Opowieść podręcznej

Margaret Atwood
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 101 ocen kanapowiczów
Książka Opowieść podręcznej
Książka Opowieść podręcznej
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 101 ocen kanapowiczów

Opis

Wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet. Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem.

Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość.

Ale Freda pamięta jeszcze, choć wydaje się to nierealne, że kiedyś miała kochającego męża, wychowywali córeczkę, miała pracę, własne pieniądze i mogła mówić. Ale tego świata już nie ma…

Na podstawie powieści powstał znakomity serial do obejrzenia na SHOWMAX.  
Tytuł oryginalny: The Handmaid's Tale
Data wydania: 2017-04-28
ISBN: 978-83-8032-171-7, 9788380321717
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 368
dodana przez: Mirko
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Margaret Eleanor „Peggy” Atwood (ur. 18 listopada 1939 w Ottawie) Kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, aktywistka społeczna i ekologiczna. Zdobywczyni Nagrody Bookera w 2000, laureatka Nagrody Księcia Asturii w 2008, wymieniana wśród kan...

Książki Margaret Atwood

Wszystkie książki Margaret Atwood

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przerażająca wizja świata

Przerażająca wizja świata, w którym kobieta jest jedynie sprzętem gospodarstwa domowego, naczyniem do wypełnienia spermą, gdyż dzieci w tych czasach są na wagę złota, a rodzi się ich coraz mniej. Świata podporządkowanego mężczyznom, świata, w którym wiara przybiera patologiczną postać, odzierając l... czytaj dalej »

Nolite te bastardes carborundorum

Zanim w ogóle przystąpiłam do pisania poniższej recenzji muszę ,prosić Was o wybaczenie Drodzy Czytelnicy. Przeczytałam wpierw kilka Waszych opinii by przekonać się ,że odczucia wobec tej historii jakie ja miałam miał też ktoś inny. Książkę czytałam z wielkim trudem. Od samego początku nie mogłam w... czytaj dalej »

To nie będzie historia o cywilizowanym świecie

Jeden dzień z życia Podręcznej Ranek. Budzę się spocona. Jest środek lata, a mam na sobie ciężką koszulę nocną, odziana od stóp do głów, która chroni moje ciało przed dotykiem mych rąk. Odrzucam poduszkę z wyhaftowanym napisem w i a r a, nigdy nie zastanawiało mnie gdzie podziały się wobec tego n ... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@mikakeMonika
2020-04-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Co powinnam a czego nie powinnam... Co zrobię, kiedy się stąd wydostanę... Czy w ogóle się stąd wydostanę...?
Kolejne przedstawienie świata, w którym człowiek wykorzystuje człowieka. Przyszłość? Jaka przyszłość? Niewolnictwo? Zniewolenie.
Od początku cisną się na usta pytania - co jest grane i o co chodzi? Była jakaś przeszłość. Chyba normalna. Co się stało, że jest jak jest?
Studium psychiki człowieka uwięzionego i zniewolonego. Książka napisana dziwnie, nie do końca do mnie przemówiła. I chyba nie do końca w moim typie napisana.

{}× 11 | Komentarze (3) | link |
@temptershell
2018-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Science Fiction Audiobook

Rewelacyjnie napisana książka traktująca o hipotetycznym teokratycznym państwie, w którym kobiety są nie tyle zniewolone co uprzedmiotowione w każdej sferze życia.
Porywająca historia, mroczna, mocna i dająca dużo do myślenia. Polecam gorąco.

{}× 8 | link |
KA
2007-08-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książka naprawdę mocna, piętnująca fanatyzm, ukazująca świat, w którym nawet jego twórcy nie czują się szczęśliwi. Warto przeczytać.

{}× 7 | link |
@bea-ta
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane przeczytane 2017 Biblioteka domowa

"Zapewnij niebo wszystkim umierającym i cierpiącym. Piekło zapewniamy sobie sami."/z modlitwy bohaterki/

Zastanawiam się, jak bardzo odbiór książki uwarunkowany jest okolicznościami zewnętrznymi i czasem, w którym się ją czyta. Moim zdaniem bardzo. Bardzo bardzo. Przypominam sobie swoje emocje przy pierwszym czytaniu „1984” Orwella. Bardzo dawno temu. Jeszcze z przedruków, kilka lat przed wydaniem piwowskim. Tak dawno, że przedstawione tam sytuacje wydawały mi się, jeśli nie prawdopodobne w niedalekiej przyszłości, to nie były niemożliwe. Później sięgnęłam po „1984” na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy problemy zniewolenia jednostki przez system zdawały się być przeszłością. I zupełnie inny odbiór. Nie tak emocjonalny, nie tak refleksyjny... I trzecie spotkanie z orwellowskim światem zafundowałam sobie kilka lat temu, gdy technika i rozwój cywilizacyjny bardzo zbliżyły nas do świata z „1984”. Znowu emocje, znowu refleksje. Inne. A jednak podobne. Bo znowu o zniewoleniu, o utracie prywatności, co dla wielu osób jest równoznaczne z utratą wolności itp…

Teraz skończyłam czytać „Opowieść podręcznej”. Powieść została wydana w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Cieszę się, że nie przeczytałam jej wtedy. Myślę, że odebrałabym ją całkiem inaczej i znacznie, hm, bardziej rozrywkowo, niż obecnie. Wtedy byłaby to po prostu socjologiczna antyutopia. Dziś, niestety, jej odbiór zbliżony był emocjonalnie do pierwszego mojego odbioru „1984” Orwella. Jako scenariusz,...

{}× 6 | link |
@jatymyoni
2020-06-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Audiobook L. kanadyjska Nagroda Bookera Dobra ksiązka

Z Wikipedii dowiadujemy się, że totalitaryzm jest formą rządów, gdzie państwo w pełni kontroluje społeczeństwo i stara się nadzorować wszelkie aspekty życia publicznego i prywatnego. Kontrola ta oparta jest na strachu, przemocy, tajnych służbach i donosach. Naucza pseudonaukowe podstawy swojej ideologii, ma monopol w kreowaniu rzeczywistości i podsycaniu nienawiści. Najtrudniej jest jednak zapanować nad rodziną, nad tym co się dzieje w czterech ścianach domów. Kiedyś czytałam wiersz Czeskiego dysydenta „Czego się oni boją”, Boją się wszystkiego, najbardziej boją się książek, a nawet liter. Człowiekiem, który nie czyta łatwiej jest manipulować. Co powiedzieć o kraju, gdzie nawet gra w scrabble jest zakazana.
Atwood wspaniale przedstawia społeczeństwo totalitarne, sformalizowane w każdym aspekcie. Do rodziny wprowadza się , przeszkoloną ideologicznie podręczną. Jej zadaniem jest urodzić gospodarzowi potomka. Przecież każda intymność małżonków może być zagrożeniem dla systemu. Tak więc sam akt prokreacji staje się przerażający dla każdej ze stron. Wszystkie osoby dramatu żyją w jakimś śmiertelnym uścisku, gdzie bez przerwy podsycana jest nienawiść i strach. Narratorką jest podręczna, a więc widzimy głównie piekło kobiet. Ale czy teraz nie ma społeczeństw, gdzie kobieta nie może sama wyjść z domu? Jeżeli już wychodzi to w stroju zakrywającą ją całą .Pod tym względem książka jest nadal aktualna.
Niezwykły, przerażający obraz totalitaryzmu, piekła, które stworzyli sobi...

{}× 6 | link |
@popkulturkaosobista
2019-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam

„Opowieść podręcznej" to wstrząsająca historia o świecie, który stał się piekłem dla kobiet. Pozbawiono je seksualności i praw, a także traktuje się je głównie jak coś, co ma pomóc w przedłużeniu gatunku. Zdecydowanie polecam, jest to przerażająca wizja przyszłości, o której nie chcę nawet zbyt długo myśleć.
Jestem jednak ciekawa kontynuacji, choć otwarte zakończenie jakoś bardziej do mnie przemawia... No, zobaczymy.

{}× 6 | link |
@KIRIKIJO
2019-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Mocna i mroczna historia, która daje do myślenia... Świat pełen nakazów, zakazów...zniewolenia kobiet i ich uprzedmiotowienie, świat w którym w rzeczywistości nikt nie jest szczęśliwy...
Nie poruszyła mnie na tyle by sięgnąć po nią ponownie, ale chwilami miałam wrażenie odzwierciedlenia takiego traktowania w obecnych czasach...

{}× 6 | link |
@Betsy59
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2018

Wstrząsająca, ponura, lecz warta przeczytania. Oto do czego prowadzą rządy reżimu, zwłaszcza religijnych fundamentalistów. Znowu niestety aktualna!

{}× 6 | link |
@WolneLitery
2020-04-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Świat, który w tej książce zbudowała dla nas Margaret Atwood jest przerażający i skłaniający do myślenia. Czy rzeczywiście nasze społeczeństwo dąży do tego, aby spotkała nas tak przerażająca wizja?

W książce widzimy zupełnie nowy wygląd społeczeństwa. Żyją w nim tytułowe podręczne. Kim tak naprawdę są? Czy wyobrażacie sobie moment, że małżeństwo nie może mieć dziecka i sprowadza do swojego domu kobietę, która ma im je urodzić i oddać? Kobietę zupełnie pozbawioną praw, wyrwaną z normalnego domu i muszącą się całkowicie poddać. Do wszystkiego dochodzi mocny wydźwięk kościoła i boga. Ceremonie, modlitwy i całe słownictwo, które przenosi nas w zupełnie inny wymiar! Książka jest mocna. Daje nam do myślenia i na pewno nie jest to lektura dla każdego.

Ukazała się również ekranizacja powieści i uważam, że po nią również warto jest sięgnąć, a jeśli już oglądaliście serial, a nie czytaliście książki, to zróbcie to jak najszybciej!

{}× 3 | link |
@beata87
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Poraziła mnie swoją aktualnością!
Niezwykła. Wciągająca. Poruszająca. Przerażająca. Przeczytana po raz kolejny. Ponownie wrzałam emocjami. Straszny świat, ale dlaczego momentami miałam wrażenie, że nasz świat staje się niezwykle podobny. Panowie naszego świata, nasz rząd, też pragnie zmusić kobiety do rodzenia, za każdą cenę, w każdej sytuacji, bez względu czy kobieta chce czy nie. Dlaczego najdziksza utopia w końcu staje się rzeczywistością.

{}× 3 | link |
@Midnight_Reader
2007-10-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Zdecydowanie do przemyslenia!

{}× 3 | link |
@LetMeRead
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przybyło w 2018

Wielu dobrym opiniom o „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood towarzyszy i taka, że to jedna z tych książek, których nie wypada nie znać. Przyszedł więc na nią czas – zwłaszcza, że obejrzenie podobno świetnego serialu nie miałoby sensu przed poznaniem literackiego pierwowzoru.
Trafiłam więc do świata, w którym myślenie zmniejsza szanse na przetrwanie, Boga i religię przystosowano do wymogów reżimu, władzę mają mężczyźni, a kobiety wtłoczono w jedyne pasujące dla nich ramy mające je chronić – bo dawniej kobiet nie chroniono. Tytułowa Podręczna to Freda. Gwoli ścisłości, nie jest to jej imię, a tymczasowy znak przynależności – dopóki przebywa w domu komendanta imieniem Fred, dopóty będzie Fredą. Należy do pierwszego pokolenia tej grupy kobiet – jako Podręczna jest pogardzana, poniżana, ubezwłasnowolniona, pozbawiona wszelkich znamion indywidualności. Zarazem spoczywa na niej wielka odpowiedzialność, święte zadanie do wykonania, misja, od której zależy dalszy los świata, a w każdym razie Republiki Gileadzkiej. Ma szansę na krótko stać się kimś, w obliczu plagi niepłodności rodząc swojemu Komendantowi i jego Żonie zdrowe dziecko. Czy to poprawi jej los? O, tak. Nie ześlą jej do Kolonii, do wykonywania katorżniczych, groźnych dla zdrowia i życia prac. Ale dziecko zostanie jej odebrane, bo nie do niej należy. Ona jest tylko pojemnikiem na spermę Komendanta. Zapładnianie odbywa się w obecności Żony, podczas upokarzającego przedstawienia zwanego Ceremonią. Wiele Podręcznych (w t...

{}× 2 | link |
@czytanie.na.platanie
2020-04-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Przygodę z twórczością Margaret Atwood zaczęłam od książki „Testamenty”. Wywarła na mnie tak duże wrażenie, że musiałam sięgnąć również po „Opowieść Podręcznej”.
Mimo, że ukazująca wizję tego samego totalitarnego reżimu, w którym kobieta będąc własnością swojego pana nie ma żadnych praw, to napisana jest w zupełnie innej formie. Nie szokuje brutalnością scen, ale totalnym uprzedmiotowieniem kobiet i odarciem ich z godności. Przedstawiona prostym, beznamiętnym wręcz językiem upodlonej przez system kobiety, budzi największe emocje.
A kiedyś przecież Freda (to nie jest jej prawdziwe imię, bo i do tego nie ma prawa) wiodła normalne życie. Pracowała, była żoną i matką. Była wolna.
Pewnego dnia to wszystko zostaje jej odebrane. Wtłoczona siłą do Gileadu, zostaje sprowadzona do naczynia, macicy, komórki jajowej. Nie wolno jej czytać, wychodzić bez pozwolenia, nawet rozmawiać. Jej życie zyska wartość tylko wtedy, gdy urodzi dla systemu zdrowe dziecko. Przetrwać i pozostać przy zdrowych zmysłach pozwalają wspomnienia będące jak odległy sen. Zapachu córeczki, jej twarzy, dotyku męża.
Powtórzę kolejny raz, to opowieść ku przestrodze, nie tylko dla kobiet, jak szybko można stracić prawa, które dziś wydają nam się czymś normalnym i naturalnym. Zachowajmy więc czujność i pamiętajmy, że nasze wybory mają wpływ na naszą teraźniejszość i przyszłość. Byśmy nigdy nie obudzili się w drastycznej rz...

{}× 2 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-01-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC ( od - listopad 2019) 👨 autor : Atwood Margaret

'' A doszło do tego , kiedy zawiesili konstytucję . Powiedzieli , że to czasowe . Nawet nie było żadnych demonstracji.. Ludzie siedzieli w domach i gapili się w telewizory , czekali na jakieś wskazówki. (....) Tygodniami trwał taki stan zawieszenia , chociaż wiele się w tym czasie działo . Zaczęto cenzurować prasę , a niektóre gazety w ogóle zlikwidowano - jakoby ze względu na bezpieczeństwo . Pojawiły się na ulicach zapory , wprowadzono karty identyfikacyjne . ''

Nie mogłam się oprzeć chęci przytoczenia tego cytatu z książki ze strony 180 . Nie mogłam się oprzeć , bo w ten właśnie sposób pomału powstawał zmutowany świat '' kolorowych kobiet '' . Kolorowych nie ze względu na kolor skóry , ale ze względu na hierarchię i rolę jaką pełniły w tym '' lepszym '' świecie . A więc były : Niebieskie żony Komendantów Wiernych , ich biało zawoalowane córki , przysadziste zielone Marty , Gospożony pasiaste - czerwono - niebiesko - zielone , no i czerwone '' skrzydlate '' Podręczne . Właśnie z perspektywy jednej z Podręcznych przyglądamy się reżimowi ich świata i tym którzy go stworzyli . Od niej słyszymy o '' Oczach '' (Wielki Brat Patrzy) , zasiekach z drutu kolczastego betonie najeżonym tłuczonym szkłem i jej oczami oglądamy Mur na którym wiszą na hakach postacie w białych workach na głowach i białych fartuchach , mający na piersiach tabliczki z informacją za co zostali straceni - najczęściej jest to rysunek ludzkiego płodu . Z nią razem zatapiamy się też w urywkach wspom...

{}× 2 | link |
@klaudia.nogajczyk
2020-03-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Biblioteczne Łupy

„Jak wszystko inne, tak samo myśl musi być racjonowana. O wielu sprawach nie da się myśleć. Myślenie może zmniejszyć moje szanse, a ja chcę przetrwać.”

Wyobraź sobie następującą sytuację: pośpiesznie kupujesz kawę, jak każdego ranka od wielu lat, nie spodziewasz się niczego nie zwykłego, jednakże nie możesz za nią zapłacić, następnie kierujesz swoje kroki do pracy - miejsca tak Ci znanego, dzięki któremu opłacasz swoje życie, a tam okazuje się, ze wraz ze wszystkimi pracownikami jesteś zwolniona. Zabijają najbliższą Ci osobę, a Ciebie samą zabierają, na służbę do pary, która nie może mieć dziecka, a Ty musisz im je dać, wyrzec się go, zachowywać się tak jakby ciąża, nigdy nie miała miejsca...

Myślisz, że to fantastyka? Bajka, legenda? Taki antyutopijny świat, może okazać się bardzo realny, i to szybciej niż się tego będziesz spodziewać...
"Opowieść Podręcznej" autorstwa Margaret Atwood dzieje się w Republice (Imperium Gileadu). Kobiety "Podręczne" nie mają praw, są reproduktorkami, które mają rodzić potomstwo tym, którzy mieć go nie mogą. Posługują się imionami "Komendantów" u których są na służbie. Każda niesubordynacja jest surowo karana, a pilnują tego wszędobylskie "Oczy".

Książka jest bardzo trudna w odbiorze, porażająca niosącą wizją świata współczesnego. Czy taka przyszłość czeka ludzi za 10, 20 czy 30 lat? Ja ciągle jestem w szoku, po odłożeniu książki na półkę. Polecam do przeczytania ku przestrodze.

{}× 2 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Opowieść podręcznej”- Margaret Atwood

Książka Wszystko jest iluminacją
Wszystko jest iluminacją Jonathan Safran Foer
{}6.7/10
Młody Amerykanin z podniszczoną fotografią w ręku przybywa n...
Książka Spóźnione wyznania
Spóźnione wyznania John Boyne
{}7.6/10
Pasjonująca powieść o odwadze, namiętności i zdradzie z subt...
Książka Siedem minut po północy (okładka filmowa)
Siedem minut po północy (ok... Patrick Ness
{}8.9/10
Światowy bestseller już na ekranach kin! Książka, która stał...
Książka Pierwszy krok w chmurach
Pierwszy krok w chmurach Marek Hłasko
{}9/10
„Pierwszy krok w chmurach” to jeden z najgłośniejszych polsk...
Książka Znowu w Brideshead: bogobojne i bluźniercze wspomnienia kapitana Karola Rydera
Znowu w Brideshead: bogoboj... Evelyn Waugh
{}7.5/10
W Anglii - tak jak w Polsce - nadal żywa jest pamięć o wojni...

Cytaty z książki

“Ludziom najtrudniej się przyznać, że ich życie nie ma żadnego znaczenia. Żadnego celu. Żadnej treści.”
{}× 1
#
“Wydało się nam, że mamy wielkie problemy. Skąd mieliśmy wiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi?”
{}× 2
#
“Nie masz wpływu na to co czujesz (...), ale możesz mieć wpływ na swoje zachowanie.”
{}× 2
#
“Staram się zbyt wiele myśleć. Jak wszystko inne, tak samo myśl musi być racjonowana. O wielu sprawach nie da się nie myśleć. Myślenie może zmniejszyć moje szanse, a ja chcę przetrwać. ”
{}× 1
#
“Miejsce, w którym przebywam to nie więzienie - to przywilej. ”
{}× 1
#
Przeglądaj
{} Dodaj

Pozostałe książki z cyklu

Książka Testamenty
Testamenty Margaret Atwood
{}7.6/10
To historia opowiadająca zarazem o tym, co wydarzyło się pr...
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}