Opowieść podręcznej

Margaret Atwood
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 53 ocen kanapowiczów
Książka Opowieść podręcznej
Książka Opowieść podręcznej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 53 ocen kanapowiczów

Opis

Wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet. Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość. Ale Freda pamięta jeszcze, choć wydaje się to nierealne, że kiedyś miała kochającego męża, wychowywali córeczkę, miała pracę, własne pieniądze i mogła mówić. Ale tego świata już nie ma… Na podstawie powieści powstał znakomity serial do obejrzenia na SHOWMAX.
Data wydania: 2017-04-28
ISBN: 978-83-8032-171-7, 9788380321717
Wydawnictwo: Wielka Litera
Cykl: Opowieść podręcznej
Serie: Kameleon, Klub Interesującej Książki
Stron: 368
dodana przez: Mirko
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Margaret Eleanor „Peggy” Atwood (ur. 18 listopada 1939 w Ottawie) Kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, aktywistka społeczna i ekologiczna. Zdobywczyni Nagrody Bookera w 2000, laureatka Nagrody Księcia Asturii w 2008, wymieniana wśród kan...

Książki Margaret Atwood

Wszystkie książki Margaret Atwood

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przerażająca wizja świata

Przerażająca wizja świata, w którym kobieta jest jedynie sprzętem gospodarstwa domowego, naczyniem do wypełnienia spermą, gdyż dzieci w tych czasach są na wagę złota, a rodzi się ich coraz mniej. Świata podporządkowanego mężczyznom, świata, w którym wiara przybiera patologiczną postać, odzierając l... czytaj dalej »

Nolite te bastardes carborundorum

Zanim w ogóle przystąpiłam do pisania poniższej recenzji muszę ,prosić Was o wybaczenie Drodzy Czytelnicy. Przeczytałam wpierw kilka Waszych opinii by przekonać się ,że odczucia wobec tej historii jakie ja miałam miał też ktoś inny. Książkę czytałam z wielkim trudem. Od samego początku nie mogłam w... czytaj dalej »

Prawa kobiet w innym wydaniu.

Lista BBC wymusiła na mnie przeczytanie "Opowieści Podręcznej" Margaret Atwood.To autorka o której nie słyszałam, nazwisko nie wzbudziło we mnie chęci poznania jej twórczości.Gdyby nie wspomniana wyżej lista, to raczej nie przeczytałabym tej książki. Już wiem, że szczerze bym tego żałowała. Książk... czytaj dalej »

@FiolkaK @FiolkaK

Moja opinia o książce

Opinie
KA
@Arieen
2007-08-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Książka naprawdę mocna, piętnująca fanatyzm, ukazująca świat, w którym nawet jego twórcy nie czują się szczęśliwi. Warto przeczytać.
{}× 6 | link |
@temptershell
@temptershell
2018-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Audiobook Science Fiction
Rewelacyjnie napisana książka traktująca o hipotetycznym teokratycznym państwie, w którym kobiety są nie tyle zniewolone co uprzedmiotowione w każdej sferze życia.
Porywająca historia, mroczna, mocna i dająca dużo do myślenia. Polecam gorąco.
{}× 5 | link |
@popkulturkaosobista
2019-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam
„Opowieść podręcznej" to wstrząsająca historia o świecie, który stał się piekłem dla kobiet. Pozbawiono je seksualności i praw, a także traktuje się je głównie jak coś, co ma pomóc w przedłużeniu gatunku. Zdecydowanie polecam, jest to przerażająca wizja przyszłości, o której nie chcę nawet zbyt długo myśleć.
Jestem jednak ciekawa kontynuacji, choć otwarte zakończenie jakoś bardziej do mnie przemawia... No, zobaczymy.
{}× 4 | link |
@KIRIKIJO
@KIRIKIJO
2019-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
Mocna i mroczna historia, która daje do myślenia... Świat pełen nakazów, zakazów...zniewolenia kobiet i ich uprzedmiotowienie, świat w którym w rzeczywistości nikt nie jest szczęśliwy...
Nie poruszyła mnie na tyle by sięgnąć po nią ponownie, ale chwilami miałam wrażenie odzwierciedlenia takiego traktowania w obecnych czasach...
{}× 4 | link |
@bea-ta
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane przeczytane 2017 Biblioteka domowa
"Zapewnij niebo wszystkim umierającym i cierpiącym. Piekło zapewniamy sobie sami."/z modlitwy bohaterki/

Zastanawiam się, jak bardzo odbiór książki uwarunkowany jest okolicznościami zewnętrznymi i czasem, w którym się ją czyta. Moim zdaniem bardzo. Bardzo bardzo. Przypominam sobie swoje emocje przy pierwszym czytaniu „1984” Orwella. Bardzo dawno temu. Jeszcze z przedruków, kilka lat przed wydaniem piwowskim. Tak dawno, że przedstawione tam sytuacje wydawały mi się, jeśli nie prawdopodobne w niedalekiej przyszłości, to nie były niemożliwe. Później sięgnęłam po „1984” na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy problemy zniewolenia jednostki przez system zdawały się być przeszłością. I...
{}× 3 | link |
@Betsy59
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2018
Wstrząsająca, ponura, lecz warta przeczytania. Oto do czego prowadzą rządy reżimu, zwłaszcza religijnych fundamentalistów. Znowu niestety aktualna!
{}× 3 | link |
@Midnight_Reader
@Midnight_Reader
2007-10-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zdecydowanie do przemyslenia!
{}× 3 | link |
@Slow-Light
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Future Library 2114 6 czyli dobre
Świetne studium państwowości wyznaniowej, gdzie bohaterka staje się bezosobowym i pozbawionym wszelkich praw naczyniem patriarchalnej opresji.

Książka pokazuje w jaki sposób kilka wersetów z Biblii (choć równie dobrze mogłaby to być jakaś inna święta księga) może posłużyć do uzasadnienia gwałtów, przemocy i niewolnictwa kobiet w imię "wyższych" (czyt. skrajnie prawicowych) ideałów.

Ta antyutopia, w której i mężczyzn nie oszczędzają bezwzględne „Oczy” systemu, to przykład dobrze skonstruowanego ostrzeżenia - a może i przepowiedni - dla przyszłej Europy...
{}× 2 | link |
@beata87
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Poraziła mnie swoją aktualnością!
Niezwykła. Wciągająca. Poruszająca. Przerażająca. Przeczytana po raz kolejny. Ponownie wrzałam emocjami. Straszny świat, ale dlaczego momentami miałam wrażenie, że nasz świat staje się niezwykle podobny. Panowie naszego świata, nasz rząd, też pragnie zmusić kobiety do rodzenia, za każdą cenę, w każdej sytuacji, bez względu czy kobieta chce czy nie. Dlaczego najdziksza utopia w końcu staje się rzeczywistością.
{}× 2 | link |
DO
@dorcase
2015-07-16
Przeczytane
Dużo refleksji. Wstrząsająca książka. Dobrze napisana. Polecam przeczytać.
{}× 2 | link |
@ultramaryna
@ultramaryna
2010-02-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Niesamowita. Robi duże wrażenie.
{}× 2 | link |
@Matylda_Saresta
2019-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Opowieść podręcznej vs. Seksmisja :)

Jeszcze nigdy nie spotkałam się z taką wizją przyszłości prawie postapokaliptycznej. Chyba każda sekta wymięka przy takiej wizji :)
Książka wymagająca uwagi, narracja moja ulubiona - pierwszoosobowa.
Polecam!
{}× 1 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam Klub mola książkowego
Wyobraźcie sobie życie w przyszłości, gdzie rząd unieważnił wszystkie drugie i kolejne małżeństwa, związki nieformalne zostały zakazane, dzieci pochodzącym z obu nielegalnych form pożycia odebrano, kobietom zabroniono pracować i mieć swoje pieniądze, mężczyznom nie pozwalano na seks, oprócz prokreacyjnego, zabroniono czytania książek, gazet, tańców i muzyki innej niż kościelna. Na ulicach są automaty modlitewne, a na murach cmentarza wiszą zwłoki lekarzy, naukowców i innych dysydentów. Jest grupa kobiet pozbawiona imion, nazywanych imieniem aktualnego właściciela, a służących jedynie do reprodukcji.
To tylko wycinek świata wykreowanego przez Atwood, gdzie radykałowie religijni w rodzaju...
{} | link |
@wojciechowska.am
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Nie przeczę, że do przeczytania zachęcił mnie zwiastun serialu. I bardzo dobrze się stało, aczkolwiek jestem przerażona aktualnością tej książki. Bardzo bym nie chciała, aby świat zmierzał w kierunku zmuszenia kobiet do wyboru: albo inkubator dla "spełniania biologicznej powinności", albo handlowanie ciałem, aczkolwiek jedno i drugie sprowadza się przecież do tego samego. Przy czym przez słowo "świat" rozumiem tu zdewociałe stare baby oraz wychowanych w stereotypowym, patriarchalnym myśleniu mężczyzn. Zapewne wiele osób zarzuciłoby mi, że odebrałam powieść Atwood zbyt osobiście, zbyt feministycznie - ale czy książek, zwłaszcza takich, nie powinno się tak odbierać? Poza tym, oprócz tego co p...
{} | link |
@Wilczekczyta
2019-12-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Wstrząsająca, świetna i skłaniająca do refleksji.
{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Opowieść podręcznej”- Margaret Atwood

Książka Całując ul
Całując ul Jonathan Carroll
{}7.6/10
Sam Bayer-autor popularnych powieści, próbuje coś napisać, a...
Książka Pani Dalloway
Pani Dalloway Virginia Woolf
{}8.3/10
Akcja "Pani Dalloway" rozgrywa się w ciągu zaledwie jednego ...
Książka Na pastwę aniołów
Na pastwę aniołów Jonathan Carroll
{}7.9/10
Ian McGann spotyka w swoich snach śmierć, która obiecuje mu ...
Książka Oddział chorych na raka
Oddział chorych na raka Aleksander Sołżenicyn
{}9.2/10
Aleksander Sołżenicyn (1918-2008), aresztowany w 1945 roku i...
Książka Gra w klasy
Gra w klasy Julio Cortázar
{}8.7/10
Gra w klasy to książka szczególna: można ją czytać w nieskoń...

Cytaty z książki

O nie! Książka Opowieść podręcznej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}