Avatar @Vernau

Izabela Vernau

@Vernau
10 obserwujących. 15 obserwowanych.
Kanapowicz od 6 miesięcy. Ostatnio tutaj około 8 godzin temu.
{} Napisz wiadomość
10 obserwujących.
15 obserwowanych.
Kanapowicz od 6 miesięcy. Ostatnio tutaj około 8 godzin temu.

Blog

środa, 27 maja 2020

Kryminały ze Szczecina - Diana Brzezińska i Marek Stelar

Szczecin to piękne miasto na północy kraju, położone blisko granicy z Niemcami. To miasto jest bohaterem powieści kryminalnych dwojga ciekawych pisarzy, właśnie ze Szczecina: Diany Brzezińskiej i Marka Stelara.

Marek Stelar, właściwie Maciej Biernacki, architekt, obecnie zajmuje się wyłącznie pisaniem książek. "Popełnił" dwie interesujące serie powieści policyjnych.
Bohaterem pierwszej jest podinspektor Dariusz Suder, który jest szefem Zespołu do spraw Międzynarodowej Współpracy Policji w Szczecinie:

1. "Niepamieć",
2. "Niewiadoma",
3. "Nietykalny".

"Niepamieć" jest podzielona na dwie części „Przed” i „Po”. Tym co się wydarzyło między owym „Przed; i „Po” jest zamordowanie żony i córki Sudera oraz postrzelenie Sudera w głowę w Niemczech, gdy jechał na służbowe spotkanie do Berlina. Dariusz Suder to nie jest postać kryształowa, facet blisko pięćdziesiątki, który zdrada żonę z koleżanką z pracy, na dodatek swoją podwładną - komisarz Martą Kielan, nie mając z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia, cyt.: „Zdradzałem żonę, tak ? Świadomie, z premedytacją, nie przejmując się tym, że ją ranię. Teoretycznie ranię, bo uznałem, że skoro nie wie, to nic się nie dzieje.” Po śmierci żony i córki oraz wybudzeniu się ze śpiączki, po kilku miesiącach, próbuje rozwiązać sprawę morderstwa obu kobiet. Zaczyna się walka z czasem, tym bardzie niebezpieczna dla niego, że on sam staje podejrzanym, gdyż w sprawę jest zamieszany ktoś z policji.

W drugiej serii Marek Stelar swoimi bohaterami uczynił komisarza Roberta Krugłego z KomendyWojewódzkiej Policji w Szczecinie i prokuratora Mateusza Michalczyka:

1. "Rykoszet",
2. "Twardy zawodnik",
3. "Cień".

„Twardy zawodnik” zaczyna się dramatycznie. W niedzielny poranek do mieszkania Krugłego przychodzi prokurator Michalczyk i twierdzi, że znalazł w łóżku, w swoim mieszkaniu kobietę z poderżniętym gardłem. Nic nie pamięta z ostatniej nocy, ale wszystko wskazuje na to, że ją zabił. Rzeczywiście zabił, czy ktoś go wrabia ?
Równocześnie zamordowano dr Strobisza, właściciela klinik medycznych w Szczecinie. Co ma wspólnego z obiema sprawami Anders Södergren alias Andrzej Cieniuch, Polak szwedzkiego pochodzenia.
W obu seriach Marek Stelar serwuje nam świetną intrygę kryminalną, ciekawe postacie, duża dawkę emocji, dla czytelników lubiących czytać polskie powieści kryminalne to książki godne polecenia.

Kryminał z romansem, to książki, których autorką jest pisarka ze Szczecina - Diana Brzezińska. Bardzo ciekawa autorka. Ma 25 lat, jest prawniczką, ma tatę policjanta, co niewątpliwie ułatwia jej pisanie kryminałów. Stworzyła serię o podkomisarzu Krystianie Wilku i psycholog policyjnej Adzie Czarneckiej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie:

1. "Będziesz moja",
2. "Zaufasz mi",
3. "Obiecasz mi".

"Obiecasz mi" zaczyna się niczym majowa burza. Krystian budzi się w domu obok martwej Magdy, swojej kochanki. Dzwoni do Ady z prośbą o pomoc, ponieważ nic nie pamięta. Od tej pory zaczyna się polowanie na podkomisarza Wilka, który jest oskarżony o gwałt i morderstwo, którego nie popełnił. Ktoś go ewidentnie wrabia. Ada ukrywa go w swoim mieszkaniu i razem z jego bratem-bliźniakiem, prokuratorem Wilkiem starają się udowodnić jego niewinność.
W książkach Diany Brzezińskiej akcja toczy się dynamicznie, jest romans, przyjaźń, tajemnica i brudne interesy. Wysoki i równy poziom literacki, dobry warsztat pisarski całej trylogii to jej znak rozpoznawczy.

środa, 20 maja 2020

Małgorzata Rogala - kryminały z ważnym przesłaniem !

Małgorzata Rogala stworzyła bardzo ciekawą serię powieści kryminalnych ze starszą aspirant Agatą Górską i komisarzem Sławkiem Tomczykiem z Wydziału Zabójstw w Warszawie.

1. "Zapłata",
2. "Dobra matka",
3. "Ważka",
4. "Zastrzyk śmierci",
5. "Grzech zaniechania",
6. "Punkt widzenia",
7. "Cicha noc".

Na początku Agata i Sławek są tylko partnerami w pracy, dopiero w kolejnych powieściach zaczyna łączyć ich uczucie i zostają parą również w życiu prywatnym. Agata ma za sobą trudną przeszłość, w dzieciństwie była molestowana przez lekarza-pediatrę, przyjaciela rodziny.
To, co odróżnia książki Małgorzaty Rogali od innych polskich powieści kryminalnych, to współczesne problemy społeczne, na których oparte są zagadki kryminalne. W każdej powieści autorka porusza inny temat z życia wzięty, który mocno porusza czytelnika.

"Dobra matka" to opowieść o bogatych ludziach, dla których najważniejsze są pieniądze. Autorka pokazuje rodzinę, w której nie ma czasu na wychowanie nastoletniego syna i miłość dla żony, pan domu prowadzi podwójne życia, ma piękną i młodą kochankę, którą jest wykształconą kobieta dorabiająca sobie jako luksusowa prostytutka. I jeszcze najważniejsze dzisiaj - media społecznościowe, do których przenosi się obecne życie cyt.:”Mam wrażenie, że intymność jest teraz deficytowym towarem…Dlaczego ludziom nie wystarcza przeżywanie miłości lub zachwytu w gronie najbliższych ? Dlaczego potrzebują podziwu całego świata ? Albo przynajmniej trzystu obcych osób ?”
To powieść silnie wpleciona w naszą współczesność, opowiadająca o powszechnym panowaniu „fejsa”. Pokazuje, jakie negatywne skutki to za sobą niesie. Dlaczego dzisiaj najważniejsze są pieniądze i powierzchowne postrzeganie człowieka, gdzie każdy chce robić karierę „w sieci” często bezmyślnie obnażając swoje życie prywatne i swojej rodziny, w sieci przecież nic nie ginie, to co opublikowane zostaje w niej na zawsze. Gdzie się podziało miejsce na prawdziwego człowieka, gdzie ważne jest to, kim jesteś naprawdę ? Dzisiaj liczy się to, ile masz pieniędzy oraz twoje „sztuczne, wykreowane życie na fejsie”, żeby zrobić tzw. „karierę” za wszelką cenę, a ona może być naprawdę wysoka.

To tylko jeden z przykładów współczesnych problemów, które opisuje Małgorzata Rogala. Jeśli masz ochotę na ciekawe powieści kryminalne mocno osadzone w polskiej współczesności to zapraszam do czytania.
wtorek, 5 maja 2020

Kryminały z nutą erotyki - Paulina Świst i Prokurator...

Jest maj, kwitną kasztany, bzy, natura budzi się do życia, a wraz z wiosną przychodzi czas na miłość. Kilka lat temu na polskim rynku powieści kryminalnej pojawiła się niezwykła pisarka - Paulina Świst. Swoją pierwszą powieścią "Prokurator" z prokuratorem Łukaszem Zimnickim "Zimnym" i mecenas Kingą Błońską zdobyła szturmem serca i umysły polskich czytelników. Stworzyła nowy typ powieści kryminalnej z odważnymi scenami erotycznymi oraz ogromną dawką humoru i całą galerią oryginalnych postaci.
Paulina Świst, to oczywiście pseudonim literacki, nikt nie zna jej prawdziwej tożsamości. Sama autorka jest młodą kobietą, czynnym adwokatem od prawa karnego, co powoduje, że jej książki są tym bardziej atrakcyjne. Ma swój specyficzny styl, ale to jest ogromną zaletą jej książek.

Do tej pory stworzyła dwa cykle powieści.

Seria Prokurator:

1. "Prokurator",
2. "Komisarz",
3. "Podejrzany".

Seria Karuzela:

1. "Karuzela",
2. "Sitwa",
3. "Przekręt" - premiera 3 czerwca 2020.

Jej książki są jak jazda na rollercoasterze. W oczekiwaniu na czerwcową premierę książki "Przekręt" i na zachętę cytat z ostatniej powieści "Sitwa":

Cyt.:
"–
Mamy tradycję, jebać policję? Serio tak zaśpiewałam? To nie byłam ja. To była wódka w moim organizmie. Mnie nie przeszłoby to przez usta – przekonywałam policjantów.
Była druga w nocy i byłam zalana, ale z pewnością nie zrobiłam nic złego. Nie miałam pojęcia, o co im chodzi i czemu się do mnie przyczepili, ale miałam wrażenie, że jednego kiedyś niezbyt miło przesłuchiwałam w sądzie. Nie był to jednak powód, by mnie nękać, a mój pijany mózg właśnie jako nękanie odebrał prośbę o okazanie dowodu osobistego, którą przed chwilą usłyszałam.
– Ooo, wydaje się pani, że jest pani cwana –wypowiedział się jeden z policjantów.
Uświadomiłam sobie, że hm… przegięłam pałę.
Monika załamała ręce.
– Panowie, proszę… Koleżanka za dużo wypiła, ostatnio miała bardzo ciężkie przejścia…
Popatrzyłam na nią z wdzięcznością, ale już wiedziałam, że jest po imprezie. Sama bym się zawiozła na izbę, gdybym była na ich miejscu.
– Chcieli mnie zabić! – wyszeptałam konfidencjonalnie. – Ale żyję! – Uśmiechnęłam się od ucha do ucha.
– Niech żyje wolność! –zaśpiewałam pełnym głosem.
Chyba powinni być zadowoleni, że nie o jebaniu policji? – Wooolność i swooobodaaa!
– Centralne Biuro Śledcze Policji – usłyszałam zboku i z niejakim trudem wyostrzyłam wzrok. Zobaczyłam swojego ulubionego, super seksownego cebeesia. Pokazał zbaraniałym krawężnikom legitymację służbową. Natychmiast stanęli na baczność. Potem podszedł do mnie, wsunął mi kciuk pod brodę i uniósł moją głowę. Chyba poznał po oczach, że jestem kompletnie nawalona.
– Chodź, głupolu, opowiesz mi o tej tradycji. Albo mi ją pokażesz. Wziął mnie na ręce, jakbym nic nie ważyła, a potem przerzucił sobie przez bark i złapał za tyłek.
– Ależ, panie podinspektorze… – wydukał jeden z policjantów.
–To hasło o jebaniu policji to przecież znieważenie funkcjonariusza… Musimy ją spisać! – stwierdził stanowczo.
– On ma rację, Michał. Powaga, wyczerpałam znamiona tego czynu! – wyartykułowałam, wisząc głową w dół. – Wezmę to na siebie – usłyszałam jego pogodny głos. Pomachałam do Moniki, na której twarzy zagościła niewysłowiona ulga. Przynajmniej tak to wyglądało z mojej perspektywy.
– A w kwestii konkretnej, to grozi mi spisanie, czy raczej jebanie? – zapytałam rezolutnie, po czym film mi się urwał. "
czwartek, 30 kwietnia 2020

Bycie policjantem - to służba, nie praca - książki Katarzyny Puzyńskiej o policjantach

"Policjantem jest się całą dobę ” i "Każdy policjant ryzykuje życie", to tylko dwa cytaty z trylogii Katarzyny Puzyńskiej "Policjanci" opisującej pracę różnych formacji w polskiej policji.
Katarzyna Puzyńska jest autorką znanej serii powieści kryminalnych o Lipowie. Jest także z wykształcenia psychologiem.

1. "Policjanci. Ulica",
2. "Policjanci. Bez munduru",
3. "Policjanci. W boju",

to trylogia o pracy policjantów w różnych formacjach. Książki są napisane w formie wywiadów z funcjonariuszami prewencji, drogówki, wydziałów kryminalnych, techników kryminalistycznych, medykiem sądowym, antyterrorystami oraz żonami i wdowami po policjantach. W niektórych wywiadach, imię i nazwisko funcjonariusza zostało zmienione.

Katarzyna Puzyńska z wyczuciem zadaje pytania policjantom i ich żonom o ich pracę i jej wpływ na życie rodzinne. Jak jest naprawdę ?

Jest to trudna służba, właśnie służba, a nie normalna praca. Są problemy z przełożonymi, jest mobbing, brak ochrony prawnej policjantów. Praca w policji obciąża psychicznie i fizycznie, ale daje również wiele satysfakcji. Każdy policjant ma świadomość, że może zginąć w każdej chwili, nie ma znaczenia w jakiej formacji służy. To nie jest laurka o pracy w policji, a rozmówcy mówią szczerze, jak jest i jest to niestety smak słodko-gorzki.
Ciekawa propozycja czytelnicza dla osób chcących dowiedzieć się czegoś więcej o pracy kryminalnych, czy antyterrorystów.
Autorka połowę swojego wynagrodzenia ze sprzedaży książek z serii „Policjanci” przeznacza na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.czwartek, 30 kwietnia 2020

Komisarz Sławomir Kruk i dziennikarz śledczy Emil Żądło na tropie, czyli kryminały z Gdańska

Anna Klejzerowicz, Gdańszczanka jest autorką serii kryminalnej z dziennikarzem śledczym, byłym policjantem, Emilem Żądło:

1. "Sąd ostateczny",
2. "Cień gejszy",
3. "Dom naszej Pani",
4. "Zaginione miasto",
5. "Księga wysp ostatnich",
6. "Pamiętaj o śmierci".

W każdej książce Emil rozwiązuje zagadkę z historią w tle. Raz są to japońskie drzeworyty, innym razem tryptyk Hansa Memlinga - Sąd ostateczny. Przy każdej sprawie dziennikarz współpracuje z podkomisarzem Zebrą oraz swoją partnerką Martą - historykiem sztuki. Piękny Gdańsk, ciekawi bohaterowie i zagadki kryminalne oraz romans w tle, czyli dobre kryminały mające swój niepowtarzalny styl.

Inny typ śledczego, to postać komisarza Sławomira Kruka, z wydziału dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku. z trylogii Piotra Górskiego:

1. "Kruk",
2. "Gorszy".
3. "Krewni".

Komisarz Kruk ma niekonwencjonalne metody i trudny charakter, cyt.: "Policja w naszym pieprzonym kraju to nie miejsce dla porządnych ludzi", ale ma pełne poparcie swojego przełożonego.
Piotr Górski nie boi się trudnych tematów. W powieści "Krewni" wprowadził wątek przemocy domowej, której ofiarami są żony policjantów. W tym przypadku jest nią psycholog policyjna - Monika Paczulska, żona podkomisarza, do której na terapię trafia komisarz Kruk.
Piotr Górski stworzył znakomitą, wyrazistą trylogię sensacyjną z Gdańska, obowiązkowa lektura dla miłośników polskich powieści kryminalnych.
wtorek, 28 kwietnia 2020

Co lepiej smakuje ? Toruńskie pierniki, czy "toruńskie kryminały" Roberta Małeckiego ?

Robert Małecki, to moim zdaniem jeden z najlepszych polskich pisarzy powieści kryminalnych. Jak sam o sobie mówi, jego droga do pisania powieści sensacyjnych nie było łatwa. Opublikowanie pierwszej powieści zajęło mu 7 lat, ale najważniejsze jest to, że uczył się pisania powieści na warsztatach literackich i nie poddawał się. Więc jeśli masz ochotę napisać powieść kryminalną, to ucz się i bądź konsekwentny, nie poddawaj się !

Stworzył dwie bardzo dobre serie książek, które dzieją się w Toruniu i jego okolicach.

Seria toruńska to historia, której głównym bohaterem jest dziennikarz śledczy - Marek Bener.
W powieści "Najgorsze dopiero nadejdzie" wyjaśnia sprawę śmierci w pożarze swojego przyjaciela, Wojciecha Holtza. Marek Bener ma również swojego osobistą traumę. Jego żona zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Była w szóstym miesiącu ciąży, a on stara się cały czas wyjaśnić sprawę jej zaginięcia.

1. "Najgorsze dopiero nadejdzie" - najlepszy polski debiut kryminalny w 2016 roku - nagroda w
plebiscycie czytelników Pocisk,
2. "Porzuć swój strach",
3. "Koszmary zasną ostatnie".

Druga, moim zdaniem o wiele lepsza i dojrzalsza jest seria chełmżyńska (niedaleko Torunia) z komisarzem Bernardem Grossem, który nie znosi, kiedy ktoś go nazywa Bernie oraz ma nietypowe hobby - modelarstwo.
"Zadra", to moim zdaniem najlepsza, jak do tej pory polska powieść kryminalna 2020 roku.
Tym razem w lesie pod Chełmżą znaleziono zwłoki Roberta Beckera. W 2002 roku zaginęła jego siostra z chłopakiem i do tej pory, sprawa nie została wyjaśniona. Czy obie historie są ze sobą powiązane ?
Śledztwo prowadzi komisarz Bernard Gross i jego podwładne: aspirant sztabowa Monika Skalska zwana Skałką i Judyta Judycka.
Znakomita historia kryminalna, galeria różnorodnych postaci, a wszystko razem świetnie skomponowane. Rozwiązanie zagadki kryminalnej jest zaskakujące i genialne, a zakończenie książki, to prawdziwy majstersztyk.

1. "Skaza" - nagroda Wielkiego Kalibru - najlepsza polska poieść kryminalna w 2018 roku;
nagroda Kryminalna Piła - najlepsza kryminalna polska powieść miejska w 2018 roku,
2. "Wada",
3. "Zadra".
poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Kryminały z Karkonoszy

Tym razem coś dla miłośników powieści kryminalnych i pięknych polskich gór - Karkonoszy.

Poznajcie Krzysztofa Koziołka i jego cykl z dziennikarzem Andrzejem Sokołem, z Nowej Soli:

1. "Droga bez powrotu"
2. "Miecz zdrady"
3. "Trzy dni Sokoła"
4. "Operacja Aksamit"

Dziennikarz lokalnej gazety rozwiązuje sprawy kryminalne, które dzieją się na Ziemi Lubuskiej. Różne historie, ciekawe intrygi kryminalne, wątek romantyczny. W "Drodze bez powrotu" Andrzej Sokół zostaje przypadkiem wplątany w morderstwo młodej kobiety – Magdy Pawłowskiej. Kobieta zadzwoniła do niego z prośbą o pomoc w rozwiązaniu sprawy trzech morderstw. Wśród ofiar jest dwóch funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, jedną z nich był jej narzeczony. Niestety Andrzejowi nie udało się dowiedzieć więcej o sprawie, ponieważ nie doszło do spotkania z Magdą, ona również została zamordowana. Korupcja na najwyższym szczeblu władzy, rosyjskie tajne służby, wielkie pieniądze i nieczyste interesy oraz szantaż z przeszłości dotyczący wysokiego urzędnika państwowego, w którym palce maczało SB - wokół tych spraw rozgrywa się intryga kryminalna w "Drodze bez powrotu".

Książki Krzysztofa Koziołka są dobrze napisane i ich lektura sprawia ogromną przyjemność.
Jest to znakomita rozrywka dla czytelników lubiących czytać polskie kryminały na dobrym poziomie.


poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Miasto obiecane i inne "łódzkie kryminały"

Koronawirus przeorganizował wszystkim życie. Mamy więcej czasu na czytanie. Kto lubi czytać powieści sensacyjne polskich autorów, zapraszam na spotkanie z "łódzkimi kryminałami".

Udany debiut literacki Adama Widerskiego to "Odwyk". W środku lata, w centrum Łodzi, w ośrodku odwykowym zostaje brutalnie zamordowany mężczyzna. Śledztwo prowadzą: komisarz Piotr Krzyski i Łukasz Majski - Wydział Krymialny IV Komisariatu w Łodzi.
Kryminalna trylogia doprawiona nutą romantyczną i szczyptą humoru to opowieści o dwóch właścicielkach i przyjaciółkach kawiarni w centrum Łodzi - Julii Bronickej i Mani oraz komisarzu Karskim i podkomisarzu Mielczarku autorstwa Agnieszki Płoszaj:

1. "Czarodziejka",
2. "Ogrodnik",
3. "Bigamista".

Inny obraz Łodzi przedstawia nam Agnieszka Sudomir w swoim cyklu Miasto obiecane:

1. "Faza REM",
2. "Panaceum",

gdzie poznajemy komisarza Igora Blattnera, który ma do rozwiązania sprawę seryjnego mordercy zwanego Aptekarzem.

Na koniec mroczna trylogia Krzysztofa Domaradzkiego z komisarzem Tomaszem Kawęckim, wypalonym samotnym alkoholikiem, który musi wyjaśnić morderstwo młodej kobiety - Martyny Bułeckiej i tym samym wkracza w świat brutalnych i zdegenerowanych przestępców:

1. "Detoks",
2. "Reset",
3. "Trans".

niedziela, 19 kwietnia 2020

Izabela Vernau poleca „Kryminały z Krakowa”.


Polska powieść kryminalna rozwija się naprawdę dobrze. Obok znanych już autorów pojawiają się nowi, naprawdę ciekawi debiutanci.

Przedstawiam Wam dwóch, moim zdaniem interesujących autorów powieści kryminalnych z pięknego i starego Krakowa. Obaj są ciekawymi ludźmi.

Krzysztof A. Zajas - literaturoznawca, tłumacz, profesor polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim,
debiutował kilka lat temu w dojrzałym wieku. Stworzył bardzo udaną serię trylogię grobiańską”:

1. „Ludzie w nienawiści”,
2. „Mroczny krąg”,
3. „Ludzie z otchłani”,

której akcja rozgrywa się w Krakowie. Stworzył świetny duet śledczych – komisarza Andrzej Krzyckiego i jego podwładnego młodszego aspiranta Lucka Bałysia, mistrza kulinarnego oraz jego przyjaciela. Krzysztof A. Zajas kieruje się zasadą swojego ulubionego autora Stephena Kinga, że książka ma być do czytania. I takie są jego powieści, poza tym autor ma niesamowite poczucie humoru i zdolność tworzenia cudownych powiedzonek, cyt.: „Nienawidził swoich nocnych dyżurów. Inni kimają za biurkiem niepokojeni nawet przez pijanego rowerzystę, jemu zaś trafia się pasztet. Pierwsza w nocy, wyjmujesz podusię z kocykiem, mościsz się na fotelu w przyciemnionym gabinecie – i wtedy: dzyń, dzyń ! Drogówka zaprasza.”

Drugi ciekawy autor z Krakowa i niedawny debiutant to Paweł Fleszar. Również ciekawa postać. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziennikarz sportowy, powadzi własny portal internetowy o tematyce sportowej.

Napisał zupełnie inny krakowski kryminał - „Powódź” z oryginalną i ciekawą konstrukcją oraz grafiką powieści. Akcja rozgrywa w ciągu 7 dni, gdy Kraków czeka na powódź. Paweł Fleszar wprowadza nas w świat darknetu i filmów snuff.

Lubisz Kraków i powieści kryminalne, to zapraszam do przeczytania trylogii grobiańskiej Krzysztofa A. Zajasa i „Powodzi” Pawła Fleszara.

{}