Inne pieśni

autor: Jacek Dukaj
Inne pieśni
4.84
Ocena 4.84 na 5 możliwych
Na podstawie 44 ocen kanapowiczów
Jedna z najlepszych powieści Jacka Dukaja teraz w formacie audio w świetnej i...
Jedna z najlepszych powieści Jacka Dukaja teraz w formacie audio w świetnej interpretacji Krzysztofa Gosztyły Nie science fiction, nie fantasy, nie historia alternatywna – lecz rzecz dzieje się w innej Europie, w innym świecie, gdzie prawa rządzące rzeczywistością bliższe są domysłom Arystotelesa...
Pełny opis
Data wydania: 2012
ISBN: 9788308045527
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Recenzje

Inne pieśni
Łamiąc wszystkie własne zasady chodzę i namawiam otoczenie do przeczytania Innych pieśni. Nie uznaję odmowy. Przestałam rozumieć "de gustibus non disputandum est". Przestałam zresztą w ogóle rozumieć łacinę, o czym za chwilę. Można nie lubić fantastyki, można nie przepadać za Dukajem, a Inne pieś...
Napisz swoją opinię

Opinie

@ida
@ida 2007-05-28
Przeczytane (2007-08-07)
Jeśli ktoś mówi Ci coś w zaufaniu mimo, iż widzicie się pierwszy raz - możesz dać się wciągnąć w zabawę "od dzisiaj jesteś moim przyjacielem, powierzam Ci swoje sekrety, a co ty dasz mi w zamian?" lub się z tego narzuconego toru wyrwać.. Na ile masz silny anthos? Czy jesteś kratistosem?"Inne pieśni" to bardzo wyjątkowa książka. Dukaj buduje świat alternatywny z dokładnością zegarmistrza - cały słownik zupełnie nowych słów (np. tytoniec zamiast papierosa), zachowań, zwyczajów. Tym razem autor analizuje stosunki międzyludzkie, maski, oddziaływania, formy. Jeszcze długo po skończeniu lektury zastanawiałam się nad tym na ile to ja kreuje siebie, narzucam formę danym zdarzeniom, sytuacjom i innym ludziom, a na ile to oni mnie morfują i przymuszają do danej konwencji. Dla części czytelników sam temat może być truizmem - dla innych zupełna nowością. Nie ważne, czy należysz do pierwszych czy drugich. Poruszy Cię sposób opisywania zjawisk międzyludzkich.. Niesamowite.
@oga
@oga 2007-10-25
Oszałamiające. Dukaj pokazuje, że potrafi się wgłębić nie tylko w światy (co wiemy i z innych jego książek), ale i w człowieka. Poza uwodzicielską niezwykłością opisanej rzeczywistości - pod tym względem "Inne pieśni" są doskonałym narzędziem poznania starogreckiej filozofii przyrody - dostajemy pogłębioną, wycyzelowaną analizę ludzkiej duszy. To chyba tę pozycję poleciłabym osobom nieznającym czy nielubiącym prozy Jacka Dukaja, na przełamanie lodów. Bo skupienie na mechanizmach "światów możliwych" - jego specjalność - może nie dla każdego być pociągające, tutaj jednak mamy także pełne, "pełnokrwiste" postacie, w które można się wgłębić, można je zrozumieć i zidentyfikować się z nimi lub przerazić. Majstersztyk, bez dwóch zdań.
@chy
@chy 2009-02-12
Przeczytane (2008-05-27)
I ja również. Pierwsza ksiązka Dukaja, jaką przeczytałem. W trakcie lektury zacząłem trochę inaczej spoglądać na wszystko, próbowałem analizować "siły charakterów" niektórych ludzi, i żałowałem, że tylko ja jestem w takim stanie ducha. Podziwiam autora za niesamowitą wyobraźnię - wykreował świat w świetny sposób, momentami czułem się jak podczas czytania Tolkiena - zupełnie inna rzeczywistość, skonstruowana konsekwentnie i zadziwiająco wiarygodnie. Polecam.
@cezio
@cezio 2007-09-01
Przeczytane (2007-09-01)
Kolejne tomiszcze udowadniające, że na Lemie dobra fantastyka się nie kończy (choć niewiele temu brakuje). Dukaj ponownie wziął na warsztat szalony pomysł i doprowadził go do jego absolutnego, logicznego końca. Przez pierwszą połowę powieści jest dość trudno się przebić, bo autor wrzuca nas na głęboką wodę, ale po przebrnięciu nie sposób nie pogratulować Dukajowi warsztatu i talentu.
@Ashaard
@Ashaard 2010-09-11
Przeczytane (2010-08-31)
Wspaniała powieść, idealna pod każdym względem - językowym, fabularnym, koncepcyjnym, konstrukcji bohaterów - każdym. Najlepsza "przygodowa" fantasy, jaką miałem okazję czytać - pod płaszczykiem "kolejnego" fantasy Autor przekazał opowieść głęboką, intrygującą. A takiej lekkości w posługiwaniu się polszczyzną nie widziałem od dłuższego czasu.
@Maynard
@Maynard 2010-02-22
Przeczytane (2007-07-28)
Wspominam (na marginesie do komentarza) o drobnym mankamencie powieści. Między stronami 400-560 zdarzają się dłużyzny i nudne zawiłości militarno-polityczne, a bardzo ciekawego bohatera głównego (Hieronim) zastępuje nudna i denerwująca bohaterka (Aurelia). Minus!
@akabishop
@akabishop 2010-08-11
Przeczytane (2010-01-01)
jak Maynard napisał, nic dodać nic ująć - mam już za sobą trzy 'dukaje' i każdy jest niesamowitym dziełem, a Dukaj się mocno przygotowuje do swojej pracy. Każda jego książka ma solidne podstawy, mimo że to scifi w innym nierealnym świecie.
@pedro
@pedro 2007-05-16
Przeczytane (2007-08-07)
Niesamowicie wciągająca wizja alternatywnej historii Europy z mocnym narzutem filozoficznym. Chociaż, chyba jak zwykle u Dukaja, trzeba się przebić przez pierwsze kilkadziesiąt stron.
@manchi
@manchi 2008-05-02
Przeczytane (2008-05-02)
Doskonałe wyważenie formy i treści. Poza tym - zgadzam się z przedmówcami, książka fenomenalna! Nadal pozostaję pod jej urokiem. Stanowczo polecam, nie tylko miłośnikom fantastyki.
@frodo
@frodo 2008-02-18
Przeczytane (2008-01-08)
Wielka rzecz, cała kosmologia i filozofia świata oparta na światopoglądzie Arystotelesa i greckich filozofów przyrody daje niesamowitą mieszankę. Czyta się jednym tchem.
Inne pieśni

Jedna z najlepszych powieści Jacka Dukaja teraz w formacie audio w świetnej interpretacji Krzysztofa Gosztyły Nie science fiction, nie fantasy, nie historia alternatywna – lecz rzecz dzieje się w innej Europie, w innym świecie, gdzie prawa rządzące rzeczywistością bliższe są domysłom Arystotelesa na temat Formy i Materii, aniżeli teoriom Newtona i Einsteina – pisał o Innych pieśniach Jacek Dukaj. Ten niezwykły obraz świata rządzonego przez Formę, zbudowanego z pięciu żywiołów, podporządkowanego teoriom Empedoklesa i Arystotelesa, w którym nowożytna nauka jako pogląd z gruntu fałszywy nigdy się nie rozwinęła, przyniósł autorowi aż trzy prestiżowe nagrody. Książka do czasu premiery Lodu uznawana była przez krytyków i czytelników za najlepszą powieść w jego dorobku (pierwsze wydanie: 2003). Recenzje: Podobno na tym właśnie polega jego warsztat pisarski - najpierw wyobraża sobie jakąś niezwykłą scenerię, a potem ją opisuje tak, jakby streszczał film wyświetlany w jego głowie. Jeśli to prawda, to tym razem ten film przyćmił swoimi efektami specjalnymi wszystkie poprzednie - mamy tutaj m.in. oniryczny opis Aleksandrii i jej biblioteki, miasto unoszące się nad Morzem Śródziemnym, statki powietrzne i międzyplanetarne, kolonię księżycową, Moskwę pod władaniem czarnoksiężnika, pałace, fortece i pola bitew, wszystko to opisane niesłychanie plastycznie i głęboko zapadające w wyobraźni. Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza” Inne pieśni to zarazem powieść fantasy (...), hołd złożony XIX-wiecznej literaturze przygodowej pełnej afrykańskiej egzotyki i tropików, a zarazem przypowieść filozoficzna. Mariusz Czubaj, „Polityka” Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry - zgromadzonych m.in. w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

Autorzy
Jacek Dukaj
"Zdarzyło mu się napisać „Złotą Galerę” – zwij go autorem Złotej Galery. Popełnił to w wieku lat 15–potem już mogło być tylko gorzej. Pisze zawsze nie to, co powinien, i gorzej, niż byłoby go stać....
Inne książki:
Książka Perfekcyjna niedoskonałość
Książka Perfekcyjna niedoskonałość
Książka Extensa
Książka Extensa
Książka Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe
Współtworzący tą stronę
puchar @pedro @pedro pierwsza opinia