Nie wiesz wszystkiego

"Marcel Moss"
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 134 ocen kanapowiczów
Nie wiesz wszystkiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 134 ocen kanapowiczów

Opis

TEGO DNIA NIE IDĘ DO SZKOŁY. WRACAM DO DOMU I ZAMYKAM SIĘ W SYPIALNI. ODEBRANO MI WSZYSTKO, CO BYŁO DLA MNIE WAŻNE. NIE MAM JUŻ NIC.
Uczniami prestiżowego warszawskiego liceum wstrząsa wiadomość o śmierci dwojga uczniów. Otylia – szkolny wyrzutek i niedoszła samobójczyni. Alan – najpopularniejszy uczeń w liceum i kapitan drużyny siatkówki. Nie znali się, pochodzili z innych środowisk, ale z jakiegoś powodu oboje spotkali się w nocy na dachu opuszczonej hali i skoczyli, umierając na miejscu.
Opinia publiczna szybko wydaje wyrok i oskarża Otylię o nakłonienie Alana do samobójstwa. Jej najlepsza przyjaciółka Marta nie wierzy, że dziewczyna byłaby do tego zdolna.
Pewnego dnia ktoś wysyła wiadomość, która staje się początkiem zabawy w kotka i myszkę z osobą, która zna prawdę i zamierza ją ujawnić na własnych warunkach.
LUDZIE W SZKOLE MYŚLĄ, ŻE NIE MIAŁ WAD, ALE JA ZNAM PRAWDĘ. WIEM, CO ZROBIŁ, I WCIĄŻ NIE MOGĘ W TO UWIERZYĆ.
Data wydania: 2020-08-12
ISBN: 978-83-8195-211-8, 9788381952118
Wydawnictwo: Filia
Stron: 384
dodana przez: Justyna_K

Autor

"Marcel Moss" "Marcel Moss" Marcel Moss to pseudonim tajemniczego autora facebookowego profilu ZWIERZENIE. Jego książki „Nie odpisuj” i „Nie patrz” podbiły listy bestsellerów i sprowokowały czytelników i internautów do gorących dyskusji na ważne tematy społeczne, takie jak prz...

Pozostałe książki:

Nie odpisuj Nie patrz Pokaż mi Wszyscy muszą zginąć Nie wiesz nic
Wszystkie książki "Marcel Moss"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zabawa dopiero się zaczyna

WYBÓR REDAKCJI
9.08.2020

Ile wiemy o nastolatkach? Żyją w zupełnie innym świecie odgrodzonym od dorosłych wielkim murem. Murem z tajemnic. Książki Marcela Mossa zawsze dotykają trudnych tematów. Cieszę się, że dzięki wydawnictwu FILIA miałam okazję je przeczytać. Mimo niezbyt lekkiej tematyki, pochłania się je w całości. Są dobrze napisane i widać, że autor przygotowu... Recenzja książki Nie wiesz wszystkiego

@Zaneta@Zaneta × 9

A czy Ty wiesz co siedzi w głowie Twojego dziecka?

WYBÓR REDAKCJI
5.08.2020

„Żyjemy w czasach, w których nastolatkowie muszą zmagać się z ogromną presją i wygórowanymi oczekiwaniami…” „Dorośli często nie rozumieją swoich dzieci. Oczekują od nich coraz więcej i są przekonani, że dzisiejsza młodzież nie ma praktycznie żadnych zmartwień.” Czy i Wy macie takie samo zdanie?? Po raz kolejny książka Marcella Mossa pozos... Recenzja książki Nie wiesz wszystkiego

@justus228@justus228 × 6

"Nie wiesz wszystkiego"

10.08.2020

„Wystarczy jedna zła decyzja, pech czy zbieg okoliczności by życie bezpowrotnie się zmieniło”. Powieść rozpoczyna się bardzo drastycznie, dwoje młodych ludzi skacze z budynku, ich los jest przesądzony, zrezygnowali z życia, podjęli decyzję o samobójstwie. Czy aby na pewno? A może prawda jest zupełnie inna? Autor z dużą lekkością, a przy tym bard... Recenzja książki Nie wiesz wszystkiego

Nie ważne ile masz pieniędzy, poza nimi nic Cię nie odróżnia od zwykłych zjadaczy chleba.

18.08.2020

Jakie to było dobre! Czytając "Nie wiesz wszystkiego" byłam dumna, że taka książka powstała dzięki polskiemu autorowi. Jest to zdecydowanie najlepsza książka Marcela Mossa jak do tej pory. Do bólu prawdziwa,odkrywająca sekrety młodzieży, która miała wszystko czego dusza zapragnie, i dorosłych którzy podjęli o kilka złych decyzji za dużo. "Hejtera"... Recenzja książki Nie wiesz wszystkiego

Moja opinia o książce

Opinie

@Nina
2020-09-20
8 /10
Przeczytane 2020 E-book

„Nie wiesz wszystkiego” powinna być lekturą obowiązkową dla dzisiejszych nastolatków i ich rodziców. Szczerze! Trochę przypominała mi „13 powodów” Jaya Ashera, tylko przeniesione na nasze polskie poletko. Ta książka od pierwszego zdania wciągnęła mnie w swój klimat i nie wypuściła aż do końca. Bardzo prawdziwa, ukazująca przerażający świat, w którym żyje dzisiejsza młodzież. Świat, w którym największą wartością jest kasa, jak największe grono followersów na Instagramie czy fejsie, szczupła sylwetka, zrobiona twarz i modne ciuchy. Za tym wszystkim kryją się dzieciaki, które tak naprawdę tego wszystkiego nie potrzebują, chcą tylko być kochane i rozumiane. Nigdy jednak się do tego nie przyznają, bo to obciach okazać słabość. Popłakać można sobie w nocy do poduszki, ale tak, żeby rodzice nie słyszeli, bo przecież i tak nie zrozumieją. Aż dojdzie do tragedii.

Otylia i Alan. Ona wyrzutek, on jeden z najbardziej popularnych chłopaków w liceum. Skaczą z dachu. Razem. Giną. Dlaczego? Przecież nic ich nie łączyło. A może jednak? Marta, jedyna przyjaciółka Otylii i kolejny szkolny wyrzutek, za wszelką cenę chce dotrzeć do prawdy. Co wyjdzie na jaw?

Przeczytajcie.

Ja poszukam innych książek Marcela Mossa.

× 26 | Komentarze (1) | link |
@Eli1605
2021-12-03
6 /10
Przeczytane 2021 Polscy autorzy 2021

To moje pierwsze spotkanie z książkami Marcela Mossa. Zdecydowanie jest to pozycja dla młodszego czytelnika ale jak zaczynam to zazwyczaj kończę czytać daną książkę. W sumie to dobra pozycja o nastolatkach i ich problemach, o wyobcowaniu, o wygórowanych wymaganiach, o ogromnej presji, o sekretach i decyzjach, które mogą zaważyć na całym życiu. Teraz młodzi ludzie żyją jakby we własnym świecie, otoczeni murem niezrozumienia, obojętności, ogromnych oczekiwań dorosłych: rodziców, nauczycieli, sąsiadów itd. To ma wpływ na ich decyzje a te nie zawsze są właściwe. Otoczone tajemnicą mogą zmienić całe dalsze życie. Warto poznać te i dalsze losy grupki bohaterów.

× 21 | link |
@gosia_myst
2020-08-09
9 /10
Przeczytane

Recenzja przedpremierowa.
Dwójka licealistów Alan i Otylia, których z pozoru kompletnie nic nie łączy popełnia samobójstwo. Otoczenie z góry uznaje, iż wszystkiemu winna jest Otylia, nazywana "wyrzutkiem". Jej przyjaciółka Marta postanawia dowiedzieć się prawdy w czym od samego początku pomaga jej wychowawczyni Julia, której mąż jest szkolnym psychologiem w liceum.
Czemu stara się dociec prawdy? Czy robi to bez interesownie? Co nastolatkowie są w stanie zrobić by byś popularne i lubiane? Jak daleko się posunął?
" Nie wiesz wszystkiego" to genialny thriller psychologiczny, który wciąga od pierwszych stron. Książka porusza bardzo ważne tematy. Ukazuje jak rodzice w pogoni za pieniądzem próbują zagłuszyć własne sumienie kupując dzieciom kolejne markowe ubrania czy gadżety. Niestety ale nie zastąpią one tego co najważniejsze - ich uwagi i poświęconego czasu. Ukazuje również, jak sami uczniowie gnębią innych, oceniają na podstawie zasobności portfela czy wyglądu. Widzimy jak każda inność jest piętnowana. Zresztą nie od dziś wiadomo, że "Ludzie uwielbiają przypinać innym łatki. Niedoszła samobójczyni zawsze będzie niedoszłą samobójczynią. Większości z nas nie obchodzą czyjeś motywacje. Wolimy oceniać na podstawie tego, co widzimy."
Zostało tu przedstawione całe spektrum emocji takich jak strach, podziały, próba sprostania oczekiwaniom. Widzimy jak zbyt wysoko postawiona poprzeczka może zaważyć na całym życiu i samoocenie. Autor w fantastyczny sposób ukazuje jak...

× 7 | Komentarze (1) | link |
@Wiejska_biblioteczka
2021-12-14
10 /10
Przeczytane Moje własne

"Nie wiesz wszystkiego" to wyjątkowa powieść, która porusza bardzo ważne problemy współczesnej młodzieży. Obecnie nastolatkowie zmagają się z nie lada problemami, gdzie nadal najważniejsza jest akceptacja innych. Wkraczając w szkolną społeczność, na każdym kroku spotykamy się z licznymi klikami: grupy sportowców, bogatych dziewczyn, tzw. kujonów czy też zwykłych odrzutków, dziwaków. Od zawsze między nimi istnieje walka o wpływy i sławę, a presja jest na prawdę wielka. Presja, która wymaga poświeceń, czasu i zdrowia. Zazwyczaj, by zaspokoić potrzeby innych i tego, jak nas widzą, zatracamy własną indywidualność, przywdziewając przeróżne maski.
Ta powieść to obraz nastolatków zmagających się z depresjami, zaburzeniami odżywiania, nękaniem ze strony silniejszych, ale najważniejszy jest brak zrozumienia i akceptacji ze strony najbliższych. Niestety, wówczas wystarczy jedna niewielka iskierka, by doszło do tragedii.
Jak można się domyślać, fabuła jest niezwykle emocjonalna, wzruszająca i dająca sporo do myślenia, szczególnie, gdy jest prowadzona wielotorowo, z kilku różnych perspektyw.. Autor w sposób delikatny i prosty, a zarazem bardzo dosadny ukazuje wszelkie problemy ówczesnych nastolatków. Nastolatków, którzy mają za sobą niejednokrotnie trudną przeszłość i jeszcze bardziej skomplikowaną przyszłość. Nastolatków, którzy walczą o to, by przetrwać każdy kolejny dzień, choć nieraz sięgają już dna. Jedni wygrają, inni polegną.
Jest to książka, która porusza i zapad...

× 7 | link |
@Kobietaczytajaca
2020-08-26
9 /10

Marta chodzi do prestiżowego liceum, przez uczniów jest uznawana za wyrzutka wraz z Otylią i Kubą, jej przyjaciółmi. Pewnego dnia dowiaduje się, że Otylia wraz z Alanem, najpopularniejszym uczniem popełnili samobójstwo. Dziewczyna nie wieży w to i zaczyna prowadzić swoje śledztwo. Razem ze swoją wychowawczynią na korytarzu zamieszczają skrzynkę zwierzeń, to do niej trafia list, osoba piszącą zna prawdę, ale czy ją wyjawi Marcie?
💓
💓
Tę książkę przeczytałam już jakiś czas temu, ale nie chciałam pisać na gorąco tylko odczekałam aby zobaczyć czy utkwi mi ona w głowie. Do tej pory pamiętam to co w niej się działo. Czytałam z ogromną ciekawością, autor budował napięcie oraz pisał niezwykle tajemniczo. Podoba mi się, że w tej książce poruszył tematy na czasie, czyli prześladowanie w szkole osób słabszych, ukrywanie swojej orientacji seksualnej, brak pieniędzy i decyzja o podjęciu sponsoringu oraz jego konsekwencje, związek z osobą uzależnioną od seksu, bulimia, bycie dzieckiem osoby sławnej itp. W książce jest sporo bohaterów i każdy jest równie ważny. Ich losy przeplatają się ze sobą. Każda z nich ma swoje problemy i musi się z nimi zmierzyć. Zakończenie jak dla mnie bardzo dobre ja się takiego obrotu sprawy nie spodziewałam. Bardzo się cieszę, że na tym nie skończy się ta historia, na końcu mamy, że ciąg dalszy nastąpi więc ja już zacieram ręce na kontynuację i ponowne spotkanie się z bohaterami. Moja ocena 9/10.

× 7 | Komentarze (1) | link |
@kryminal_na_talerzu
2021-02-17
7 /10

Nie wiesz wszystkiego” to trzecia książka Marcela Mossa, którą miałam okazję czytać i muszę przyznać, że ten tytuł na tle pozostałych wypada najlepiej. Oczywiście nad stylem ciągle można jeszcze popracować, ale problemy, jakie książka porusza, wydają się dużo istotniejsze niż w poprzednich. Fabuła powieści toczy się w warszawskim liceum pośród nastolatków i to właśnie głównie im się przyglądamy. Dwójka uczniów popełniła razem samobójstwo, co wstrząsnęło całą szkołą tym bardziej iż były to dwie bardzo odległe sobie osoby – Oliwia to szkolny wyrzutek, Alan to jeden z najpopularniejszych dzieciaków w szkole, kapitan drużyny siatkarskiej. Ich śmierć budzi w kilku osobach wiele wątpliwości, więc zaczynają drążyć. I tak przyglądamy się bodajże 7 bohaterom – każdy z nich jest narratorem i opowiada nam o swoich problemach. A znajdzie się ich tu wiele: poczynając od wyśmiewaniu się rówieśników ze względu na wagę po gwałt i bulimię. Autor też kilka razy podkreśla, że dorośli po prostu nie rozumieją współczesnej młodzieży i tego z czym przychodzi im się mierzyć, gdyż jeszcze 20 lat temu życie wyglądało naprawdę całkowicie inaczej. I jest w tym sporo racji, więc myślę, że przynajmniej pod tym względem książka zasługuje na uwagę. Czy jeszcze kiedyś sięgnę po książki tego autora tego nie wiem, ale przyznaję, że ten tytuł był całkiem w porządku.

× 6 | link |
@czapska.monika
2020-09-11
9 /10

„Nie wiesz wszystkiego” to jedna z tych powieści, która już od prologu wciągnęła mnie totalnie, ale również totalnie przeraziła. Świat, który w swoich książkach ukazuje Marcel Moss jest moim zdaniem przerażający, przeraźliwie rzeczywisty i mroczny. Tym mocniej odczuwalny, bo nie znajdziemy w nim fizycznej przemocy (z drobnymi wyjątkami) ale to co się dzieje na poziomie umysłu jest jednak jeszcze bardziej zatrważające. Tak też się dzieje w najnowszej książce autora. Marcel Moss mistrzowsko ukazał całą drogę, którą przeszli bohaterowie tej historii by znaleźć się w krytycznej sytuacji, od której nie ma odwrotu.
To co najbardziej zachwyciło mnie w tej powieści to portrety psychologiczne bohaterów. Każda z postaci ma swoje tajemnice, traumatyczne przeżycia. Każda ma swoje motywy, z którymi nie zawsze można się zgodzić, ale dzięki którym łatwiej zrozumieć poszczególne wydarzenia. Największymi zaletami tych kreacji są właśnie ich niedoskonałości, wady i słabości. Dzięki narracji podzielonej na części i poszczególnych bohaterów, czytelnik ma szansę dowiedzieć się co siedzi „w głowie” tych bohaterów. Bardzo doceniam ten zabieg, bo dzięki niemu autorowi udało się rozciągnąć spektrum wydarzeń niemal do granic możliwości. Wątków w tej historii jest myślę całkiem sporo a jednak uważam, że łączą się ze sobą w idealnych, dokładnie zaplanowanych przez autora momentach, dzięki czemu tworzą spójną całość i łatwo się w nich odnaleźć. Podobało mi się również, że autor te poszczeg...

× 5 | link |
OC
2020-08-09
9 /10
Przeczytane

Według psychologów najsilniejszą potrzebą emocjonalną nastolatków jest potrzeba akceptacji rówieśniczej i przynależności do grupy. Ile są w stanie poświęcić, by nie zostać odrzuconym? A jeśli tego doświadczają, jakimi sposobami próbują sobie z tym poradzić? Odpowiedzi między innymi na te pytania możemy znaleźć w najnowszej książce Marcela Mossa. A muszę przyznać, że "Nie wiesz wszystkiego" to książka wyjątkowa. To co mnie w niej urzekło to nie tylko doskonałe pióro autora, czy jego styl, ale również ogromna dojrzałość bijąca z każdego kolejnego rozdziału. Hejt, odrzucenie, brak tolerancji, prostytucja nieletnich, gwałt, ból, smutek, to tylko niektóre trudne tematy, o których warto czytać i warto rozmawiać. To właśnie Moss przekazuje na łamach swojej książki. Ale również ogromną siłę przyjaźni, zaufania, szczerości i lojalności, która jest tak niezbędna, nie tylko młodym. Przyznaję, że po przeczytaniu poprzednich książek Mossa, byłam przyzwyczajona do napięcia trzymającego już od pierwszej strony. W "Nie wiesz wszystkiego", początek przestawia śmieć dwójki nastolatków. Wiemy co się wydarzyło, ale nie wiemy ani w jakich okolicznościach, ani dlaczego. Kolejne 5 części, na które podzielona jest książka powoli i stopniowo przedstawia nam dzieje piątki dzieciaków, ich teraźniejszości, w której powoli wchodzą w dorosłość, ale i przeszłości, która na każdym w inny sposób odbiła swoje piętno. W tym wszystkim najlepsza przyjaciółka zmarłej Otylii, Marta, która już od najmłodszych ...

× 4 | link |
@jusztuczka
2020-10-13

Renomowane liceum Freuda dostaje tragiczną wiadomość - dwoje uczniów popełniło samobójstwo. Wstrząsająca informacja nie działa korzystnie na wizerunek szkoły, jednak wiele osób pragnie poznać prawdę. Jedną z nich jest Marta, przyjaciółka zmarłej Otylii. Czy pozna okoliczności zdarzenia?

"Nie wiesz wszystkiego" to książka-pewnik! Sięgając po nią, dostaniecie to, czego oczekujecie. Nie brakuje w niej tragicznych wydarzeń, ogromu pytań spędzających sen z powiek, tajemnicy, która odbiera ludziom komfort życia. Czytając najnowszy thriller psychologiczny Marcela Mossa, jak na tacy mamy licealne realia, niezrozumienie nastolatków przez rodziców, demony, które chwytają za gardło i nie dają oddychać. Poznajemy bohaterów, wwiercamy się w ich psychikę, by jak najlepiej zrozumieć młode osoby, które również mają swoje problemy, często ignorowane przez rodziców i innych dorosłych. "Nie wiesz wszystkiego" to prawdziwa plejada nastolatków - od chudych i grubych, przez bogatych i biedniejszych, hetero i homo, po dzieci z rozbitych i pełnych rodzin, wyrzutków i prawdziwe szkolne elity.

Powieść do ostatnich stron trzyma w napięciu, a rozwiązanie? Nawet nie przyszło mi do głowy, nie przypuszczałam, że takie wydarzenie mogło mieć miejsce. Świetny zabieg autora i plany na kontynuację sprawiają, że czytelnik ma na co czekać. Co zabawne, właśnie takie zakończenie sprawiło, że przypomniały mi się dwie serie Sary Shepard, czyli "Gra w kłamstwa" oraz "Pretty Little Liars", które ...

× 4 | link |
@nataliawjk27
2021-01-10
10 /10
Marcel Moss

Zaczyna się mocno, tak jak lubię! Samobójstwo dwojga nastolatków. A może i nie? Wiele dowodów na to wskazuje, ale jaka jest prawda, czy Marta nie powinna grzebać w tej sprawie? Czy ma ku temu powody by twierdzić, że to niw było samobójstwo? Tego musicie dowiedzieć się sami.
To co w książce robi autor, wywiera spore wrażenie. Jeszcze chyba nie spotkałam się autorem, który przeplatały ze sobą tyle wątków i stref czasowych, nie pogubiłby się, wszystko przejrzyście wyjaśnił i pięknie połączył w jedną całość. Moss z każdym rozdziałem buduje takie napięcie, że chce się czytać więcej.
W książce porusza wiele współczesnych problemów, z którymi młodzi ludzie codziennie się mierzą. Brak akceptacji, zrozumienia, uwagi, to niektóre z tych problemów. Poruszony tutaj również został wątek uzależnienia i obsesji na punkcie seksu. Ukazana jest bezsilność, upokorzenie i przywiązanie.
Dzięki tej historii każdy ma możliwość poznania problemów XXI wieku. Uważam, że tę historię powinien także poznać każdy rodzic. Być może pozwoliłaby ona zrozumieć swoje dzieci.

Świetny thriller, genialny.
10/10

× 4 | link |
@Ksiazkoholik_paula
2021-01-16
10 /10
Przeczytane

Książka napisana z punktu widzenia uczennicy Marty i jej wychowawczyni Julii. Przedstawia to, co było wcześniej i co jest teraz, czyli tak jak poprzednie książki autora, więc czyta się to szybko i przyjemnie. I choć historia opisana jest przykra, bo dotyczy śmierci dwójki nastolatków, to dosłownie pochłania się książkę z ciekawością.

Po przeczytaniu miałam taką myśl w głowie : "O niee.. Książka nie może kończyć się w takim momencie! 😱 Ja koniecznie, na już potrzebuje dalszą część!".
Ja nie wiem jak autor to robi, ale po każdej przeczytanej jego książce mam taką minę : 🤯😱. To jak idealnie zostają opisane myśli bohaterów, jak przedstawiony jest ich punkt widzenia. Jestem pod mega wrażeniem i już nie mogę doczekać się kolejnej książki.
Ale no wow.. Takiego obrotu spraw się nie spodziewałam. Koniecznie czytajcie tą (i wszystkie poprzednie z resztą też), książki autora, bo są po prostu mega.

Czy to faktycznie było samobójstwo? I kto kogo pociągnął za sobą? Dowiecie się, kiedy książka trafi w wasze ręce. I polecam, żeby nie czekała zbyt długo na przeczytanie 😁.

× 4 | Komentarze (1) | link |
@_alex_sandra_mama_
2020-08-05
10 /10
Przeczytane

"Nie wiesz wszystkiego"

Książka widoczna na powyższym zdjęciu była istną ucztą dla duszy czytelnika.
Autor od pierwszych stron wprowadza nas w temat z przytupem i sprawia, że książkę czyta się wręcz zachłannie.
Przedstawiona historia ukazuje nam cały wachlarz tego z czym kuszą zmagać się młodzi ludzie w dzisiejszych czasach.
Mamy tu strach, odrzucenie, nękanie, podziały, brak zrozumienia u rówieśników ale co gorsza u najbliższych osób jakimi są rodzina. Gonitwa do tego by przypodobać się innym lub sprostać oczekiwaniom stawianym już na samym starcie, niejednokrotnie przynosi zupełnie odwrotny skutek niż zakładano. Zbyt wysoko postawione poprzeczki prowadzą niejednokrotnie do tragedii na różnych płaszczyznach życia.
Myślę, że każdy kto przeczyta tę historię musi ją na spokojnie przetrawić, bo nie jest ona lekka i sprawia, że myśli tłoczą się w głowie z prędkością rollercoastera.
Niby każdy z nas wie, że takie rzeczy się zdarzały, zdarzają i zdarzać jeszcze napewno będą (niestety), ale po przeczytaniu tego typu rzeczy zapewne nie jeden z ludzi patrzy na świat i młodzież pod innym kontem.
Gorąco wszystkim polecam!!!

× 3 | link |
@poprzewracane
2021-03-28
9 /10
Przeczytane

To była bardzo dobra książka. Porusza aktualne problemy, pokazuje jak ważne są zdrowe relacje w życiu człowieka. Na długo pozostanie w mojej pamięci.

× 3 | link |
JA
2020-08-11
10 /10

Najnowszy thriller Marcela Mossa pt. ,, Nie wiesz wszystkiego ,, to książka, obok której nie można przejść obojętnie. Autor po raz kolejny porusza wiele ważnych aspektów, które tym razem dotyczą młodzieży. Gwałt, niezrozumienie i odtrącanie ze strony rodzica, bulimia, ciąża, próby samobójcze i brak tolerancji, hejt czy prostytucja. Jest to książka, która wywołuje mnóstwo emocji, a obrazy podsuwane przez autora są tak realne, tak bolesne...

,, [..] - Jak to jest ?- odzywa się po dłuższej chwili — Jakie to jest uczucie ?

- Chodzi Ci o umieranie ?- dopytuje Otylia — Całkiem przyjemne. To trochę tak, jakbyś w środku zimy wziął gorącą kąpiel, a potem cały mokry wyszedł przed dom. Trzeba wytrzymać kilka sekund szoku, a później jest już z górki. [..],,

Dwójka uczniów z prestiżowego liceum popełnia samobójstwo, skacząc z dachu. Nikt nie wie, co nimi kierowało, dlaczego w tak brutalny sposób zdecydowali odebrać sobie życie. Otylia i Alan dwójka uczniów, która pewnego dnia postanowiła pożegnać się z życiem. Nikt tak naprawdę nie wie, co kierowało uczniami tamtego dnia. Wszyscy poza jej przyjaciółką Martą obarczają Otylię za śmierć Alana, twierdząc, że to ona namówiła go do skoku. Jednak dziewczyna im nie wierzy i chce wszystkim udowodnić, że to nie Otylia stoi za śmiercią Alana. Z pomocą jednej z nauczycielek zakładają skrzyneczkę zwierzeń. Pewnego dnia w skrzynce pojawia się list od kogoś, kto twierdzi, że wie, co stało się tamtej nocy. Czy Marta odnajd...

× 2 | link |
@zaczytanaangie
2021-07-04
10 /10
Przeczytane

Mój stosunek do książek Marcela jest taki, że kupuję je przed premierą, ale nie czytam wcale. To dopiero druga pozycja, po którą sięgnęłam. Dlaczego? Już po pierwszej wyrobiłam sobie zdanie o jego twórczości i wiem, że muszę być odpowiednio nastrojona, by zanurzyć się w świecie, który on kreuje.
"Nie wiesz wszystkiego" to niesamowicie adekwatny tytuł, nie tylko dosłownie w odniesieniu do treści, ale także w znacznie szerszym kontekście. Z ogromną łatwością przychodzi nam ocenianie innych, katalogowanie ich, szufladkowanie zachowań, choć tak naprawdę nie tylko nie wiemy wszystkiego, a nie wiemy nic i tak właśnie zatytułowana jest kontynuacja, której premiera już za kilka dni - "Nie wiesz nic".
Punktem wyjścia dla fabuły jest samobójstwo dwojga uczniów prestiżowego liceum Freuda. Ona - szkolny wyrzutek, on - popularny gwiazdor. Jedyne, co ich łączyło, to przyjaźń z Martą. I to właśnie ona nie wierzy w to, że Otylia namówiła Alana, by odebrali sobie życie, bo taka wersja wydarzeń krąży po szkole. Dąży do odkrycia prawdy, mimo że docierają do niej sygnały, że mogła zostać podwójnie zdradzona...
Konstrukcja powieści, charakterystyczna dla Mossa, jest moją ulubioną - poznajemy wydarzenia z perspektywy wielu bohaterów i w przemieszanych ramach czasowych. Dzięki temu możemy naprawdę przeżyć tę historię w pełni. Książka, mimo trudnej tematyki, czyta się sama. Marcel świetnie operuje językiem, dostosowując go do postaci, w które aktualnie się wciela, ...

× 2 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Rywalizacja między ludźmi jest teraz wyjątkowo zacięta – kontynuuję - Wszyscy marzą o tym, by wyróżnić się w tłumie podążającym za tym samym. Social media tworzą wizję idealnego świata, która ...”
#
“Rodzice od zawsze wpajali mi rodzinne wartości, dzięki czemu nigdy nie czułam się samotna”
#
“Wydaje mi się, że go kocham... Na razie ciężko mi to stwierdzić, bo nigdy wcześniej nie byłam tak blisko z żadnym chłopakiem”
#
“Jeżeli ktoś wyklucza cię z powodu twojej inności, to robi to tylko dlatego, że uważa cię za zagrożenie.”
#
“Teraz żyję z dnia na dzień. Wybieganie myślami w przyszłość nie ma większego sensu. Życie i tak pisze scenariusze, które rzadko można przewidzieć.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl