Nie wiesz nic

"Marcel Moss"
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 101 ocen kanapowiczów
Nie wiesz nic
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 101 ocen kanapowiczów

Opis

Szokujący thriller psychologiczny autora NIE WIESZ WSZYSTKIEGO
W NASZYCH CZASACH WYRAZEM NAJWYŻSZEJ ODWAGI JEST BYCIE SOBĄ
ŻYCIE JEST ZA KRÓTKIE, BY TRACIĆ JE NA NIEUSTANNY STRACH. NIE CHCĘ JUŻ DŁUŻEJ SIĘ BAĆ.

Tragiczna śmierć Alana, kapitana drużyny siatkówki z liceum Freuda, wpływa niekorzystnie na morale niektórych zawodników. Nowy kapitan, Hubert, wyjeżdża więc z kilkoma kolegami na kilkudniowy obóz w Bieszczady. Chłopak liczy, że w ten sposób uda mu się na nowo tchnąć w nich ducha rywalizacji. Nie wie, że to miejsce stanie się areną dramatycznej walki o przetrwanie. Komu tak bardzo zależy na ich śmierci?
Tymczasem Marta wraz z przyjaciółmi próbuje wrócić do normalności po tragicznych wydarzeniach. Ktoś jednak zna ich tajemnicę i grozi, że ujawni prawdę. Rozpoczyna się walka z czasem.

TO NIESPRAWIEDLIWE. TO MNIE POWINNA SPOTKAĆ ŚMIERĆ.
Samotność i depresja to kolejna pandemia naszych czasów. Największe zło wynika często z rozpaczy. Bądźmy uważni, wspierajmy się, dodawajmy sobie odwagi, każdy z nas może uratować czyjeś życie.
JOANNA MICHALAK

Psychoterapeuta, kierownik oddziału dziennego psychiatrycznego dla młodzieży
Warto, aby każdy rodzic zrozumiał, jak bardzo złożona jest rzeczywistość, w której żyje jego dorastające dziecko. To właśnie umiejętność wspierania młodego człowieka stała się kluczową kompetencją rodzicielską we współczesnym świecie, gdzie młodzież poszukuje siebie, a co za tym idzie – rozpaczliwie woła o akceptację najbliższych.
MAGDALENA WEGNER-JEZIERSKA
Psycholog, terapeuta dzieci i młodzieży
Data wydania: 2021-06-30
ISBN: 978-83-8195-535-5, 9788381955355
Wydawnictwo: Filia
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 352
dodana przez: chudini0505

Autor

"Marcel Moss" "Marcel Moss" Marcel Moss to pseudonim tajemniczego autora facebookowego profilu ZWIERZENIE. Jego książki „Nie odpisuj” i „Nie patrz” podbiły listy bestsellerów i sprowokowały czytelników i internautów do gorących dyskusji na ważne tematy społeczne, takie jak prz...

Pozostałe książki:

Nie odpisuj Nie patrz Pokaż mi Nie wiesz wszystkiego Wszyscy muszą zginąć
Wszystkie książki "Marcel Moss"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Konsekwencje pewnych tajemnic

11.08.2021

Problemy młodych ludzi często są bagatelizowane przez starsze pokolenia, które nie maja pojęcia, jak wielką krzywdę wyrządzają tym swoim bliskim. Każdy człowiek bez względu na wiek zasługuje na uwagę, pomoc, poradę i nigdy czyichś problemów nie należy bagatelizować, bo dla jednych są błahe, a dla innych ogromne. Tylko rodzina i rówieśnicy pomogą p... Recenzja książki Nie wiesz nic

"Nie wiesz nic"

13.07.2021

"Życie jest za krótkie, by tracić je na nieustanny strach." Moje kolejne bardzo udane spotkanie z autorem. Od samego początku ten rewelacyjny thriller targa wewnętrznie emocjami, niepokoi, intryguje. Jakie to było dobre! Niesamowita kontynuacja, od której trudno się oderwać. Z niecierpliwością czekałam na kontynuację cyklu: „Liceum Freuda”. ... Recenzja książki Nie wiesz nic

Recenzja

22.06.2021

Nie wiesz nic to kontynuacja książki Nie wiesz wszystkiego. Ten drugi przeze mnie wspominany tytuł miałam okazję przeczytać 6 sierpnia 2020 roku. Jak widać autor postanowił dość długo trzymać swoich czytelników w niewiedzy. Ci którzy czytali tę książkę, wiedzą co mam na myśli. W tym przypadku mimo w miarę zamkniętego zakończenia nie byłam do końca... Recenzja książki Nie wiesz nic

Wiem o Tobie wszystko

23.07.2021

Marcel Moss powraca w mocnym thrillerze. Szokuje i przeraża. Wracamy do liceum Freuda, po śmierci Alana nic już nie może być takie samo. Marcel Moss po raz kolejny porusza problemy dotyczące młodych ludzi. Okazuje się, że mogą być one naprawdę przerażające. Wydawnictwo Filia przerazi nas tego lata nie na żarty. Książka jest tak wspaniała i wci... Recenzja książki Nie wiesz nic

@Zaneta@Zaneta × 4

Moja opinia o książce

Opinie

@Grzechuczyta
2021-08-11
8 /10
Przeczytane Recenzje Posiadam

Książkę czyta się dość płynnie, gdyż fabuła powoli idzie do przodu i nie zatrzymuje się na niepotrzebnych szczegółach, które mogłyby nic nie wnosić do sprawy, co się czasem zdarza w tego typu książkach innych autorów. Tematyka może być odkrywcza dla starszych pokoleń, ale ta pozycja jest też drogowskazem dla młodszych, bo ukazane jest, jak niektóre postępowania mogą wpłynąć na dalszy rozwój wypadków. Okładka jest matowa, natomiast posiada elementy wypukłe oraz błyszczące, co z pewnością przykuwa wzrok czytelnika. Można czytać książkę osobno tak jak ja, ale polecam zacząć od pierwszego tomu to pewne kwestie będą bardziej jasne. Polecam książkę wszystkim czytelnikom pragnącym zmierzyć się z problemami, które obecnie dość często spotykają młodych ludzi.

× 14 | link |
@Bookmaania
2021-07-06
6 /10
Przeczytane

Powrót do liceum Freuda.
Po tragicznej śmierci kapitana drużyny Alana realia szkolne nie są dla nikogo łatwe. Wybrany na nowego dowodzącego zespołem Hubert musi się liczyć z krytyką i porównywaniami. Ten postanawia zabrać kolegów na obóz w Bieszczady, aby zjednac się na nowo i wzmocnić drużynę. Przyjaciele Alana w dalszym ciągu rozpamiętują tragedię. Na domiar złego, zgrana i znana nam paczka nastolatków otrzymuje tajemniczy mail odnoszący się do pamiętnej tragicznej sytuacji.
Nadchodzi czas decyzji i walki o własne bezpieczeństwo.

Ciężko mi. Przytłaczająco. Zbyt dużo problemów.

Z zainteresowaniem sięgam po nowe książki Marcela Mossa, który pisze z nadzwyczajną precyzją i szczegółowością, a na dodatek zapewnia nam psychologiczną intrygę, która dotyczy obecnych czasów i młodszego pokolenia. Zostały tutaj rozwinięte poboczne wątki, poznajemy dokładniej życie innych nastolatków i ich zmartwienia. Stwarzając nam dokładniejszy obraz na całość, jednak w dalszym ciągu autor pozostawia nas z odkryciem prawdy.

W książce "Nie wiesz nic'', trzecim tomie z cyklu Liceum Freuda niestety nawarstwiające się problemy, każdego z nastolatków działały na mnie mocno przytłaczająco. Rozumiem, czas dorastania niesie ze sobą problemy i każdy je ma. Niestety taka ilość to dla mnie za wiele.
Jestem natomiast ciekawa jak dalej potoczą się wątki i co spowodowało tę lawinę. Ciekawi mnie również postać dziennikarki, która większość czytelników powinna kojarzyć....

× 7 | link |
@monika8905
2021-06-29
8 /10
Przeczytane

"Nie wiesz nic" to szokujący thriller psychologiczny. Ciężko się od niego oderwać. Bardzo wciągający i wywołujący dreszcze na całym ciele.

Autor jak zwykle porusza trudne tematy. W najnowszej lekturze mamy do czynienia z prześladowaniem w sieci, chorobą, która dotyka najbliższych, rywalizacją wśród rówieśników.

Po śmierci Alana, kapitana drużyny siatkówki, dowodzenie przejmuje Hubert. Nastroje w drużynie nie są najlepsze, dlatego zawodnicy wyjeżdżają w góry, żeby pobyć ze sobą i się zintegrować. I tu zaczyna się prawdziwy dramat...

"Nie wiesz nic" to kontynuacja "Nie wiesz wszystkiego", dlatego zachęcam do przeczytania również tej drugiej pozycji, która przybliża nam sylwetkę bohaterów.

Książka skłania nas do refleksji, chociażby nad tym, jak łatwo jest wpaść w pułapkę, która czyha na nas w sieci. Internet to dla niektórych jedyne okno na świat. Kolejnym tematem, nad którym warto się dłużej zatrzymać to rak. Bohaterka książki uczy nas siły i determinacji.

To moja kolejna książka autora i kolejna pozycja numer jeden :) ja jestem zachwycona jego książkami. Sięgnijcie po nie i przekonajcie się sami.

× 4 | link |
@maczek89
2021-07-07
10 /10
Przeczytane

Nie wiesz nic to kontynuacja -Nie wiesz wszystkiego, której nie miałam okazję jeszcze czytać. Jednak, mimo iż nie miałam okazji czytać tego tomu to nic straconego. Koniecznie nadrobię zaległości.

Śmierć Alana i Otylii wpłynęła na uczniów Liceum Freuda. Morale męskiej drużyny siatkówki opadły. Hubert- nowy kapitan postanawia obudzić ducha rywalizacji. Postanawia zorganizować wypad w Bieszczady, licząc na to, że to ich na nowo scali drużynę. Nie wie jednak, że kilkudniowy osób zamieni się w miejsce walki o przetrwanie. Marta stara się wrócić do normalności… niestety nie będzie to takie proste. Kiedy dostaje pierwszego e-maila z groźbą o ujawnieniu tajemnicy, zaczyna się robić bardzo gorąco. Czy uda się w porę odszyfrować tożsamość nieznajomego nadawcy?

W tej historii mamy wiele bohaterów i poznajemy uczucia każdego z nich.
Każda z osób ma własną historię, co było rewelacyjne. Czułam się, jakbym czytała kilka różnych książek. Wątek jest bardzo tajemniczy.
Poza tym autor porusza kilka innych ważnych tematów takich jak: bulimia, próby samobójcze czy problemy z orientacją seksualną.
Marcel Moss kolejny raz pozytywnie mnie zaskoczył. Od tej historii nie da się oderwać. Czytając, miałam ciarki na plecach. Historia trzyma w napięciu do samego końca.

Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz do recenzji.

× 3 | link |
@kasia.rzymowska
2021-07-02
8 /10
Przeczytane

Trzecia część dotycząca problemów współczesnej młodzieży to chronologicznie powrót do wydarzeń sprzed zamachu, opisanego w "Wszyscy muszą zginąć".
Wracamy zatem do grupy przyjaciół, którzy mają już niejedno na sumieniu.
Czy zatem nie odczujemy już przesytu?

Nie w przypadku tego autora. Tutaj znów dostajemy lekturę mocną, skłaniającą do refleksji, poruszającą aktualnie największe wyzwania społeczne. Depresja wśród młodzieży, homofobia, odnajdywanie siebie, oraz wszelkie zachowania społeczne młodych ludzi- to wszystko zostało zawarte w najnowszej książce.

Liceum Freuda daje nam przekrój różnorodności wśród licealistów, ich pragnień, marzeń i sposobów postrzegania rzeczywistości. Sprawdzimy jak grupa przyjaciół radzi sobie z poczuciem winy i zachowaniem tajemnicy. Dowiemy się o najboleśniejszych problemach za sprawą Skrzynki Zwierzeń. Dostrzeżemy jak łatwo jest udawać kogoś innego, a jak trudno jest być sobą.

I chociaż samo zakończenie mnie nie przekonuje, bo historia Huberta kończy się tutaj w nieco odjechany sposób, to samą książkę Wam polecam. Zarówno dla własnych przemyśleń nad poruszonymi wątkami, jak i dla emocji w niej zawartych.

× 3 | link |
@kamilaxddd
2021-06-30
10 /10
Przeczytane

Każdy inny. Każdy próbuje uporać się ze swoimi problemami. Wszystkich ich łączy morderstwo. Ktoś wie co się wtedy stało. Czy zmusi ich aby przyznali się do winy?

Wydawać by się mogło,że już wszystko jest za nimi. Od tragicznych zdarzeń minęło już trochę czasu i starali się ze sobą zaprzyjaźnić. Łączy ich tajemnica,która nie
może nigdy wyjść na jaw bo zrujnuje ich życia. Wystarczył jeden anonimowy email aby wzbudził ich niepewność.
Ktoś chce by prawda wyszła na jaw i będzie do tego dążył. Każdy dzień będzie dniem strachu i wzrost poczucia winy będzie odczuwalny.
Nie wiadomo komu można dalej ufać bo tuż za rogiem czai się demon przeszłości.

Liceum Freuda nadal wspomina tragedie. w której zginęło dwoje licealistów. Ich śmierć niesie za sobą wiele bólu.
Niektórym jednak przyniosło to pole do popisu. Po śmierci Alana kapitana drużyny siatkarskiej jego rolę zaczyna pełnić
Hubert, który nie budzi dużego zaufania drużyny.Niektórzy twierdzą,że za życia Alana chciał się do niego przypodobać by teraz móc wejść w jego rolę.
Aby oczyścić atmosferę drużyna wyjeżdża na kilka dni w Bieszczady. Te kilka dni miało być miłą odskocznią od codzienności
ale nikt nie spodziewał się,że ktoś miał dla nich inny plan. Zaczną walkę o własne życie. Czy wyjdą z tego cało?

Jak wiecie Marcel Moss jest autorem,którego książki biorę i będę brała w ciemno. Zawsze czekam z niecierpliwością aż ukaże się zapowiedź nowej książki bo wiem,że muszę
ją pr...

× 2 | link |
AL
2021-07-24
9 /10
Przeczytane

"Nie wiesz nic" Marcela Mossa to kontynuacja wydarzeń z "Nie wiesz wszystkiego". Znowu przenosimy się do Liceum Freuda, znowu spotykamy tych samych bohaterów. Pojawiają się oczywiście nowe postacie i nowa tragiczna sprawa. Wszystko jest świetnie przemyślane i rozegrane.
.
Sara, Wiktoria, Kuba, Marta, Nina - oni starają się wrócić do normalności po tym co stało się z Otylią i Alanem. Jednak ktoś nie daje im zapomnieć o tym co się wydarzyło. Hubert - nowy kapitan drużyny siatkówki, którym został po Alanie stara się podnieść morale drużyny, więc organizuje wyjazd w Bieszczady dla kilku chłopaków. Tam jednak okazuje się, że wyjazd będzie ich najgorszym wspomnieniem.
.
Ta książka ma kilka wątków głównych. Jedne mi się podobały bardziej, inne mniej. Bardzo podobał mi się wątek Kariny, osoby transseksualnej. Było to coś nowego, oryginalnego, trochę szokującego, a jednak szalenie ciekawego. Wątek Marty, która okazuje się mieć stalkera świetnie napędza akcję, jest jednym z najbardziej dynamicznych wątków. Najbardziej dynamiczny i dramatyczny jest jednak wątek Huberta i chłopaków, którzy wyjechali w Bieszczady, to on rozpoczyna i kończy w zasadzie książkę, łącząc ze sobą drogi wszystkich postaci. Są jednak dwie sprawy, które mnie irytowały. Pierwszy to wątek Wiktorii i jej szalonej "korepetytorki". To mnie strasznie irytowało, dobrze, że jednak na końcu miało to swój sens. A druga rzecz to to, że zastanawiam się czy to już trochę nie za dużo jak na jedną szkołę? Ma...

× 2 | link |
@czytanie.na.platanie
2021-07-21
8 /10
Przeczytane Przeczytane 2021 Współpraca Posiadam

Marcel Moss zabiera nas ponownie do warszawskiego liceum, w którym doszło do samobójstwa dwojga nastolatków. Uczniowie próbują uporać się z ich śmiercią, żyć dalej. Jednak sekret, który skrywają, nie należy już tylko do nich, ktoś o nim wie i zaczyna ich szantażować. Jeszcze więcej emocji towarzyszy nam podczas wyjazdu integracyjnego kilku zawodników drużyny siatkarskiej, których ktoś obiera sobie za cel w bezlitosnym polowaniu, niczym z koszmaru.
I tak, autor ponownie uderzył mnie prosto w serce. Czy dlatego, że sama mam nastoletnich synów i życzyłabym im, by nigdy nie doświadczyli takiego braku zrozumienia, odrzucenia i depresji? By nigdy nie musieli w samotności dławić się wyrzutami sumienia, by nigdy nie pomyśleli, że nie mają po co żyć?
Autor pokazuje jak trudny, skomplikowany i bolesny może być proces dorastania. Jak bardzo młodzi ludzie potrzebują oparcia, bratniej duszy, zrozumienia i akceptacji. Jak często rodzice i najbliższe otoczenie bagatelizuje, lub nie dostrzega sygnałów, które mogą być zapowiedzią tragedii.
Porusza również kontrowersyjny temat odmienności seksualnej, kształtowania świadomości płciowej. Strachu przed ujawnieniem się i jego konsekwencji. Reakcji społeczeństwa, kolegów, rodziców, nauczycieli.
Kolejna nieodkładalna, pełna emocji i poruszająca ważne tematy książka autora.

× 2 | link |
@monikamonika97
2021-06-24
8 /10

Warta przeczytania ze względu na ważne tematy poruszane przez autora.

× 2 | link |
@zaczytanaangie
2021-07-04
8 /10
Przeczytane

Marcel Moss to bez wątpienia literacki głos naszego pokolenia. On pisze o tym, co wcześniej było tematem tabu, a niektórym było nawet zupełnie obce. Biorę w ciemno każdą jego książkę, bo choć fabuła nie zawsze w pełni mnie satysfakcjonuje, to podejmowane kwestie sprawiają, że zwyczajnie nie wolno przejść obok nich obojętnie.
"Nie wiesz nic" to trzecia książka, której akcja toczy się w Liceum Freuda i stanowi bezpośrednią kontynuację "Nie wiesz wszystkiego". Wydarzenia opisane we "Wszyscy muszą zginąć" rozgrywają się za to dopiero po tych, które stanowią fabułę najnowszej powieści, ja czytałam je jednak w takiej kolejności w jakiej były wydawane. Autor tworzy zresztą prawdziwe uniwersum, pozwalając bohaterom płynnie przenikać między seriami. Jedną z uczennic Liceum Freuda jest Nina, którą mogliśmy poznać w "Nie patrz", czyli w drugim tomie Trylogii Hejterskiej, a w "Nie wiesz nic" pojawiła się Sandra z serii "Echo".
Podeszłam do lektury z olbrzymimi oczekiwaniami po pierwszej części. Dostałam jednak zupełnie inną fabułę niż się spodziewałam, co wcale nie znaczy, że jestem rozczarowana. Liczyłam na to, że Marcel będzie się bardziej trzymał konwencji, według której stworzył "Nie wiesz wszystkiego", opartej przede wszystkim na realizmie. Tym razem już prolog mroził krew w żyłach, a im dalej w las (dosłownie), tym mroczniej i bardziej niebezpiecznie było.
Książkę możemy podzielić w zasadzie na dwie części: warszawską i bieszczadzką, które teorety...

× 1 | link |
@Marcela
2021-09-07
9 /10
Przeczytane

"Nie wiesz nic" Marcel Moss
Cykl: Liceum Freuda (tom 2)


Wydawnictwo: Filia
Gatunek: thriller
Ilość stron: 352
Rok wydania: 2021

Fabuła: Tragiczna śmierć Alana, kapitana drużyny siatkówki z liceum Freuda, wpływa niekorzystnie na morale niektórych zawodników. Nowy kapitan, Hubert, wyjeżdża więc z kilkoma kolegami na kilkudniowy obóz w Bieszczady. Chłopak liczy, że w ten sposób uda mu się na nowo tchnąć w nich ducha rywalizacji. Nie wie, że to miejsce stanie się areną dramatycznej walki o przetrwanie. Komu tak bardzo zależy na ich śmierci?
Tymczasem Marta wraz z przyjaciółmi próbuje wrócić do normalności po tragicznych wydarzeniach. Ktoś jednak zna ich tajemnicę i grozi, że ujawni prawdę. Rozpoczyna się walka z czasem.
...

× 1 | link |
@ksiazka_do_towarzystwa
2021-08-13
8 /10

"Dlaczego ludzie oceniają innych wyłącznie przez pryzmat wyglądu? Przecież oprócz nowej fryzury i ubrań pozostałam dokładnie tą samą osobą."

"Nie wiesz nic" Marcel Moss
Kontynuacja "Nie wiesz wszystkiego"

Wracamy do liceum Freuda. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w poprzedniej książce, rzutują na na dalsze losy bohaterów.

Drużyna siatkówki po śmierci kapitana, nie funkcjonuje zbyt dobrze. Nowy kapitan zabiera kolegów w Bieszczady, aby ponownie rozbudzić chęci do gry. Obóz integracyjny, zamienia się jednak w obóz przetrwania. Kto i dlaczego czyha na życie chłopaków?

Grupa przyjaciół nie może otrząsnąć się po tragicznych wydarzeniach. A tajemnica, którą skrywają, zostaje przez kogoś odkryta. Kto chce ujawnić sekret nastolatków? Jak zakończy się walka z czasem?

Fikcja literacka potrafi wzbogacić naszą wiedzę, przynieść wiele odpowiedzi i dostarczyć emocji, tak jest w przypadku książki Marcela Mossa "Nie wiesz nic", która porusza trudne tematy w łatwo przyswajalny sposób.

Transseksualizm, homoseksualizm, narkotyki, alkohol, depresja, presja rówieśnicza to główne tematy poruszane przez autora. Moss ukazuje jak ważne w kształtowaniu się osobowości młodego człowieka są akceptacja, zrozumienie przez najbliższych. Ale to nie wszystko, w książce mają również swoje miejsce problemy, z którymi stykają się doroś...

× 1 | link |
@wiola798504
2021-08-02

Uczniowie liceum Freuda dalej przeżywają śmierć swoich rówieśników. Jednym udało się pójść dalej, ale jest grupa osób, która dalej nie otrząsnęła się po strasznych wydarzeniach. Co chwilę zaglądają w telefony, a na przerwach szeptem o czymś rozmawiają. Wydają się być przerażeni. Czy mają jakiś sekret?
Nie mam pojęcia jak zakwalifikować tę książkę. Jako drugą czy trzecią? Pozwolę sobie na potrzeby recenzji nazywać ją drugą. Jest to spowodowane tym, że akcja rozgrywa się pomiędzy dwoma innymi książkami autora.
Dostałam to czego chciałam, a mianowicie autor odszedł od powielanego od kilku ostatnich książek schematu. Uważam to za ogromny plus ponieważ parę jego ostatnich książek było dość schematycznych jeżeli chodzi o bohaterów i ich bliskich.
Kolejna rzecz to akcja, która też odbiega od tego co sotnio prezentował nam autor. Już nie mamy czystej walki z przeciwnościami współczesnego świata, ale także historię samą w sobie. Wciąż jest utrzymana w klimacie, który jest charakterystycznym już dla Mossa, ale tym razem ona ma swoje źródło gdzieś indziej niż w światopoglądzie osób z otoczenia głównych bohaterów.
Dlatego spokojnie mogę powiedzieć, że autor znowu zaczął się wybijać. Nie będę ukrywać, że miałam obawy przed tym, że Moss zaczął się kręcić w kółko ze swoją twórczością. Jednak się myliłam. Autor ruszył dalej i to z przytupem.
Bardzo wam polecam, ponieważ jest to coś nowego, coś czego jeszcze nie było, a jeśli nawet to ni...

× 1 | link |
@tusz_na_papierze
2021-07-17
7 /10

Jedna z najbardziej wyczekanych kontynuacji!

"Nie wiesz nic" @marcelmoss.autor @wydawnictwofilia

Pierwsza część "Nie wiesz wszystkiego" wyrzuciła mnie z kapci, a szczękę zbierałam tydzień z podłogi.

Czy kontynuacja jest równie dobra?

"Nie wiesz nic" to opowieść o trudach dorastania z mroczną tajemnicą na barkach i ambicjach, które mogą być zgubne...

Książka szokuje już od prologu. I to tak, że skóra na karku się jeży. Marcel Moss porusza tematy takie jak wspólna tajemnica, strach przed wyjawieniem prawnym, szantaż, przypadkowe znajomości przez internet. Pojawia się nowy bohater, nowy kapitan drużyny sportowej, który za wszelką cenę chce udowodnić, że jest najlepszy i zjednać sobie zawodników.

Powtarzam to przy każdej książce Mossa - to powinny być lektury szkolne!

× 1 | link |
@zaczytanababka
2021-06-29
10 /10

''W dzisiejszych czasach wyrazem najwyższej odwagi jest bycie sobą"

Gdybyście poprosili mnie o wskazanie jednego tytułu autora, która najbardziej mi się podobała to powiedziałabym „Nie wiesz wszystkiego”. Do dzisiaj pamiętam te emocje podczas lektury. Po książki Mossa sięgam w ciemno, wszystkie poruszają bieżące i kontrowersyjne tematy. Jako matka tematyka związana z życiem licealistów wywarła na mnie spore wrażenie. Dlatego bardzo czekałam na powrót tych bohaterów.

Hubert zostaje kapitanem reprezentacji siatkówki w Liceum Freuda, tym samym zajmując miejsce po zmarłym tragicznie Alanie, którego wszystko uwielbiali. Bardzo chce się wykazać, zależy mu na sukcesie drużyny, jednak nie do końca dogaduje się z chłopakami. Ich morale mocno upadły po śmierci ich przyjaciela. Aby rozluźnić atmosferę w drużynie mają udać się na męski wypad w Bieszczady. Niestety, wyjazd okazuje się mieć katastrofalne skutki…
W tym samym czasie Marta wraz z przyjaciółmi próbuje dowiedzieć się kto jest nadawcą tajemniczych maili, w których ktoś grozi im wyjawieniem prawdy na temat zbrodni, której się dopuścili.

Historia jak zawsze rusza mocno z kopyta… W każdej książce prolog wgniata w fotel i sprawia, że tych książek po prostu nie da się odłożyć. Wiedziałam zatem, że najlepiej za książkę zabrać się w weekend, kiedy będę miała najwięcej czasu i nie będę musiała się od niej odrywać po kilku rozdziałach.

Ilość poruszanych wątków jest ogromna. Począwszy od znęca...

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“W naszych czasem wyrazem najwyższej odwagi jest bycie sobą”
× 4
#
“Musimy zdecydować co robimy. Milczymy i czekamy na jego ruch, czy idziemy na policję? Wóz albo przewóz.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl