Avatar @Vernau

Izabela Vernau

@Vernau
10 obserwujących. 15 obserwowanych.
Kanapowicz od 6 miesięcy. Ostatnio tutaj około 9 godzin temu.
{} Napisz wiadomość
10 obserwujących.
15 obserwowanych.
Kanapowicz od 6 miesięcy. Ostatnio tutaj około 9 godzin temu.
środa, 20 maja 2020

Małgorzata Rogala - kryminały z ważnym przesłaniem !

Małgorzata Rogala stworzyła bardzo ciekawą serię powieści kryminalnych ze starszą aspirant Agatą Górską i komisarzem Sławkiem Tomczykiem z Wydziału Zabójstw w Warszawie.

1. "Zapłata",
2. "Dobra matka",
3. "Ważka",
4. "Zastrzyk śmierci",
5. "Grzech zaniechania",
6. "Punkt widzenia",
7. "Cicha noc".

Na początku Agata i Sławek są tylko partnerami w pracy, dopiero w kolejnych powieściach zaczyna łączyć ich uczucie i zostają parą również w życiu prywatnym. Agata ma za sobą trudną przeszłość, w dzieciństwie była molestowana przez lekarza-pediatrę, przyjaciela rodziny.
To, co odróżnia książki Małgorzaty Rogali od innych polskich powieści kryminalnych, to współczesne problemy społeczne, na których oparte są zagadki kryminalne. W każdej powieści autorka porusza inny temat z życia wzięty, który mocno porusza czytelnika.

"Dobra matka" to opowieść o bogatych ludziach, dla których najważniejsze są pieniądze. Autorka pokazuje rodzinę, w której nie ma czasu na wychowanie nastoletniego syna i miłość dla żony, pan domu prowadzi podwójne życia, ma piękną i młodą kochankę, którą jest wykształconą kobieta dorabiająca sobie jako luksusowa prostytutka. I jeszcze najważniejsze dzisiaj - media społecznościowe, do których przenosi się obecne życie cyt.:”Mam wrażenie, że intymność jest teraz deficytowym towarem…Dlaczego ludziom nie wystarcza przeżywanie miłości lub zachwytu w gronie najbliższych ? Dlaczego potrzebują podziwu całego świata ? Albo przynajmniej trzystu obcych osób ?”
To powieść silnie wpleciona w naszą współczesność, opowiadająca o powszechnym panowaniu „fejsa”. Pokazuje, jakie negatywne skutki to za sobą niesie. Dlaczego dzisiaj najważniejsze są pieniądze i powierzchowne postrzeganie człowieka, gdzie każdy chce robić karierę „w sieci” często bezmyślnie obnażając swoje życie prywatne i swojej rodziny, w sieci przecież nic nie ginie, to co opublikowane zostaje w niej na zawsze. Gdzie się podziało miejsce na prawdziwego człowieka, gdzie ważne jest to, kim jesteś naprawdę ? Dzisiaj liczy się to, ile masz pieniędzy oraz twoje „sztuczne, wykreowane życie na fejsie”, żeby zrobić tzw. „karierę” za wszelką cenę, a ona może być naprawdę wysoka.

To tylko jeden z przykładów współczesnych problemów, które opisuje Małgorzata Rogala. Jeśli masz ochotę na ciekawe powieści kryminalne mocno osadzone w polskiej współczesności to zapraszam do czytania.
{}× 1
Komentarze
{}