W sercu wroga

Magdalena Wala
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
W sercu wroga
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszy tom nowej, rozdzierającej serce sagi Magdaleny Wali.

Jest wiosna 1944 roku. W cieniu wojny wśród mazurskich jezior rodzi się uczucie, które może kosztować życie…

Amalia Heyn to córka bogatych mazurskich gospodarzy, lecz od dnia ślubu z Niemcem należy do rodziny nazistów. Dziewczyna jest świadoma okrucieństwa wojny, martwi się o życie walczącego na froncie męża, ale nie umie się odnaleźć wśród ludzi ślepo wierzących w potęgę Hitlera i Rzeszy… Do gospodarstwa Heynów trafi a Piotr Liszkiewicz, polski robotnik przymusowy. Tajemniczy mężczyzna pała nienawiścią do Niemców. Marzy o zemście. Nie zdaje sobie sprawy, że jedyną osobą, która dobrze mu życzy, jest Amalia.

Mimo początkowej niechęci między Amalią a Piotrem nawiązuje się nić porozumienia. Oboje wiedzą, że ich przyjaźń jest zakazana, jednak z czasem serca przestają słuchać rozumu… Co zrobić z rodzącą się miłością, za którą grozi śmierć?
Data wydania: 2022-05-18
ISBN: 978-83-271-6204-5, 9788327162045
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Między jeziorami, tom 1
Stron: 304
dodana przez: gala26

Autor

Magdalena Wala Magdalena Wala Absolwentka historii na Uniwersytecie Śląskim. Nauczycielka z powołania, za punkt honoru uznaje wtłoczenie do głów młodego pokolenia możliwie największej wiedzy o przeszłości naszej ojczyzny i otaczającego ją świata. Etatowa podróżniczka wścibiaj...

Pozostałe książki:

Marianna Na moment przed świtem Klątwa ruin Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Pani z wieży
Wszystkie książki Magdalena Wala

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W cieniu wojny

WYBÓR REDAKCJI
27.05.2022

„Jej głos jako kobiety i tak się nie liczył, a nierozważnym słowem mogła ściągnąć kłopoty na najbliższych. Im dłużej trwałą wojna, tym bardziej bezlitośni stawali się ci, którzy mieli choć odrobinę władzy.” Książka Magdaleny Wali – „W sercu wroga”, oprócz historii osadzonej w czasach okupacji, opowiada także o macierzyństwie. O skali wyrzeczeń, ... Recenzja książki W sercu wroga

@gala26@gala26 × 34

"W sercu wroga"

7.06.2022

„Każdy ma jakąś granicę i kiedy zostaje ona przekroczona, człowiek po prostu przestaje się bać.” Amelia Heyn urodziła się w mazurskiej wiosce. Od zawsze marzyła by zostać nauczycielką, jednak rodzice – bogaci mazurscy gospodarze zdecydowali inaczej, została żoną Niemca. Wybuch wojny zmienił wszystko. Jej mąż wyruszył na front, a on została na gos... Recenzja książki W sercu wroga

Świetna powieść z wojenną tematyką.

31.05.2022

Dopiero zaczynam poznawać literacką twórczość Magdaleny Wali i na początek wybrałam "W sercu wroga". Tak się składa, że jest to pierwszy tom nowej, chwytającej za serce sagi "Między jeziorami". I chyba nie mogłam wymarzyć sobie lepszego pierwszego spotkania bo ta powieść absolutnie mnie urzekła ❤️. Fabuła książki osadzona jest w czasach II świato... Recenzja książki W sercu wroga

Moja opinia o książce

Opinie

@coolturka104
2022-08-02
7 /10
Przeczytane

"W sercu wroga" to pierwszy tom nowej, rozdzierającej serce sagi Magdaleny Wali zatytułowanej "Między jeziorami".

Gdy wszyscy mężczyźni wyruszyli na wojnę, do opustoszałych niemieckich gospodarstw trafiają robotnicy przymusowi. Jednym z nich jest Piotr Liszkiewicz, który nienawidzi Niemców i poprzysięga im zemstę, za wszystkie doznane krzywdy. O dziwo spotyka się ze zrozumieniem ze strony swojej pani Amalii Heyn, córki bogatych mazurskich gospodarzy, która poprzez małżeństwo przynależy do rodziny nazistów. Mimo że martwi się o życie walczącego na froncie męża, to jednak nie chce wojny i nie popiera wyznawanej przez teściów ideologii. Między nią a Piotrem rodzi się uczucie, za które grozi śmierć.

Mimo okrutnego tła historycznego autorka cudownie odmalowała piękno natury i życie na wsi zgodne rytmem pór roku, oraz dwoje ludzi, których zaczyna łączyć zakazana miłość. Niezwykle plastycznie oddane emocje przenikają nas na wskroś, współodczuwamy więc z bohaterami, angażując się we wszystko, czego doświadczają.
Dane nam jest ujrzeć tak rzadko spotykane w fabularyzowanej literaturze wojennej, życie w czasie wojny z punktu widzenia niemieckiej rodziny. I kolejny raz przekonuję się, że dobro czy zło, nie ma nic wspólnego z narodowością, lecz z naszym człowieczeństwem, a wojna jest często wymysłem jednego ogarniętego manią wielkości człowieczka i nie ma w niej zwycięzców, bo w efekcie wszyscy jesteśmy przegrani. Do głosu dochodzą wtedy ws...

× 1 | link |
ME
2022-06-17
7 /10
Przeczytane

Akcja książki rozgrywa się podczas II wojny światowej w Prusach Wschodnich. Amalia Heyn jest żoną Johanna, który walczy na wojnie. Mieszka z córeczką i z teściami. Jest pod ciągłą kontrolą, szczególnie teścia. Jej rodzice mieszkają niedaleko. Wszyscy pracują w gospodarstwach i "zatrudniają" cudzoziemców, często Polaków.
Mazurzy i Polacy to wrogowie. Mazurzy i Niemcy jakoś współfunkcjonują, ale ci pierwsi zawsze są tymi gorszymi.
Nie jest łatwo. Nikomu.
Do gospodarstwa Heynów trafia robotnik, Piotr. Kim był wcześniej? Jak się tu znalazł?
Amalia pomaga mu jak może. Musi się bardzo pilnować. Często ryzykuje. Dowiaduje się też okropnych rzeczy o swoim teściu. A nie tylko on jest niebezpieczny. Wachmeister Mohl jest gorszy. Nie tylko z racji pełnionej funkcji, ale też zainteresowania osobą bohaterki.

W rozmowach Amalia i Piotr, wspólnie dochodzą do tych samych wniosków dotyczących ich sytuacji. Oboje żyją pod bezwzględnym panowaniem nazistów, chociaż pozornie jest inaczej.
Niby wolni a niewolnicy...systemu.

Z czasem sytuacja się zmienia. Politycznie, teoretycznie na gorsze, bo Niemcy przegrywają wojnę. Uczuciowo na lepsze, bo bohaterowie lubią się wzajemnie coraz bardziej.

...

Dzięki takim opowieściom jak ta, sporo się dowiedziałam o historii. Tu akurat jednego z regionów, jakim są Mazury. I ta wiedza pozostanie w mojej pamięci.
Bardzo ciekawie napisana powieść historyczno- obyczajowa. Świetne pióro autorki sprawia, ...

× 1 | link |
@tatiaszaaleksiej
2022-06-07
10 /10
Przeczytane
@papierowamagnoolia
2022-05-31
9 /10
Przeczytane
@inthesilkscarf
2022-05-29
7 /10
Przeczytane
@gala26
2022-05-27
10 /10
Przeczytane 2022 Literatura piękna Moja prywatna biblioteczka Obyczajowe Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Z historią w tle Wyzwanie 2022

Cytaty z książki

O nie! Książka W sercu wroga. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl