Matki i córki

Ałbena Grabowska
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 45 ocen kanapowiczów
Matki i córki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 45 ocen kanapowiczów

Opis

 Prababka, babka, matka i córka zmagają się z przeszłością. Maria podążyła za mężem zesłańcem na Sybir. Sabina była więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück, przebywała na bloku, gdzie dokonywano eksperymentów medycznych na kobietach. Magdalena straciła ukochanego i samotnie wychowywała córkę w PRL-u. Lila żyje z piętnem dziecka niekochanego i uwikłanego w tajemnice. Każda z nich mierzy się z macierzyństwem w innych okolicznościach i dla każdej jest to doświadczenie przełomowe. W domu bez mężczyzn kłębią się sekrety, niewyjaśnione historie opowiadane przez żywych i martwych. Pod wpływem tych opowieści najmłodsza z bohaterek zastanawia się, jakie dziedzictwo przekaże swoim dzieciom. Próbuje poznać przeszłość, ale co chwilę natrafia na mur niedopowiedzeń, kłamstw i przeinaczeń. Czy wystarczy oswoić własną historię, żeby przezwyciężyć strach przed bliskością? 
 Cztery kobiety, których losy przeplatają się z historią XX wieku. Cztery naznaczone traumą matki. Cztery córki, które borykają się z rodzinną historią i próbują odkryć własne korzenie. 
 
 "Zostałam porwana przez historię czterech kobiet: prababki, babki, matki oraz córki. Ciąży nad nimi stara klątwa. Każda z nich ukrywa prawdę o swojej przeszłości. Matki i córki to niesamowita, wzruszająca podróż w czasie. Smutno mi było rozstawać się z bohaterkami".
 
 Katarzyna Berenika Miszczuk, autorka cyklu Kwiat paproci 
 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

Data wydania: 2019-10-16
ISBN: 978-83-66335-27-1, 9788366335271
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 368
dodana przez: monica

Autor

Ałbena Grabowska Ałbena Grabowska
Urodzona w 1971 roku w Polsce (Pruszków)
Polka o bułgarskich korzeniach, neurolożka z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Z upodobaniem sięga po różne...

Pozostałe książki:

Stulecie Winnych Doktor Bogumił Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli
Wszystkie książki Ałbena Grabowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piękna książka!

{} WYBÓR REDAKCJI
6.02.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Maria, Sabina, Magda i Lila, cztery kobiety, cztery pokolenia i cztery niesamowite historie, które na pewno mocno Was poruszą. Razem z nimi przejdziemy przez kolejne ważne wydarzenia, które miały miejsce w naszym kraju i które go ukształtowały. Wszystko tak blisko nas, a wydające się tak nieprawdopodobne i przerażające. Maria spędziła lata swojeg... {} Recenzja książki Matki i córki

@WolneLitery@WolneLitery {}× 10

Matki i córki

{} WYBÓR REDAKCJI
13.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Dobra śmierć to taka, która nie boli." Po skończonej lekturze autorstwa Ałbeny Grabowskiej jedyne co mogę stwierdzić, to żal. Mianowicie, dużo słyszałam o "Kościach prorokach" do, których miałam małe uprzedzenie, patrząc na rozgłos. Po lekturze "Matki i córki" mogę śmiało stwierdzić, że jak najbardziej powinnam przeczytać także i tą wyżej wspo... {} Recenzja książki Matki i córki

@zarwananoc@zarwananoc {}× 9

Znalazłam w niej wszystko.

{} WYBÓR REDAKCJI
29.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Ojciec zmarł przy moim porodzie czterdzieści lat temu. Wyszedł po papierosy, bo nie mógł znieść jęków matki dochodzących zza zamkniętych drzwi porodówki, i wpadł pod samochód. Czy zginął przez nadmierną wrażliwość, czy też przez jej brak? Nie wiem. Pewne jest tylko to, że wraz z nim bezpowrotnie odszedł ostatni pierwiastek męski z naszego domu.” ... {} Recenzja książki Matki i córki

@karolcik@karolcik {}× 5

Niewiedza jest błogosławieństwem

7.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Ile kobieta może udźwignąć? Więcej, niż się wydaje, ale ile to jest "więcej"?” Abłena Grabowska można by rzec, że to autorka o stu twarzach, tak różnorodne są jej książki. Czytałam już kilka i każda z nich jest inna, niecodzienna, nieporównywalna. „Matki i córki”, to opowieść o tajemnicach rodzinnych, niewyjaśnionych sprawach z przeszłości... {} Recenzja książki Matki i córki

@gala26@gala26 {}× 24

Moja opinia o książce

Opinie

@Bibliotecznie
2019-10-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Powieść „Matki i córki” to moje drugie spotkanie z Ałbeną Grabowską i jej twórczością. Wcześniej miałam okazję wysłuchać pierwszego tomu „Stulecia winnych”. Zachęcona interesującą fabułą, sięgnęłam i po tę opowieść. Nie jest to łatwa i przyjemna lektura. Trzeba się nad nią pochylić i poświęcić bohaterkom całą swoją uwagę.

Cztery spokrewnione ze sobą kobiety i cztery historie pełne dramatów. Prababcia Maria, babcia Sabina, matka Magdalena i córka Lila. Każda opowiada koleje swojego życia. Sama nie wiem, która z nich wciągnęła mnie najbardziej. Chyba wszystkie mają w sobie coś wyjątkowego, co nie pozwala odłożyć powieści na dłużej, a jeśli już trzeba zostawić książkę na później, opisywane postaci podążają za nami, nie pozwalając o sobie zapomnieć. Kobiety grają tu pierwsze skrzypce, mężczyźni zaś są tłem dla opowiadanych historii. Każda z nich musiała zmierzyć się z trudami życia. Maria wyruszyła za mężem na Syberię, Sabina przetrwała Ravensbrück, życie Magdy przypadło na czasy szaro-burego PRL-u, a najmłodsza Lila żyje w czasach współczesnych.

Początkowo w ogóle nie zorientowałam się, że czeka mnie między innymi wątek wojenny. Jakoś umknęło mi przeczytanie opisu książki. Dlatego kiedy dotarłam do rozdziału, w którym Sabina rozpoczyna swoją dość szczegółową opowieść, książka nabrała dla mnie jeszcze większej wartości. Z zapartym tchem czytałam kolejne fragmenty, będące swoistą przeplatanką losów czterech bohaterek. Ich historie, choć oddzielne, zazębiały się ...

{}× 7 | link |
@Paulina_Wu
2019-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

"Matki i córki" to nowa powieść Ałbeny Grabowskiej, znanej między innymi z zekrenizowanego ostatnio Stulecia Winnych. Przyznam, że książka już na pierwszy rzut oka mnie zaciekawiła, nie tylko opisem przede wszystkim piękną, symboliczną okładką. Są na niej bowiem róże, piękne, delikatne, lecz z kolcami - odzwierciedlają duszę kobiety - a to one są bohaterkami tej opowieści. Cztery niezwykłe osobowości i ich historie, które śledzimy na kartach książki.
Na uwagę zasługuje świetny styl autorki oraz to, w jaki sposób prowadzi opowieść. Historie kobiet przedstawione są z perspektywy czterech różnych postaci. Jednak zapadają one mocno w pamięć, nie odczułam tych przeskoków między opowieściami, wręcz płynęłam wraz z bohaterkami. Podobały mi się te zmiany klimatu - ze współczeności przenosimy się w dawne dzieje. Poczucie nostalgii towarzyszło mi podczas lektury, ale mimo tego była w pewien sposób przyjemna. Myślę, że każda kobieta (i nie tylko) powinna ją przeczytać.
Postaci przedstawione w "Matkach i córkach" to kobiety, które wyjątkowo mocno doświadczył los. Najstarszej z nich przyszło opuścić rodzinne strony i wyruszyć na zesłanie na Syberię. Jej córce również nie było łatwo, przeżyła prawdziwe piekło w obozie Ravensbruck. Na szczęście udało się przeżyć i wrócić do kraju. Tutaj w czasach PRL swoje losy przedstawia trzecia z postaci, natomiast najmłodsza z nich, Lila, to już współczesna opowieść.
Najbardziej właśnie polubiłam tą bohaterkę. Lila dąży od poznania prawdy, a...

{}× 5 | link |
@WolneLitery
2019-10-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Maria, Sabina, Magda i Lila, cztery kobiety, cztery pokolenia i cztery niesamowite historie, które na pewno mocno Was poruszą. Razem z nimi przejdziemy przez kolejne ważne wydarzenia, które miały miejsce w naszym kraju i które go ukształtowały. Wszystko tak blisko nas, a wydające się tak nieprawdopodobne i przerażające.

Maria spędziła lata swojego życia wraz z mężem tyranem na zesłaniu na Sybirze. To tam musiała walczyć o przetrwanie, o jedzenie i urodzić swoje pierworodne dziecko. Sabina, jej córka musiała przetrwać lata więzienia w Ravensbruck. To tam trafiła do bloku kobiet, gdzie poddawane były one eksperymentom medycznym, a ich dzieci oddawane były do niemieckich rodzin. Jej córka, Magdalena musiała samotnie w czasach PRL wychować swoją córkę. Ta właśnie, po stracie bliskich sobie kobiet, pozostała sama w życiu i chce się dowiedzieć czegoś o swojej przeszłości oraz o rodzinie. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice, które przez lata były ukrywane przez Marię i Sabinę. Czy oby na pewno wszystko da się ukryć? Czy nad kobietami i rodziną ciąży jakaś klątwa? Czy w życiu Lili może pojawić się jakiś mężczyzna?


Mnie książka porwała całkowicie i sprawiła, że ciężko mi się było od niej oderwać. Historia o kobieta i dla kobiet. Pokazująca jak przeszłość, potrafi przeplatać się z teraźniejszością i jak mocno na nią wpływa i kształtuje ją. Tajemnice jakie odkryje Lila mną osobiście wstrząsnęły i sprawiły, że książka wpada na listę książek, które chciałabym przeczyt...

{}× 5 | link |
@mrsbookbook
2019-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Do recenzji Na mojej półce

Jest to moje pierwsze spotkanie z piórem Pani Ałbeny i przyznam, że się nie spodziewałam. Na początku czytało mi się dosyć opornie, lecz z czasem, gdy coraz bardziej zagłębiałam się w lekturę nie mogłam się doczekać poznania prawdy. Kompletnie nie spodziewałam się jak ta historia się zakończy.

Losy czterech kobiet mieszkających pod jednym dachem, wydawać by się mogło, co może być w tym ciekawego. Jednak każda z nich skrywa jakąś tajemnicę, której nie chce wyjawić najmłodszej członkini rodziny. Zadziwiające jest również to, iż w tej rodzinie nie ma żadnego mężczyzny. Zero zdjęć ojca, dziadka, zero wspomnień. Oraz na każdym kroku kłamstwa i niedopowiedzenia.

Historia godna polecenia, naprawdę warto przeczytać tę książkę. Ja z pewnością sięgnę po inne książki tej autorki.

{}× 4 | link |
MA
2019-12-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Kobieca rodzina: prababka Maria, babka Sabina, matka Magdalena i córka Lila. Gdzie są mężowie, ojcowie? Nie ma. Lila przyszła na świat, gdy jej ojciec zginął w wypadku. Lila wyrywa po kawałku informacje o nim, pytając matkę, ale ta udziela lakonicznych odpowiedzi. Pytania to też sposób na poznanie skrywanej przeszłości rodziny. W domu nie rozmawiano o przeszłości i mężczyznach, a przecież każda z nich rodziła córkę: prababka na Syberii, babka w obozie koncentracyjnym, matka w PRL-u. Były to dla nich momenty przełomowe. Ich tajemnice zostały schowane, ale uwikłały w nie Lilę. Dzięki studentce nastolatka odkrywa przeszłość babci…
W matriarchalnej rodzinie kobiety są smutne, przygniecione wspomnieniami, traumami. Przytłaczają sobą, patrzą czujnie, nie okazują uczuć. Lila czuje się niekochana, boi się bliskości. Ciągle przebywa z nimi, a one są obecne na swoich miejscach, zdjęciach i wspomnieniach. Też po śmierci. Wtedy żyją podwójnie, potrójnie. W domu żywi i martwi snują opowieści, tajemnice stopniowo wychodzą na jaw. Prawda boleśnie zaskakuje. Jakie dziedzictwo przekaże Lily swojemu dziecku?
Dla Lily ważne są korzenie, dziedzictwo, tożsamość. Życie w tej syberyjsko-obozowej mogile jest nienormalne. Lila błądzi jak dziecko we mgle niewiedzy o swoim pochodzeniu. Milczenie, niedopowiedzenia, przeinaczenia, kłamstwa. Nic dziwnego, że studiuje psychologię. Mitologiczno-filozoficzne analizy, jakim typem, archetypem jest każda kobieta z jej rodziny, to swoist...

{}× 3 | link |
@gosia_myst
2020-03-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

"Matki i córki" opisuje cztery pokolenia kobiet w domu bez mężczyzn. Maria, która wyjechała za mężem na Syberię, Sabina doskonała skrzypaczka, która przeżyła gehennę w obozie w Ravensbruck, Magdalena, która nie potrafi okazać uczucia swojej córce i Lila - zagubiona w otaczającym ją świecie, pragnie dowiedzieć się czegoś o o przeszłości matki, babki i prababki. Każda z nich ma swoja historię, która ukrywa przed najbliższymi. Najmłodsza Lila próbuje dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach i historii rodziny, a napotyka jedynie mur niejasności, niedopowiedzeń i milczenia. Nic nie jest takie jakie się na początku wydawało. Zakończenie, które ukazuje ukrytą głęboko prawdę zaparło mi dech w piersiach. Takich wydarzeń nigdy bym nigdy nie przewidziała. Dużym plusem jest pokazanie życia w kilku rzeczywistościach. Książka nieprzewidywalna, wciągająca i pełna tajemnic z przeszłości. Pokazuje ile kobieta potrafi znieść. Jest to powieść o kobiecej sile, determinacji oraz o poszukiwaniu własnej tożsamości.

{}× 2 | link |
KA
2020-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

 Tym razem się nie zawiodłam, choć po pierwszych kartkach zastanawiałam się czy rzeczywiście tak wysoka ocena jest słuszna. Jednak zagłębiając się dalej w pełni zrozumiałam w czym tkwi piękno tej książki i w pełni zgadam się z wysoką oceną dla niej.
Mamy w niej opisane cztery pokolenia kobiet na łamach historii XX wieku, a więc prababkę Marię, która wraz z ukochanym pojechała na Sybir, babkę Sabinę - słynną skrzypaczkę i więźniarkę obozu koncentracyjnego Ravensbrück, mamę Magdalenę samotnie wychowującą córkę Lilę.
Każda z kobiet ma swoją historię, którą skrywa przed najbliższymi, a gdy najmłodsza Lila próbuje się czegokolwiek dowiedzieć napotyka mur niejasności, niedopowiedzeń i przemilczeń.Okazuje się, że nic nie jest takie proste jakby się na początku wydawało.
Książkę polecam bo na prawdę warto zagłębić się w losy bohaterek. 

{}× 1 | link |
@mamazonakobieta
2020-07-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książkę czytałam trzy dni. Wymagała co jakiś czas odłożenia, przemyślenia przeczytanej treści i dopiero powrotu, aby poznać dalsze losy. Czyta się ją przyjemnie, choć do lekkich nie należy. Nie jednokrotnie wywołała u mnie świeczki w oczach, uczucie strachu, złości na niesprawiedliwy los. Historię czterech kobiet, które są pisane zamiennie, sprawiają, że czasem można się troszkę pogubić. Trzeba się mocno skupić podczas czytania i myśleć tylko o czytanej treści. Osobiście uważam, że warto było przeczytać książkę i z przyjemnością polecam.

{}× 1 | link |
@mikolaj.tkacz
2020-07-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Po przeczytaniu recenzij na jednym z blogow musialam jak kupic i przeczytac Nie jest to leka ksiazka nie przeczytalam ja na raz czasem wywolala lzy smutek .ale ksiazke polecam ja moja przekazalam swojej bibliotece za co dostalam podziękowania

{}× 1 | link |
@reniarenia
2020-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Powieść nieco tajemnicza początkowo. Losy kobiet w trudnych czasach i ich odbicie w codziennych relacjach oraz ich wpływ na osobowość każdej z nich. Dość ciekawa książka, ale niektóre historie mogłyby być bardziej rozwinięte.

{}× 1 | link |
@Emma81
2020-05-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane E-booki

Książka "Matki i córki" opisuje losy czteropokoleniowej rodziny samych kobiet. Początkowo narrację prowadzi najmłodsza z rodu Lila, która próbuje nieudolnie odkryć historię swoich przodkiń. Tym samym dziewczyna pragnie zrozumieć dlaczego mężczyźni są w ich domu tematem tabu.
Kolejne rozdziały książki stanowią relację z życia każdej z kobiet. Losy Marii poznajemy równolegle z historią jej córki Sabiny oraz wnuczki Magdaleny; rozdziały te są dodatkowo przedzielone opisami Lilii z czasów obecnych.
Niezwykle ciężko czyta się o trudach życia zesłańców na mroźnej Syberii oraz o tragicznych przeżyciach w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Samotnej kobiecie w ciąży w czasach PRL'u również nie jest łatwo. Takie doświadczenia hartują charakter, a jednocześnie zmuszają do podejmowania niełatwych, często kontrowersyjnych decyzji. Co takiego zrobiły prababka Maria, babka Sabina i matka Magdalena, że nie chcą, by Lilia poznała całą prawdę?? Czy kobieta pozna w końcu przeszłość?

{} | link |
KA
2021-09-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@aneta.sawicka05
2021-06-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Evita
2021-05-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Z biblioteki 2021
@Beksinska
2021-03-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Ojciec zmarł przy moim porodzie czterdzieści lat temu. Wyszedł po papierosy, bo nie mógł znieść jęków matki dochodzących zza zamkniętych drzwi porodówki, i wpadł pod samochód. Czy zginął przez...”
{}
#
“W owych czasach, gdy byłam mała, istniało jeszcze coś takiego jak długie zimowe wieczory. Zdarzały się głównie jesienią i zimą i polegały na tym, że czas się dłużył. W obecnych czasach już ich...”
{}× 2
#
“Miłość - początek wszystkich nieszczęść. Brak miłości - nieszczęśliwy koniec. ”
{}× 2
#
“Obraz musi być powiększony, żeby coś zobaczyć, bo w rzeczywistości nic nie będzie widoczne. Jakie to mądre.Czyż właśnie nie to robiłam? Powiększałam obrazy, żeby cokolwiek zobaczyć. W prawdziw...”
{}× 3
#
“Dobra śmierć do taka, która nie boli.”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl