Śmierć nie ucieknie

Przemysław Borkowski
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów
Śmierć nie ucieknie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów

Opis

Julia Gierszewska jest młodą piosenkarką u progu wielkiej kariery. Pewnego dnia po przebudzeniu zastaje w mieszkaniu martwe ciało swojego menadżera, a po suto zakrapianej nocy kobieta nie potrafi określić jak doszło do tego, że mężczyzna nie żyje. Kto go zabił? Ona? A może ktoś inny?

W panice Julia wychodzi z domu, wsiada do taksówki i prosi kierowcę, by jechał przed siebie. By wywiózł ją daleko poza Warszawę.
Z czasem nabiera podejrzeń – czy ten człowiek, który pomaga jej uciec, jest aby na pewno jej sprzymierzeńcem? Stopniowo przestaje być również jasne, kto kogo powinien bardziej się bać: ona jego, czy on jej.

Tymczasem sprawą zamordowanego menedżera zajmuje się prokurator Gabriela Seredyńska, która kiedy raz podejmie trop, nie odpuści, choćby miała to przypłacić własnym życiem.

Data wydania: 2021-10-27
ISBN: 978-83-66981-00-3, 9788366981003
Wydawnictwo: Czwarta Strona Kryminału
Cykl: Prokurator Gabriela Seredyńska, tom 2
Stron: 448
dodana przez: wfotelu

Autor

Przemysław Borkowski Przemysław Borkowski
Urodzony w 1973 roku w Polsce (Olsztyn)
Przemysław Borkowski jest twórcą kabaretowym. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie współtworzy Kabaret Moralnego Niepokoju. Oprócz działalności kabaretowej opublikował wraz z Mikołajem Cieślakiem i Robertem Górskim tomik wierszy...

Pozostałe książki:

Rytuał łowcy Śmierć nie ucieknie Wieża strachu Zakładnik Diabelski krąg Niedobry pasterz Widowisko Hotel Zaświat Gra w pochowanego Noc poślubna Dziedzictwo gwiazd. Antologia fantastyki Zeszyt w trzy linie
Wszystkie książki Przemysław Borkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Świat jest naprawdę piękny...a śmierć przecież i tak nie ucieknie.

28.12.2021

Jak już kiedyś wspominałam, że bardzo lubię kryminały pana Przemysława Borkowskiego, może dlatego, że jest jednocześnie świetnym kabareciarzem a poza tym, pochodzi z bliskiego mi Olsztyna..., więc mam jakiś sentyment i do miasta i do autora również. Co nie znaczy, że tylko tym się kieruję oceniając jego książki. W jego kryminałach można znaleźć to... Recenzja książki Śmierć nie ucieknie

@maciejek7@maciejek7 × 28

Jedyny pewnik w życiu to śmierć

25.11.2021

„Najniebezpieczniejszymi kobietami nie są te, które masz ochotę przelecieć, lecz te, którymi masz ochotę się zaopiekować”. Prokurator Seredyńska, to twarda babka z zasadami, która nieomal zginęła podczas rozwiązywania poprzedniej sprawy, rok temu. Czy, to wywołało u niej stres pourazowy i chęć większego działania za biurka ? Wprost przeciwnie, ... Recenzja książki Śmierć nie ucieknie

@gala26@gala26 × 23

Śmierć nie ucieknie.

15.10.2022

Przed tygodniem skończyłam czytać " Rytuał łowcy ". Był to pierwszy tom cyklu z prokurator Gabrielą Seredyńską. Będąc jeszcze pod jego wpływem i dobrze pamiętając nie tylko wydarzenia, ale i bohaterów, postanowiła przeczytać kolejną część. Tym razem prokurator Gabriela ma, wydawałoby się proste zadanie. W mieszkaniu znanej piosenkarki Julii Giere... Recenzja książki Śmierć nie ucieknie

@Malwi@Malwi × 23

Jak przerwać zapoczątkowany dawno temu łańcuch zdarzeń?

4.01.2022

Mimo, że to dopiero druga książka Przemysława Borkowskiego, którą przeczytałam, to już teraz mogę powiedzieć, że trafi on do moich ulubionych polskich autorów! ,,Śmierć nie ucieknie" to drugi tom serii z prokurator Gabrielą Seredyńską. Jest to kontynuacja ,,Rytuał łowcy", ale żeby przeczytać tę część, nie trzeba znać pierwszej. Książka też bardzo ... Recenzja książki Śmierć nie ucieknie

@aalexbook@aalexbook × 8

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Eli1605
2023-10-24
6 /10
Przeczytane Polscy autorzy 2023 2023

Chyba nikt nie chciałby obudzić się w domu i znaleźć w nim nieboszczyka. A Julię to właśnie spotkało. I chociaż jej nie polubiłam to szkoda mi dziewczyny, którą jak się później okazało całe jej życie okłamywano. Była pewna, że w życiu czyniła złe rzeczy. I trzeba doczytać do końca aby znaleźć odpowiedź, czy rzeczywiście tak było? Stalkerów czy psychofanów nie lubię już z definicji więc Marka z trudem tolerowałam. Czy miałam rację? Nie lubię także tzw. celebrytów, szczególnie tych, którzy sami pchają się na obiektyw. Profesja Julii spowodowała, że stała się ona takową celebrytką. I jak się okazuje niezupełnie to ona do tego celu dążyła. Natomiast niezmiennie podobała mi się prokurator Gabriela Seredyńska, której postawa zawodowa bardzo mi się podoba. Kobieta nie boi się pracować w terenie, nie boi się sprzeciwić przełożonym i ma nosa do prowadzenia spraw kryminalnych. Przeczytam kolejną książkę z cyklu.

× 22 | link |
@beata87
2023-09-06
8 /10
Przeczytane

Bardzo dobry thiller. Akcja wciągająca. Intryga pogmatwana. Niby wiemy wszystko i jednocześnie nic. Studium umysłu. Co jest prawdą, czy zło jest w nas?

× 7 | link |
@coolturka104
2021-12-16
7 /10
Przeczytane

Julia budzi się po nocy, z której niczego nie pamięta i odkrywa, że pokryta jest zaschniętą krwią swojego menedżera, którego zwłoki znajdują się w gabinecie. Kto go zabił? A może to ... ona?
Spanikowana kobieta wsiada do taksówki i każe kierowcy opuścić miasto. Podczas jazdy nabiera podejrzeń, że nie jest to całkiem przypadkowy człowiek. Tylko kto kogo powinien się bać?

Julia jest ofiarą szeroko pojętej przemocy domowej, czyżby jej eskalacja doprowadziła ją do ostateczności? Tego jeszcze nie wiemy. Po drodze wyłania się jej obraz, który okazuje się być przygnębiającym doświadczeniem. Jako dziewczyna, była podejrzana o udział w śmierci ojca, trafiła też do szpitala psychiatrycznego. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Reasumując to niezwykle intrygująca i złożona postać, a zgłębienie wszystkich jej sekretów stanowi nie lada wyzwanie.

Prócz głównej bohaterki, mamy wielki powrót prokurator Seredyńskiej. Oczywiście wszystko zostało napisane w taki sposób, że książkę można traktować jako odrębną historię i nie trzeba znać części poprzedniej, choć osobiście bardzo ją polecam.

Naprzemiennie śledzimy losy Julii oraz toczące się dochodzenie i obie te płaszczyzny są wielce interesujące. Nie bez znaczenia jest fakt, że robotę robi świetna konstrukcja psychologiczna postaci oraz tajemnicza i dość złożona fabuła, w której dużą rolę odgrywa traumatyczna przeszłość bohaterki. Mamy więc pościg, polowanie, uciekinierów i tropiące je psy. Dość dynamiczna akcja...

× 5 | link |
PA
@Park2Read
2021-11-03
7 /10

"Śmierć nie ucieknie" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Przemysława Borkowskego, zaliczam je do bardzo udanych.

Akcja wciąga od samego początku, historia ucieczki gwiazdy polskiej sceny - Julii Gierszewskiej, podejrzanej o zamordowanie swojego menadżera, podszyta jest akcentami z przeszłości, a ta jest nie mniej ciekawa niż wydarzenia aktualne, tym bardziej, że piosenkarka nie jest jedyną osobą biorącą udział w dezercji.
Po drodze nie zabraknie "przygód" i zwrotów akcji, które coraz mocniej wzbudzają w czytelniku wątpliwości dotyczące tego kto i dlaczego pociąga tutaj za sznurki.
Czy Marek Ziemba jest sprzymierzeńcem dziewczyny czy raczej niezrównoważonym psychopatą? Kto z nich jest bardziej niebezpieczny?

Po piętach depta uciekinierom prokurator Gabriela Seredyńska, która za wszelką cenę chce doprowadzić do ich ujęcia, wszak ta sprawa może kosztować ją utratę stanowiska. Pani prokurator w śledztwie musi zdać się na własną intuicję, pościg oznacza wyścig z czasem, a tego jest coraz mniej.

Najmocniejszym ogniwem całej historii są zagadkowi bohaterowie, którzy chyba sami testują swoje zachowania, przekraczając co rusz kolejne granice. Ich sylwetki pełne są niepokoju i mrocznej tajemniczości. Obojga dopada coraz bardziej przeszłość i jej demony, ich wspomnienia przepełnione są trudnymi emocjami i dawnymi traumami.

Bohaterowie, których połączyła ...

× 3 | link |
@wfotelu
2021-10-19
7 /10

Przemysław Borkowski – to nazwisko, które jest mi znane, w przeciwieństwie do twórczości, jaką owy Pan przelewa na papier. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czwarta Strona Kryminału mogłam poznać warsztat Autora i przedpremierowo przeczytać „Śmierć nie ucieknie”.

Młoda piosenkarka Julia Gierszewska stoi u progu sławy – jej najnowszy krążek zaczyna bić rekordy popularności, a ona sama częściej trafia na okładki gazet. Pewnego dnia tuż po przebudzeniu Julia odnajduje ciało swojego partnera (który pełni jednocześnie rolę jej menadżera). Najgorsze jest to, że dziewczyna kompletnie nie pamięta, co działo się w nocy. Przerażona postanawia uciec z Warszawy. Pomóc ma jej tajemniczy taksówkarz, który zaczyna się dość dziwnie zachowywać. Dwójce po piętach zaczyna deptać prokurator Gabriela Seredyńska, która zrobi wszystko, by rozwikłać tajemniczą sprawę. Kim jest mężczyzna z taksówki i czy jest sprzymierzeńcem młodej piosenkarki? I najważniejsze – czy to ona zabiła swojego partnera, czy może zrobił to ktoś inny?

Jak wspomniałam na samym początku – nigdy wcześniej nie miałam okazji poznać pióra Pana Przemysława, więc do książki a teraz do opinii zasiadałam z czystą kartką, bez wcześniejszych uprzedzeń czy nadziei. Czysta karta, która zapełnia się zdaniem „ta książka jest naprawdę dobra”. I niezmiernie mnie to cieszy, bo będę mogła zostać z prokurator Seredyńską na dłużej.
„Śmierć nie ucieknie” to drugi tom serii o Gabrieli Seredyńskiej. Pierwszym tomem jest „Rytu...

× 2 | link |
ZA
@zaczytany.tata
2021-10-23
8 /10
Przeczytane

„Śmierć nie ucieknie” autorstwa Przemysława Borkowskiego swoją premierę będzie miała już 27 października i jest drugim tomem serii o bardzo ambitnej pani prokurator, która tym razem nie cofnie się przed niczym w pościgu za domniemaną zabójczynią menadżera wschodzącej gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Młoda piosenkarka będąca u progu wielkiej kariery z przerażeniem odkrywa w mieszkaniu martwe ciało swojego menażera. Otumaniona przez alkohol wypity w ogromnych ilościach dnia poprzedniego, kobieta postanawia w panice uciec w obawie przed konsekwencjami i wsiada do pierwszej lepszej taksówki. Sprawa zamordowanego menażera trafia w ręce prokurator Gabrieli Serdyńskiej, która postanowi za wszelką cenę dorwać winnego tej zbrodni. Banalna wydawałoby się historia, w której jak się później okaże absolutnie nic banalnego nie ma…

Przemysław Borkowski to autor o wysokiej kulturze pisania, co udowodnił już przy swoich poprzednich książkach. Nie inaczej jest również w tym przypadku. „Śmierć nie ucieknie” to doprawdy świetnie napisania książka w lekkim stylu gwarantująca wiele emocji. Na wielką pochwałę w mojej opinii przede wszystkim zasługuje kreacja bohaterów, których wielowarstwowość jest imponująca. To właśnie oni są głównym motorem napędowym całej akcji, która pomimo nie śpiesznego tempa nie pozwala się nudzić. Dodatkowym atutem są dialogi, nadające historii większego realizmu.

Należę do osób, które lubują się w kryminała...

× 2 | link |
@zaczytanaangie
2021-11-15
6 /10
Przeczytane

Czytam głównie kryminały i thrillery, mimo to niezwykle rzadko zdarza się, że motywy wybieranych przeze mnie książek się powtarzają. W ostatnim czasie trafiłam jednak na dwie powieści, których bohaterami byli celebryci. Za pierwszym razem tylko mnie to drażniło, ale za drugim niemal popsuło mi przyjemność z lektury.
"Śmierć nie ucieknie" łączy z "Rytuałem łowcy" postać prokurator Gabrieli Seredyńskiej. Tylko i aż. Ambicje kobiety zaprowadziły ją już na stałe do prokuratury okręgowej, szkoda tylko że nie wiadomo w zasadzie jak do tego awansu doszło. Można się oczywiście domyślić, że był efektem brawurowo poprowadzonego śledztwa w sprawie seryjnego mordercy, ale jednak zabrakło mi podjęcia tego wątku przez autora. Podobnie z kwestiami z życia osobistego Gabrieli, bo w pierwszej części było kilka kwestii, które aż się prosiły o rozwinięcie. Mimochodem dowiadujemy się, że komisarz Aleksanderski jest już na emeryturze, więc przy nowej sprawie pani prokurator musi współpracować z innym śledczym, nie jest to jednak łatwe i początkowo ciągle się ścierają.
Trudno jednak doszukać się w tym tomie tego, co było największym atutem poprzedniego. Psychologia postaci niestety tym razem nie obroni książki. Staram się nie ulegać stereotypom i mimo że główna bohaterka była celebrytką, liczyłam, że nie będzie to płytka opowieść. Nie mogę powiedzieć, że była, ale po tym świetnym portrecie, który autor nakreślił w "Rytuale łowcy" oczekiwałam czegoś podobnego, może nawet le...

× 2 | link |
@madbed
2022-01-25
Przeczytane

Czasem najłatwiej uciec w kłamstwo.
Zwłaszcza gdy nie wiesz, jak wygląda prawda.


Jest to moje drugie spotkanie z autorem. Po pierwszym miałam niedosyt i myślałam że na tym się nasza znajomość zakończy.
Dobrze, że do tego nie doszło bo "Śmierć nie ucieknie" to świetny kryminał, z dużą dozą sensacji i zaskoczenia.
To kontynuacja "Rytuału łowcy", chociaż można czytać niezależnie.
Julia Gierszewska to młoda piosenkarka u progu sławy.
Pewnego dnia po przebudzeniu zastaje w mieszkaniu martwe ciało swojego menadżera, a po suto zakrapianej poprzedniego dnia imprezie nie ma pojęcia co tu się wydarzyło.
W amoku pakuje torbę, zamawia taksówkę i każe jechać przed siebie.
Czy może zaufać taksówkarzowi? Staną się jedną drużyną czy rywalami? Czy to ona jego czy on jej powinien się bać?
Kto zabił menadżera? Może to Julia?
Śledztwo zaczyna prowadzić nie kto inny jak sama prokurator Gabriela Seredyńska, którą znamy z brawurowej akcji w "Rytuale łowcy".
Czytając mamy wrażenie, że już na samym wstępie wszystko zostaje odkryte. Jest ciało, jest morderczyni, ale to byłoby za łatwe. Im dalej w las tym więcej pytań, poszlak, fragmentów układanki. Autor wciąga nas w historię ludzkiego bólu , cierpienia, niewyjaśnionej przeszłości.
Świetnie wykreowane postacie, realne i pełne emocji. Autor pozwala czytelnikowi zajrzeć w głąb ich psychologicznej sfery.
Akcja nie zwalnia ani na chwilę.
Jest tu skupienie na jednym istotnym wątku , ale...

× 2 | link |
@czytanie.na.platanie
2022-01-04
8 /10
Przeczytane Posiadam Przeczytane 2021

Pierwsza książka autora, którą miałam okazję przeczytać, „Rytuał łowcy” zrobiła na mnie duże wrażenie, dlatego bardzo ucieszyła mnie wieść o drugiej części z prokurator Gabrielą Seredyńską.

Czy może być lepsza promocja nowo wydanej płyty, niż śmierć menadżera artystki? Tym bardziej że to właśnie ona mogła przyczynić się do jego śmierci? Niestety, młoda piosenkarka, Julia ma totalną lukę w pamięci, a w naturalnym odruchu decyduje się na desperacką ucieczkę.

Jej tropem i towarzyszącego jej tajemniczego taksówkarza podąża wyznaczona do prowadzenia sprawy prokurator Gabriela Seredyńska. Okazuje się, że jeśli nie rozegra tego właściwie może stać się kozłem ofiarnym obarczonym odpowiedzialnością za przeszłe decyzje i przekłamania wymiaru sprawiedliwości.

Od momentu ucieczki wszystkie elementy są jak pchnięte zrządzeniem losu kostki domina, pociągając kolejne wydarzenia, które coraz bardziej zaciskają pętlę uciekającym, ale też wydobywają na światło dzienne, to co miało pozostać ukryte. Dla kogo ta szaleńcza wyprawa okaże się kursem w jedną stronę?

Rytm i dynamikę tej wciągającej i fascynującej fabuły wyznaczają krótkie rozdziały, sprawiające, że chce się przeczytać jeszcze jeden i jeszcze kolejny, aż do ostatniej strony. Ciekawie i realistycznie wykreowane postaci, naturalne dialogi i zaskakująca, sięgająca przeszłości intryga dopełniają całości. Trudno było mi jedynie zdecydować, czy trzymać kciuki za powodzenie ucieczki Julii, czy za sukce...

× 2 | link |
@asiazaleska
2022-01-28
8 /10
Przeczytane

Dawno nie czytałam tak wciągającego thrillera.Z jednej strony młoda piosenkarka Julia,która budzi się obok ciała swojego menadżera,dodatkowo nic nie pamiętając,z drugiej strony młoda ambitna pani prokurator Gabriela Seredyńska,która prowadzi tę sprawę.
Dużą rolę w powieści odgrywają wątki z przeszłości głównej bohaterki.W powieści nie brak nawiązań do obecnej sytuacji,maseczki,lockdown są na porządku dziennym,do tego trochę czarnego humoru i mamy thriller idealny.Polecam.Warto!!

× 2 | link |
@maniek.em
2023-07-24
7 /10
Przeczytane
@bartoszsoczowka
@bartoszsoczowka
2022-10-21
9 /10
@Malwi
2022-10-15
8 /10
Przeczytane
BT
@Bozena_T
2022-10-14
4 /10
Przeczytane
@ejwa1960
2022-06-09
6 /10
Przeczytane Z biblioteki Sensacja, thriller, horror,kryminał 2022
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Tu było jej dobrze i to pomimo zesztywnienia i bólu karku. Tu było niebezpiecznie. Ten stan, mimo swoich niedostatków, mógłby potrwać jeszcze trochę.
Wszystkie gazety, serwisy internetowe, telewizje i portale plotkarskie będą miały używanie. Na dzień lub dwa przebije nawet rozkręcającą się znowu pandemię. Zostanie w końcu pełnosprawną celebrytką, tak jak on tego chciał. Tylko z nieco innego powodu.
Sięgnęła do torebki i wygrzebała z niej maseczkę. Nałożyła ja na twarz. Ta głupia pandemia miała jednak, jak się okazuje, swoje dobre strony.
Znowu spojrzał na nią w lusterku. Nie podobało jej się to. Te jego niebieskie, wpatrujące się w nią oczy. Mogła oczywiście zrozumieć, że człowiek, który spotyka osobę znaną dotychczas tylko z mediów jest jej ciekawy, ale mógłby się w nią aż tak nie wgapiać.
Wyglądała jak karykaturalne ucieleśnienie ludowego wyobrażenia o prokuraturze.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Rytuał łowcy
Rytuał łowcy
Przemysław Borkowski
7.6/10
Młoda prokurator Gabriela Seredyńska po przeprowadzce do Warszawy dostaje swoją pierwszą poważną sp...
Wieża strachu
Wieża strachu
Przemysław Borkowski
7.2/10
Gdy nie patrzysz dość uważnie, dostrzegasz tylko to, co chcesz zobaczyć. W centrum Warszawy, na tr...
Diabelski krąg
Diabelski krąg
Przemysław Borkowski
8.2/10
Prokurator Gabriela Seredyńska wraca w rodzinne strony na pogrzeb ojca. Niespodziewanie ceremonia z...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl