Polana

"Marcel Moss"
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów
Polana
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów

Opis

Mieszkańcami wsi Runowo położonej w sąsiedztwie Puszczy Gorzowskiej wstrząsa zaginięcie Artura Krynickiego.
Mężczyzna wyszedł pewnego wieczoru z domu i już nie wrócił. Jednym z głównych podejrzanych staje się lokalny biznesmen, u którego Krynicki miał niespłacony dług. Ten jednak nie przyznaje się do winy.

Miesiąc później z pobliskiej rzeki zostają wyłowione zwłoki kobiety. Śledczy przypuszczają, że należą do skonfliktowanej z mieszkańcami wsi Lilii Malczewskiej. Uznawana
za nawiedzoną kobieta od dawna żyje na uboczu i nie utrzymuje z nikim kontaktu.

Wkrótce do Runowa przybywa Sambor Malczewski – brat bliźniak Lilii, który od blisko trzydziestu lat nie miał z nią kontaktu. Były policjant niechętnie podejmuje się rozwiązania zagadki śmierci siostry. Im bardziej zagłębia się w jej przeszłość, tym więcej szokujących faktów odkrywa.

Czego nie mówią Malczewskiemu mieszkańcy Runowa?

Jaki związek ze śmiercią Lilii ma rodzinna tragedia sprzed lat? I jakie tajemnice skrywa pewna polana w mrocznym lesie, do którego ludzie tak bardzo boją się wchodzić?
Data wydania: 2024-04-10
ISBN: 978-83-8357-363-2, 9788383573632
Wydawnictwo: Filia
Seria: Mroczna strona
Stron: 432
dodana przez: KamCzyta

Autor

"Marcel Moss" "Marcel Moss" Marcel Moss to pseudonim tajemniczego autora facebookowego profilu ZWIERZENIE. Jego książki „Nie odpisuj” i „Nie patrz” podbiły listy bestsellerów i sprowokowały czytelników i internautów do gorących dyskusji na ważne tematy społeczne, takie jak prz...

Pozostałe książki:

Nie wiesz wszystkiego Nie odpisuj Pokaż mi Nie wiesz nic Nie patrz Wszyscy muszą zginąć Utraceni Mroczne sekrety Nie krzycz Mój ostatni miesiąc Idealna para Zaginieni Mordercze instynkty Nie wiesz dlaczego Niewinni 99 ofiar Tytusa Mayera Furia Już nikt mnie nie skrzywdzi Nasz pierwszy rok Polana Porwani Seryjni mordercy The Candidates. Panna Richwood Gdy zamknę oczy Dom do wynajęcia Zbrodnia i kara
Wszystkie książki "Marcel Moss"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Pewne urazy zostają w ludziach na zawsze."

3.05.2024

Nie jestem znawczynią powieści Marcela Mossa, bo to dopiero moja druga książka, którą przeczytałam, lecz bardzo mi się podobała i zapadła na dłużej w sercu. Wpływ na to z pewnością mają główni bohaterzy "Polany", czyli bliźnięta... A że ja mam w rodzinie sporo takich rodzeństw, więc pewnie dlatego tak bardziej osobiście odebrałam tę historię, bo m... Recenzja książki Polana

@maciejek7@maciejek7 × 36

Polana krwi - Sługa Lasu.

7.04.2024

"Polana" Marcela Mossa to wciągająca powieść kryminalna, której akcja rozgrywa się w malowniczej okolicy Puszczy Gorzowskiej. Autor układa puzzle zagadki kryminalnej, prowadząc nas przez labirynt tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Głównym wątkiem książki jest zaginięcie Artura Krynickiego i tajemnicza śmierć Lilii Malczewskiej. Sambor Malc... Recenzja książki Polana

@Malwi@Malwi × 28

Polana w leśnym gąszczu schowana

1.07.2024

Marcel Moss to jeden z najciekawszych polskich autorów. Ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej i w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prowadzi bardzo popularny i powszechnie znany profil na Instagramie, pod nazwą „Zwierzenie”. Powieści pisane przez Marcela Moss, mają odczuwalną mroczną i ciężką atmosferę. Bohaterami jego książek są ludzi... Recenzja książki Polana

@Marcela@Marcela × 13

Marcel Moss po raz kolejny zaskakuje pomysłowością i niebanalną intrygą, którą raczy swoich c...

22.04.2024

Marcel Moss po raz kolejny zaskakuje pomysłowością i niebanalną intrygą, którą raczy swoich czytelników przez całą swoją opowieść, zapewniając przy tym ogromny festiwal emocji. Jak zawsze postacie z bogatym tłem psychologicznym, nieszablonowi, posiadający swoje sekrety, które mają znaczący wpływ na ich przyszłość. @Obrazek Sambor Malczews... Recenzja książki Polana

@g.sekala@g.sekala × 12

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Logana
2024-05-16
6 /10
Przeczytane

Ze wszystkich powieści autora, które czytałam, ta podobała mi się najmniej. Nie była tak porywająca, jak dotychczasowe. Dynamika była słaba, a melodramatyczne wywody wywołały zastój akcji. To, co było przysłowiowym gwoździem do trumny, to elementy wierzeń, które zalatywały klimatem fantasy. Legenda, diabeł Borowy, który przybiera materialną postać, Polana Krwi, jako arena dla demona oraz sekciarskiej grupy lokalnych aktywistów środowiskowych, których celem była ochrona puszczy gorzowskiej "Słudzy Lasu", to dla mnie bajkopisarstwo.

„A niech naj­więk­sza przedaw­nia się wina. Po­la­na Krwi nie za­po­mi­na. I gdy my­śli­my, że szczę­ście nam sprzy­ja. Po­la­na słu­gów ze­msty wzywa. Wzrok od­wra­ca­my na ból za­da­ny. Płacz lasu wciąż roz­ry­wa rany. Słu­dzy zaś pa­trzą i cze­ka­ją. Aż czuj­ność stra­cą ci, któ­rzy cier­pie­nie za­da­ją”.

× 31 | link |
@Sargento_Garcia
2024-05-17
6 /10
Przeczytane kryminał literatura detektywistyczna

Autor miał chyba słabszy okres w życiu gdy pisał tę książkę.

Ciężko mi ją ocenić: 5 to zdecydowanie za mało, 6 trochę za dużo.

× 13 | link |
@Bookmaania
2024-05-28
7 /10
Przeczytane

To, że Marcel Moss jest płodnym i mocno kreatywnym autorem wielu powieści nie muszę nikomu przedstawiać. Każdy ma na swoim koncie przynajmniej jedną jego książkę.

Po raz kolejny trafiła do mnie książka autora #polana, która rozpoczyna nowy cykl z konkretnym bohaterem.
Poznajemy więc rąbek przeszłości, która odbiła się echem na dalszym życiu Sambora i jego siostry bliźniaczki. Rodzinne dramaty zahartowały ich jednak w dorosłym życiu i pokierowały całkowicie innymi drogami.
Po trzydziestu latach wraca do Runowa i rozpoczyna śledztwo w sprawie śmierci siostry, która nie była zbyt lubiana.
Dodatkowo mieszkańcy są wstrząśnięci zaginięciem Artura Krynickiego, który miał dług u lokalnego biznesmena..

W najnowszej historii wyczuwalny jest eksperyment gatunkowy, gdzie przeplata się tak wiele wątków dążąc do rozwikłania tajemnicy morderstwa.
Dużo tutaj także obyczaju, który po mocnym wstępie zaczął dawać swoje odczucia przyziemności. Dopiero z czasem zaczęło się więcej dziać i wzbudzać większą ciekawość do fabuły.

Historia jest wyważona, momentami nawet baśniowa i mocno odchodząca od rzeczywistości. Przez te odrealnienia może nie trafić we wszystkie gusta jednak dla mnie takie połączenie było zadowalające i nie dziwię się z takiego zachowania, ponieważ na swój sposób była to ucieczka od traumy.

Moss jak zwykle porusza wiele trudnych tematów, które oprócz mocniejszych wrażeń oddają wiele bólu i cierpienia jakie jest zawarte w ludz...

× 7 | link |
@aniabex
2024-04-15
8 /10

„Czasem stawienie czoła traumie to jedyny sposób na uwolnienie się od niej”.

Jeśli, tak jak ja, znasz wszystkie wydane dotąd książki Marcela Mossa i myślisz, że już nic Cię nie może tu zaskoczyć.. nawet nie wiesz w jak wielkim błędzie jesteś.

„Polana” to powieść kryminalna, która zabiera czytelnika w podróż w głąb mrocznego lasu ludzkich słabości, żądz i pragnień, niekoniecznie wyznaczonym szlakiem..

Sambor Malczewski jest byłym, całkiem niezłym gliną. Aktualnie facetem z nadmiarem wolnego czasu, do tego nie wylewającym za kołnierz. Z przeszłością i po przejściach – outsiderem. To, że jest, jaki jest, to nic innego jak niebyt satysfakcjonujący wynik jego autorskiego równania zwanego życiem. A niestety, Sambor od początku miał pod górkę. Może też dlatego, gdy życie w końcu postanowiło uczynić go szczęśliwym – on nie umiał tego docenić. Ta tajemnicza postać ma w sobie wiele sekretów, bólu i nieprzepracowanych traum.
Gdy pewnego dnia otrzymuje wiadomość, że z rzeki w jego rodzinnej wsi Runowo, położonej w sąsiedztwie Puszczy Gorzowskiej – zostały wyłonione zwłoki, prawdopodobnie jego siostry bliźniaczki Lilii, z którą Sambor nie otrzymywał kontaktów przez blisko trzydzieści lat – mężczyzna, delikatnie mówiąc, nie jest zachwycony..

Sambor, który za wszelką cenę pragnie odciąć się od przeszłości, musi wrócić do miejsca, które budzi w nim najgorsze wspomnienia. Do tego mroczna osobowość siostry, która obecnie przez mieszkańców wsi była p...

× 2 | link |
@iza_love_book
2024-04-10
10 /10
Przeczytane

🔥 RECENZJA PREMIEROWA 🔥

Tytuł: "Polana"
Autor: Marcel Moss
Wydawnictwo: Filia
Premiera: 10.04.2024
#współpracareklamowa z @wydawnictwofilia

Serdeczne gratulacje z okazji premiery książki @marcelmoss.autor👏🍾❤️

"Wiesz jacy są ludzie. Nikt nic nie wie, ale każdy musi się wypowiedzieć."

Mieszkańcy wsi Runowo są wstrząśnięci zaginięciem Artura Krynickiego. Mężczyzna pewnego wieczoru wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. Jednym z podejrzanych jest lokalny biznesmen. Okazuje się że zaginiony Krynicki miał u niego niespłacony dług. Lecz biznesmen nie przyznaje się do winy.
Miesiąc później z pobliskiej rzeki zostają wyłowione zwłoki kobiety. Policja przypuszcza że może to być Lilia Malczewska. Kobieta była uważana za nawiedzoną,nie utrzymywała z nikim kontaktów i była skonfliktowana z mieszkańcami.
Do Runowa przyjeżdża brat Lilii Malczewskiej - Sambor. Nie miał z siostrą żadnego kontaktu od blisko trzydzieści lat. Jako były policjant niechętnie podejmuje się rozwiązania zagadki swojej siostry. Im bardziej Sambor zagłębia się w przeszłość tym więcej szokujących faktów odkrywa.
Jaki związek ze śmiercią Lilii ma tragedia sprzed lat? Jakie tajemnice skrywa tajemnicza polana w mrocznym lesie?

"Polana" to rewelacyjny trzymający w napięciu kryminał. Książka wciąga czytelnika z każdą przeczytaną stroną, budując napięcie. Świetna fabuła pobudza ciekawość czytelnika. Dla mnie to był istny rollercoaster emocji. Czytani...

× 2 | link |
@przyrodazksiazka
2024-04-23
10 /10
Przeczytane

,,Dopóki wierzysz, że możesz, to naprawdę jesteś w stanie dokonać wszystkiego".

Historia rozpoczyna się dosyć mrocznie, lecz później przechodzi na lżejsze tory i tak naprzemiennie dochodzimy do końca. Tak naprawdę to dzięki prologowi z 1997 roku wzmianka kusi nas swoim tematem na tyle, że jesteśmy ciekawi kogo będzie tyczyła się dalsza opowieść. Czy jednej z bliźniąt, szaleńczej w swoim zachowaniu, wręcz chorej psychicznie, czy drugiego bliźniaka, który podczas nadchodzącej tragedii dał się jej omotać. Następnie przechodzimy do czasów już dużo dalszych, kiedy jedno z bliźniąt pracuje, by odgonić się od życiowych traum. Nie chce rozmawiać o przeszłości, totalnie zamyka się na przyszłość i obecnie żyje w głębokim napięciu. Widzimy jak jest niedostępny nawet na płciowe zaczepki i powieść przekształciłaby się w obyczajówkę, gdyby nie telefon, który dzwonił niemiłosiernie podczas nieobecności właściciela. I teraz rozpoczyna się coraz bardziej gorący i niepokojący dla czytelnika okres. Dawny przyjaciel z przeszłości dzwoni z wiadomościami, które wstrząsają rozmówcą. W ich wiosce z dzieciństwa od miesiąca nikt nie widział jednego z bliźniąt, a następnie przesłanki niosą, że odnalezione zostało ciało. Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, gdyż ktoś inny również zaginął. Wychodzi na to, że przeszłość powraca ze zdwojoną siłą. Dowiadujemy się coraz więcej szczegółów z dawnych czasów głównej postaci i zaczynamy grzebać w sprawach, które robią się niebezpieczne. Czy jedn...

× 1 | link |
@Zakreconaa_19
2024-05-05
6 /10
Przeczytane


Q: Która książka Marcela Mossa podobała wam się najbardziej a która najmniej ❓

U mnie nadal na pierwszym miejscu znajduje się trylogia hejterska i Pokaż mi. Za każdym razem z wielką ciekawością sięgam po nowe książki autora, gdyż jestem ciekawa co wymyślił i czy czymś mnie zaskoczy.

"Polana" to najnowszy kryminał jaki wyszedł spod pióra @marcelmoss.autor . Pomimo kilku morderstw, które tu były i wielu tajemnic książka okazała się być dla mnie takim średniaczkiem.Fabuła była trochę pokręcona. Większość akcji toczy się we wsi Runowo. Gdy pewnego dnia znika Artur Krynicki, podejrzanym staje się lokalny biznesmen, a to dlatego , że mężczyzna ten miał u niego dług do spłacenia. Po jakimś czasie z rzeki wyłowiono zwłoki kobiety, Lilii, która okazała się być siostrą Sambora Malczewskiego, byłego Policjanta. Mężczyzna po bardzo długim czasie wraca w rodzinne strony aby dowiedzieć się co stało się z jego siostrą. Czy te dwa zaginięcia mają coś ze sobą wspólnego? Tego Wam nie zdradzę.

#polana była dla mnie lekkim kryminałem, z powoli rozwijająca się akcją.W książce występuje motyw rodzinnej tragedii. Stopniowo poznawaliśmy historię rodziny Malczewskich. Sporo było tajemnic i sekretów, które powoli wychodziły na jaw. Początkowo nie mogłam się wkręcić w tą historię, miałam wrażenie, że występowały tu opisy, które nie wiele wnosiły do tej książki. Jednak, gdy autor dotarł do najważniejszych i kulminacyjnych elementów zaczęło się robić coraz ciekawiej. ...

× 1 | link |
@pola841
2024-05-12
7 /10
Przeczytane

Moja przygoda z książkami autora zaczęła się od serii hejterskiej, która skradła moje serce. Jeśli w ogóle można to tak nazwać. Cykl Echo również należy do moich ulubionych, ale “Polana”, czyli najnowsza książka autora depcze tym książkom po piętach. Ta powieść mnie po prostu pochłonęła.

W małej wsi Runowo na dnie rzeki odnaleziono ciało kobiety. Są problemy z jej identyfikacją. W tej sprawie do Sambora Malczewskiego zwraca się policja z prośbą o identyfikację zwłok. Były śledczy również podejrzewa, że to może być jego siostra z którą nie miał kontaktu kilkanaście lat. W rodzinnej wsi zaczynają się dziać niepokojące rzeczy i Sambor postanawia zmierzyć się z przeszłością.

Książkę w większej części wysłuchałam i nie mogłam się od niej oderwać. Czytałam wszystkie książki autora i znam dobrze jego styl. Tutaj jednak wydaje mi się, że było jeszcze lepiej. Jakby pisarz wskoczył level wyżej. Jak zwykle przeskakujemy w rozdziałach do przeszłości co powoli daje nam obraz całej sytuacji. Tym razem znajdziemy tutaj elementy grozy czy nawet lekko paranormalne. Bardzo mi się to podobało. Byłam w stanie uwierzyć, że te wszystkie opowieści o lesie są prawdziwe. To jeszcze mocniej zwiększało napięcie w fabule i sprawiało, że powieść jest wręcz nieodkładalna. Na końcu dowiadujemy się bolesnej prawdy, która dosłownie zwala z nóg. Sambor jest bardzo intrygującą postacią i dobrze zgadłam, że jest tu potencjał na dalsze części i jak się domyślam, nie będziemy musieli czekać...

× 1 | link |
@kamafama0713
2024-05-12
10 /10

Po książki Marcela Mossa sięgam, gdy tylko mam ku temu okazję ze względu na styl w jakim są pisane - wciągające, niesamowicie ciekawe z niebanalnym zakończeniem niejednokrotnie pozostawiającym uczucie niedosytu.

Nieważne jak długo będziesz uciekać, przeszłość wróci do Ciebie jak boomerang.
Życie Sambora Malczewskiego zostało naznaczone tragedią.
W wieku siedemnastu lat stracił rodziców w pożarze, który wywołała jego siostra bliźniaczka-Lilia.
Co skłoniło ją do podjęcia tak drastycznej decyzji?
Po tych wydarzeniach chłopak całkowicie odciął się od dziewczyny i ułożył sobie życie w Zgorzelcu, wstąpił do policji i założył rodzinę.
Teraz w rzece odnaleziono zwłoki należące do kobiety.
Czy to Lilia Malczewska?
Niemal trzy dekady później mieszkańcami Runowa wstrząsa zaginięcie jednego z mieszkańców, Artura Krynickiego.
Okazuje się, że mężczyzna zaciągnął dług u lokalnego biznesmena, Karola Węgrzyna.
Zobowiązanie nigdy nie zostało uregulowane..
Co się wydarzyło? Jakie traumy dojdą do głosu?
I jaki związek z tragicznymi wydarzeniami ma Polana ,której mieszkańcy unikają jak ognia?
Zwroty akcji, duszna atmosfera i nieustające napięcie sprawiają ,że historia Sambora jest wciągająca, pełna mroku i nieustającego napięcia.
Wszystko to w połączeniu z unikalnym stylem autora sprawia,że lektury nie da się odłożyć nie przeczytawszy ostatniej strony.
Gorąco polecam. ❤️🖤

× 1 | link |
@paulaczyta
2024-05-15
Przeczytane

Wycofaj się, póki masz czas. Zostań, a wchłonie cię las.

Historia ta toczy się we wsi Runowo, położnej blisko Puszczy Gorzowskiej. Tam zaginął pewien mężczyzna, zwyczajnie wyszedł z domu i nie wrócił. Podejrzenie padają na lokalnego biznesmena, u którego ten miał dług.

Po miesiącu w rzece znalezione zostały zwłoki kobiety, rozpoznają w niej Lily. Aż do wsi przyjeżdża jej brat i policja musi zająć się rozwiązaniem tej zagadki.

Dlaczego Liku zginęła? Jakie sekrety skrywają mieszkańcy wsi? Dużo napięcia i tajemnic, mała wieś i tajemnicza zbrodnia, świetny kryminał, który czyta się z ciekawością.

× 1 | link |
@Amarisa
2024-05-12
Przeczytane

Ta historia to nie tylko bardzo dobrze poprowadzony kryminał, w którym krok po kroku odkrywamy kolejne fragmenty zawiłej i wielowymiarowej układanki prowadzącej nas do odkrycia prawdy, której nie sposób przewidzieć, ale też opowieść o ludziach – toksycznych więzach rodzinnych, trudnych relacjach międzyludzkich, zrujnowanych marzeniach, niespełnionych ambicjach, przeżytych w życiu tragediach i ich wpływie na naszą psychikę oraz dokonywane w życiu wybory.

pełna recenzja - https://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-polana-marcel-moss/

× 1 | link |
@ewelinasieradzka0106
@ewelinasieradzka0106
2024-05-18
9 /10

POLANA
@marcelmoss.autor
@wydawnictwofilia

–„A niech naj­więk­sza przedaw­nia się wina. Po­la­na Krwi nie za­po­mi­na.
– I gdy my­śli­my, że szczę­ście nam sprzy­ja. Po­la­na słu­gów ze­msty wzywa.
–Wzrok od­wra­ca­my na ból za­da­ny. Płacz lasu wciąż roz­ry­wa rany. Słu­dzy zaś pa­trzą icze­ka­ją. Aż czuj­ność stra­cą ci, któ­rzy cier­pie­nie za­da­ją”.

Lubicie w książkach motyw bliźniąt?
Ja bardzo, ponieważ uważam że łączy ich niepowtarzalna więź, którą rozerwać może tylko śmierć jednego z nich.

Sambor Malczewski musi zmierzyć się z przeszłością od której pragnie uciec oraz odkryć, kto stoi za śmiercią jego siostry bliźniaczki Lili. Nie będzie to łatwe, gdyż ich kontakt zerwał się lata temu. Musi znaleźć odpowiedzi na nurtującego go pytania. A ponieważ był policjantem, on jak nikt inny angażuje się w śledztwo. Czy uda mu się odnaleźć sprawcę?
A może jednak Lila popełniła samobójstwo?

Uwielbiam pióro autora i poraz kolejny jestem zachwycona jego twórczością. Już sam epilog sprawił, że gęsia skórka pokryła moje ciało. I pomimo iż wstęp był troszkę długi, tak bohaterowie, zwroty akcji, a do tego klimat małego miasteczka sprawił że nie mogłam się oderwać od lektury. Traumy z dzieciństwa oraz młodości, demony schowane głęboko, czekające na dogodny moment aby się ujawnić, legendy oraz wierzenia, to wszystko znajdziecie w tej historii. Rodzinne sekrety oraz brak wsparcia i pomocy od najblizszej osoby mogą doprowadzić...

| link |
ZA
@zaczytany.tata
2024-04-29
7 /10

Mieszkańcami Runowa znajdującego się nieopodal Puszczy Gorzowskiej wstrząsa wiadomość o zaginięciu Artura, o które podejrzewa się lokalnego biznesmena z racji sporych długów u niego przez zaginionego. Miesiąc później z pobliskiej rzeki zostaje wyłowione ciało należące prawdopodobnie do Lilii Malczewskiej- nieco zdziwaczałą kobietę, żyjącą na uboczu i skonfliktowaną z tutejszą miejscowością. Wkrótce do Runowa przybywa były policjant i brat bliźniak Lilii, który pomimo wielu niechęci postanawia rozwikłać zagadkę śmierci swojej siostry…

Osoby Marcela Mossa przedstawiać bliżej raczej nikomu nie trzeba i nic w tym dziwnego, bo autor od wielu już lat tworzy historie, które zaskakują, wywołując ogrom emocji atakujących czytelnika na każdej ze stron. Emocje te to oczywiście wypadkowa wielu ludzkich dramatów, poprzedzonych krzywdami z przeszłości i walkami z nimi, z których nie zawsze wychodzi się zwycięsko. „Polana” doskonale wpisuje się w ten schemat, prezentując interesujący kryminał.

Książkę, jak zawsze w przypadku Mossa czyta się świetnie, , brnąc przez kolejne fragmenty historii, która koniec końców zmusza do refleksji, co również jest jednym z charakterystycznych elementów jego twórczości. Dwutorowa fabuła także swoje zrobiła sprawiając, że „Polana” stała się kolejną pozycją godną uwagi, która z całą pewnością przyniesie wiele czytelniczej satysfakcji każdemu, kto zechce ją poznać. A poznać wypada, jeśli ktoś lubuje się w tym gatunku literatury, bo jest t...

| link |
@maciejek7
2024-05-03
8 /10
Przeczytane konkurs kryminał Posiadam

Nie jestem znawczynią powieści Marcela Mossa, bo to dopiero moja druga książka, którą przeczytałam, lecz bardzo mi się podobała i zapadła na dłużej w sercu.
Wpływ na to z pewnością mają główni bohaterzy "Polany", czyli bliźnięta... A że ja mam w rodzinie sporo takich rodzeństw, więc pewnie dlatego tak bardziej osobiście odebrałam tę historię, bo myślałam o konkretnych osobach.
Prolog wprowadza nas w tragiczne wydarzenia sprzed lat z udziałem Sambora i Lilii Malczewskich.
Następnie autor przenosi fabułę w czasie, dwadzieścia siedem lat później..

Mimo tego, że Sambor i Lilia są bliźniętami, to ich relacje nigdy jakoś nie były zbyt zażyłe, można nawet powiedzieć, że nie darzyli się nie tylko miłością, ale także i przyjaźnią. Żyli tak obok siebie i każde z nich miało różne żale i pretensje do siebie nawzajem. Po tragicznej śmierci rodziców, Sambor przekonał się, że lepiej dla niego, gdy będzie się trzymał od siostry jak najdalej, więc gdy tylko nadarzyła się okazja, wyjechał z Runowa. Został policjantem, ożenił się i cieszył z narodzin córki. Lecz życie nadal go nie rozpieszczało, i ani praca ani tym bardziej rodzina nie dały mu szczęścia...

| link |
@esclavo
2024-04-24
7 /10
Przeczytane

Drugie spotkanie z autorem, w wersji "dorosłej" (młodzieżowa to nie mój klimat) co nie oznaczało, że wiem czegoś się spodziewać. "Furią" byłam zachwycona i teraz liczyłam na podobne odczucia.

"Polana" to historia kryminalna, z policją, korupcją, polityką, trudnymi relacjami rodzinnymi, a nawet paranormalnymi zjawiskami w tle. Z rozbudowanym wątkiem obyczajowym, gdzie główną rolę gra Sambor Malczewski - brat wyłowionej z wody kobiety.
I mam mieszane uczucia. Bo część książki jest spójna, przemyślana, wątki się łączą i przeplatają, tak też są momenty całkowicie niepotrzebne. Kuleje też dynamika tej powieści, początek się dłużył, a już końcówka była szybka i zaskakująca.

Historia mnie wciągnęła, czytało mi się to całkiem dobrze, jednak potrzebuję więcej danych. Na ten moment jest przyzwoicie, ale niezachwycająco.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Gdyby miała wymienić wszystkie powody, dla których pragnęła ich śmierci, nie starczyłoby jej dnia. A jednak coś nakazywało jej wejść do pokoju brata i go obudzić. Cichy głos z tyłu głowy powtarzał jej, że jeśli go tu zostawi, popełni ogromny błąd.
Nie wiedziała jeszcze, czy podjęła słuszną decyzję, ratując brata. Być może pewnego dnia pożałuje. Na razie jednak nie chciała się nad tym zastanawiać. Wolała cieszyć się upragnioną chwilą.
Z doświadczenia wiem, ze w życiu trzeba mieć zajęcie. Bezczynność zabija.
Dopóki wierzysz, że możesz, to naprawdę jesteś w stanie dokonać wszystkiego.
Od czterech lat nie spał z żadną kobietą i powoli zapomniał już, jakie to było przyjemne.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl