Najlepsze historie pisze życie – nie ma co do tego wątpliwości. Dzięki biografiom my – czytelnicy możemy z bliska przyjrzeć się życiu osób, których nie mieliśmy okazji poznać osobiście. Biografie to jednak nie tylko zapis historii życia polityka, sportowca czy biznesmena. Książki biograficzne stanowią źródło wiedzy, inspiracji i motywacji do działania. Które tytuły są najlepsze na rynku? Jakie biografie, trzeba przeczytać? Pora poznać najciekawsze książki biograficzne.
OBAMA KONTRA BUSH, CZYLI KSIĄŻKI BIOGRAFICZNE O POLITYKACH
Oglądamy ich na szklanym ekranie, emocjonujemy się ich potyczkami wyborczymi, to od nich „zależy” nasz los – czemu więc nie poznać ich bliżej. Książki biograficzne o politykach to te królujące w rankingach najpopularniejszych tytułów. Swoje biografie chętnie piszą i publikują liderzy partii, ruchów społecznych, szefowie państw, prezydenci. Książki biograficzne o politykach pozwalają wejść za kulisy władzy, poznać brudne gierki, zakulisowe smaczki, rozgrywki.
W ostatnich miesiącach na szczycie rankingów biografii znajdują się te napisane przez małżeństwo Obamów.
„Becoming. Moja historia” to biografia Michelle Obamy. Publikacja ta przez wiele miesięcy zajmowała czołowe miejsca w rankingach najpopularniejszych książek. Michelle Obama dzieli się w niej historią swojego życia, opowiada jak na oczach mediów i całego świata (a często także zajadłych krytyków) radziła sobie z rolą pierwszej damy, pozostała wierną swoim zasadom i przekazywała je córkom. „Becoming. Moja historia” to historia, która zainspiruje niejedną kobietę. Książka spodoba się też mężczyznom, którzy szukają motywacji do działania. Ci, których fascynuje prezydentura pierwszego czarnoskórego prezydenta USA mogą też sięgnąć po biografię samego Baracka
„Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu”.
Biografie piszą też politycy z drugiej strony sceny politycznej. Dużą popularnością cieszy się biografia George W. Bush Juniora
„Kluczowe decyzje”. Opowiada ona o dwóch kadencjach 43. Prezydenta USA - trudnych decyzjach, kluczowych momentach, gorączkowej nocy elekcyjnej 2000 roku, pierwszych godzinach po atakach na WTC. W książce nie brakuje też osobistych historii m.in. o walce z nałogiem i odnalezieniu siły w wierze. Choć ta biografia swoją premierę miała w 2010 roku, to nadal znajduje się na liście biografii, które trzeba znać.
Fanom rodzimej polityki polecić mogę natomiast ostatnią nowość, czyli
„Szczerze” Donalda Tuska. Napisana w formie pamiętnika, ujawnia kulisy europejskiej polityki i pokazuje jak wygląda praca Przewodniczącego Rady Europejskiej, czyli de facto prezydenta Europy.
Z MODĄ W TLE
Przejdźmy do tematów lekkich i przyjemnych takich jak moda. W tym dziale nie brakuje biografii, które inspirują. Jakie są te najlepsze? Wybrałam dwie. Pierwsza to klasyka, którą powinien przeczytać każdy niezależnie od tego, czy z modą tworzy duet idealny.
„Coco Chanel. Legenda i życie” to historia życia prekursorki współczesnej mody. Justine Picardie na łamach biografii Coco opowiada nie tylko o jej burzliwych związkach, ale i okolicznościach powstania perfum Chanel No. 5 czy „małej czarnej”. Książka jest pięknie wydana, pełna zdjęć, które wcześniej nigdzie nie były publikowane. Co ważne, dzięki tej biografii możemy prześledzić życie Coco od jej najmłodszych lat spędzonych w zakonnym sierocińcu, aż do momentu największej chwały.
Tytuł
“Cristóbal Balenciaga. Mistrz nas wszystkich” należy do grona mniej znanych biografii sławnych ludzi, ale równie wartych polecenia. Biografia opowiadająca o drodze do sukcesu hiszpańskiego projektanta trafiła do sprzedaży w 2013 roku. Dziś nie jest łatwo ją znaleźć, ale na pewno warto przeczytać. Na jej łamach można prześledzić losy Balenciagi – twórcy najsłynniejszego domu mody na świecie.
ŻYCIE ZE SZKLANEGO EKRANU
Książki biograficzne to idealne źródło wiedzy o naszych idolach: piosenkarzach, aktorach, artystach. Czy są tacy idealni jak na szklanym ekranie? Jakie mają tajemnice? O czym marzą? Czego się boją? Na te i wiele innych pytań odpowiadają biografie sławnych ludzi. Z polskiego podwórka biografią, którą warto przeczytać jest
„Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie”. Tego ekscentrycznego artystę można nazwać ojcem jazzu w Polsce. Oprócz tego Lolek to as reportażu w „Przekroju” i „New Yorkerze”. Autor „Dziennika 1954” i „Zły”. Wielbiciel kolorowych skarpetek i legenda polskiego życia literackiego. Aby bliżej poznać tę nietuzinkową postać, koniecznie trzeba sięgnąć po jego biografię autorstwa Marcela Woźniaka.
W kategorii dobre książki biograficzne wysoko plasuje się też
„Ja. Pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Johna”. Jest to szczera, zabawna, wzruszająca historia artysty, którego uwielbia cały świat. W swojej biografii Elton John wraca zarówno do trudnego dzieciństwa, jak i pierwszych muzycznych porażek. Wspomina też szalone trasy koncertowe, pasje, zaangażowanie w działalność społeczną. Pisze o poszukiwaniu swojej seksualności, ślubie i o tym, jak został ojcem. Jest to jedna z najbardziej intymnych biografii muzyków jakie można przeczytać.
HISTORIA TYCH, CO PODBILI ŚWIAT
Chcemy być tacy jak oni - odnieść sukces, zawojować świat. Nic dziwnego, że po biografie bogatych ludzi sięgamy często. Najlepiej zapoznać się z życiem i ścieżką kariery każdego, kto odniósł sukces, czerpać z ich wiedzy i doświadczenia. Ograniczony czas nie pozwala jednak na przeczytanie wszystkich biografii miliarderów. Które są najciekawsze?
Zacznijmy od
„Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike”. Jak sam tytuł już wskazuje książka jest zapisem sukcesu twórcy marki Nike. Brandu tego nikomu nie trzeba przedstawiać, znany i ceniony jest na całym świecie. Mniej znany jest natomiast ojciec sukcesu Nike, czyli Phil Knight. Swoją firmę stworzył on za garść dolarów, które pożyczył mu ojciec. Jak to się stało, że osiągnął sukces? O tym właśnie opowiada w swojej biografii, inspirując do realizacji własnych marzeń.
KSIĄŻKI BIOGRAFICZNE: BESTSELLERY
Ta biografia w ostatnich miesiącach była najczęściej polecaną książką w Polsce.
„Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” to książka opowiadająca historię Elisabeth Revol. Biografia szczegółowo opisuje całą wyprawę, akcję ratowniczą oraz to, co wydarzyło się po śmierci Tomasza „Czapkinsa” Mackiewicza. Ta pozycja książkowa jest wręcz obowiązkowa i to nie tylko dla miłośników gór. Jest zapisem zmierzenia się z traumą, jaką jest strata towarzysza i opowieścią o sile charakteru.
Na liście bestsellerów znajduje się też zbiór biografii opracowanych przez James’a Wyllie.
„Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy” należą do kategorii książek biograficznych historycznych. Opowiadają o kobietach, które swoje najlepsze lata spędziły wśród zrabowanych dzieł sztuki, żyły w przepychu tuż przy obozach koncentracyjnych, walczyły i kłóciły się o sympatię Hitlera. Ich biografie to jednak nie tylko opis szczęśliwego i beztroskiego życia. Autor pokazuje jak jedno nieostrożne zachowanie mogło zakończyć karierę, a nawet życie całej rodziny. W biografii “Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy” pokazane są losy Gerdy Bormann, Magdy Goebbels, Carin i Emmy Goering, Ilse Hess, Liny Heydrich i Margaret Himmler.
Dlaczego warto czytać biografie? Książki biograficzne to niezwykłe lektury. Można nadać im tytuł tych najbardziej inspirujących. Potwierdzają, że najlepsze scenariusze pisze samo życie i to ono jest doskonałą fabułą na pasjonującą opowieść. Książki biograficzne, które warto przeczytać to te opowiadające o życiu polityków, sportowców, artystów, muzyków, malarzy, aktorek, biznesmenów. Propozycji jest tak wiele, że nawet najbardziej wybredny czytelnik znajdzie osobowość, która go zafascynuje i której życiu będzie chciał przyjrzeć się z bliska.
Dagmara Sagan