Avatar @Vernau

Izabela Vernau

@Vernau
Bibliotekarz
108 obserwujących. 68 obserwowanych.
Kanapowicz od 5 lat. Ostatnio tutaj około 6 godzin temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
108 obserwujących.
68 obserwowanych.
Kanapowicz od 5 lat. Ostatnio tutaj około 6 godzin temu.
środa, 27 maja 2020

Kryminały ze Szczecina - Diana Brzezińska i Marek Stelar

Szczecin to piękne miasto na północy kraju, położone blisko granicy z Niemcami. To miasto jest bohaterem powieści kryminalnych dwojga ciekawych pisarzy, właśnie ze Szczecina: Diany Brzezińskiej i Marka Stelara.

Marek Stelar, właściwie Maciej Biernacki, architekt, obecnie zajmuje się wyłącznie pisaniem książek. "Popełnił" dwie interesujące serie powieści policyjnych.
Bohaterem pierwszej jest podinspektor Dariusz Suder, który jest szefem Zespołu do spraw Międzynarodowej Współpracy Policji w Szczecinie:

1. "Niepamieć",
2. "Niewiadoma",
3. "Nietykalny".

"Niepamieć" jest podzielona na dwie części „Przed” i „Po”. Tym co się wydarzyło między owym „Przed; i „Po” jest zamordowanie żony i córki Sudera oraz postrzelenie Sudera w głowę w Niemczech, gdy jechał na służbowe spotkanie do Berlina. Dariusz Suder to nie jest postać kryształowa, facet blisko pięćdziesiątki, który zdrada żonę z koleżanką z pracy, na dodatek swoją podwładną - komisarz Martą Kielan, nie mając z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia, cyt.: „Zdradzałem żonę, tak ? Świadomie, z premedytacją, nie przejmując się tym, że ją ranię. Teoretycznie ranię, bo uznałem, że skoro nie wie, to nic się nie dzieje.” Po śmierci żony i córki oraz wybudzeniu się ze śpiączki, po kilku miesiącach, próbuje rozwiązać sprawę morderstwa obu kobiet. Zaczyna się walka z czasem, tym bardzie niebezpieczna dla niego, że on sam staje podejrzanym, gdyż w sprawę jest zamieszany ktoś z policji.

W drugiej serii Marek Stelar swoimi bohaterami uczynił komisarza Roberta Krugłego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie i prokuratora Mateusza Michalczyka:

1. "Rykoszet",
2. "Twardy zawodnik",
3. "Cień".

„Twardy zawodnik” zaczyna się dramatycznie. W niedzielny poranek do mieszkania Krugłego przychodzi prokurator Michalczyk i twierdzi, że znalazł w łóżku, w swoim mieszkaniu kobietę z poderżniętym gardłem. Nic nie pamięta z ostatniej nocy, ale wszystko wskazuje na to, że ją zabił. Rzeczywiście zabił, czy ktoś go wrabia ?
Równocześnie zamordowano dr Strobisza, właściciela klinik medycznych w Szczecinie. Co ma wspólnego z obiema sprawami Anders Södergren alias Andrzej Cieniuch, Polak szwedzkiego pochodzenia.

Kolejny udany cykl pisarza to powieści z nadkomisarzem Tomaszem Rędzią z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie:

1. „Blizny”,
2. „Sekta”.

W książce „Blizny” prowadzi on śledztwo w sprawie mężczyzny, którego zmumifikowane zwłoki znaleziono na budowie. Okazuje się, że ofiara to kolega komisarza z liceum. Powracają zdarzenia sprzed laty, koledzy ze szkoły oraz nowa pani prokurator, Agnieszka Rybarczyk, pierwsza miłość Tomka.

W wszystkich seriach Marek Stelar serwuje nam świetną intrygę kryminalną, ciekawe postacie, duża dawkę emocji, dla czytelników lubiących czytać polskie powieści kryminalne to książki godne polecenia.

Kryminał z romansem, to książki, których autorką jest pisarka ze Szczecina - Diana Brzezińska. Bardzo ciekawa autorka. Ma 25 lat, jest prawniczką, ma tatę policjanta, co niewątpliwie ułatwia jej pisanie kryminałów. Stworzyła serię o podkomisarzu Krystianie Wilku i psycholog policyjnej Adzie Czarneckiej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie:

1. "Będziesz moja",
2. "Zaufasz mi",
3. "Obiecasz mi".

"Obiecasz mi" zaczyna się niczym majowa burza. Krystian budzi się w domu obok martwej Magdy, swojej kochanki. Dzwoni do Ady z prośbą o pomoc, ponieważ nic nie pamięta. Od tej pory zaczyna się polowanie na podkomisarza Wilka, który jest oskarżony o gwałt i morderstwo, którego nie popełnił. Ktoś go ewidentnie wrabia. Ada ukrywa go w swoim mieszkaniu i razem z jego bratem-bliźniakiem, prokuratorem Wilkiem starają się udowodnić jego niewinność.
W książkach Diany Brzezińskiej akcja toczy się dynamicznie, jest romans, przyjaźń, tajemnica i brudne interesy. Wysoki i równy poziom literacki, dobry warsztat pisarski całej trylogii to jej znak rozpoznawczy.

× 1
Komentarze
@ziellona
@ziellona · ponad 4 lata temu
Rozumiem, że Stelara trzeba czytać po kolei, a Brzezińską niekoniecznie?
@Vernau
@Vernau · ponad 4 lata temu
Brzezińską też należy czytać po kolei, kolejne tomy to kontynuacja wydarzeń, które zaczęły się w pierwszej części, miłego czytania.
× 1

Archiwum