Sputnik Sweetheart

Sputnik Sweetheart
4.3
Ocena 4.3 na 5 możliwych
Na podstawie 57 ocen kanapowiczów
Narrator, młody nauczyciel literatury kocha się w swojej znajomej, początkują...
Narrator, młody nauczyciel literatury kocha się w swojej znajomej, początkującej powieściopisarce - Sumire. Ona jednak jest zakochana w Miu - swojej pracodawczyni, starszej od niej o 17 lat businesswoman. Miu nie odwzajemnia tych uczuć (nie wiadomo, czy kocha w ogóle kogokolwiek). Obie kobiety wy...
Pełny opis
Data wydania: 2008
ISBN: 9788374954938
Wydawnictwo: Muza

Recenzje

"Sputnik Sweetheart"
Nie jest tajemnicą, jak bardzo cenię sobie twórczość Murakamiego, jak bardzo lubię zagłębiać się w świat jego książek. Przeczytałam znaczną część jego powieści i opowiadań i w zasadzie, dla mnie, większość jego dorobku jest znakomita. Nie inaczej miała się sprawa ze "Sputnikiem Sweetheart", które...
Sputnik Sweetheart
Dwudziestoletnia Sumire, wrażliwa, niezależna i utalentowana literacko zakochuje się w niemalże dwukrotnie od niej starszej Miu. Chce być jak najbliżej ukochanej, rzuca pisarstwo i zostaje jej sekretarką. Niestety Miu nękana przerażającymi wspomnieniami z młodości nie potrafi odwzajemnić tego ucz...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Liliowa
@Liliowa 2010-02-11
Przeczytane (2010-01-01)
Druga książka Murakamiego, którą przeczytałam. Poprzednią oceniłam na 5, tę oceniam na mocną 4. Czytało się przyjemnie, historia niebanalna, bohaterowie ciekawie skonstruowani. Mimo wszystko czegoś mi tam zabrakło... Głównie chodzi o zakończenie, które pozostawiło według mnie zbyt wiele niedopowiedzeń. Rozumiem to, że być może autor po prostu dał czytelnikom wolną rękę, aczkolwiek moim zdaniem w tym przypadku cała powieść jest zbyt niejasna. Murakami wlepił w wypowiedzi bohaterów wiele "mądrości", które niestety do mnie nie przemówiły. W tej kwestii wolę chyba jednak czysto filozoficzne powieści innych autorów. Mimo wszystko - polecam, bo książka jest warta uwagi.
@petit_poids
@petit_poids 2010-09-28
Przeczytane (2010-09-28)
Jak do tej pory to jedna z najlepszych książek Murakamiego jakie przeczytałam. Wbrew temu co piszą inni, było w niej wiele emocji. Przenikające wszystko uczucie samotności. Pomimo, że otaczamy się ludźmi każde z nas krąży po swojej orbicie, tworzy własne światy, od czasu do czasu zderza się z innymi i w niektórych przypadkach kolizje te pozostawiają znaczne zmiany i znamiona. Wydaje mi się, że właśnie to Murakami chciał nam przekazać. Zaskakujące i nie do końca jasne zakończenie. Mocna 4.
@gestia
@gestia 2007-09-07
Przeczytane (2007-12-04)
Mam wrażenie, że cokolwiek bym tu napisała, okaże się banałem i uproszczeniem... To powieść o samotności, która dotyka w sposób szczególny ludzi wrażliwych. Na jej kartkach żyją bowiem nietuzinkowe postaci, które czytają dobre książki, odwołują się do kultowych filmów, słuchają muzyki poważnej, a jednocześnie przeżywają bardzo realne i przyziemne obawy, lęki, rozczarowania. Książka warta uwagi.
@Edhiel
@Edhiel 2011-08-01
Przeczytane (2011-08-01)
Kolejne wspaniale dzieło. Różni się ono od innych tym, że jednym z głównych bohaterów jest kobieta. Udowadnia że szczęście i miłość są bliżej niż się niektórym wydaje. Chęć ucieczki od świata i pogrążenie się w samotności. Tak koniec mógłby być nieco inny; chciałbym aby wyjaśnione zostało co nie co z historii Miu z przed czternastu lat... Jak najbardziej polecam
@kejti1
@kejti1 2011-08-23
Przeczytane (2015-01-01)
Moje drugie spotkanie z dziełem Murakamiego. Nie zawiodłam się, ale wręcz zaskoczył mnie pozytywnie ze zdwojoną siłą. Lektura niesamowita, pełna ciekawie zarysowanych bohaterów. Opowiada o samotności, komplikacjach uczuciowych. Gorąco polecam i sama już rozglądam się za kolejną książką tego pisarza.
@kuciej
@kuciej 2013-03-21
Przeczytane (2013-03-21)
Nie jest to moja ulubiona pozycja Murakamiego, ale jak zwykle poruszająca i warta przeczytania. Tym razem główny nacisk położony został na rozważania nad samotnością, na to, że samotność nie jest wcale taka oczywista. I jako nieliczna z powieści Murakamiego ma coś w rodzaju happy endu :)
@bunia
@bunia 2010-02-17
Przeczytane (2007-07-28)
Jak szczerze lubię Murakamiego tak ta książka nie podobała mi się. Nie było tej głębi uczuć, historia Sumire nie wyróżnia się niczym szczególnym. No i ileż można mówić o samotności na tysiąc różnych sposobów? Jak dla mnie ogromne rozczarowanie i przerost formy nad treścią.
@akinoria
@akinoria 2009-11-29
Przeczytane (2009-01-01)
Jakiś czas temu czytałam tą książkę - i była to pierwsza autorstwa Haruki Murakami. Pierwsza i jak na razie najlepsza tego autora. Chociaż .... nie mówię, że ostatnia, bo trochę mi jeszcze zostało.
@Amaryllidaceae
@Amaryllidaceae 2012-02-13
Przeczytane (2012-02-13)
Nad treścią nie będę się rozwodzić, książka świetna pod względem merytorycznym. Co do formy zaś: miałam wrażenie, że autor chciał być oryginalny na siłę.
@saya
@saya 2008-08-27
Przeczytane (2008-08-27)
Hrum, hrum i zjedzona:) Do tej pory sie po niej oblizuję.Gestia- czytałaś coś jeszcze tego autora?
Autorzy
Haruki Murakami
Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył Dramat Klasyczny na wydziale Literatury Uniwersytetu w Waseda. W latach 1974-1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował powieścią "Hear the ...
Inne książki:
Książka Koniec świata i hard-boiled wonderland
Książka Kronika ptaka nakręcacza
Książka Przygoda z owcą
Książka Przygoda z owcą
Książka Przygoda z owcą
Współtworzący tą stronę
puchar @radziecki @radziecki pierwsza opinia