Nie chcesz wiedzieć

Bartosz Szczygielski
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Nie chcesz wiedzieć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

Śmierć zwykle oznacza koniec. Nie tym razem.

Dla Agaty przeszłość nie istnieje. Za to przyszłość nie ma przed nią tajemnic. Spogląda na karty i widzi w nich to, co może się wydarzyć. Każdą drogę, każdą ścieżkę. I wie, która z nich oznacza niebezpieczeństwo. Przynajmniej tak uważała do tego feralnego dnia, kiedy zwykły seans przerwała tragedia. Teraz, kiedy wróżka zamyka oczy, widzi tylko krew.

Coś, co wcześniej uważała za dar, stało się przekleństwem. Jej życie zamieniło się w desperacką ucieczkę przed nieuchronnym fatum. Osaczona przez śmierć, policję, dziennikarzy i tropiącego ją mordercę Agata próbuje odkryć w swojej przeszłości coś, co przesądziło o jej losie – i dlaczego musi zginąć.

Data wydania: 2021-08-11
ISBN: 978-83-66981-32-4, 9788366981324
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Stron: 384
dodana przez: Vernau

Autor

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski
Urodzony 11 stycznia 1985 roku w Polsce (Elbląg)
Recenzent i autor opowiadań. Dwukrotny laureat w konkursie na opowiadanie organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem w kwartalniku „QFant”. Swoje teksty publikował m.in. w magazynie ...

Pozostałe książki:

Zabójczy pocisk Aorta Krok trzeci Awers Winni jesteśmy wszyscy
Wszystkie książki Bartosz Szczygielski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nigdy nie wiesz, co szykuje dla Ciebie los...

{} WYBÓR REDAKCJI
8.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wmurowało mnie. Tak jeszcze nie miałam. "Hasztag, oddech, trzykropek". Specjalnie książkę rozłożyłam sobie na czytanie przez parę dni. Wtedy podobno inaczej podchodzi się do lektury, niż pożerając ją za jednym zamachem. A z książkami typu kryminał, czy detektywistyczne tak jest, że im więcej analizujemy, tym możemy mieć niezły mętlik w głowie. I t... {} Recenzja książki Nie chcesz wiedzieć

@wybrana84@wybrana84 {}× 15

Naprawdę nie chcesz wiedzieć!

{} WYBÓR REDAKCJI
9.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

No, no, no, Panie Szczygielski! Ustawił Pan wysoko poprzeczkę, przede wszystkim dla siebie. Z Pana książek znam pierwszy tom o Gabrielu Bysiu, który nie pochłonął mnie na tyle, by sięgnąć po kolejne części serii. „Krok trzeci” to była już inna bajka – lektura intrygowała i jednoczenie sprawiała, że czułam się zagubiona. Kolejna, „Winni jesteśmy ws... {} Recenzja książki Nie chcesz wiedzieć

@justyna_@justyna_ {}× 13

Majstersztyk!

6.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Nie chcesz wiedzieć" to nie jest pierwsza książka Bartosza Szczygielskiego, po jaką sięgnęłam. Wcześniej były "Krew", "Aorta", "Krok trzeci" i chyba to spowodowało, że wobec najnowszej jego powieści miałam dość spore oczekiwania. W końcu do tej pory mnie nie zawiódł, więc jak mogłoby być teraz? Powiecie, że szkoda się rozczarować, ale czy nie jes... {} Recenzja książki Nie chcesz wiedzieć

Zwyczajnie - niezwyczajnie :)

4.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Ależ to była zwyczajna-niezwyczajna książka :) Tak, to jest to, co najbardziej rzucało mi się w oczy podczas lektury. To, jak na kartach tej samej powieści współistnienieją te dwa czynniki. Z jednej strony samo podstawowe założenie kryminału jest tu bardzo nietypowe. Nie ma policjanta prowadzącego śledztwo, nie ma morderstwa ani żadnego innego prz... {} Recenzja książki Nie chcesz wiedzieć

Moja opinia o książce

Opinie

CZ
2021-08-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam

"Nie chcesz wiedzieć' to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora. Jestem zaskoczona pomysłem na fabułę - to bardzo oryginalnie przedstawiona historia Agaty Nowak. Nasza bohaterka spogląda w karty i widzi to, co może się wydarzyć. Mieszka samotnie w domku na końcu wsi, z dala od innych. Pewnego dnia wizyta nieznajomego mężczyzny zmienia życie Agaty.

Autor zabiera czytelników w świat tarota.

"Losu nie da się oszukać. Zmienić tego, co nam sądzone. Przyszłość jest z góry ustalona, to przeszłość jest tym, co uderza z zaskoczenia".

Rewelacyjna książka, w pewnym momencie wydawało mi się, że się pogubiłam, ale zakończenie autor przygotował zaskakujące. Akcja toczy się szybko, poznajemy tajemnice z przeszłości.

Gorąco polecam tę oryginalną powieść! Nie będziecie zawiedzeni lekturą!

{}× 1 | link |
@zaczytanaangie
2021-08-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Pierwsze spotkanie z prozą Bartosza Szczygielskiego w końcu za mną. Premiera nowej powieści jest zawsze dobrą okazją, by przestać szukać wymówek i po prostu sprawdzić, co autor ma do zaoferowania.
"Nie chcesz wiedzieć" to bardzo solidna książka. W stylu autora wszystko gra, fabuła też pięknie i logicznie się klei. Nie zmuszałam się do czytania, nie nudziłam się podczas lektury, ale też nie zarwałam dla niej nocy i nie zawaliłam obowiązków.
Z wątkiem tarota spotkałam się niedawno w "Śmierci pani Westaway". To oczywiście dwie zupełnie różne historie, ale trudno było mi nie porównywać pewnych elementów, które były wręcz identyczne. Pewnie gdybym czytała te pozycje w większym odstępie czasu, to nawet nie zwróciłabym na te drobne podobieństwa uwagi, więc nie jest to nic rażącego, jednak jakiś wpływ na moją ocenę na pewno miało.
W kontekście "Nie chcesz wiedzieć" przewijają się stwierdzenia typu "nowatorska konstrukcja" czy "oryginalnie poprowadzona fabuła". Rzeczywiście jest to powiew świeżości, w literaturze kryminalno-thillerowej, a szczególnie polskiej, na pewno. Dla mnie ten zabieg fabularny nowością jednak nie był, ponad dziesięć lat temu zetknęłam się z czymś takim w powieści młodzieżowej, dlatego nie wywołało to u mnie efektu wow, w tym konkretnym momencie akcji od razu wiedziałam, do czego autor zmierza.
Dlatego moim zdaniem to mocno krzywdzące, że tak bardzo zwraca się uwagę na konstrukcję tej powieści, powodując tym samym duże...

{} | link |
PA
2021-08-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Wróżki i przepowiadanie przyszłości cieszą się dużym zainteresowaniem, horoskopy drukowane są niemal w każdej gazecie, wróżbici dostają swój czas antenowy w popularnych radiostacjach, w internecie można znaleźć tysiące ogłoszeń, zachęcających do skorzystania z usługi tarocisty. Czy karty mogą naprawdę powiedzieć człowiekowi co go czeka? Czy wróżka zna przyszłość klienta i co z jej własnym fatum?

Madam Agat a raczej Agata Nowak, bohaterka najnowszej książki Bartosza Szczygielskiego specjalizuje się w tarocie, którego odczytywania nauczyła się od swojej matki. Umiejętność ta jest dla niej źródłem zarobku, dzięki któremu może spokojnie żyć - aż do chwili gdy w jej salonie pojawi się tajemniczy klient… Ten dzień postawi na głowie całe dotychczasowe życie bohaterki, która w poszukiwaniu prawdy zmuszona będzie przyjrzeć się dokładnie swojej przeszłości.

"Nie chcesz wiedzieć" to moje pierwsze spotkanie z prozą Szczygielskiego i cokolwiek by nie powiedzieć jest to lektura zaskakująca. Śmiem twierdzić, że właśnie oryginalność i niezwykłość linii fabularnej jest punktem centralnym całości, który nadaje powieści wymiarowości i pewnej głębi.

Bez obaw - wiara we wróżby jest tu zupełnie niekonieczna, choć profesja głównej bohaterki dodaje powieści nieco pikanterii.
Historia zawiera w zasadzie wszystkie cechy dobrego thrillera- ciekawie nakreślone postaci,
niesztampowe śledztwo (prowadzone...

{} | link |
@przyrodazksiazka
2021-08-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Od razu przepraszam, że recenzja z takim opóźnieniem, ale z powodu wyjazdu dzieci do tej pory tkwiła w zeszycie. Zawsze wpierw tam zamieszczam recenzje, gdyż nieraz nie ma czasu na wejście na komputer. Jednak te siedem dni zwłoki sprawiło, że zaczynam ją nieco inaczej postrzegać.

Ogólnie rzecz biorąc, to pozycja jak najbardziej na czasie. Sama znam wróżki, czy nawet zielarki, do których bardzo rzadko chodzę. Wiem natomiast, że nie każda wróżka faktycznie nią jest. Wiele razy jesteśmy oszukiwani, lub też wmawia nam się dokładnie to, co powinniśmy zrobić. Często zdradzają nas gesty, tak jak bohaterkę Martę. Dla człowieka spostrzegawczego to żadna trudność powiedzieć nam fakty, które mową ciała sami zdradzamy.

Przyznam się wam, że zawsze bardzo interesowało mnie wróżbiarstwo. Nie podchodziłam do tego jako osoba, która chce by jej wróżono, tylko bardziej jako obserwator, by przekonać się jakie triki sprawiają, że wróżbici tyle o nas wiedzą. Uwierzcie mi, że to nie z przypadku do lepszej wróżki trzeba się umówić na konkretny termin. W tym czasie ona zdąży posprawdzać wasze profile i zauważyć jaki lub z czym mamy problem. To nic trudnego, gdyż sami się z tym zdradzamy. Czy więc zatem istnieje ktoś taki jak prawdziwy wróżbita?

Przyznam, że naszej bohaterce wszystko się bardzo pokomplikowało. Odwiedził ją klient zagadka, który doskonale ukrył swoje zamiary. Wcześniej zastanawiał mnie fakt martwej sowy w jej domu. A jeszcze wcześniej pytanie klientki, c...

{} | link |
@G
2021-08-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Agata Nowak jest wróżką. Fach przekazała jej już nieżyjąca matka. Mieszka na uboczu, z dala od ludzi. Dom, w którym mieszka i pracuje, wymaga remontu, ale to właśnie ten budynek sprawia, że wróżka żyje we własnej bańce. Przepowiada przyszłość klientom, którzy chcą poznać, co ich czeka, ale przy takiej profesji zdarza się, że zrzucają odpowiedzialność za swoje czyny na wróżkę, by podjęte przez nich decyzje miały swoje wytłumaczenie - "Tak przewidziała wróżka".
Co jest lepsze: przepowiadanie przyszłości, czy nieznajomość przeszłości? Agatę dopada przeszłość, gdy przychodzi do niej na sesję nowy klient. Poleje się krew, a ucieczka okaże się najlepszą opcją. Przed czym? Przed dziennikarzami, policją, prokuratorem, mordercą i śmiercią. Kto okaże się być jej sprzymierzeńcem? I dlaczego każda droga prowadzi do tego, że musi zginąć?
Nie znam poprzednich książek autora, ale "Nie chcesz wiedzieć" mnie kupił. Inteligentna książka, która wprowadza czytelnika w świat wróżb, zaintryguje od pierwszych stron i nie zmniejszy napięcia do tej ostatniej. Fabuła oparta jest na tajemnicy, a każde wyjście z sytuacji prowadzić będzie do zadawania większej ilości pytań, niebezpieczeństwa, ofiar i poznania przeszłości, która może nie być łatwym kawałkiem do przegryzienia. W pewnym momencie poczułam się zagubiona, ale to tylko podsyciło mój apetyt na więcej. Oryginalny pomysł na fabułę, który zasługuje na poznanie i zachwycanie się. Koniec? Nieprzewidywalny. Autor zaskoczył mni...

{} | link |
M_
2021-08-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Dziś przychodzę do Was z recenzją książki „Nie chcesz wiedzieć” @bartosz_szczygielski
która ukazała się nakładem @czwartastronakryminalu
I swoją premierę miała już wczoraj!

Jest to pierwsze moje spotkanie z autorem, nie miałam przyjemności poznania go z innych lektur, ale na pewno sięgnę i nadrobię zaległości! Bardzo podoba mi się styl autora, niewymuszony, składny, konsekwentny do końca powieści. Jest napięcie, oczekiwanie czytanie na wdechu, aż nagle orientujemy się, że daliśmy się zwieść. Świetna konstrukcja książki, dzięki czemu, mam wrażenie wszystko składa się idealnie w całość i prowadzi składnie do końca historii. Lektura godna polecenia!

„O karty należy dbać. Nawet o takie, które nie pokazywały tego, co chciało się zobaczyć. Rzadko kiedy tak było. Rozkłady nie dawały odpowiedzi, a potrafiły przynieść więcej pytań.”

„Trzy karty.
Trzy ścieżki.
Trzy możliwości.”

Agata, od lat posługująca się pseudonimem Madame Agat jak przystało na wróżkę, tajemniczym wyznacznikiem i marką. Jej dom to jej azyl, tylko tam czuje się bezpiecznie, zwłaszcza po śmierci matki, jedynej jej rodziny i opoki. To ona nauczyła ją wszystkiego, to dzięki niej dziś zarabia w ten sposób. Klientów nie brakuje, niedowiarków również, choć Agata wodzona swoim przeczuciem, wie, że wkrótce wydarzy s...

{} | link |
@emiczytaa
2021-08-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Dzień dobry!
Byliście kiedyś u wróżki?
A może sami stawialiście sobie tarota?
·
,,Nie chcesz wiedzieć" Bartosz Szczygielski
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10⭐
88/2021
·
Śmierć zwykle oznacza koniec.
Nie tym razem.
Dla Agaty przeszłość nie istnieje. Za to przyszłość nie ma przed nią tajemnic. Spogląda na karty i widzi
w nich to, co może się wydarzyć. Każdą drogę, każdą ścieżkę. I wie, która z nich oznacza niebezpieczeństwo. Przynajmniej tak uważała do tego feralnego dnia, kiedy zwykły seans przerwała tragedia. Teraz, kiedy wróżka zamyka oczy, widzi tylko krew. Coś, co wcześniej uważała za dar, stało się przekleństwem. Jej życie zamieniło się w desperacką ucieczkę przed nieuchronnym fatum. Osaczona przez śmierć, policję, dziennikarzy i tropiącego ją mordercę Agata próbuje odkryć w swojej przeszłości coś, co przesądziło o jej losie – i dlaczego musi zginąć.
·
Świetna!
Było to dla mnie duże zaskoczenie!
Skomplikowana fabuła, która sprawia, że ciężko jest odłożyć książkę bez przeczytania jej do końca. Bohaterowie niebanalni, świetnie wykreowani. Główna bohaterka to kobieta nieprzewidywalna, odważna, działającą pod wpływem impulsu, nad którą ciężko nadążyć, ale w pozytywnym sensie.
Akcja zaczyna się dość szybko, bo już na samym początku co jest rzadko spotykanym zabiegiem wśród autorów, później czytając, czujemy niepokój, aż do finału, który jest po prostu genialny! Świetny emocjonalny rollercoaster!
Pierwszy raz spotkałam się z t...

{} | link |
@czytanie.na.platanie
2021-09-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca Przeczytane 2021

Czy nasze życie to czysta karta? A może nasz los jest już z góry w kartach zapisany? Tylko w jaki sposób wybrać tą właściwą?

Powieść Bartosza Szczygielskiego miałam okazję przeczytać przedpremierowo i przyznaję, że zupełnie nie byłam przygotowana na to co serwuje nam w „Nie chcesz wiedzieć”.

A Wy chcecie wiedzieć? Co mnie zaskoczyło, urzekło i zostawiło z uśmiechem na ustach? Na pewno, choć wszystkiego Wam nie zdradzę. Zadziwiła mnie nie tylko oryginalność i świeżość fabuły, ale również nieoczywista forma jej poprowadzenia. Czytałam z przysłowiowymi wypiekami na twarzy i ciekawością, która wciąż narastała prowadząc do zakończenia tak genialnego, że nawet pisząc to w tej chwili, wiele dni po przeczytaniu, uśmiech sam ciśnie mi się na usta.

Bohaterka, trochę oderwana od świata, zajmująca się wróżeniem, zostaje wciągnięta w wir zdarzeń, które ciężko jej pojąć. W jednej chwili traci kontrolę nad swoim, niczym zamkniętym w bańce, bezpiecznym życiem.

Do tej pory to ona wróżąc wpływała na życie innych, teraz ktoś wpłynął na jej własne, przewracając je do góry nogami. Widmo śmierci podąża za nią krok w krok. Komu może zaufać? Którą ścieżkę wybrać? I dokąd ją ona zaprowadzi?

Ta książka to totalne zaskoczenie! Hipnotyzująca podróż w nieznaną, spowitą mrokiem przeszłość i przyszłość, która odsłania swe karty. Bo to nie przyszłość jest tajemnicą, a przeszłość która „uderza z zaskoczenia”.

{} | link |
@magdalena.glowienka92
2021-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@rafik_007
2021-09-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@klaudiaannacebula
2021-09-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
BA
2021-09-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
@przewracam_strony
2021-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@ogrod.ksiazek
2021-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@kat.czyta
2021-08-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Losu nie da się oszukać. Zmienić tego, co nam sądzone. Przyszłość jest z góry ustalona, to przeszłość jest tym, co uderza z zaskoczenia.”
{}× 2
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe