Klątwa ruin

Magdalena Wala
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Klątwa ruin
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Tajemnica sięgająca wielu pokoleń i miłość wbrew zasadom
Wzruszająca podróż do roku 1920 i czasów walki o wolność
Aniela Wilczkówna wywodzi się z chłopskiej rodziny, ale dzięki protekcji zdobywa wykształcenie i zostaje zatrudniona w ziemiańskim dworze jako panna do towarzystwa. Poznaje tam krewnego właścicielki - porucznika Rafała Mielżyńskiego. Mimo że oficer jest nią zafascynowany, dziewczyna traktuje go z dystansem. Zdaje sobie sprawę z dzielących ich różnic społecznych, skrywa też własne tajemnice.
Pewnego dnia Aniela poznaje historię ruin pobliskiego zamku. Związana z nimi legenda opowiada o pięknej Rudowłosej i wyrządzonej jej krzywdzie. Czy ma to coś wspólnego z przeszłością Anieli
Tymczasem nadchodzi lato i zmienia się atmosfera we dworze. Wojska bolszewickie zagrażają Polsce, która niedawno odzyskała niepodległość. Wszyscy starają się wspierać walczących na froncie. Aniela wbrew rozsądkowi myśli o Rafale i martwi się o jego życie.

Data wydania: 2020-07-15
ISBN: 978-83-245-8445-1, 9788324584451
Wydawnictwo: Książnica
Stron: 298
dodana przez: Justyna_K

Autor

Magdalena Wala Magdalena Wala Absolwentka historii na Uniwersytecie Śląskim. Nauczycielka z powołania, za punkt honoru uznaje wtłoczenie do głów młodego pokolenia możliwie największej wiedzy o przeszłości naszej ojczyzny i otaczającego ją świata. Etatowa podróżniczka wścibiaj...

Pozostałe książki:

Marianna Na moment przed świtem Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Skradzione życie Pani z wieży
Wszystkie książki Magdalena Wala

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Klątwa ruin

WYBÓR REDAKCJI
17.08.2020

Moje zaległości czytelnicze mnie ostatnimi czasy przerażają. bo znowu trafiłam na książkę, której autorki zupełnie nie znam. Przeczytałam jednak, że Pani Magdalena ma na swoim koncie wiele tytułów. i jest lubiana przez czytelniczki. Już boje się sięgać po coś nowego do czytania, bo jeden tytuł przeczytam, a cztery następne dopisuje do mojej niek... Recenzja książki Klątwa ruin

"Klątwa ruin"

7.08.2020

„Stulecia mijają, lecz ludzka natura pozostaje niezmienna…” Jest rok 1920, niepokojący i trudny czas wojny polsko-bolszewickiej. Utrata dopiero, co odzyskanej niepodległości jest, co raz bliższa. Bolszewicy prą naprzód mordują, niszczą, grabią, gwałcą, pozostawiają po sobie ruiny i zgliszcza. Wdowa po bogatym ziemianinie Zofia Strumieńska i inne ... Recenzja książki Klątwa ruin

Moja opinia o książce

Opinie

@Nina
2020-08-04
7 /10
Przeczytane 2020 E-book

Magdalena Wala znowu mnie uwiodła. Ta kobieta wie, jak pisać książki obyczajowe 😊 Potrafi wciągnąć mnie w swój świat od pierwszego przeczytanego zdania. W swoich książkach łagodnie zapoznaje nas z historią, której ja osobiście nie lubię, ale w takiej formie jestem gotowa przyjąć zawsze i wszędzie. Mało tego, czuję się zachęcona do pogłębienia wiedzy 😊

W „Klątwie ruin” przenosimy się do roku 1920, do czasów wojny polsko-bolszewickiej, czasów trudnej walki o wolność. Aniela pochodzi z chłopskiej rodziny, zdobywa jednak wykształcenie i zostaje zatrudniona jako panna do towarzystwa w bogatym, ziemiańskim dworze. Tam poznaje porucznika Rafała Mielżyńskiego, krewnego właścicielki dworu. Dzieli ich wszystko, a jednak coś zdaje się przyciągać ich do siebie, każąc szukać swojego towarzystwa, kiedy tylko jest to możliwe. W ten sposób Aniela poznaje legendę związaną z ruinami pobliskiego zamku. Czy ta historia ma coś wspólnego z pochodzeniem Anieli? Co skrywa jej przeszłość? Czy życie, które do tej pory znała okaże się fikcją?

Magdalena Wala ma lekkie pióro, umie ciekawie przedstawić swoją historię, umie pisać o uczuciach i kreować bohaterów, których można polubić i się z nimi utożsamiać. Jest jedną z niewielu autorek, po której książki będę sięgać w ciemno, bez chwili wahania. Taką literaturę obyczajową chcę czytać.

„Dom tworzą ludzie. Można przeboleć utratę majątku i związanych z nim ważnych pamiątek, jednak...

× 22 | link |
@Eli1605
2022-03-30
7 /10
Przeczytane 2022 Polscy autorzy 2022

Do tej pory nie miałam styczności z twórczością Magdaleny Wali. Nie mniej jednak to błąd z mojej strony. Z ogromną przyjemnością przemierzałam w rytm historii z Anielą Wilczkówną jej dzieje. Polubiłam bohaterkę, historyczna otoczka wydarzeń dodała powieści smaczku i powstała powieść obyczajowo - romantyczna. Mimo, że Aniela nie ma łatwego życia książkę czyta się szybko, miło i przyjemnie, z każdą stroną bardziej wrastając w życie Anieli i identyfikując się z nią właśnie. A wszystkim, którym się wydaje, że z racji urodzenia są lepsi od innych życzę aktualizacji przekonań i wszystkiego dobrego. Autorka ma lekkie pióro, książka jest napisana w prostym ale sympatycznym językiem. Szukam zatem innych pozycji autorki w bibliotece i chętnie sięgnę po inne pozycje.

× 20 | link |
@moj.swiatksiazek
2020-07-15
10 /10
Przeczytane

Aniela wywodzi się z chłopskiej rodziny, jednak jako jedna z niewielu osób, pomimo swojego pochodzenia zdobywa wykształcenie i zostaje zatrudniona w ziemiańskim dworze, w którego pobliżu znajdują się ruiny zamku. Związana jest z nim pewna legenda. Czy będzie miała ona wpływ na życie młodej kobiety?

To moje pierwsze spotkanie z piórem autorki i słuchajcie... Jestem za-ko-cha-na. Dosłownie. We wszystkim.

Jak pewnie część z was wie, bardzo lubię czytać książki osadzone w dawnych czasach. Szczególnie czasach pierwszej, czy drugiej wojny. Tutaj mamy rok 1920, a więc wojna polsko-bolszewicka.
Autorka ma bardzo lekkie pióro i styl, którym urzekła mnie już podczas czytania pierwszych zdań książki. Wciągnęłam się w nią całkowicie i nie mogłam przestać dopóki nie skończyłam czytać całej powieści.

Autorka stworzyła świetną powieść, która owiana jest tajemnicami, miłosnymi rozterkami i burzliwym czasem, w którym pomimo iż Polska odzyskała niepodległość, nadal śmierć zaglądała do okien. Oczywiście patrząc na bohaterów, to chyba nie ma tutaj takiej postaci, której bym nie polubiła. Bardzo związałam się z Anielą i bardzo mocno polubiłam Rafała.

"Klątwa ruin" to wzruszająca powieść, która przeniesie czytelnika do czasów walki o wolność, niezależność, miłość i swoje marzenia. To historia, która głęboko zapadła mi w pamięci i w sercu, i dzięki której z pewnością sięgnę po pozostałe książki autorki. Bardzo serdecznie Wam ją polecam. Naprawdę warto po...

× 5 | link |
@Bibliotecznie
2020-12-21
7 /10
Przeczytane

"Klątwa ruin" to romans z rozbudowanym tłem historycznym, którego akcja umiejscowiona jest w tysiąc dziewięćset dwudziestym roku na terenach Polski, atakowanej przez bolszewików.


Aniela Wilczkówna ma za sobą traumatyczne doświadczenia. Dziewczyna pochodzi z chłopskiej rodziny, co w ówczesnych czasach stawiało ją na najniższym szczeblu drabiny społecznej. Kiedy w jej rodzinie wydarzyła się tragedia, dziewczynka miała zaledwie kilka lat, ale sąsiedzi ze wsi i tak zaczęli postrzegać ją jako "złą krew". W końcu sama zaczęła czuć się winna zaistniałej sytuacji. Dzięki protekcji udało jej się jednak przetrwać. Zdobywszy wykształcenie, trafiła do dworu pani Cyprianowej Strumieńskiej, gdzie objęła posadę panny do towarzystwa. Chlebodawczyni nie traktuje dziewczyny zbyt dobrze, ale ważne, że ma dach nad głową i zarabia chociaż te marne grosze. We dworze Aniela poznaje porucznika Rafała Mielżyńskiego, krewnego pani Strumieńskiej. Mężczyzna zwraca uwagę na Wilczkównę, jednak ona trzyma go na dystans, mając świadomość, jak ogromna przepaść społeczna ich dzieli. Dobrze wie, że gdyby pozwoliła mu się do siebie zbliżyć, zapłaciłby za tę miłość towarzyskim ostracyzmem. Pułkownik ma jednak zupełnie inne zdanie na ten temat. Kiedy pewnego dnia Aniela poznaje legendę o klątwie związanej z pobliskimi ruinami, nie może przestać myśleć o nieszczęśliwej Rudowłosej i jej krzywdzie.

Chociaż nie lubię romansów i właściwie ich nie czytam, tym...

× 4 | link |
CZ
2020-07-22
8 /10
Przeczytane Posiadam

Autorka zabrała czytelnika do roku 1920. Poznajemy Anielę Wilczkówną, pochodzącą z chłopskiej rodziny. Dzięki protekcji otrzymała jednak wykształcenie i została damą do towarzystwa we dworze w Olszowej. Tam poznaje krewnego właścicielki, Rafała Mielżyńskiego.

Losy bohaterów poznajemy w trudnych chwilach dla Polski w walce o wolność, kiedy to bolszewicy atakują nasz kraj. Autorka pokazała w przystępny sposób sytuację, nastroje panujące w społeczeństwie. Mamy ciekawie opisane tło społeczne po uzyskaniu niepodległości, poglądy ziemian i chłopów, atmosferę w czasie Bitwy Warszawskiej. W tym to czasie rozwija się znajomość Anieli i Rafała. Ona sama poznaje wcześniejsze losy rodziny w której się wychowywała jako dziecko. A w pobliżu odkrywa istniejące ruiny zamku i poznaje przepowiednię z nimi związaną.

"Klątwa ruin" to ciekawa opowieść, głównych bohaterów, których od razu można polubić. Poznajemy też krewnych dziedziczki dworu, ich znajomych, życie we dworze.

Przeczytajcie jak potoczyły się losy dwójki głównych bohaterów. Gorąco polecam! Wspaniała lektura!

× 4 | link |
@esclavo
2020-08-13
6 /10
Przeczytane

Za sprawą Magdaleny Wali i jej "Klątwy ruin" przeniosłam się w czasie do I wojny światowej. Autorka świetnie oddała atmosferę tamtych czasów, tak namacalnie, plastycznie i realnie. Mamy wrażenie jakbyśmy tam byli, w Polsce targanej niepokojami i widmem wojny. Jest to też czas przemian społecznych, kobiety muszą przejąć obowiązki mężczyzn, którzy masowo zaciągają się do wojska. To nie są łatwe czasy, a w takich realiach poznajemy Anielę. Młoda kobieta po trudnym dzieciństwie znajduje pracę jako dziewczyna do towarzystwa dla pani domu. Nie jest to wdzięczna praca, jednak wszystko ma swój cel i przeznaczenie.

Tajemnica rodzinna, miłość, wykluczenie społeczne, wojna - to wszystko znajdziemy w tej stosunkowo krótkiej powieści. Akcja toczy się spokojnie, może trochę monotonnie, jednak nie nudno. Z każdą stroną dowiadujemy się więcej, towarzyszymy Anieli w codziennych sprawunkach, chłoniemy atmosferę tamtej epoki i oczekujemy wizyty przystojnego żołnierza. Może oczekiwałam więcej wątku miłosnego, mezaliansu, większych porywów serca niż autorka nam dała, to całość oceniam bardzo dobrze. Jednak to nie będzie powieść dla osób lubiących typowe romanse, a raczej dla fanów powieści historycznych. Bo właśnie historia gra tu główną rolę. Nie sposób nie docenić ogromu pracy jaki został włożony w przygotowanie tła dla tej powieści, bo te wątki są obszerne i bardzo dopracowane.

Dawno nie czytałam nic w podobnym klimacie i było to na pewno coś oryginalnego w swojej przewi...

× 2 | link |
@silwana
2020-08-23
5 /10
Przeczytane

Nie zachwyciła mnie ta historia. Poprzednie książki autorki podobały mi się dużo bardziej.

× 1 | link |
@renata181075
2021-02-04
7 /10
Przeczytane
MA
2021-01-09
7 /10
Przeczytane
@Bujaczek
2020-10-10
8 /10
Przeczytane 2020
@rudemysli71
2020-08-17
8 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2020-08-07
8 /10
Przeczytane
@elcia17
2020-12-22
8 /10
Przeczytane
@Justyna_K
2020-08-12
6 /10
Przeczytane XIX w/Retro/Belle epoque/lata 20 i 30 Kobiecy kącik Ebook/Legimi

Cytaty z książki

“Dom tworzą ludzie. Można przeboleć utratę majątku i związanych z nim ważnych pamiątek, jednak dopóki żyją ci, których kochamy, zawsze można zbudować całkiem nowy dom, pełen szczęśliwych wspomn...”
× 3
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl