Wszyscy muszą zginąć

"Marcel Moss"
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 83 ocen kanapowiczów
Wszyscy muszą zginąć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 83 ocen kanapowiczów

Opis

Kolejny szokujący thriller bestsellerowego pisarza. Za najpotworniejszymi zbrodniami stoi wielka rozpacz.

W prestiżowym warszawskim liceum dochodzi do krwawego ataku terrorystycznego. Zamaskowani sprawcy detonują ładunki wybuchowe i strzelają na oślep do przerażonych uczniów i pracowników. Jednym z zamachowców jest Błażej Dragiel, który popełnia samobójstwo na oczach swojej najlepszej przyjaciółki, Kai Almond.

Nikt nie rozumie, dlaczego syn znanego biznesmena i filantropa posunął się do takiego okrucieństwa. Tymczasem w mediach rozpoczyna się nagonka na Kaję. Pod adresem dziewczyny padają oskarżenia o współorganizację zamachu. Zmagająca się z olbrzymim hejtem Kaja, próbuje za wszelką cenę poznać prawdę na temat tragedii i oczyścić się z zarzutów. Wkrótce jednak odkrywa, jak mało wiedziała na temat swojego przyjaciela...

Komu tak bardzo zależy na tym, żeby pogrążyć Kaję? Jaki związek z zamachem ma nacjonalistyczna sekta, do której należy brat Błażeja? I czym jest gra Thunderworld, przez którą Błażej niemal całkowicie wyłączył się z prawdziwego życia?
Data wydania: 2021-02-10
ISBN: 978-83-8195-386-3, 9788381953863
Wydawnictwo: Filia
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 352
dodana przez: Vernau

Autor

"Marcel Moss" "Marcel Moss" Marcel Moss to pseudonim tajemniczego autora facebookowego profilu ZWIERZENIE. Jego książki „Nie odpisuj” i „Nie patrz” podbiły listy bestsellerów i sprowokowały czytelników i internautów do gorących dyskusji na ważne tematy społeczne, takie jak prz...

Pozostałe książki:

Nie odpisuj Nie patrz Pokaż mi Nie wiesz wszystkiego Nie wiesz nic
Wszystkie książki "Marcel Moss"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Odważny, mocny, bezkompromisowy. Thriller idealny!

WYBÓR REDAKCJI
9.02.2021

Marcel Moss to pseudonim literacki autora profilu „Zwierzenie”. W swoich książkach autor porusza ważne problemy społeczne, które za każdym razem prowokują czytelników i internautów do gorących dyskusji. Nie inaczej jest w przypadku jego najnowszej książki „Wszyscy muszą zginąć”. Tym razem autor wziął na tapetę wiele spraw. Jakich? Dowiecie się za ... Recenzja książki Wszyscy muszą zginąć

Nastolatek nie ma lekko.

8.02.2021

Chaos, dezorientacja i niedowierzanie. W prywatnym warszawskim liceum '' Freuda'' dochodzi do bezdusznego zamachu terrorystycznego na uczniach i nauczycielach. Jeden z zamachowców, uczeń tejże szkoły, Błażej Dragiel, po wykonanej ofensywie na uczniach popełnia samobójstwo na oczach swojej przyjaciółki Kai. Szok i zaskoczenie z jakiego nie może ... Recenzja książki Wszyscy muszą zginąć

@Bookmaania@Bookmaania × 10

Zamach w liceum

14.04.2021

Gdy wszyscy zaczytują się w najnowszej książce Marcela Mossa ja sięgam po jego przedostatnią powieść "Wszyscy muszą zginąć", w której autor porusza dość szokujący motyw zamachu terrorystycznego w liceum. Jest to efekt wielu wypadowych ściśle związanych z nietolerancją, fanatyzmem, skrajnym nacjonalizmem i medialnymi manipulacjami. Czyli z tym, co ... Recenzja książki Wszyscy muszą zginąć

Uzależnieni od życia.

26.02.2021

"Trylogia hejterska" czy "pojedyncze" książki autorstwa Marcela Mossa? Które z nich są bliższe Waszemu czytelniczemu sercu? W moim przypadku to zdecydowanie opcja numer dwa. Po bardzo dobrym "Nie wiesz wszystkiego" nadszedł czas na "Wszyscy muszą zginąć". W bardzo wielu recenzjach znalazło się pytanie "Czy ze wszystkich książek Marcela ten tytuł j... Recenzja książki Wszyscy muszą zginąć

Moja opinia o książce

Opinie

@Nina
2021-08-29
Przeczytane E-book Nie dałam rady dotrwać do końa 2021

Albo ta książka trafiła na bardzo zły moment, albo ja się starzeję i po prostu nie rozumiem fenomenu tego typu książek. Nie przeczytałam do końca. Takiego nagromadzenia zła, w dodatku w wykonaniu nastolatków, nie byłam w stanie udźwignąć.

W jednym z prestiżowych warszawskich liceów dochodzi do tragedii. Grupa nastolatków wpada z granatami i bronią i zabija. Giną nauczyciele, umierają uczniowie. Jednym z zabójców jest Błażej Dragiel, syna znanego biznesmena. Błażej, po skończonej akcji, popełnia samobójstwo. Dzieje się to na oczach Kai Almond, przyjaciółki Błażeja, Jej życie od tego momentu zamienia się w piekło.

Jak już powiedziałam, nie dałam rady doczytać do końca. Dla mnie to była taka instrukcja zabijania. Ktoś, kto ma takie myśli, może się z tej książki dowiedzieć, jak się do tego zabrać i jak zrealizować swój plan. Ja tego nie kupuję. Dla mnie to niebezpieczna książka. Być może jestem przewrażliwiona, dopuszczam taką możliwość, ale nie chcę czytać takich książek.

Nie będę oceniać.

× 20 | link |
@gosia_myst
2021-02-08
8 /10
Przeczytane

W liceum w Warszawie dochodzi do aktu terrorystycznego, w którym ginie prawie 100 osób. Jednym z zamachowców jest Błażej uczeń szkoły, który na koniec popełnia samobójstwo na oczach swojej przyjaciółki Kai. Kaja zostaje oskarżona o współudział w zamachu i staje się ofiarą hejtu. Postanawia na własną rękę dowieść prawdy. Czy jej się to uda? Jaka jest prawda? Co doprowadziło do tragedii?

Całość intryguje i pochłania od pierwszej strony, a przede wszystkim porusza wiele niezwykle istotnych kwestii. Pokazuje nam prawdziwe oblicze psychopatii, braku miłości czy zrozumienia, a jednocześnie przedstawia problemy związane z tolerancją i uzależnieniem od świata wirtualnego. Uświadamia jak niekiedy brakuje sił by przeciwstawić się innym, jak ciężko walczyć w pojedynkę, kiedy wszyscy odwracają wzrok i udają, że nie słyszą i nie widzą. Ale to również książka o narzucaniu innym własnych poglądów, o rodzinie, która jest idealna tylko z pozoru i wyłącznie przed innymi, o przyjaźni, której relacja opiera się na wielu kłamstwach, tajemnicach i sekretach. Całość momentami jest bardzo bolesna wręcz przerażająca, przytłaczająca ale i pełna emocji. Autor po raz kolejny pokazał, jakim jest świetnym obserwatorem. Gorąco wam polecam.

× 7 | link |
@czytanie.na.platanie
2021-02-18
8 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2021 Posiadam

Przeczytałam kilka książek autora, więc było tylko kwestią czasu sięgnięcie po najnowszą jego powieść o bardzo sugestywnym i przerażającym tytule „Wszyscy muszą zginąć”. Jego książki przyciągają mnie niczym płomień ćmę i z jednej strony bardzo chcę je czytać, z drugiej boję się z czym mnie pozostawią. Bo intrygująca fabuła wciąga bez reszty stanowiąc znakomitą rozrywkę, ale poruszane trudne i bolesne tematy wkręcają się w moje myśli długo nie dając spokoju.
"Po tym dniu już nic nie będzie takie jak dawniej."
Tym razem autor zwraca uwagę na wiele problemów, z którymi współczesna młodzież boryka się na co dzień. Począwszy od braku akceptacji ze strony rodziny, odrzucenia przez rówieśników, hejtu, poprzez przestępstwa na tle homofobicznym, zatracenie w wirtualnej rzeczywistości, po bolesne zawody miłosne i odkrywanie własnej seksualności.
Czyni to w specyficzny dla siebie, nieco przejaskrawiony, sposób. Jednak osiąga swój cel. Pokazuje do czego może doprowadzić bagatelizowanie sygnałów i jak łatwo jest przeoczyć znaki i niemy krzyk o pomoc. Jak bardzo można zmanipulować młody, zagubiony umysł, kształtując postawy, poglądy i działania. I gdy rodzina, szkoła, przyjaciele nie zdają egzaminu, nie stanowią oparcia i przeciwwagi dla narastających problemów, jak niewiele trzeba, by doszło do tragedii.
Książkę pochłonęłam w jeden wieczór. Nie mogłam przestać czytać dopóki nie poznałam zakończenia, a...

× 5 | link |
@monika8905
2021-02-12
8 /10
Przeczytane

W warszawskiej szkole dochodzi do ataku terrorystycznego. Wielu uczniów i pracowników traci życie. Jednym z zamachowców jest Błażej Dragiel, syn znanego biznesmena, który patrząc w oczy przyjaciółce Kai Almond, popełnia samobójstwo.

Kaia, po tych wydarzeniach, nie ma łatwego życia. Wszyscy myślą, że jest współwinna temu co się stało.

Dziewczyna na własną rękę będzie musiała udowodnić, że jest nie winna. Tylko czy na pewno...

Marcel Moss po raz kolejny pokazał, że nie boi się trudnych tematów. W książce "Wszyscy muszą zginąć" poruszył kwestię internetu i gier, które uzależniają, a czasem nawet przenoszą się do realnego świata, kwestię homoseksualizmu, przemocy i prześladowania wśród młodych ludzi.

"W dzisiejszych czasach wszystko kręci się wokół internetu. Świat online już dawno stał się dla nas tak samo istotny jak ten poza grą. Kontakty międzyludzkie często ograniczają się tylko do internetu".

"Z internetem jest jak z życiem. Rzadko mówimy na głos to, co naprawdę myślimy".

Książka bardzo zaskakuję, nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Bardzo wciągająca fabuła, ciężko się od niej oderwać.

Moim zdaniem to najlepsza książka autora, wśród tych, które miałam okazję do tej pory przeczytać.

...

× 5 | link |
@kasia.rzymowska
2021-02-09
9 /10
Przeczytane

Za każdym razem kiedy sięgam po kolejną książkę tego autora, mam w głowie jedną myśl: co tym razem tu się odwali 🤯
Tym razem też się nie zawiodłam- odwaliło się tu całkiem sporo 😂

Drugi tom serii licealnej, w której główni bohaterowie chodzą do jednego z warszawskich liceów. Szkoły, w której w przeddzień rozpoczęcia przerwy świątecznej, dochodzi do tragicznego w skutkach zamachu. Tragedii, w której ginie około 100 osób, a której sprawcą jest między innymi jeden z uczniów.

Jeśli jednak myślicie, że to jedyny wątek to jesteście w wielkim błędzie. Tematy, które autor podejmuje na kartach tej powieści są niezwykle rozległe. Znajdziecie tu wątek homofobii i nacjonalizmu, który przejawia się agresywnymi zachowaniami w imię obrony ojczyzny. Jest tu też poruszony temat prześladowań w szkole i sposobów "radzenia sobie" z prześladowcami w stylu przejścia na ich stronę. Znajdziecie tu też wątek odrzucenia i szukania akceptacji, wątek potrzeby dominacji i manii wielkości. Poruszony jest też temat hejtu, fake newsów i uzależnienia od gier komputerowych. To jednak jeszcze nie wszystko. Znalazło się tu bowiem też miejsce dla podziałów politycznych, pandemii, strajku kobiet i fanatyzmu religijnego. Całkiem sporo prawda?

Mnogość wątków jednak zupełnie nie wpływa na płynność lektury, bo tej książki się nie czyta- ją się wciąga.

Ja prawdę mówiąc zupełnie nie przewidziałam zakończenia i choć było ono nieco przesadzone to jednak dopełniło całości, wywo...

× 3 | link |
@zaczytanababka
2021-02-05
10 /10

>>RECENZJA PRZEDPREMIEROWA<<

„Wszyscy muszą zginąć”
@marcelmoss.autor
@wydawnictwofilia


Podczas uroczystego apelu w jednej z warszawskich szkół dochodzi do ataku terrorystycznego. Kinga, jedna z ocalałych, szybko staje się obiektem hejtu w internecie, gdy na jaw wychodzi, że przyjaźniła się z jednym z zamachowców – Błażejem. Z Ocalałej Dziewczyny staje się podejrzaną o współudział.

Krystian, starszy brat Błażeja to pewny siebie manipulator, buntownik o nacjonalistycznych poglądach. Czy ma coś wspólnego z zamachem na liceum?
A co z tymi wydarzeniami ma wspólnego gra Thunderworld?

Autor ma niesamowitą umiejętność wciągania czytelnika w wykreowany przez siebie świat. Bohaterowie są realistyczni, a poruszane tematy są z życia wzięte. Marcel Moss charakteryzuje się tym, iż nie unika tematów trudnych, a wręcz porusza te najbardziej kontrowersyjne.

„Wszyscy muszą zginąć” to książka, która szokuje. Świetny thriller, który po raz kolejny ukazuje jakie niebezpieczeństwa kryje w sobie internet. A co więcej, jak tragiczne w skutkach bywa wyalienowanie, brak wsparcia i zrozumienia wśród bliskich. Jak ludzie boją się nowego i nieznanego. Nawet, jeśli dotyczy to nas samych. Ludzie sami przed sobą boją się odkryć własną tożsamość. Nic dziwnego, skoro na każdym kroku jesteśmy oceniani przez rodziców, nauczycieli, rówieśników, nieznajomych na facebooku czy instagramie. Ktoś kto czuje się przytłoczony problemami codzienności, co...

× 2 | link |
@ksiazka_w_pigulce
2021-02-12
6 /10
Przeczytane


Nowa książka autora poczytnych i lubianych przez wielu serii, mnie niestety nie przekonała. Zarówno "Nie wiesz wszystkiego", jak i nowość "Wszyscy muszą zginąć" w moim odczuciu przeznaczone są dla nastolatków, na nich właśnie się skupiają, jak i analizują problemy, z jakimi współczesna młodzież musi się stykać. Nie przemawia to do mnie - dorosłego czytelnika, który zachwycił się serią hejterską autora. Tamci dojrzali bohaterowie bardziej wpasowali się w moje literackie gusta.

"Wszyscy muszą zginąć" rozpoczyna się dramatycznym wydarzeniem, jakie ma miejsce w elitarnym liceum Warszawy. Zamach terrorystyczny pochłania wiele ofiar, a sprawca z nieznanych nikomu przyczyn po akcie destrukcji popełnia samobójstwo. Zawarta w treści retrospekcja pozwala dotrzeć do motywów, choć nie do końca umożliwia ich zrozumienie. Miesza się tutaj wiele problemów: nacjonalizm, homofobia, prawo aborcyjne, ale i świat mediów społecznościowych oraz gier komputerowych. Nieco za dużo chaosu, dość nienaturalne i przekombinowane motywy oraz zakończenie, które nieco zaskakuje, ale trąci oderwaniem od rzeczywistości.

Jak wspomniałam - lubię książki autora, choć jak teraz widzę, nie wszystkie wpisują się idealnie w zaspokojnie moich czytelniczych potrzeb. Moss jest dla mnie przerywnikiem od cięższych, poważniejszych pozycji i nie ukrywajmy, że jest to literatura dobra, ale nie wybitna. To ten typ, który czytasz, ale wiesz, że zbyt długo nie zagości w Twojej głowie, jak ubiegłorocz...

× 2 | link |
@Malwi
2021-02-14
7 /10
Przeczytane

Książka rozpoczyna się krwawym atakiem w warszawskim liceum. Jednym z zamachowców jest jej uczeń Błażej który po całej akcji na oczach swojej przyjaciółki popełnia samobójstwo.

Od początku wiadomo kto jest zamachowcem. Nieznane są jednak przyczyny. Autor na kartach swojej powieści odkrywa okoliczności i pobudki jakie przyczyniły się do tak okrutnej i bezwzględnej zbrodni.

Pan Moss porusza w swojej powieści tematy bardzo aktualne. Ukazuje świat rzeczywisty a w nim rozłamy na tle politycznym czy religijnym. Podziały związane z nienawiścią i hejtem. Walkę o prawo do aborcji i wolności seksualnej. Obłudę i brak tolerancji dla związków homoseksualnych.

Głównym wątkiem który się przewija na kartach powieści jest zatracenie się młodych ludzi w świecie gier komputerowych. Błażej
tak mocno wciągnął się w ten świat że stracił kontakt z realną rzeczywistością.

Autor zmusza zarówno młodego czytelnika jak i jego " dorosłego " rodzica do wyciągnięcia wniosków . Ostrzega przed konsekwencjami jakie niesie za sobą brak kontroli. Pokazuje że może to doprowadzić do tragedii.

× 2 | link |
@_alex_sandra_mama_
2021-02-17
10 /10
Przeczytane

Zarówno ta jak i poprzednie książki autora skupiają się na hejcie wśród młodzieży. Często jednak w książkach możemy znaleźć również głęboko skrywane lęki, wewnętrzny krzyk krzywdzonych osób, niemoc oraz chęć by stać się zauważonym i szanowanym przez innych. W szczególności tych, którzy choć powinni być najbliższej, niejednokrotnie są nieosiągalni a zamiast dawać wsparcie, potęgują tylko złość i niechęć do życia. Po raz kolejny autor zafundował nam całą masę sekretów, informacji i wydarzeń które stopniowo podnosiły napięcie by ostatecznie doprowadzić do wybuchu i niespodziwanego rozwiązania zagadki na którą wielu w książce szukało odpowiedzi.
Ja już je wszystkie znam, teraz Wasza kolej 😉
Po raz kolejny jestem zadowolona z wyboru lektury i również Was zachęcam do jej poznania 😉

× 2 | link |
@Marcela
2021-03-13
8 /10
Przeczytane

"Wszyscy muszą zginąć" Marcel Moss.


Wydawnictwo: Filia
Gatunek: thriller
Ilość stron: 352
Rok wydania: 2021

Fabuła: W prestiżowym warszawskim liceum dochodzi do krwawego ataku terrorystycznego. Zamaskowani sprawcy detonują ładunki wybuchowe i strzelają na oślep do przerażonych uczniów i pracowników. Jednym z zamachowców jest Błażej Dragiel, który popełnia samobójstwo na oczach swojej najlepszej przyjaciółki, Kai Almond. Nikt nie rozumie, dlaczego syn znanego biznesmena i filantropa posunął się do takiego okrucieństwa. Tymczasem w mediach rozpoczyna się nagonka na Kaję. Pod adresem dziewczyny padają oskarżenia o współorganizację zamachu. Zmagająca się z olbrzymim hejtem Kaja, próbuje za wszelką cenę poznać prawdę na temat tragedii i oczyścić się z zarzutów. ...

× 1 | link |
@mommy_and_books
2021-02-18
10 /10
Przeczytane

🗡„WSZYSCY MUSZĄ ZGINĄĆ”🗡

Marcel Moss Wydawnictwo Filia Filia Mroczna Strona

„Wszyscy muszą zginąć” jest kontynuacją poprzedniej książki Marcela Mossa „Nie wiesz wszystkiego”. Tutaj dowiadujemy się co tak naprawdę stało się w Liceum Ogólnokształcącym imienia Zygmunta Freuda. Nigdy już nic nie będzie takie same. Kto odpowiada za masakrę w tej szkole? Dlaczego ktoś postanowił odebrać życie uczniom i nauczycielom? Tego to już musicie dowiedzieć się sami, czytając ten znakomity thriller.
Marcel Moss po raz kolejny szokuje i wbija w fotel. Od samego prologu trzyma w napięciu.
Do czego może doprowadzić narastająca nienawiść? Jestem zachwycona kolejnym znakomitym thrillerem psychologicznym tego autora. Książka jest jak najbardziej na czasie.
Tutaj krew zastyga, a szczęki opadają. Nie możesz przestać czytać, a kiedy docierasz do finału – to nie wiesz jak się nazywasz. To co dzieje się w tej książce nie tylko szokuje, ale i przeraża. Oby nigdy nic podobnego nie miało miejsca w realnym świecie.
Zachęcam was do przeczytania „Wszyscy muszą zginąć’.
Ta powieść na długo zostanie w mojej głowie. Lubicie dobre thrillery psychologiczne? To dobrze trafiliście.
Finał jak zwykle mistrzowski.
Jestem ciekawa co jeszcze kryje się w głowie Marcela Mossa i czym nas jeszcze zaskoczy.
Fabuła genialna, bohaterowie rewelacyjni, dobrze wykreowani i bardzo współcześni. Akcja rozkręca się bardzo szybko. Nie ma czasu na nudę.

Moja ocena 10/10.
...

× 1 | link |
@n.czyta
2021-02-27
7 /10
Przeczytane

Jak bardzo jesteśmy nastawieni przeciwko innym osobom? Jak bardzo nasze poglądy wpływają na nasze decyzje i na innych? W warszawskim liceum dochodzi do tragedii, Błażej Dragiel, jeden z uczniów, wraz z pomocą dwóch innych osób dopuszcza się aktu terrorystycznego wobec kolegów i koleżanek, a także wobec nauczycieli. Jednocześnie Kaja, bliska przyjaciółka chłopaka postanawia z nim porozmawiać, ale chłopak na jej oczach popełnia samobójstwo. Cała nagonka skierowana na Kaję, jako domniemaną wspólniczkę, powoduje, że dziewczyna zamyka się w sobie i nie wie jak odparować skierowany na nią hejt. Co tak naprawdę kierowało chłopakiem by chciał skrzywdzić swoich kolegów i nauczycieli? Czy Kaja poradzi sobie ze skierowaną na nią nienawiścią? Marcel Moss po raz kolejny pokazuje nam, jak możemy skończyć jeśli zatracimy się w swoich poglądach, jak bardzo może to wpływać na nasze życie i na życie ludzi, którzy żyją wokół nas. Książkę naprawdę niezbyt lekko mi się czytało. Autor poruszał kwestie, które obecnie się dzieją, jak walka z ustawą antyaborcyjną, czy walka z homofobią, które są bardzo aktualne. Podobało mi się rozwiązanie zagadki, ale też przeraziło to, jaki wpływ ma świat cyfrowy na świat realny. Było to pokazane w bardzo dosadny sposób, który nie wszystkim mógłby przypaść do gustu.

× 1 | link |
@lukaszgrudzinski21
2021-02-26
8 /10

Ziemia to piekło, A ludzie to diabły.

Po książki autora sięgam w ciemno .
Autor chwyta się ciężkich tematów i tworzy z nich niesamowite historie.
Również było i tym razem pomiędzy historia Kai i Błażeja poznajemy zło Internetu. Jak młodzież w XXI wieku wciąga się w grę i traktuje ją poważnie. Jak można manipulować ludzi poprzez wirtualny świat.
Moim zdaniem książka bardziej dla dorosłych ludzi by zapoznać się z tym tematem i reagować jak z dziećmi dzieje się coś niedobrego . Zdecydowanie to nie jest książka dla młodzieży. Znajdziemy tutaj dużo poglądów politycznych . Również nie wyobrażam sobie żeby tą książkę mogła czytać osoba homosekualna dużo osób może czuć się urażona momentami . ( oczywiście zdaje sobie sprawę że autor nikogo nie chciał obrazić ) i że takie mamy czasy . Również mamy hejt z którym bohaterka próbuje się zmagać. Jak bardzo życie wirtualne ma wpływ na nasze życie realne. Fabuła w której jest to wszystko przedstawione wciąga od pierwszych stron . Prolog to miazga 🤯🤯🤯. A parę ostatnich stron z wyjaśnieniami na prawdę zadziwiaja . Mnie zachwycila i czekam na kolejny piękny początek.

× 1 | link |
@zaczytanaangie
2021-07-05
8 /10
Przeczytane

Pora na kolejną wizytę w Liceum Freuda. "Wszyscy muszą zginąć" nie jest kontynuacją "Nie wiesz wszystkiego", głównymi bohaterami są inni uczniowie tej samej szkoły. Myślę jednak, że warto ją przeczytać przed "Nie wiesz nic", bo wydarzenia w niej opisane z pewnością będą miały jakiś wpływ na całą społeczność tego liceum.
Marcel Moss tym razem szczególnie mnie zaszokował. Zawsze podejmuje się trudnych tematów, zwraca uwagę na wiele kwestii, o których inni boją się pisać czy mówić głośno. Momentami przerysowuje nawet niektóre wątki, by podkreślić ich wagę, ale przyznaję, że wizja zamachu terrorystycznego w polskiej szkole była dla mnie początkowo dość abstrakcyjna. Podchodziłam do tej książki bardzo ostrożnie, miałam obawy, że zabraknie w niej realizmu. Wszelkie wątpliwości rozwiały się po pierwszych stronach, Marcel przedstawił to tak, że wszystko było w pełni prawdopodobne.
Tym razem powieść toczy się w zasadzie dwutorowo - mamy Kaję, dzięki której dowiadujemy się jakie były konsekwencje zamachu, a jak do niego w ogóle doszło możemy prześledzić dzięki Błażejowi.
To nie jest opowieść o terrorystach, to raczej smutny obraz naszego społeczeństwa - brak tolerancji, sztuczność i zakłamanie, wypieranie się własnych poglądów, by przypodobać się innym, pieniądze, którymi można za wszystko zapłacić, ślepe dążenie do kariery zawodowej, faworyzowanie jednego z dzieci i gardzenie innym. Z przerażeniem możemy przyglądać się temu jak młodzież próbuje sobie...

| link |
@miedzyksiazkami
2021-03-14
7 /10
Przeczytane

"Świat, w którym muszę żyć, jest równie zepsuty. Mój ojciec znęcający się nad najbliższą rodziną. Starszy brat, który przywykł do rozwiązywania konfliktów siłą. Uczniowie z liceum traktujący równieśników jak przedmioty. Otaczają mnie spragnione krwi bestie, którym wszystko uchodzi na sucho. Często odnoszę wrażenie, że złym ludziom żyje się lepiej. Dlaczego mam się kierować moralnością w świecie pozbawionym zasad?"
A więc tu już dzisiaj! Swoją premierę ma kolejna wstrząsająca książka Marcela Mossa. Autor zawsze w swoich książkach porusza tematy o których się nie mówi, które u nas w Polsce są dalej tematami tabu. Więc i w tej książce nie zabraknie trudnych tematów.
W jednym z najlepszych liceum w Warszawie dochodzi do tragedii, zamaskowani sprawcy dokonują ataku terrorystycznego. Jednym z zamachowców jest Błażej Dragiel, który w trakcie całego zajścia popełnia samobójstwo na oczach swojej najlepszej przyjaciółki darując jej przy tym życie. Bardzo szybko w mediach pojawia się nagonka na Kaję, wszyscy uważają że dziewczyna była współorganizatorką ataku na liceum. Dziewczyna za wszelką cenę chce dowiedzieć się czym kierował się Błażej dokonując ataku terrorystycznego na szkołę, a przede wszystkim chce oczyścić sie z zarzutów.
Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych: przed zamachem oraz w teraźniejszości.
W swojej najnowszej książce autor porusza trudne tematy takie jak: homoseksualizm, uzależnienie od gier, nacjonalizm, homofobia, przemoc, ale również...

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Jesteśmy tak niepewni siebie, że zabiegamy o uwagę jak największej liczby osób, by poczuć się ważni.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl