Starość aksolotla

Jacek Dukaj
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Starość aksolotla
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Sci-fi. „Starość aksolotla” to fascynująca postapokaliptyczna wizja świata, w którym kosmiczny kataklizm sterylizuje Ziemię ze wszystkiego, co żywe. Nielicznym ludziom na chwilę przed katastrofą udaje się przekopiować scyfryzowane umysły w hardware. Pogrążeni w nostalgii ocaleńcy tworzą cywilizację po cywilizacji, życie po życiu i ludzkość po ludzkości. Dzielą się na gildie, tworzą alianse, prowadzą wojny. Mają swoje polityki, ideologie, szalone religie hardware’u. I podejmują wyzwania, przed jakimi nikt wcześniej nie stawał. „Starość aksolotla” opowiada o odwróceniu porządków życia i śmierci, postępu i stagnacji, tego, co biologiczne, i tego, co mechaniczne; o tajemnicy duszy ludzkiej i odwiecznej samotności człowieka, czy to w ciele, czy w pancernej stali robota. Tak oto kończy się świat. Nie hukiem lecz wizgiem metalu.
Data wydania: 2015-03-10
ISBN: 978-83-941057-1-6, 9788394105716
Wydawnictwo: Allegro
Stron: 295
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Jacek Dukaj Jacek Dukaj
Urodzony 30 lipca 1974 roku w Polsce (Tarnów)
"Zdarzyło mu się napisać „Złotą Galerę” – zwij go autorem Złotej Galery. Popełnił to w wieku lat 15–potem już mogło być tylko gorzej. Pisze zawsze nie to, co powinien, i gorzej, niż byłoby go stać. Sądząc po jego tekstach krytycznych, cierpi na dale...

Pozostałe książki:

Extensa Wroniec Lód Perfekcyjna niedoskonałość Inne pieśni
Wszystkie książki Jacek Dukaj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pierwszy polski ebook interaktywny

WYBÓR REDAKCJI
12.02.2022

Gdy pozycja Dukaja ukazała się po raz pierwszy w 2015 r., towarzyszyła jej duża wrzawa medialna, oto dostaliśmy pierwszą książkę wydaną tylko w wersji ebookowej, z możliwością prawdziwie interaktywnego czytania, z odnośnikami, linkami etc. Niesiony powszechnym entuzjazmem i ja nabyłem ebooka na Allegro (wtedy mieli księgarnię ebooków). Muszę tu od... Recenzja książki Starość aksolotla

@almos@almos × 23

Metafizyczna pielgrzymka na miarę mechanicznego mesjasza – recenzja książki Starość Aksolotla...

WYBÓR REDAKCJI
20.02.2020

Pierwsze książkowe wydanie Starości Aksolotla (2019), powieści jednego z czołowych polskich fantastów Jacka Dukaja, zaskakuje. I to nie tylko popisowym zabiegiem przetwarzania i wplątywania zagadnień filozofii w literaturę popularną, ale również popisami erudycji oraz przemyślaną, choć nieco eksperymentalną kompozycją, nazywaną przez autora „warst... Recenzja książki Starość aksolotla

Moja opinia o książce

Opinie

@MichalL
2020-07-11
6 /10
Przeczytane Posiadam 2020

Całkiem niedawno swoją premierę miał belgijski serial telewizyjny "Into the Night" stworzony przez Jasona George'a dla platformy Netflix. Wciągnąłem się od pierwszego odcinka, a resztę sezonu ogarnąłem podczas jednego posiedzenia. Było warto. Jason George podczas tworzenia fabuły swojego dzieła inspirował się książką Jacka Dukaja, która już w 2015 ukazała się w formie elektronicznej, ale dopiero w zeszłym roku ujrzała światło dzienne jako wersja papierowa. Nie dotarłem nigdy wcześniej do książek tego autora, nie czytałem recenzji, lecz obraz "Into the Night" był w tym przypadku wystarczającym bodźcem by podążyć w jego stronę.

Książka jak i serial rzuca czytelnika w sam środek trwającej apokalipsy, która wraz z obrotem Ziemi dokonuje zniszczenia i eliminacji życia na kolejnych jej obszarach. Część ludzkości decyduje się na ucieczkę przed śmiercionośnym promieniem, druga zaś za pomocą przekaźników próbuje skopiować swoje umysły do cyfrowej sieci. Fabuła ekranowego obrazu póki co, kończy się na pierwszych stronach książki i jestem ciekawy w którą stronę pójdą jego twórcy, bo świat tworzony przez Jacka Dukaja może okazać się nie lada wyzwaniem.

W pewnym momencie myślałem, że autor zabierze mnie do świata znanego z Blade Runnera reżyserii Ridleya Scotta, skoro tak wyraźnie mrugnął w jego stronę. Ukaże obszary opanowane przez androidy, mechy czy inne seksboty. Odkryje przede mną świat podzielony na frakcje, które w imię swojej idei będą walczyć ze sobą o jej ...

× 5 | link |
@Chassefierre
2019-11-20
8 /10
Przeczytane Postapokalipsa i antyutopia wszelkiego rodzaju Literatura polska Science Fiction

Odnoszę wrażenie, że część czytelników oczekiwała po ,,Starości aksolotla'' klasycznej wizji ,,Świata po Zagładzie'' w rodzaju ,,Ostatniego brzegu'' Nevila Shute'a - zamiast tego Dukaj przedstawił nam wizję zdehumanizowanego, smutnego postapokaliptycznego świata maszyn.
Maszyn, którym umyka sens/pamięć/sedno istoty człowieczeństwa.
Maszyn popadających stopniowo w melancholię.
Maszyn, które starają się naprawić świat, przywrócić mu dawną świetność.

,,Starość aksolotla'' jest lekturą wymagającą od czytelnika refleksji i uwagi ze względu na fantastyczny i specyficzny styl autora - zdecydowanie nie jest powieścią, służącą tylko rozrywce, choć i tak można ją odczytywać (acz, dużo traci na wartości). Bo Aksolotl zadaje pytania o sens istnienia, o duszę, o to co właściwie oznacza ,,bycie człowiekiem''. Aksolotl pyta, czy warto się starać i podejmować te same próby wciąż od nowa. Od nowa. Od nowa i bez końca.

To wyjątkowo smutna wizja świata po Apokalipsie. Nie tak smutna, jak ,,Ostatni brzeg'', ale za to zdecydowanie bardziej depresyjna.

× 4 | link |
@Meszuge
2022-02-12
3 /10
Przeczytane

Techniczny eksperyment bez większej wartości literackiej. Aktywne odnośniku w e-booku mogły robić wielkie wrażenie siedem lat temu, dziś to żadna nowość.

× 4 | link |
@mala_mi
2022-01-04
7 /10
Przeczytane 2020

Ta książką jest bardzo niezwykła. Po pierwsze - wydanie. Tekst jest pisany tylko na jednej (prawej) stronie. Lewą zajmują definicje, wyjaśnienia i ilustracje. A są one konieczne, bo... No właśnie, to po drugie - język. Jeżeli ktoś nie siedzi w informatyce lub nie gra w gry komputerowe to tylko te informacje mogą go uchronić przed kompletnym zagubieniem. Po trzecie - tematyka. Tajemniczy promień niszczy wszelkie życie na ziemi. Uratowali się tylko ci, którzy swoją świadomość przenieśli do sieci. Mogą oni egzystować na pustej ziemi w ciałach robotów. No właśnie. To czym teraz są? Maszynami czy ludźmi? Co czyni nas ludźmi? Mnóstwo tematów do przemyśleń i żadnych gotowych odpowiedzi. Nie każdemu ta książka się spodoba. Ale to mocna rzecz. Zwłaszcza w obecnych czasach.

| link |
@Leeloo
2022-04-10
7 /10
Przeczytane
@autodydaktyczna
2022-03-09
5 /10
Przeczytane
@almos
2022-02-12
5 /10
Przeczytane ebook literatura piękna
@PonuryDziadyga
2021-12-27
7 /10
Przeczytane 2020
@janusz.szewczyk
2021-11-21
8 /10
Przeczytane Safety 2019 Posiadam
@yantri
2021-09-20
5 /10
Przeczytane
@Justyna_Majewska
2021-08-20
8 /10
Przeczytane
@zpap_igor
2021-05-25
6 /10
Przeczytane
@malwinasleziak
2020-06-29
5 /10
Przeczytane
PA
2020-06-26
6 /10
Przeczytane
@Adam84
2020-03-14
9 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Starość aksolotla. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl