Nie wiesz dlaczego

"Marcel Moss"
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów
Nie wiesz dlaczego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów

Opis

Szokujący thriller psychologiczny autora bestsellerowej serii Liceum Freuda.

Potrzebuję ich. tylko one pomagają mi choć na krótko zapomnieć o beznadziei życia.

Uczniami prestiżowego liceum Freuda wstrząsa tajemnicze zniknięcie nastoletniej Dagmary. Dziewczyna widziana była po raz ostatni w pobliżu szkoły, gdy wsiadała do nieznanego samochodu. Niektórzy sądzą, że zmagająca się z depresją Dagmara postanowiła uciec, by zacząć wszystko od nowa. Dwa miesiące później wychodzą na jaw przerażające fakty, a podejrzenia śledczych padają na skonfliktowane z Dagmarą Martę, Sarę i Wiki. Zdesperowane nastolatki próbują odkryć prawdę na temat zniknięcia dawnej przyjaciółki i oczyścić się z podejrzeń.

Dlaczego Dagmara uciekła? Czy żyje? I jaki związek z jej zniknięciem ma popularne w sieci wyzwanie samobójców, przez które zmarł inny nastolatek?

Data wydania: 2022-07-13
ISBN: 978-83-8280-109-5, 9788382801095
Wydawnictwo: Filia
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 320
dodana przez: Vernau

Autor

"Marcel Moss" "Marcel Moss" Marcel Moss to pseudonim tajemniczego autora facebookowego profilu ZWIERZENIE. Jego książki „Nie odpisuj” i „Nie patrz” podbiły listy bestsellerów i sprowokowały czytelników i internautów do gorących dyskusji na ważne tematy społeczne, takie jak prz...

Pozostałe książki:

Nie odpisuj Nie patrz Pokaż mi Nie wiesz wszystkiego Nie wiesz nic
Wszystkie książki "Marcel Moss"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie wiesz dlaczego

3.10.2022

"Nie wiesz dlaczego" Marcel Moss Cykl: Liceum Freuda (tom 4) Wydawnictwo: Filia Gatunek: thriller Ilość stron: 320 Rok wydania: 2022 Fabuła: Uczniami prestiżowego liceum Freuda wstrząsa tajemnicze zniknięcie nastoletniej Dagmary. Dziewczyna widziana była po raz ostatni w pobliżu szkoły, gdy wsiadała do nieznanego samochodu. Niektórzy sądzą, ... Recenzja książki Nie wiesz dlaczego

@Marcela@Marcela × 7

Wracamy do Freuda

31.07.2022

W najsłynniejszym książkowym liceum znów stanie się coś strasznego… Pamiętacie słynne liceum Freuda? Marcel Moss powraca ze swoją trzymającą w napięciu serią o dramatach młodych ludzi. Po raz kolejny spotkamy się z bohaterami, którzy muszą się zmierzyć ze swoimi demonami. „Nie wiesz dlaczego” to kolejny thriller psychologiczny z serii Liceum Fr... Recenzja książki Nie wiesz dlaczego

@Zaneta@Zaneta × 5

"Nie wiesz dlaczego"

24.07.2022

Znacie taką szkołę, jakim jest prestiżowe liceum Freuda? Jeśli nie, to zapraszam Was do środka, zapnijcie tylko pasy i trzymajcie się mocno, aby nie wypaść na zakręcie, bo czeka Was jazda bez trzymanki. Zwiedzimy każdą salę, odkryjemy tajemnicze i mroczne sekrety poszczególnych uczni. Wraz z nimi, będziemy towarzyszyć w ich trudnych i życiowych dy... Recenzja książki Nie wiesz dlaczego

„Największe tragedie biorą się z poczucia niezrozumienia...”

7.07.2022

„Nie wiesz dlaczego” autorstwa Marcela Mossa, stanowi „czwarty” tom serii Liceum Freuda, na którego kontynuację czekałam z wielką niecierpliwością. Jak już pewnie większość z Was wie, uwielbiam twórczość tego autora od momentu przeczytania jego debiutanckiej książki, którą pokazał mi mój chłopak - jeszcze raz dziękuję! Do tej pory Pan Marcel zawió... Recenzja książki Nie wiesz dlaczego

Moja opinia o książce

Opinie

@Marcela
2022-10-03
9 /10
Przeczytane

Kolejna bardzo dobra książka w dorobku autora. Podobnie jak pozostałe i ona wciąga od początku. Autor umiejętnie tworzy i dozuje napięcie - od tej książki nie da się oderwać. Rozwiązanie zagadki i zakończenie książki zaskakuje i wprowadza do kolejnej części cyklu. Znów możemy spodziewać się niespodziewanego! Książkę jak i cały cykl serdecznie polecam.

× 4 | link |
@zaczytanaangie
2022-08-02
9 /10
Przeczytane

Coraz rzadziej zdarza mi się czytać książkę od deski do deski bez żadnych przerw. Nie chodzi o to, że nie trafiam na wciągające lektury, znam już swój własny gust na tyle, że intuicyjnie dobieram sobie historię, które po prostu muszą mi się spodobać. Z reguły to proza życia zmusza mnie do oderwania się od fabuły, ale mam też takie wrażenie, że styl niektórych autorów utrudnia takie płynne połykanie ich dzieł. Nie dotyczy to jednak Marcela Mossa, bo jego powieści praktycznie zawsze wciągam w jeden wieczór.
"Nie wiesz dlaczego" to czwarta książka związana z Liceum Freuda, choć trzecia z serii, mocno nawiązująca do "Wszyscy muszą zginąć", które fabularnie mieści się jakby pomiędzy rozdziałami najnowszego tomu. Niby skomplikowane, ale fani autora z pewnością nie będą mieli problemu, by się w tym połapać.
"Nie wiesz wszystkiego" bardzo mi się podobało, nawet najbardziej ze wszystkich książek Marcela spośród tych, które miałam okazję czytać i lipcowa premiera mocno mi ją przypominała poziomem. Cykl z Liceum Freunda charakteryzuje się tym, że oprócz tej warstwy typowo thrillerowej, skupia się na problemach młodzieży. Można by uznać, że jest ich czasami zbyt wiele jednocześnie, ale dla mnie to właśnie dodaje tym powieściom realizmu. Jasne, niektóre sytuacje są uwypuklone, wręcz przerysowane, jednak tylko po to, by wzmocnić intrygę, a nie sprawia to wcale, że tracą one przez to wiarygodność. Marcel wlewa zresztą też sporo nadziei, pokazując jaśniejsze strony okresu dorast...

× 3 | link |
@aniabex
2022-07-11
8 /10

„W jednej chwili snujemy dalekosiężne plany, a w drugiej znikamy ze świata, a wraz z nami przepadają nasze marzenia”.

„Nie wiesz dlaczego” – czyli kolejna odsłona przygód tak już dobrze nam znanych nastolatków z Liceum Freuda.

Świat Sary, Wiktorii, Marty, Kariny i wielu innych „dzieciaków” po zamachu, w którym zginęło wielu ich przyjaciół, znajomych i nauczycieli – to dziś nowa rzeczywistość. Dzień, który zmienił wszystko, na zawsze pozostanie w ich pamięci. I mimo, że budynek szkoły wyremontowano, rozbite klasy połączono, a szkoła dostała drugie życie – każdego członka szkolnej społeczności czeka indywidualne „przepracowanie” żałoby..

Tego pamiętnego dnia zdarzyło się coś jeszcze. Zniknęła jedna z licealistek, Dagmara. Po raz ostatni wiedziały ją koleżanki w dniu zamachu w pobliżu szkoły, gdy wsiadała do nieznanego samochodu.
Wszyscy snują domysły, czy zaginięcie dziewczyny to zaplanowana ucieczka, porwanie, czy jakieś nieporozumienie.

Marta, Sara i Wiki postanawiają na własną rękę odkryć prawdę o zaginięciu zmagającej się z depresją koleżanki.

Tymczasem, każda z dziewczyny ma też swoje problemy, mroczne tajemnice.. bo życie toczy się dalej mimo wszystko.

Kolejny tom serii Liceum Freuda to jak zwykle wiele ciekawych wątków i kilka perspektyw różnych osób. Mamy tu prawdziwe kombo „problemów” współczesnych nastolatków. Autor zwraca uwagę na wagę i specyfikę relacji między rówieśnikami, problem samoakceptacji, zasię...

× 2 | link |
@czytanie.na.platanie
2022-08-17
8 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2022 Posiadam

Z czwartym tomem cyklu poruszającego problemy nurtujące współczesną młodzież wracamy do Liceum Freuda, którym wstrząsnęła niewyobrażalna tragedia. Tym razem na zamach, w którym zginęło wielu uczniów i nauczycieli szkoły możemy spojrzeć z innej perspektywy i jest on jedynie wstępem do wydarzeń, zapoczątkowanych tego feralnego dnia zniknięciem Dagmary.

Gdy zostają ujawnione nowe przerażające fakty, policja bierze pod lupę jej przyjaciółki Sarę, Martę i Wiki, tym bardziej że przed zniknięciem Dagmary ich relacje nie układały się najlepiej. Dziewczyny nie pozostawią spraw swojemu biegowi, zrobią wszystko, by dowiedzieć się prawdy i oczyścić z podejrzeń.

Autor ponownie kreśli przerażający świat, pełen niezrozumienia, pułapek i niebezpieczeństw czyhających na wchodzącą w dorosłość młodzież. Ukazuje jak niszczycielska może okazać się naturalna w tym wieku skłonność do popadania w skrajności, do brania wszystkiego dosłownie i odczuwania bardziej intensywnie. I równie destrukcyjne mogą być skutki nieprzemyślanych działań wynikających z potrzeby akceptacji, bycia zrozumianym i kochanym.

Po lekturze naturalnie rodzą się pytania, czy rzeczywiście współczesny świat jest tak nieprzyjaznym miejscem dla młodych ludzi? Czy nakładane na nich oczekiwania ze strony rodziców i społeczeństwa w powiązaniu z brakiem dialogu i wsparcia prowadzą ich na manowce? Albo w ślepą uliczkę, z której nie widzą wyjścia?

Autor porusza wiele ważnych i trudnych tematów pocz...

× 2 | link |
@Spizarnia_ksiazek
2022-07-30
Przeczytane

Liceum Freuda przyciąga tragedię niczym magnez. Czwarty raz wchodzimy w progi szkoły bezpośrednio po zamachu, w którym zginęło wielu uczniów i pracowników.
To również dzień w którym ostatni raz widziano Dagmarę, która wsiada do nieznajomego samochodu nie reagując na wołanie przyjaciółek.
Mijają dwa miesiące od zniknięcia dziewczyny. Czas biegnie swoim rytmem, każdy z bohaterów na swój sposób stara się radzić z żałobą po stracie znajomych. Szkoła zostaje wyremontowana, a ofiary tragedii upamiętnione są na tablicy tuż przy wejściu. Sara rozwija karierę influencerki, dołączając do Drużyny, Marta realizuje nowy projekt, a Wiki nie potrafi poradzić sobie z depresją. Każda z nich stara się odkryć co stoi za zaginięciem przyjaciółki. Powoli odkrywane tajemnice, okazują się szokujące...

Autor zdążył nas już przyzwyczaić, że nie oszczędza swoich bohaterów. Szczególnie uczniowie prestiżowego liceum, nie mają łatwego życia. Można powiedzieć, że taką ilością cierpienia, dramatów i tragedii można rozdzielić na kolejne tomy.
Najbardziej przerażający jest dla mnie ogromny wpływ mediów społecznościowych na młodzież. Nie tylko popularne wyzwania, ale także to do czego można być zdolnym by zdobyć kolejne "polubienia".

Biorąc pod uwagę, że to czwarta odsłona serii, zachęcam wcześniej do zapoznania się z poprzednimi częściami, co pozwoli łatwiej odnaleźć się w licealnej społeczności.

Był czas kiedy to Liceum Freuda było moją ulubioną serią Marcela Moss...

× 2 | link |
@Zakreconaa_19
2022-07-28
Przeczytane

W Lipcu w ramach akcji #polskietakpoprostu u @zaczytana_tak_po_prostu czytaliśmy książki mojego ulubionego autora czyli @marcelmoss.autor . Dzięki temu, że wyszła nowa książka "Nie wiesz dlaczego" mogłam wziąć w niej udział 😁 Jest to już 4 powieść z serii Licem Freuda, za każdym razem autor tworzy świetny thriller psychologiczny, który zaskoczy niejednego czytelnika.

Wszystkie książki autora czytam na raz, w kilka godzin, a to dlatego, że nie jestem w stanie się od nich oderwać. Początek historii był raczej dosyć spokojny, znika nastoletnia dziewczyna, nikt nie wie co się z nią stało, jedyne co widzieli to gdy wsiadała do nieznajomego samochodu i potem ślad się urywa. Gdy na jaw zaczynają wychodzić przerażające fakty, akcja w książce zaczyna nabierać tempa. Czyta się ją wtedy z zapartym tchem. Głównym problem jaki został poruszony w tej książce to temat depresji. Poraz kolejny autorowi udało się mnie zaskoczyć! Zakończenie jak zawsze było świetne i emocjonujące. Będę czekać na kontynuację.🔥
Nie będę zdradzać wam za dużo 🤫 najlepiej jak sami sięgnięcie po tę serię 😍

"Dziś niczego nie jestem pewna. Już nigdy nie będę umiała patrzeć w przyszłość. (...) Nasze życie jest bardziej kruche niż skorupka jajka. W jednej chwili snujemy dalekosiężne plany, a w drugiej znikamy ze świata, a wraz z nami przepadają nasze marzenia. Już nigdy nie uzależnię teraźniejszości od przyszłości. Będę starała się cieszyć każdą chwilą, jakby miała być moją ostatnią."

...

× 2 | link |
@lukaszgrudzinski21
2022-07-12
8 /10

"NIE WIESZ DLACZEGO" To idealny tytuł do tej książki. Autor zbudował takie napięcie że aż do ostatnich stron zadawałam sobie pytanie "Dlaczego" . Kolejni uczniowie i kolejne problemy .
W tym tomie zrozumiemy jaką wielką siłę ma przyjaźń i jak wiele może się wydarzyć przez brak zrozumienia i zainteresowania .
Mamy kolejne zagadki i utrzymany świetny styl . Podzielona książka jest na dwie części i zdecydowanie druga dluższa mi się spodobała bardziej . Uzależnienie od narkotyków od których uzależnia się jedna z bohaterek pokazuje nam jak łatwo jest stracić kontrolę oraz jak szybko ktoś może nas zacząć kontrolować. Mamy tematy tabu jak sextasmy . Ale autor również złapał się tematu wirtualnego . Jak wielką rolę w naszym życiu ma internet i portale społecznościowe. Jak wiele możemy zrobić dla laików i obs . Zdecydowanie książka wkupiła się w dzisiejsze czasy .
Kolejny raz autor mnie zadowolił i z całego serca polecam każdemu zapoznać się z książkami tego pana .

× 2 | link |
@monika8905
2022-07-08
8 /10
Przeczytane

"Nie wiesz dlaczego" to kolejna mocna książka autora i czwarta część z serii "Liceum Freuda".

Nastoletnia Dagmara wsiada do samochodu i ślad po niej ginie. Jedni myślą, że dziewczyna postanowiła zniknąć i zacząć wszystko od nowa, ale jej przyjaciółki w to nie wierzą i postanawiają odkryć co stało się z Dagmarą.

W książce autor porusza temat samoakceptacji. Często młodzi ludzie czują się niechciani, gorsi od innych, wykluczeni, chociaż tak na prawdę nikomu nic złego nie zrobili.

"Czasem nawet ci, którzy najszerzej się uśmiechają, noszą w sobie ogromny smutek".

Kolejna kwestia poruszona przez autora to transpłciowość, bulimia, kompleksy, ale również chyba największy problem wśród młodzieży narkotyki i skutki ich zażywania.

Polecam 👌

× 2 | link |
@kamafama0713
2022-09-30
10 /10

"Największe tragedie biorą się z poczucia niezrozumienia "
Dziś serdecznie zapraszam na recenzję książki Marcela Mossa "Nie wiesz dlaczego ", jest to również moja pierwsza współpraca z wydawnictwem Filia z czego bardzo się cieszę. ❤
Muszę przyznać, że zabrałam się za serię o uczniach liceum Freuda nieco od tyłu, Książka bowiem stanowi czwartą część cyklu,co absolutnie nie zaburza jej odbioru. Narracja powieści jest prowadzona z perspektywy kilkorga bohaterów,więc chwilę zajęło mi,żeby "wgryżć" się w tę fabułę.
Wszystko zaczyna się od tragedii w której ginie kilkaset osób, co sprawia, że akcja powieści od razu zajmuje całą uwagę czytelnika
To wydarzenie przewartościowuje życie licealistów.
W tym samym czasie znika również jedna z uczennic, Dagmara. Dziewczyna ostatni raz widziana była na nagraniu z miejskiego monitoringu,gdy wsiadała do nieznanego samochodu..
Rozpoczyna się policyjne śledztwo, jednak nie tylko służby poszukują zaginionej nastolatki.
W sprawę angażują się również przyjaciółki Dagi- Marta-szkolna prymuska. Sara, córka znanej aktorki i influencerka, członkini popularnej grupy YouTuberów, Wiki dziewczyna po przejściach zmagająca się w przeszłości z depresją oraz Gosia i Justyna, dziewczyny które na krótko przed zaginięciem były najbliżej Dagmary.
Poszukiwanie rozwiązania tej zagadki prowadzi do odkrywania wielu bolesnych tajemnic, narastają niedomówienia i napięcie, a przyjaźń zostaje wystawiona na próbę
Nikt nie może c...

× 1 | link |
@zaczytanababka
2022-07-17
10 /10

Akcja książki rozpoczyna się w dniu zamachu terrorystycznego w Liceum Freuda. Dagmara po raz ostatni widziana była przez jej przyjaciółki, gdy wsiadała do nieznanego samochodu. Potem ślad po niej zaginął. Na podstawie zeznań Marty, Gosi i Wiki policja podejrzewa ucieczkę z domu. Co ukrywała przed koleżankami Daga, że postanowiła zniknąć? I czy to na pewno była ucieczka?

Marcel Moss jest znany z tego, że nie boi się poruszać trudnych tematów. Czwarty tom serii o licealistach jest tego dowodem. Kolejny raz książka porusza i skłania do refleksji.

Do czego może doprowadzić wykluczenie społeczne? Jakie będą skutki wyobcowania? Do czego skłonny jest człowiek osamotniony z poczuciem braku zrozumienia?

Dzisiaj świat wygląda inaczej niż chociażby dwadzieścia lat temu. Wtedy oczywiście też dochodziło do aktów przemocy wśród rówieśników, zarówno fizycznych i jak i psychicznych. Ale obecnie fala hejtu, upokorzenie, zdeprawowanie sięga o wiele dalej. Świadomość, że najmniejszy błąd może zostać wrzucony do sieci, upubliczniony milionom ludzi może doprowadzić do nieszczęścia.

Główna refleksja, która nasuwa się w trakcie lektury - nie bądźmy obojętni na ludzką krzywdę i problemy osób z naszego otoczenia. Nie dajmy się zwieść sztucznym uśmiechom i zapewnieniom, że wszystko jest ok. Jeśli cokolwiek nas niepokoi w zachowaniu najbliższych nie przechodźmy nad tym do porządku dziennego. Reagujmy, ufajmy naszej intuicji.

Od pierwszego tomu nie ukryw...

× 1 | link |
@marta582_82
2022-07-31
7 /10

"Daw­niej wie­rzy­łam wcha­otycz­ność iprzy­pad­ko­wość na­sze­go ist­nie­nia. Póź­niej zro­zu­mia­łam, że wszyst­ko jest zgóry za­pla­no­wa­ne. Jedni twier­dzą, że stoi za tym Bóg lub inne ta­jem­ni­cze siły wszech­świa­ta. Wmoim przy­pad­ku to ro­dzi­ce, któ­rych am­bi­cje się­ga­ją wyżej niż nie­bio­sa. To oni są moim prze­zna­cze­niem. Już dawno po­zba­wi­li mnie wła­snej woli iprawa do de­cy­do­wa­nia oswoim życiu."
Jeżeli liczycie, że po ostatnich wydarzeniach w Liceum Freuda zrobiło się spokojniej, to niestety muszę was rozczarować, bo jest zupełnie inaczej, tak jakby ciążyła nad nim jakaś klątwa.
Bohaterowie których znamy z poprzednich części (chociaż z każdym tomem jest ich coraz mniej), tym razem będą starać się dowiedzieć co się stało z ich zaginioną koleżanką, a to co odkryją... powiem tylko tyle, że z całą pewnością nie będziecie się nudzić.
Jednak w tej serii nie chodzi tylko o opowiedzenie wciągającej historii, ale zdecydowanie o coś ważniejszego.
Marcel Moss po raz kolejny pod płaszczykiem rozrywki porusza wiele ważnych społecznie tematów, dotyczących przede wszystkim młodzieży: wykluczenie społeczne, narkotyki, nieustająca presja, rywalizacja czy uzależnienie od mediów społecznościowych. Dorastanie samo w sobie jest niezwykle trudne, a gdy do tego dochodzą indywidualne problemy, traumy i wyżej wymienione czynniki, staje się ono nie do wytrzymania. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że młodzi ludzie często zostają z tym zupełnie sami, dl...

× 1 | link |
@n.czyta
2022-07-30
7 /10

"Sęk w tym, że nie da się mieć wszystkiego pod kontrolą. Albo płyniesz z prądem życia, albo żyjesz w ciągłym strachu."

Marcel Moss zabiera nas po raz czwarty do Liceum Freuda. Bohaterowie przeżywają wydarzenia z zimy, gdzie doszło do tragedii, w której zginęli zarówno nauczyciele jak i uczniowie szkoły. Dodatkowo, Dagmara wsiada do nieznanego samochodu i od dwóch miesięcy nie ma z nią kontaktu. Co takiego się wydarzyło, że dziewczyna zdecydowała się na taki krok, zamiast przyjść i poprosić o pomoc najbliższych?

Kolejny raz dostajemy od autora wiele emocji, dużo niewiadomych i jeszcze więcej niezrozumiałych decyzji bohaterów. Sara próbuje wybić się i zarabiać jako influencerka, Wiki stara się poradzić sobie z traumami, które ją prześladują, a Marta chce zrozumieć zaginięcie Dagi i odkryć prawdę. Dziewczyny mimo łączących ich przeżyć wciąż nie są w stanie ze sobą się porozumieć. Jednak najbardziej wstrząsająca jest w tej części historia Dagmary i to co się z nią działo.

Odkąd jestem mamą, naprawdę zastanawiam się w jakim świecie będzie żyło moje dziecko. I bardzo mnie przeraża, że utknie w wirtualnym i że zapomni, że najbardziej pomocni są ludzie obok, żywi a nie Ci w internecie.

Autor zabrał nas znów do kolejki górskiej, która zatrzymała się na szczycie i dopiero po dłuższej chwili kolejka rusza, by z impetem znaleźć się na dole. Ta część wzbudziła u mnie wiele emocji, jednak nie aż tyle ile się spodziewałam. (Ach te wygórowane oczekiwa...

× 1 | link |
@very.little.book.nerd
2022-08-18
7 /10
Przeczytane

“Nie wiesz dlaczego” to kolejna książka Marcela Mossa o uczniach z liceum Freuda. Czytałam wszystkie poprzednie książki z tego cyklu (i prawie wszystkie książki autora) i mówiąc szczerze, ta wciągnęła mnie chyba najmniej. Chociaż nadal uważam, że była dobra - po prostu czegoś mi w niej zabrakło.

Autor po raz kolejny w swojej książce - skierowanej raczej do młodych osób, chociaż nie tylko - porusza ważne tematy i problemy, z którymi zmaga się dzisiejsza młodzież. Pokazuje chociażby, jak ryzykowne może być ślepe podążanie za trendami w mediach społecznościowych i jaka odpowiedzialność ciąży na internetowych twórcach. Porusza także temat depresji, uzależnienia czy choroby bliskiej osoby.

Te wszystkie problemy bohaterów, chociaż opisane ciekawie, spowodowały niestety, że wątek kryminalny zszedł na drugi plan. Mam wrażenie, że w pozostałych książkach z tej serii sprawy obyczajowe idealnie równoważyły te kryminalne, co bardziej mi się podobało. Mimo wszystko doceniam ilość ważnych tematów, które autor poruszył w "Nie wiesz dlaczego".

W książce jest też całe mnóstwo bohaterów, w których łatwo się jednak połapać, jeśli czytało się poprzednie tomy stosunkowo niedawno. Co ważne, książka zawiera spojlery do poprzednich części, więc totalnie nie polecam czytać jej bez znajomości wcześniejszych tomów.

Ogólnie rzecz biorąc książka mi się podobała i absolutnie nie uważam jej za słabą...

× 1 | link |
@Kobietaczytajaca
2022-07-13
9 /10
Przeczytane

Ta książka dziś ma swoją premierę, a ja właśnie ją skończyłam. Na samym początku powiem szczerze że nie znając wcześniejszych tomów ciężko się w niektórych momentach połapać, więc zachęcam Was o sięgnięcie i zapoznanie się z nimi. W tej książce autor poruszył temat wykluczenia, bardzo ważnym i współczesnym problemie, z jakim boryka się nasza młodzież. Każdy z nas (nawet my już dorośli) lubimy czuć się dobrze w danym towarzystwie, nie lubimy, kiedy ktoś nas wyśmiewa, ubliża nam czy wytyka palcami. Takie zachowanie powoduje, że tracimy bardzo dużo na własnej pewności siebie oraz wartości. Czujemy się inni, gorsi co w konsekwencji skutkuje kłopotami i blokadą. Nastoletnia Dagmara znika bez śladu, nikt nie wie dlaczego. Po dwóch miesiącach wychodzi na jaw prawda, jaką dziewczyna skrywała, a podejrzanymi są jej najlepsze koleżanki. Dziewczyny chcą oczyścić się z zarzutów i zaczynają własne śledztwo.

Jakże to dobra lektura, wciągająca, zagmatwana i niepozwalająca się odłożyć, ale przede wszystkim poruszająca ważne i na czasie tematy. Moim zdaniem jest to książka właśnie dla młodzieży pokazująca im jakie problemy czają się na nich tuż za rogiem. Narkotyki, źle ulokowane uczucia, wykluczenie, brak zrozumienia to tylko nieliczne. Autor przestrzega przed nimi, gdyba co może się stać kiedy stracimy jasność umysłu oraz czujność. Co ja tu będę Wam pisać. Polecam i to rozkaz macie to przeczytać.

× 1 | link |
@misako.amaya
2022-08-23
6 /10

Dagmara znika bez śladu – ostatni raz widziano ją, jak wsiada do nieznanego auta i odjeżdża. Kilka miesięcy później na jaw wychodzą nowe fakty, a Marta, Sara i Wiktoria próbują zrozumieć, co tak naprawdę się stało…

Dość szybko zostałam fanką twórczości Autora, a już szczególnie tej serii. Ten tom jednak nie wywarł na mnie tak dobrego wrażenia jak poprzednie. Coś tutaj między nami nie zagrało, ale to nie znaczy, że mi się nie podobało.

Autor jak zwykle poruszył kilka istotnych problemów, z którymi zmagają się dzisiejsi nastolatkowie – chociażby problem wykluczenia, czy depresja. Wydaje mi się, że w kraju wciąż za mało się o tym mówi i mało się robi…

Skupiamy się tutaj głównie na Dagmarze, Wiktorii, Marcie i Sarze, choć tak naprawdę ta część głównie tyczy się pierwszej dwójki. Poznajemy historię Dagmary i po kolei odkrywamy kolejne tajemnice. Dowiadujemy się, co tak naprawdę się u niej działo. Wiktoria z kolei ma obecnie ogromny problem, z którym sobie nie radzi. Nie chce też przyjąć pomocy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby się poddanie. Czy przyjaciółki zostawią ją samą?

Liceum Freuda stara się też podnieść na nogi po minionej katastrofie. Jest nowy dyrektor, nowe zasady i nowe spojrzenie na pewne sprawy.

Jak tak się zastanowię, to mam wrażenie, że ta część jest trochę nijaka. Czytałam, ale nie czułam tego dreszczyku emocji. Czytałam z ciekawości. Dopiero pod koniec całość na...

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Nie wiesz dlaczego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl