Napisać własną książkę? Dlaczego nie!

Autor: Anna Katarzyna ·7 minut
2024-01-15 16 komentarzy 18 Polubień
Napisać własną książkę? Dlaczego nie!

W ostatnich czasach pisanie książek stało się bardzo popularne. Za pióro może sięgnąć każdy, a na stronach internetowych można znaleźć wiele poradników i kursów na temat pisania książek, artykułów, czy powieści. Rynek książek jest pojemny, znajdzie się tam miejsce dla pozycji typu "disco polo" – czyli lekkich, łatwych i przyjemnych, jak i dla prozy z wysokiej, poważnej półki. Wbrew pozorom czytelnictwo w Polsce nie jest w opłakanym stanie. Mnóstwo ludzi sięga po książki, czy to w formie papierowej, ebooka, czy też audiobooka. Czy to oznacza, że każdy z nas może napisać i wydać własną książkę?

 

Czy do tego nie jest przypadkiem potrzebny talent?

 

Parafrazując słowa pewnej młodej pianistki, zapytanej o talent i jego przełożenie na sukces, można stwierdzić, że prawda jest taka: aby osiągnąć sukces potrzebujemy kilka procent talentu, szczyptę szczęścia, a cała reszta to ciężka, żmudna praca nad warsztatem. Czy podobnie jest z pisaniem? Opierając się na wypowiedziach mniej lub bardziej znanych pisarzy, można śmiało odpowiedzieć twierdząco na powyższe pytanie. Co więc zrobić, jeśli zamarzy nam się własne dzieło? Jeśli w naszej głowie powstał alternatywny świat, a jego bohaterowie, podobnie jak u Dickensa, nie dają nam spokoju, chcąc pokazać się całemu światu; albo, gdy mamy potrzebę dzielenia się z innymi swoją wiedzą. Nie pozostaje wówczas nic innego, jak tylko chwycić za pióro i pisać.

 

Jak dobrze pisać?

 

Aby robić to dobrze musimy wpierw zadbać o nasz warsztat pisarski, ponieważ: po pierwsze, nie talent jest najważniejszy, a doświadczenie, trening, znajomość praw rządzących światem literatury. A po drugie, powiedzmy sobie szczerze, nie chcemy zamęczać czytelnika nudnym, topornym tekstem, nie wspominając już o rażących błędach ortograficznych, czy stylistycznych. W pracy pisarza liczy się żmudna praca i dużo wytrwałości. Nie oznacza to, że nie ma w tym też dobrej zabawy i przeżyć, o których inni mogą tylko pomarzyć.

 

Co może nam pomóc?

 

Oto kilka pozycji książkowych które mogą wam pomóc w drodze po marzenia. Przy okazji dowiecie się, jak pracują i jak zdobyli sławę ci, których czyta wielu czytelników na świecie.

 

"Maszyna do pisania" Katarzyna Bonda

 

 

"Pisarzem jest się z serca, z trzewi. To praca, ale przede wszystkim sposób życia."

 

Książka ta jest swoistego rodzaju kursem pisania. Katarzyna Bonda, królowa polskiego kryminału, otwiera przed czytelnikami drzwi do świata powieści. Każdy początkujący (ale nie tylko) pisarz, znajdzie tu wszystko, co jest potrzebne, aby zacząć pisać – mnóstwo porad i przykładów dotyczących: bohaterów, fabuły, narracji i dialogów. Znajdziemy tu odpowiedzi na rozmaite pytania, od takich: skąd wziąć pomysł na książkę, po te dotyczące technicznej strony, jak korekta, redakcja, czy wydanie książki. Autorka nie pomija także kwestii higieny psychicznej pisarza. Na koniec podaje 51 tytułów książek dzięki, którym wzbogaciła swój warsztat pisarski, i które mają "genialną konstrukcję" pozwalającą na szukanie tak ważnych dla pisarza szwów. Mimo że jest to poradnik, książkę czyta się z przyjemnością, zdobywając przy tym mnóstwo wiedzy.

 

"Jak napisać powieść" Tomasz Węcki

 

 

"Zanim przejdziemy do szczegółów, jedną rzecz muszę powiedzieć jasno:

Ta książka nie jest dla słabych.

Ta książka jest dla pisarzy.

 

Można by rzec, że jest to podstawowy podręcznik dla początkujących i doświadczonych pisarzy. Fachowa i przystępna analiza procesu twórczego napewno wzbogaci nasze rzemiosło i zmusi do przemyśleń, usystematyzuje wiedzę na temat: konstrukcji bohaterów, struktury powieści, budowania scen, planowania i narracji. Autor bardzo szczegółowo, na przykładach omawia każde z powyższych zagadnień. Nie bawi się z czytelnikiem, jest konkretny i nie ma wątpliwości, że wie o czym pisze.

 

"Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" Stephen King

 

 

"Twierdzę, że jeśli chce się naprawdę dobrze pisać, warto zbudować własną skrzynkę z narzędziami".

 

Choć pierwsze wydanie tej książki miało miejsce pod koniec XX wieku jest ona nadal inspiracją i źródłem wiedzy dla wielu pisarzy. Wielu twórców i nauczycieli pisania cytuje Kinga i podaje go jako przykład wybitnego twórcy. "Pamiętnik rzemieślnika" to autobiografia króla horrorów wzbogacona o obszerną wiedzę na temat pisania powieści, opartą na teorii, doświadczeniu, przedstawioną w sposób bardzo przystępny i co ważne na wielu przykładach. Cytując jedną z czytelniczek King'a: "idealne wyważenie autobiografii, anegdoty, historii i sztuki pisania".

 

W podobnym tonie swoją książkę "O pisaniu na chłodno" wydał w 2018 Remigiusz Mróz, autor słynnej serii o prawniczce Joannie Chyłce. Z tą różnicą, że dotyczy ona realiów polskiego rynku wydawniczego.

 

"Szkoła twórczego pisania. Jak zostać autorem bestsellerowych powieści" Joanna Wrycza-Bekier

 

 

Doktor nauk humanistycznych, absolwentka filologii polskiej, autorka książek beletrystycznych oraz tych odsłaniających tajniki pisania. Jednym słowem ktoś, kto wie, o co chodzi w procesie tworzenia dzieła.

 

"Każdy, kto ma bogatą wyobraźnię, chce pracować nad warsztatem i wierzy w swoje możliwości, może nauczyć się pisać".

 

Według autorki książki dobry pisarz powinien być "świetnym obserwatorem, dobrym psychologiem, posiadać wrażliwość na przyrodę, wsłuchiwać się w swoje zmysły, otworzyć na intuicję, starannie dobierać słowa...". A wszystko to wymaga wyszlifowania, podciągnięcia na wyższy poziom, jeśli chcemy napisać dobrą książkę. I właśnie te zagadnienia i wiele innych, w sposób obrazowy, a niejednokrotnie poetycki omawia autorka. Na bazie wielu przykładów że świata książki i filmu Joanna Wrycza - Bekier oprowadza nas po zakamarkach szkoły twórczego pisania. Skarbiec pomysłów, natchnienie, mnemotechnika, planowanie, emocje bohaterów, warsztat językowy, to jedne z wielu poruszanych tematów. Na zakończenie - bibliografia oraz wykaz filmów i spektakli o artystach. Książka inspirująca, ciekawa, motywującą, a do tego fachowa i napisana w interesującym stylu.

 

"Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy" Joanna Wrycza-Bekier

 

 

"My ludzie jesteśmy uzależnieni od słów. (…) Słowa to ślad, który pozostawiamy po sobie - nasz dar dla świata".

 

Trudno byłoby mi pominąć kolejną z książek tej autorki. Tym razem jest to podręcznik, dla każdego kto pisze teksty, zarówno te krótkie, jak przykładowo blog, czy email, czy też obszerne książki. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak ważne są słowa, które wypowiadamy, jak istotne jest to, w jaki sposób to robimy. "Magia słów" uświadamia czytelnikom jak ważne jest podpatrywanie pisarzy, „którzy całe swoje życie poświęcili słowom" i zadawanie pytań: "Jak on to zrobił?". Bazując na twórczości zarówno pisarzy, jak i adeptów innych dziedzin sztuki, autorka wprowadza nas w arkana sztuki pisarskiej. Zaczynając od takich zagadnień jak: magia szczegółów, kolekcjonowanie nazw, abstrakcja, odżywianie tekstu; poprzez lekcje Iana Fleminga – twórcy słynnego Bonda – braci Grimm, Agathy Christie, czy też słynnego Vincenta van Gogha; na malowaniu słowami i pobudzaniu zmysłów kończąc. Podobnie jak w innych książkach autorki znajdziemy tu bibliografię, a także adresy blogów o tematyce poruszanej w książce. Świetnie napisana i wartościowa pozycja.

 

Także w książkach, które nie są typowymi poradnikami pisania możemy znaleźć ciekawe i interesujące fragmenty dotyczące twórczości literackiej. I tak na przykład: Guillaume Musso, znany francuski powieściopisarz, przemyca w swoich beletrystycznych książkach, fragmenty, wątki z życia i warsztatu pisarza. Możemy je odnaleźć w takich jego powieściach jak: "Sekretne życie pisarzy", "Ta chwila" oraz "Papierowa dziewczyna".

Natomiast Regina Brett, amerykańska dziennikarka, pisarka i felietonistka, która od lat porusza swoją twórczością rzesze czytelników na całym świecie, autorka takich tytułów jak: "Jesteś cudem", "Kochaj", czy "Bóg nigdy nie mruga", w swoich książkach radzi jak pisać, gdzie szukać inspiracji, jak rozwijać swój warsztat pisarski i przekazuje czytelnikowi wiele innych przydatnych informacji. Znajdziemy je przede wszystkim w książce "Mów własnym głosem".

 

Ostatnia moja propozycja to książka "Akt twórczy. Nowy sposób bycia" autorstwa Rick'a Rubin'a

 

 

"Świat, z którym mamy do czynienia, jest magiczny. Nikt nie wie, dlaczego i jak działa".

 

Nie jest to poradnik pisania, ale świetna lektura dla artystów wszelakich dziedzin, od pisarzy po muzyków. Jak przebiega proces tworzenia, jak pokonać blokady twórcze, czym jest sukces, jak radzić sobie w nieograniczonym artystycznym świecie i kiedy dzieło uznać za ukończone? Tą tematykę porusza autor, zmuszając, a właściwie zachęcając czytelnika do przemyśleń i szerszego spojrzenia na swój wewnętrzny i zewnętrzny świat.

 

Czy dzięki tym lekturom możemy mieć pewność, że nasze dzieło ujrzy świat?

 

Albo, że się spodoba, czy też, że dzięki niemu staniemy się sławni? Raczej nie. Ale napewno udoskonalimy swój warsztat pisarski. A to pierwszy stopień do sukcesu. Nie talent, a warsztat jest najważniejszy w procesie pisania książki, czy innych tekstów, a także wytrwałość i ciągłe doskonalenie. Jeśli więc czujecie, tak w głębi siebie, że pragniecie pisać, że macie coś do przekazania światu – róbcie to; to was rozwinie, doda wam skrzydeł. I nawet jeśli wasza praca nie uczyni was sławnym, to sam proces tworzenia będzie dla was niesamowitą przygodą i potężną dawką rozwoju i doświadczenia, wiedzy i doskonalenia warsztatu. Jedno jest pewne, aby dobrze pisać trzeba: pisać pisać i jeszcze raz pisać. A kiedy nie piszecie – czytajcie, uczcie się od mistrzów.

 

 

× 18 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · 10 miesięcy temu
Parafrazując znaną piosenkę:
"Pisać każdy może
Trochę lepiej lub trochę gorzej
Ale nie o to chodzi
Jak co komu wychodzi
Czasem człowiek musi
Inaczej się udusi."

Na szczęście, ja nie muszę tego czytać.
× 21
@Laurel_3
@Laurel_3 · 9 miesięcy temu
Trafne spostrzeżenie. Rozbawiło mnie. :)
@Meszuge
@Meszuge · 10 miesięcy temu
Z wewnętrznej potrzeby piszą grafomani. Prawdziwi pisarze tworzą za pieniądze.
[źródło: "Przebudzenie - droga do świadomego życia", s. 15]

A stwierdzenie "Nie talent, a warsztat jest najważniejszy..." jako żywo przypomina mi popularne kiedyś hasło: nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie...
× 11
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 10 miesięcy temu
Właśnie dlatego trzeba pracować nad swoim warsztatem, aby być prawdziwym pisarzem. Jeśli zaś chodzi o talent, to na pewno ułatwia on tworzenie, ale sam nie jest wystarczający.
Sam Stephen King, jeden z najpoczytniejszych pisarzy w obecnych czasach uważa, że warsztat pisarski jest bardzo istotny. No chyba, że ktoś nie uznaje go za prawdziwego pisarza. Moim zdaniem nie trzeba tworzyć tylko dla pieniędzy, aby być uznanym za prawdziwego pisarza.
× 5
@Rudolfina
@Rudolfina · 10 miesięcy temu
Za pieniądze to piszą mrozy. Z wewnętrznej potrzeby - prawdziwi pisarze. Czasami uda im się na tym zarobić. Grafomani również piszą z wewnętrznej potrzeby, ale na tym nie zarabiają. Nie wrzucajmy ich do worka z prawdziwymi pisarzami.
Jest również masa grafomanów, którzy koszą kasę. To dla nich te poradniki, ale nie skorzystają, bo po co?
× 8
@jatymyoni
@jatymyoni · 10 miesięcy temu
Warsztat, warsztatem. ale trzeba jeszcze mieć coś ciekawego do napisania.
× 6
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 10 miesięcy temu
To przede wszystkim. ✒️😉
× 2
JU
@Julian24 · 10 miesięcy temu
Jedni kochają czytać, drudzy chcą pisać, ale robią to do przysłowiowej szuflady. Wartościowy artykuł, przede wszystkim dla tych drugich.
× 6
@milena9
@milena9 · 10 miesięcy temu
Dziękuję za bardzo ciekawe tytuły. Bardzo potrzebne zestawienie. I najważniejsze trzeba mieć odwagę do tego, żeby 📕 wydać.
× 6
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 10 miesięcy temu
Jak najbardziej odwagę trzeba mieć. A kto nie ryzykuje nie pije szampana. 🙂
× 2
@milena9
@milena9 · 10 miesięcy temu
Jestem za bojacy się dudek. Może kiedyś się odważe?
× 1
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 10 miesięcy temu
Nie trzeba się bać, choć wiem że łatwo to powiedzieć. Ale czas ucieka i nie ma co czekać. Jeśli się czegoś naprawdę pragnie, to trzeba działać dziś, bo jutra może nie być. Może to brutalna prawda - ale jednak prawda. Strach ma wielkie oczy i tak prawdę powiedziawszy nie jest naszym wrogiem 😉
× 4
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · 10 miesięcy temu
zawsze zastanawiam się,

czy warto i czy jest sens obłożenia się takimi... poradnikami?

pisać, pisać - tego trzeba. Im więcej piszesz, tym lepszy styl sobie wyrabiasz. zacznij od bajek, opowiadać... potem dopiero bierz się za książkę

dobry pisarz ma ambicję, dobry pisarz ma nosa do słów, a ten co planuje pisać - wszystko sobie wyrobi
× 5
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 10 miesięcy temu
Całkowicie się zgadzam. Jedno jednak nie przeszkadza drugiemu. Poza tym to zapewne indywidualna kwestia. Jednym potrzebny jest dobry warsztat i uczą się od mistrzów, czytając ich poradniki. Inni czytają dzieła mistrzów i bazują na swoim doświadczeniu.
× 3
@mara89
@mara89 · 10 miesięcy temu
Pisać i się nie poddawać. Pisać, pisać, pisać i dużo czytać, żeby wzbogacać swe słownictwo.
No i walczyć do końca (to rada dla mnie samej), bo choć pomysł fajny i bohaterowie super to jeśli odstawimy książkę niedokończoną... może się okazać, że już nigdy do niej nie wrócimy.
× 4
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 10 miesięcy temu
Życzę wytrwałości, cierpliwości, a czasem i determinacji. Warto, bo to trudna droga, ale wspaniała przygoda.
× 3
@Johnson
@Johnson · 10 miesięcy temu
Czy do tego nie jest przypadkiem potrzebny talent?
Nie trzeba. Remunio pisze bez talentu i benc, najpoczytniejszy w Polszcze.
× 4
@Rudolfina
@Rudolfina · 10 miesięcy temu
On akurat talent ma, tylko go marnuje dla kasy. A ten poradnik to i tak, moim zdaniem, jego najlepsza książka 😉
× 4
@Laurel_3
@Laurel_3 · 9 miesięcy temu
Napisanie książki to moje marzenie. Już tyle razy próbowałam i nic z tego nie wyszło. Z jednej strony lubię pisać, z drugiej bywa to dla mnie męczące. Czytałam poradnik Mroza na temat pisania książek, jestem w kilku grupach zrzeszających amatorów pisarstwa oraz tych bardziej doświadczonych, jednak nadal marzenie pozostaje niespełnione. Spisek Pisarzy jest związany właśnie z Tomaszem Węckim. Mimo to nie potrafię sobie tego wszystkiego uporządkować i doprowadzić historii do końca.
× 2
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 9 miesięcy temu
Może to jeszcze nie ten moment, ale nie rezygnuj. Pisz, jeśli jest to Twoje marzenie płynące z głębi, to w swoim czasie się spełni. 😉
× 1
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 10 miesięcy temu
Pozwolę sobie zacytować fragment z książki: Kurta Vonneguta i Suzanne McConnell "ZLITUJ SIĘ NAD CZYTELNIKIEM. Zasady twórczego pisania"

"Talent jest potrzebny. Ale to tylko jeden z elementów, które składają się na umiejętność tworzenia dobrej literatury. A zatem nawet jeżeli nie macie jakiegoś nadprzyrodzonego daru literackiego, to nie znaczy, że nie powinniście zajmować się pisarstwem."

× 2
@Zaczytana_buntowniczka
@Zaczytana_buntowniczka · 9 miesięcy temu
Moje małe wielkie marzenie. Napisać swoją książkę 🤩 więc może i ja się kiedyś odważe i coś z tego wyjdzie
× 2
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 9 miesięcy temu
Może nie kiedyś?
Może zacznij pisać już dziś, a co tego wyjdzie - to się okaże. 😉
× 1
@Jagrys
@Jagrys · 9 miesięcy temu
  • Kurs pisania powieści dla bystrzaków
  • Nikt nie chce czytać twojego g*wna. Dlaczego tak jest i co możesz z tym zrobić
  • Jak dobrze pisać. Od myśli do tekstu
  • Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania
  • Narratologia. Umiejętność opowiadania historii
  • Szkoła twórczego pisania

Wybór książek o pisaniu książek jest przeogromny i jak widać, wymieniać można długo.
Ze swoich przygód z twórczością młodych pisaczek (bo pisarka/pisarz to zupełnie inna kategoria) śmiem sugerować jeszcze bliską znajomość z:

  • Słownik języka polskiego
  • Słownik poprawnej polszczyzny
  • Słownik synonimów
  • Słownik idiomów polskich

Ale, jak onegdaj napisała któraś wschodząca gwiazdka literatury ustępowo-łazienkowej* na swoim fanpejdżu:
Nikt jej nie będzie pouczać, jak ma pisać. To ona pisze książki, więc najlepiej wie, jak to się robi.
Dlatego następną książkę wyda w self-publishing.
Tutaj zaś nieodmiennie ciśnie mi się cytat z "Przyjaciela" Sigrid Nunez:
"(...) w naszej grafomańskiej epoce rzeczywistość się zagubiła. Teraz wszyscy piszą, tak jak wszyscy srają, a słysząc słowo "dar", wielu ludzi chce łapać za spluwę.
Rozwój samopublikowania to katastrofa (...) To śmierć literatury. Czyli śmierć kultury."
I - z prawdziwym bólem duszy - ja się z tym zgadzam. Wysyp literackiego śmiecia w ostatnich latach jest porażający.
Żeby bolało bardziej, jedyne co takie "objawienia" czytają, to pochlebne opinie o wszystkim, co z siebie wypuszczą. Na niektórych fanpejdżach wprowadzono wręcz zakaz zamieszczania opinii innych niż pozytywne. Wszystko inne to hejt i podlega natychmiastowej moderacji. To jest chore.

*) za @zielloną: Bo nie szkoda, gdy wpadnie.



× 1
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 9 miesięcy temu
"Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania" Suzanne McConnell i Kurta Vonneguta
oraz
"Narratologia. Umiejętność opowiadania historii" Pawła Tkaczyka,
także polecam.
@ISIA
@ISIA · 9 miesięcy temu
Mnie się wydaje, że potrzebna jest równowaga, i talent, i warsztat, we właściwych proporcjach, a jakie one będą, to już sekret procesu twórczego poszczególnych autorów.
Warsztat bez talentu może dać czasem porządną rozrywkę, aczkolwiek w niedługim czasie pewnie zostanie zastąpiony przez masówkę tworzoną przez AI.
Talent bez warsztatu ma natomiast w sobie ziarno potencjału, ale brak jeszcze mocy, żeby w pełni trafić do serc i umysłów czytelników. Kiedyś wydawano takie wczesne dzieła późniejszych mistrzów pióra pod nazwą "Juwenilia", można sobie podejrzeć z jakich nasionek rozkwitły kwiaty :)
× 1
@Utopia
@Utopia · 8 miesięcy temu
Wszystko fajnie, tylko niedawno czytałam w innym artykule, że polskie czytelnictwo jest w opłakanym stanie - tutaj czytamy, że wbrew pozorom nie jest tak źle.
To jest źle czy nie jest ? Taki tam artykuł - zależy jak leży.

× 1
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 8 miesięcy temu
@Utopia, trzeba by się temu lepiej przyjrzeć. Poczytać statystyki itd. Uważam, że są ludzie, którzy czytają mnóstwo książek, wręcz nałogowo (wystarczy przyjrzeć się Kanapowiczom, lub uczestnikom innych portali literackich). Ale, są też osoby, które nie czytają wcale. Średnia czytelnictwa może więc być niska. Żeby jednak mieć pewność, jak jest naprawdę, trzeba by to przeanalizować.
@Klosterkeller
@Klosterkeller · 9 miesięcy temu
Jest jeszcze kwestia, dla kogo pisać? Skoro...


× 1
@AnnaKatarzyna
@AnnaKatarzyna · 9 miesięcy temu
Rzeczywiście trudno uwierzyć. I pomyśleć, że w Klubie Recenzenta "polują" na książki. Pocieszające jest to, że jednak ktoś czyta. Może, więc zachęcamy nieczytających do czytania. 🙂
× 2
@Poprawnie_napisane
@Poprawnie_napisane · 8 miesięcy temu
Był jeszcze taki tytuł, i dość opasłe tomisko, Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestsellerautorstwa Jolanty Rawskiej i Jakuba Winiarskiego. Warto się jej przyjrzeć, bo z tego co pamiętam, to naprawdę wartościowa pozycja.
@jorja
@jorja · około 2 miesiące temu
Mam i Bondę i Kinga... od lat paru...i na tym koniec :)
© 2007 - 2024 nakanapie.pl