Avatar @Ive.Vivrebien

@Ive.Vivrebien

12 obserwujących. 12 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 2 lat. Ostatnio tutaj 12 dni temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
12 obserwujących.
12 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 2 lat. Ostatnio tutaj 12 dni temu.

Blog

niedziela, 15 maja 2022

Książki.. a co poza tym?

Są wśród nas szczęściarze którzy szczerze mogą powiedzie, że literatura to całe ich życie. Zawód i pasja. 

Jednak duża część moli książkowych większość dnia spędza na wykonywaniu innych profesji. 

Książki są cudowną odskocznia i bramą do innych światów. Czasem wiedzy a czasem prostej rozrywki. Myślę jednak, (jeśli się mylę, poprawcie mnie ;) że nawet największy książkoholik lubi czasem zrobić coś innego lub połączyć swój pociąg do czytania z inną aktywnością. Ja osobiście uwielbiam kontakt z naturą i wszelkie outdoorowe zabawy .. często wybieram się w góry lub na spływy kajakowe.

 

Idealna niedziela? - taka jak dzisiaj ❤️

Sami zobaczcie: 

Spokojnego wieczoru!

Ive

środa, 11 maja 2022

Zaangażowanie w czytanie.

Cześć!

Kocham książki. Kocham poznawać nowe historię i choć na moment wejść w cudze buty lub odkrywać inne światy. Interesuje mnie samo słowo ale też to co się za nim ukrywa – symbole. Kiedyś nie byłam zupełnie świadoma kosmosu który kryje się za słowem. Przez to, byłam pewnego rodzaju ignorantką… Na szczęście! Dzięki łaskawemu losowi, kilku książkom i osobom otworzyłam oczy i dostrzegłam cudowność znaczenia symboli.

Wiem, że czasem biały to po prostu biały i nie wszędzie trzeba doszukiwać się ukrytych znaczeń ale muszę przyznać, że czytając książki lubię czasem przyjrzeć się znaczeniu imion lub skupić na roślinności opisywanej przez autora.

Od czego zaczynacie czytanie? – ja prawie zawsze od dokładnego poznania się z okładką. Lubię  zatrzymać się przez chwilę nad grafiką. Czasem potrafi nam ona dużo powiedzieć lub przyjemnie zmylić nasze neurony, które przeciągu milisekund podrzucają skojarzenia związane z zarejestrowanym obrazem. Najbardziej tajemnicze i ekscytujące są „puste” okładki lub zupełnie minimalistyczne. – Jak Wam się wydaje?

Dzisiaj przyszła do mnie paczka skrywająca w swoim wnętrzu „Noc przed festynem” autorstwa Sasa Stanisica. Szczerze mówiąc, sama pewnie bym sobie tej pozycji nie wybrała ale za tydzień właśnie tę książkę będziemy omawiali podczas spotkania z Dyskusyjnym Klubem Książki… Jest to moje pierwsze spotkanie z dziewczynami więc postanowiłam podejść do sprawy bardzo ambitnie.

Sami zobaczcie co uchwyciłam na początek 😉

niedziela, 8 maja 2022

Hurra! Dzień bibliotekarza!!

Kochani, dziś dzień bibliotekarza i bibliotek.. pech chciał, że w tym roku nie mogę odwiedzić mojego ukochanego miejsca. Biblioteki zawsze mnie fascynowały. Były niemal magiczne... Bo jak inaczej nazwać miejsce w którym zakrzywia się czasoprzestrzeń, obok siebie stoją elfowie z Rivendell i Lew z Narnii? A kilka regałów dalej można wpaść na królową Bonę i jej wierne służki? 

Spokój panujący w tym miejscu.. Wchodząc do biblioteki zawsze biorę głęboki oddech i jestem spokojna. Z dziecięcą radością i ciekawością przeglądam kolejne półki w poszukiwaniu nowych, dla mnie jeszcze nie odkrytych światów i historii. 

Choć nie ukrywam, że lubię posiadać we własnych zbiorach książki które z jakiś powodów przyciągnęły mnie bardziej...

 

Wszystkim bibliotekarzom życzę niegasnącej pasji i wielu perełek w zbiorach! 

 

A wy? Kupujecie czy wypożyczacie? 

Ive

sobota, 7 maja 2022

Kto czyta książki...

Kto czyta książki żyje podwójnie- powiedział kiedyś Uberto Eco. Myślę, że w tym zdaniu zawiera się cała prawda i motywacja mojego czytania.

 

Zawsze byłam typem marzycielki z (czasem) przesadnie pozytywnym podejściem do życia.. 

 

Właśnie skończyłam czytać "Ofiara dla kusiciela" autorstwa Aleksandra R. Michalaka i zostałam połknięta przez wieloryba. 

Tak jak poprzednie części, ta wywarła na mnie ogromne wrażenie. Pozytywne. Z każdą stroną zatracałam się bardziej w historii i nie umiałam oderwać się od czytania pomimo, że momentami odczuwałam lęk. 

I wtedy zadałam sobie pytanie: po co ja to robię? Skoro mogę żyć "podwójnie" mogłabym wybierać sielankowe historyjki, romanse i inne pogodne opowiastki o magicznych krainach gdzie wszyscy są szczęśliwi... A jednak tego nie robię.

 

Czy ja jestem masochistką? ;) 

 

Dobranoc! 

Ive

niedziela, 1 maja 2022

Komiczne i zarazem upiorne

 

Siedzę w pokoju i czytam. Jest środek nocy.

Lektura pochłania mnie całkowicie... Aleksander sprawia, że ogarnia mnie lęk ale jestem zbyt ciekawa dalszego ciągu żeby przerwać... Właśnie główna bohaterka prześladowana przez psychozę albo demona zaczyna czuć swąd palonego mięsa- w mojej głowie i nosie pojawia się ten sam smród. Jest przenikliwy. Bardzo realny! Czyżbym aż tak przeżywała tę historię? 

 

Podnoszę głowę... i widzę jak mąż przekłada kotlety i boczek na patelni. 

Masakra! 

 

P.S. całe szczęście że tak skończył się dzisiejszy maraton. Może będę spać spokojniej dzięki temu ;) 

Dobranoc! 

piątek, 29 kwietnia 2022

Sympatyczna sytuacja

Jak często widujecie osoby czytające w przestrzeni publicznej? 

Ja szczerze mówiąc lubię przyglądać się otoczeniu i osób z książką w ręce widuje niewiele. 

Do pracy dojeżdżam ok. 40km... Autobusem.

Ale luz! To bardzo dobry czas i tylko dla mnie ;) 

 

Ostatnio przydarzyła mi się ciekawa sytuacja. 

Siedzę sobie w autobusie rozkoszuję się "Bezcennym" Zygmunta Miłoszewskiego i nagle koło mnie siada chłopak.. może w moim wieku może ciut młodszy i... Też wyciąga książkę. 

Nie będzie tu żadnego romansu, tragedii ani zwrotu akcji ale jak tak sobie siedzieliśmy i synchronicznie kołysaliśmy się w rytm jadącego pojazdu, zrobiło mi się tak dziwnie miło i sympatycznie. 

 

Zaczytanego dnia! 

 

wtorek, 26 kwietnia 2022

Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego

Przeglądacie czasem strony wydawnictw i organizacji zrzeszających bibliotekarzy i moli książkowych? Ja codziennie! 

Dzisiaj na instytutksiazki.pl takie informacje:

 

Nagroda literacka im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 r. zawsze dwóm autorom: z Polski i Niemiec, których słowo „tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Honorowani są twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia.

 

W tym roku laureatkami zostały dwie Panie: Joanna Bator i Terezia Mora. 26 czerwca wyróżnienia zostaną wręczone w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. 

Co mnie bardzo zaciekawiło pierwszą laureatką tej nagrody była Wisława Szymborska wraz z Guenterem Grassem. 

 

A patron tej nagrody czyli Samuel Bogumił Linde był autorem 6-tomowego "Słownika języka Polskiego" wydanego po raz pierwszy w latach 1807-14. 

 

Zaczytanego dnia! ;)

środa, 7 kwietnia 2021

Poemat w prezencie

Ola! :)

Moja mamuśka niedawno miała urodziny... a ja zawsze uważałam, że prezenty od serca i własnoręcznie poczynione są dużo wartościowsze od nawet drogich, ale nietrafionych paczek sklepowych....
Dlatego poza tym czego mama się spodziewała, czyli oczywiście książki postanowiłam zrobić jej zakładkę metodą origami. Wyszedł mi piękny, uroczy lisek. No tak... ale przecież w kulturze słowiańskiej LIS ma mało pozytywne znaczenie a to miał być prezent dla najbliższej mi osoby!
Zaczęłam więc szukać jakie miejsce zajmuje to zwierze w innych kulturach i rozłożyłam jego kolorystykę na części pierwsze. Na początku chciałam dołączyć do prezentu krótki liścik... ale powstało mi coś zgoła innego ;)
Enjoy

Słowian kultura zacna, lisa miała za szubrawca.
Lecz przyjaciele Japończycy, w inne ramy go włożyli.
...I dzięki temu nasze dzikie zwierze,
Omenem dobrym być może.
Wszak jego kolorystyka, gdzieś nam zawsze w kulturze umyka.
A połączeni bieli i pomarańczy, znaczenie mieć może ciekawe.
Pierwszy z kolorów- dobroci jest symbolem. Czystości i niewinności znakiem.
Drugi zaś, energii dodać Ci może. Ponadto bywa kreatywności emblematem.
Dlatego, przyjmij tego lisa od nas wraz z uściskiem i buziakiem.

Buziaki!
Ive

Tagi:
#poemat#odserca#prezent#literaturapiekna#urodziny#lis#symbolika#znaczeniesymbolu#symbol#kultura
środa, 31 marca 2021

Dom Wolfingów czyli podążając ścieżką za Tolkienem

Hej! :)

Jestem w trakcie czytania biografii J.R.R. Tolkiena i szczerze muszę przyznać, że z każdą kolejną stroną zakochuje się w Panu Profesorze coraz bardziej. Był on człowiekiem renesansu. Wybitnym lingwistykiem i pisarzem... a do tego malował i szkicował.
Zawsze wiedziałam, że musiał chłop mieć "łeb jak sklep" kolokwialnie mówiąc, ale dopiero teraz uświadomiłam sobie rozmiary jego geniuszu. Niesamowite..!
Nie mniej jednak, poza rosnącym uznaniem i miłością odnalazłam na stronach książki kilka inspiracji... i między innymi bardzo chciałabym się zmierzyć z House of the Wolfings pióra Williama Morrisa.
Niestety w Tyskiej bibliotece nie ma tej pozycji ani w oryginale (co by mnie najbardziej satysfakcjonowało), ani w przekładzie... Postanowiłam więc zakupić te książkę z okazji zbliżających się moich urodzin.. a Wy? Znacie autora i jego dzieła? Jakie macie spostrzeżenia?
Ta pozycja była jedną z wielu inspiracji i odkryć dla Tolkiena...
Ive

Tagi:
#tolkien#jrrtolkien#carpenter#humphreycarpenter#biografia#houseofthewolfings#williammorris#morris#norsesaga#inspiracja#angielski
sobota, 20 marca 2021

Władcy pierścieni... Władcy dusz :)

Wstyd się przyznać, ale nie zawsze lubiłam czytać książki...
Moja miłość do literatury zaczęła się dopiero gdy mama, (totalny mól) jako ostatnią deskę ratunku dla mojej duszy podrzuciła mi "Hobbita" J.R.R. Tolkiena.
Jako, że czytanie wydawało mi się okropnie nudne- bardzo sceptycznie podeszłam do tej czynności. I jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że nie potrafię oderwać wzroku od książki- a w nocy śni mi się jej ciąg dalszy! o.o Taak. Potem była trylogia a za nią "Silmarilion". Na końcu został ogromny żal, że to już koniec a ja... ja chcę więcej! ;(
Potem oczywiście poznałam wielu innych autorów, którzy wciąż mnie porywają do różnych, barwnych światów. Nie mniej jednak na Trylogię spoglądam zawsze z dużym sentymentem.
Jakiś czas temu tu na portalu pojawił się artykuł w którym wspomniany został Pan Tolkien, więc nieomieszkałam pozostawić swojego komentarza. W zamian otrzymałam odpowiedź i podpowiedź... że jest taki Pan. Rosjanin, Nik Pierumow, który podjął się napisania kontynuacji Mojego Ukochanego "Władcy..."

Jak tylko nadarzyła się okazja, sięgnęłam po całą trylogię i właśnie zaczynam czytać "Ostrze Elfów" czyli pierwszy tom "Pierścienia Mroku". Szczerze mówiąc początek jest bardzo obiecujący :D 
Spokojnego wieczoru!
Ive
Tagi:
#moleksiazkowe#pasja#hobby#pierwszaksiazka#hobbit#wladcapierscieni#pierscienmroku#tolkien#nikpierumow#zaczytanyweekend#trylogia
piątek, 19 marca 2021

Książkoholizm level II

Kiedy czytanie samych książek nie wystarcza... i trzeba jeszcze śledzić info o książkach i autorach. 
Też tak macie??
Zaczytanego weekendu ;)
Tagi:
#kiazka#ksiazkoholizm#magazyn#oksiazce#noweksiazki#magazynliteracki#prasa#nowaprasa#nowadostawa#weekend#pasja#hobby#czytanie#kochamczytac
wtorek, 22 grudnia 2020

Zbrodnia okraszona odrobiną sztuki i historii

Hej, hej!

Po przeczytaniu wszystkich książek Dana Browna i Aleksandra R. Michalaka chcę więcej... Dużo więcej! Proszę polećcie mi podobnych autorów i książki z tego nurtu ;)

Ściskam!
Ive
Tagi:
#brown
niedziela, 13 grudnia 2020

#świąteczna setka do kawy?

Hej, hej! Dawno mnie tu nie było...
Wchodzę na mój wątek z Drubblami... patrzę... a tam pustka. Nikt nie chciał się zabawić? :(

Zachęcam Was więc raz jeszcze... kto podejmie się napisania opowiadania na sto słów? Tym razem w klimacie świąt? :)

https://nakanapie.pl/grupy/setkadokawy/temat/drabble-setkadokawy#171249
Tagi:
#drubble#setkadokawy#opowiadanie#wlasnatworczosc#zabawa#kreatywnie#kreatywneswieta
środa, 22 kwietnia 2020

Trochę czekania ..

Co kupujecie sobie na urodziny? Ja w tym roku postanowiłam uzupełnić biblioteczkę domową! Paczki zamówiłam kilka dni po urodzinach, czyli jakieś 1,5 tygodnia temu...
Przyszły dzisiaj!! ^^


O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl