. [...] A zegarek pasował do pory dnia”. Moim zdaniem absolutne dno-przebrnęłam zaledwie pięć stron!

{}× 2 | link |
MA
2008-01-05
Przeczytane

a ja pochłonęłam ją już parę ładnych lat temu - jak tylko się ukazała i bardzo się identyfikowałam z wieloma rzeczami...i zdecydowanie nie zgodzę się że tylko "grafomańska" ponieważ ja w tym grafomaństwie odnajdywałam dużo głębszych rzeczy; autor jest dla mnie niesamowitym obserwatorem - spostrzega świat w specyficzny sposób ale i zauważa wiele rzeczy których większość osób nie widzi i pewnie dlatego ich to nie bierze...ja wielokrotnie zauważam podczas czytania że "właśnie tak to widzę, czuję, myślę" a on tak dobrze ubrał to w słowa...

{}× 2 | link |
@Nadwrazliwa
2011-06-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Moja książkowa miłości! Każdy wyraz, zdanie, wers było dla mnie kwintesencją ideału. Temat tak bliski, jako że wszystko kręci się wokół Internetu, choć nie to wzbudziło we mnie największe poruszenie. Ich korespondencja-zbiór pogawędek, refleksji, rozmyślań. Blisko, a jednak daleko. Trudno było mi skończyć tą książkę, tak jak jedna z moich poprzedniczek przez kilka kolejnych dni chodziłam przybita, bo chyba również brakowało mi Natalii i Jakuba. Film równie cudowny...

{}× 2 | link |
@Kasiuniunia
2009-05-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

I film, i książka doprowadziły mnie do łez. Moim zdaniem, warto przeczytać."Jestem jeszcze trochę zakochana resztkami bezsensownej miłości i jest mi tak cholernie smutno teraz, że chcę to komuś powiedzieć. To musi być ktoś zupełnie obcy, kto nie może mnie zranić. Nareszcie przyda się na coś ten cały Internet. Trafiło na Ciebie. Czy mogę Ci o tym opowiedzieć?"

{}× 2 | Komentarze (1) | link |
@Anna30
2020-02-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

 Z największą przyjemnością przeczytałam książkę autorstwa Pana Janusza Leona Wiśniewskiego pt. ''Samotność w sieci'' ze względu na ciekawie przedstawioną fabułę, która wówczas miała swoje początki w dobie internetowych technologii, którymi były e- maile. 
 
 Książka ta stanowiła dla mnie, nie ukrywam na samym początku wiele kontrowersji, ale mnie to nie przeszkadzało, abym mogła poznać historię Jakuba, który był z zawodu informatykiem, który jak każdy mężczyzna chce poznać swoją drugą połówkę. 
 
 W sumie to jego nowa miłość trafiła mu się z przypadku. Stał się powiernikiem jej powierzanych mu tajemnic przez nieznajomą mu obcą kobietę. 
 
 Według mnie autor postarał się wychwycić obraz historii miłosnej widziany jego oczami z punktu widzenia znakomitego obserwatora. Oboje są stęsknieni prawdziwego uczucia i zagubieni w świecie, w którym funkcjonują i ze swoim doświadczeniami życiowymi. 
 
 Forma kontaktu bohaterów to pisanie e- maili. Zbliżają ich do siebie. Szczególnie polubiłam Jakuba, gdyż pomimo porażek i traktowania życia lekko to dałabym mu szansę sprawdzenia się w miłości. 
 
 Nieprzemyślane zachowanie ze strony znajomej Jakuba nie przekonało mnie do niej, gdyż okazała się, że stanowi przykład kobiety egoistycznej, umiejącej zniszczyć życie niejednemu mężczyźnie. 
 
 Podsumowując, uważam, że autor miał taką chęć ukazania wizji swoich bohaterów, którzy ukrywając samotność, a tak naprawdę pragnąc uczucia, miłości, roz...

{}× 1 | link |
HE
2010-08-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Właściwie z pewnym zażenowaniem przyznaję, że przeczytałam tę książkę... Na moje usprawiedliwienie mogę jedynie powiedzieć, że musiałam jakoś odreagować po super-wymagającej prozie Grassa. A moja jedyna refleksja po przeczytaniu jest następująca: nigdy nie jesteś za stary, aby być EMO. Gdy około dwustetnej strony po raz CZWARTY doszło do przejechania kogoś jakimś pojazdem, myślałam, że padnę. Autor widocznie naprawdę lubi takie klimaty. Historia Natalii może nie powinna prowokować do żartów, ale zapoznawając się z nią czułam się trochę jak za czasów panowania upadłych aniołów na blogach. Zakończenie i niesamowity zbieg okoliczności związany z wypadkiem samolotu, kolokwialnie mówiąc, dobiło mnie. Ale najlepsze dopiero czekało - niedopowiedziane, lecz subtelnie zasugerowane samobójstwo głównego bohatera, w patetycznym tonie kończące powieść. Jakie to wzruszające. Żeby nie było - nie śmieję się z wypadków samochodowych ani samobójstw. W żadnym razie. Nie lubię po prostu, gdy autor wykorzystuje takie rzeczy w swoim utworze aby podnieść jego wartość i uczynić go "poważniejszym". Strasznie tania zagrywka. Tutaj niestety ewidentna. Poza tym, nawet miło się czytało. W sumie wiedziałam, w co się pakuję, gdy już na pierwszych stronach przeczytałam refleksje głównego bohatera na dworcu kolejowym, który był przekonany, że gdyby Wojaczek znalazł się w jego sytuacji, to na pewno "napisałby tutaj swój najmroczniejszy wiersz". Hmm, czyżby?

{}× 1 | link |
@independent
2015-02-26
Przeczytane

Książka jest świetna. Chociaż nie ma "akcji" i przez to małymi momentami zanudzała mnie, ale momenty, które zachwycały pokrywają i wynagradzają ten defekt. OD TERAZ SPOILER ! Na koniec 3 elementy zaskoczenia, które uratowały tą książkę od wystawienia jej oceny 3,4. Ciąża, element zaskoczenia, ale popsuty tym, że dowiadujemy się czyje najprawdopodobniej jest dziecko. Byłoby ciekawiej, gdyby ukryto ten fakt. Jednak największe zaskoczenie sprawiła mi informacja, nie podana wprost, że mąż Jej wiedział ! O Boże on na prawdę wiedział ! Byłam nieco zszokowana. Trzeci: to krok do podjęcia samobójstwa przez Jakuba, bardzo smutne. Dobrze, że nie zostało opisane to dalej.

{}× 1 | link |
@pannaxprym
2012-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

i tutaj pewnie nie skusiłabym się na przeczytanie , gdyby nie fakt że jako miłośniczka polskiej , wspólczesnej literaturki temat z nią związany do matury wewnętrznej wybrałam przez wzgląd na rekomendację bibliotekarki. Przeczytałam. Na początku mnie zafascynowała, ale z każdą kartką było gorzej . Ostateczny werdykt - czytadełko dla niedocenionych małżonek, które miały pecha trafić na "zwykłego" męża. Sam autor na zarzuty, że umieszczając tyle cierpienia w jednej powieści odpowiada, że wszystkie przykłady są z życia wzięte, ale przecież to głupie pisać książkę z historii 10 niezwiązanych ze sobą osób. Nieszczęśliwych , skrajnie tragicznych historii.

{}× 1 | link |
@justyna.parda
2011-08-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Nie lubię Wiśniewskiego i nie rozumiem jego fenomenu. A już na pewno nie zrozumiem jego fenomenu wśród mężczyzn. Kobiety uwielbiają czytać o mężczyznach, którzy są delikatni i nigdy nie zasypiają po seksie, ale mężczyźni... Wiśniewski pisze ckliwie i odrobinę pretensjonalnie, gra na emocjach czytelnika, próbuje zrobić majstersztyk próbując zagłębić się w ludzkich uczuciach i emocjach, a wychodzi mu to, jak wychodzi. A muszę dodać, że książkę czytałam parę lat temu zachęcana historią (na tamte czasy) nową, w dobie dopiero raczkującego internetu w Polsce i niestety mnie to nie przekonuje.

{}× 1 | link |
MZ
2012-03-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Za dużo smutku, jak na jedną książkę. Poza tym pomieszanie z poplątaniem. Gdy poznamy co nieco losy bohaterki, bohatera, męża żony, przyjaciółki, pracownika hotelu, matki, sprzątaczki, każda, nawet najmniejsza wzmianka o życiorysie innych, niż głównej pary, budzi potężną irytację. Nieraz miałam ochotę rzucić książką o ścianę. Całość czytałam nieco bez emocji. Jak dla mnie zbyt wiele patetyczniej gadki o wszystkim i niczym. Jako całkowita pesymistka wzruszyłam się zakończeniem i za to ostatecznie 3/5

{}× 1 | link |
@AureliaJ
2009-07-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Nie udało mi się przeczytać jej całej za jednym zamachem. Czytałam początek, potem dopadało mnie lekkie zmęczenie tą książką, więc wertowałam strony, poszukując co ciekawszych fragmentów i tak dobrnęłam chyba do końca, składając całą historię w jedną całość...Nie jest to moja ulubiona pozycja i po części zgadzam się z niezbyt pochlebnymi opiniami poniżej, jednak ma coś w sobie i, paradoksalnie, dosyć często do niej wracam, aby przypomnieć sobie właśnie te ów "ciekawe fragmenty".

{}× 1 | link |
@Eleazar
2011-02-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane Książki: Polscy autorzy

Książka dla mnie, choć interesująca, była nudna przez długi czas. Tak naprawdę dopiero końcówka mnie poruszyła, wreszcie coś zaczęło się dziać. Denerwowały mnie ciągłe retrospekcje, choć te o Natalii były ciekawe :) Czytając mini bigrafię Wiśniewskiego na okładce... Autor naprawdę dużo włożył z siebie w Jakuba. Te same inicjały, zainteresowania, doktoraty... Spodziewałem się czegoś troszkę lepszego, ale mimo to książkę zaliczę jak najbardziej do tych "niezłych".

{}× 1 | link |
@zosogirl
2010-12-13
Niedokończone

Nie wiem, nie wiem. Żadna książka dotychczas nie wywołała we mnie tak mieszanych uczuć. Jestem co prawda dopiero w połowie, ale emocje towarzyszą mi najróżniejsze. Czasem się uśmiechnę, bo znajdę coś miłego sercu z czym mogę się utożsamić. Ale sama historia wydaje mi się dość ckliwa, jak również sposób pisania autora. Najbardziej jednak rozłożyła mnie "rozmowa serca z rozumem" nie wiedziałam czy śmiać się czy płakać.

{}× 1 | link |
@kreska
2013-08-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Wszystko to postawione tak bardzo nienaturalnie, nie ma grama ciepła i wiatru normalności. Bohaterka niezmiernie mnie denerwowała swoim zachowaniem, ale to jeszcze było do przeżycia. Jedynie opowieść o Natalii jako tako ratowała lekturę. Myślało się. Czuło się. A tak... hm, trudno powiedzieć. Nie, kłamię, nie trudno. Bardzo łatwo. Książka nie przypadła mi do gustu. Wyłączę zaraz Internet.

{}× 1 | link |
@Annie
2008-05-18
Przeczytane

Może i trąci romansidłem, ale jest taka smutna i przerażająca w ogromie bólu, że czytałam ją z trudem. To jest ta romantyczna książka, którą zaczytywały się polskie dziewczyny?! Do cholery! Ja ryczałam przez całą książkę z bólu, jakim moim zdaniem obciążony był Jakub. A ta kobieta? Dla mnie była pusta. Kompletnie inaczej odebrałam tę książkę. Może to i dobrze.

{}× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Samotność w sieci”- Janusz Leon Wiśniewski

Książka Intymna teoria względności
Intymna teoria względności Janusz Leon Wiśniewski, Janusz Wiśniewski
{}8.2/10
Zbiór opowiadań o najintymniejszych zakamarkach ludzkiej dus...
Książka Zespoły napięć
Zespoły napięć Janusz Leon Wiśniewski
{}7.9/10
Przychodzą, odchodzą, znikają i pojawiają się znowu. Najczęś...
Książka Ono
Ono Dorota Terakowska
{}8.4/10
To jedna z najbardziej zaskakujących powieści ostatnich lat,...
Książka Molekuły emocji
Molekuły emocji Janusz Leon Wiśniewski
{}8.3/10
"W moich pierwszych wyobrażeniach kobiecość w okazywaniu swo...
Książka Weronika postanawia umrzeć
Weronika postanawia umrzeć Paulo Coelho
{}7.3/10
Umiera się na wiele sposobów: z miłości, z tęsknoty, z rozpa...

Cytaty z książki

“Uważaj na siebie uważnie. Wie pan, nawet fuck nie znaczy już dzisiaj tego, co kiedyś. Szkoda w zasadzie. Ze wszystkich rzeczy wiecznych miłość trwa najkrócej. Życie przeważnie jest smutne. A z...”
{}
#
“Kiedyś pytałeś, co to znaczy „tęsknić za Tobą”. W przybliżeniu to taka hybryda zamyślenia, marzenia, muzyki, wdzięczności za to, że to czuję, radość z tego, że jesteś i fal ciepła w okolicach ...”
{}
#
“Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez Ciebie.”
{}
#
“Samotnym jest się tylko wtedy, gdy ma się na to czas.”
{}
#
“Boże dopomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies.”
{}
#
Przeglądaj
{} Dodaj

Pozostałe książki z cyklu

Książka Koniec samotności
Koniec samotności Janusz Leon Wiśniewski
{}5.7/10
Kontynuacja „Samotności w Sieci”, książki-fenomenu. Głó...
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}