Avatar @ksiazkanaprezent

Książka na prezent

@ksiazkanaprezent
29 obserwujących. 16 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 3 lat. Ostatnio tutaj 3 dni temu.
ksiazkanaprezent
ksiazkanaprezent.blogspot.com
Napisz wiadomość
Obserwuj
29 obserwujących.
16 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 3 lat. Ostatnio tutaj 3 dni temu.
wtorek, 25 stycznia 2022

"Dziewczyna z Paryża" - Kristy Cambron

To już trzecia książka z wojną w tle Kristy Cambron, którą mam w rękach. Autorka zachwyciła mnie powieścią „Motyl i skrzypce” i od tej pory wyczekuję jej kolejnych publikacji.

Sandrine Paquet była szczęśliwą mężatką i matką nim wybuchła wojna. Jej mąż wcielił się w szeregi armii, by bronić kraju. Ona z polecenia nazistów kataloguje kradzione dzieła sztuki żydowskich rodzin. Orientuje się, jak ważne są to informacje i zaczyna pracować dla francuskiego ruchu oporu. Pewnego dnia otrzymuje skrzynie, która zawiera olśniewającą suknię Chanel z ukrytą wiadomością. Z ofiarnością próbuje znaleźć właścicielką owej sukni.

Gdy w Paryżu Niemcy zaczynają się panoszyć, Lila de Laurent w związku z zamknięciem firmy, z dnia na dzień traci pracę w domu mody Chanel. Jej krawiecki talent zostaje doceniony przez żony i kochanki niemieckich żołnierzy. Dzięki temu zbiera informacje, które mogą pomóc Francji w starciu z wrogiem. W jej sercu jest jeden mężczyzna, ale jeszcze przed wybuchem wojny odwrócił się od niej i zostawił z nieznanych powodów. Jej René wiele ukrywa, a ona będzie chciał poznać prawdę.

Dwie kobiety w czasie wojny we Francji. Dwie historie okraszone bólem, niesprawiedliwością wojennej codzienności. Miłość odchodzi na dalszy plan, a zastępuje ją walka o przetrwanie, o chleb. Pod delikatnością kobiecej urody, skrywają silny charakter i mądry umysłu. Swój spryt wykorzystują do walki z okupantem. Bez broni, a z uśmiechem i udawaną służalczością. Zaskarbiają sobie zaufanie, które umiejętnie wykorzystują do uzyskanie niezbędnych informacji, tak ważnych w czasie wojny.

Paryski styl życia stał się mglistym wspomnieniem. Represje spadły na mieszkańców Miasta Świateł. Wyrafinowana moda, bezcenne dzieła sztuki i zabytki stanęły naprzeciw zachłanności okupanta. Poznajemy losy bohaterów przed oraz w trakcie wojny, co daje nam pełen obraz ich życia. Obserwujemy zmianę, która dokonał się w ich życiu oraz w sercach.

Autorka przekazał sporo faktów o napaści nazistów na Francję, ale i poczynaniach wojennych w Europie. Cudowny literacki język dostarcza moc wzruszeń i na każdym kroku wyzwala wiele emocji.

Piękna historia, pomyślałam, zamykając ostatnią stronę książki. Może to dziwne, bo czas akcji to wojna. Ale tu urzeka Paryż, osobowość kobiet francuskich, a przede wszystkim piękno ludzi o walecznych sercach, dumni i odważni gotowi umrzeć za kraj. To nie żołnierze wygrywają walkę, a zwykli ludzie, którzy wszystkimi sposobami ośmieszają Niemców, przechwytują strategiczne informacje. W podziemiach i pod osłoną nocy z determinacją pokazują, że Francuzi się nie poddali.

Wyjątkowa historia dwóch kobiet z szykowną modą i magnetycznym Paryżem w tle. Zwykli ludzie, a robili tak wiele, każdy dołożył swoją cegiełkę, by odzyskać wolność, tylko dzięki temu można pokonać wroga. Autorka połączyła te dwie kobiety suknią z domu mody Chanel, pokazując, że najważniejsza jest jednostka, a każdy nawet najmniejszy wkład pojedynczego człowieka, świadczy o wielkości Narodu.

Więcej recenzji na blogu: https://ksiazkanaprezent.blogspot.com/

#ksiazka#ksiazki#literatura#recenzja#kobieta#wojna#paryz#walka#odwaga#book#czytam#polecam
× 5
Komentarze

Archiwum

2020

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl