Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej

Stanisław Barańczak
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Poza pisaniem wierszy, esejów, recenzji i rozpraw naukowych, poza tłumaczeniem poezji i wykładaniem Stanisław Barańczak czytał kryminały, oglądał telewizję, słuchał piosenek, interesował się sportem. „Odbiorca ubezwłasnowolniony” pokazuje, jak istotna dla poznańsko-harwardzkiego autora była kultura masowa i jej krytyczna interpretacja. Krytyka nie oznacza tu bezwyjątkowego odrzucenia. Właśnie Barańczak był jednym z pierwszych polskich humanistów, którzy zobaczyli, że również w kulturze popularnej pojawiają się dokonania wybitne. Oprócz przedruku poszukiwanej dziś książki „Czytelnik ubezwłasnowolniony” (1983) w niniejszym tomie znalazły się cykle esejów i felietonów z początku lat siedemdziesiątych, recenzje nieistniejących filmów oraz fragmenty wywiadów podejmujące temat kultury masowej i popularnej. Barańczak był wnikliwym interpretatorem opisującym i dzieło, i jego złożony społeczny kontekst, w tym manipulacje za pomocą tego dzieła dokonywane. Co ważne, jego teksty nie mają waloru wyłącznie historycznego – są znakomitą szkołą krytycznej interpretacji. W ciągu dekad zmieniło się wiele, niemniej analityczna orientacja w świecie potrzebna jest zawsze. „Nie uznaję podziału na kulturę wysoką i niską. Uznaję tylko podział na kulturę wartościową (w której mieszczą się moim zdaniem Bach i Szekspir, ale również Charlie Parker i Monty Python) i kulturę bezwartościową, czyli kulturę kiczu (w której mieszczą się dla mnie: piosenkarka Madonna i film «Rambo», ale również koncert fortepianowy Czajkowskiego i film «Podwójne życie Weroniki»)”. z wywiadu, 1994 Stanisław Barańczak (1946–2014) – poeta, literaturoznawca, krytyk literacki, tłumacz. Autor kilkudziesięciu książek, laureat wielu nagród. Zadebiutował na łamach prasy w 1965 roku, a jego pierwszy tom poetycki, „Korekta twarzy”, ukazał się w roku 1968. W latach 1967–1971 członek redakcji poznańskiego „Nurtu”. Przez kilkanaście lat związany z poznańską polonistyką – jako student, asystent i adiunkt. W 1977 roku usunięty z pracy za działalność w Komitecie Obrony Robotników, którego był współzałożycielem. W roku 1980 wrócił na poznańską uczelnię, a rok później został wykładowcą Uniwersytetu Harvarda w USA. Zaliczany do ścisłego grona najwybitniejszych poetów i tłumaczy polskich XX wieku. W jego ogromnym dorobku translatorskim szczególne miejsce zajmują dramaty Williama Szekspira. Jako literaturoznawca badał twórczość m.in. Białoszewskiego, Herberta, Szymborskiej i Miłosza. Zainicjował w Polsce systematyczną i poważną krytykę kultury masowej. W 2016 roku Wydawnictwo Ossolineum opublikowało rozszerzoną wersję jego rozprawy doktorskiej „Język poetycki Mirona Białoszewskiego”.
Data wydania: 2017-09-08
ISBN: 978-83-65588-22-7, 9788365588227
Wydawnictwo: Ossolineum
Seria: Sztuka Czytania
Kategoria: Biografia
Stron: 544

Autor

Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak
Urodzony 13 listopada 1946 roku w Polsce (Poznań)
Polski poeta, krytyk literacki, tłumacz, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz Komitetu Obrony Robotników. Używał pseudonimów Barbara Stawiczak oraz Szczęsny Dzierżankiewicz, Feliks Trzymałko, Hieronim Bryłka. J.H., Jan Hammel, Paweł ...

Pozostałe książki:

Czarnoksiężnik z Archipelagu Ziemiomorze Hamlet. Romeo i Julia. Makbet Wieczór trzech króli Nic dwa razy: Wybór wierszy - Nothing Twice: Selected Poems Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich 1975-1980 Kot Prot Mistrzowie opowieści o miłości Znak wodny Słoń który wysiedział jajko Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011 Koty Wiersze zebrane 44 wiersze Antologia angielskiej poezji metafizycznej xvii stulecia Chirurgiczna precyzja Fioletowa Krowa Fioletowa krowa. 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej od Williama Shakespeare’a do Johna Lennona. Antologia Komedia omyłek. Stracone zachody miłości Komedie Kot Prot znów gotów do psot Ocalone w tłumaczeniu Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej Pegaz zdębiał Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Tragedie i Kroniki Uciekinier z Utopii : o poezji Zbigniewa Herberta Wiersze wybrane Zwierzęca zajadłość i inne wiersze Złota księga wierszy polskich 24 wiersze 33 wiersze 55 wierszy Bóg, Trąba i Ojczyzna Kto zje zielone jajka sadzone? Od Chaucera do Larkina: 400 nieśmiertelnych wierszy, 125 poetów anglojęzycznych z 8 stuleci Określona epoka. Nowa fala 1968-1993. Antologia poezji Pegaz zdębiał. Poezja nonsensu a życie codzienne: wprowadzenie w prywatną teorię gatunków Pokaz prozy Tablica z Macondo. Osiemnaście prób wytłumaczenia, po co i dlaczego się pisze Zeszyty Literackie nr 41 (1/1993) "Miłość jest wszystkim, co istnieje". 300 najsławniejszych angielskich i amerykańskich wierszy miłosnych. Antologia 100 wierszy 33 wiersze 44 opowiastki 44 wiersze 444 wiersze poetów języka angielskiego XX wieku 77 przekładów 77 wierszy 82 wiersze i poematy Biografioły Drugie 100 wierszy Dziennik poranny (wiersze 1967-1971) Etyka i poetyka Geografioły Here Język poetycki Mirona Białoszewskiego. Wydanie drugie, rozszerzone Korespondencja Na każde pytanie odpowie czytanie! Nieposłuszna mama i inne wierszyki dla dzieci Nieufni i zadufani Poezje wybrane Poezje wybrane Poznawanie Herberta Tym czasom/For the Time Being Wiersze wybrane Zaufać nieufności osiem rozmów o sensie poezji Zawierzyć poezji Ziemiomorze Zimy i podróże Zupełne zezwierzęcenie Zwierzęca zajadłość. Z zapisków zniechęconego zoologa
Wszystkie książki Stanisław Barańczak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2023-10-31
5 /10
@Beata_
2019-11-03
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat