Tańcz, tańcz, tańcz

Tańcz, tańcz, tańcz
4.3
Ocena 4.3 na 5 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów
Trzydziestoczteroletni bohater to wolny strzelec, dziennikarz piszący na zlec...
Trzydziestoczteroletni bohater to wolny strzelec, dziennikarz piszący na zlecenie. Nie potrafi sobie ułożyć życia: rozwiódł się z żoną, czuje się samotny i opuszczony. Nękają go sny o hotelu Dolphin, w którym przed laty mieszkał ze swą przyjaciółką Kiki - luksusową call girl. Kiki zaginęła bez wi...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788374952675
Wydawnictwo: Muza

Recenzje

Tańcz, tańcz, tańcz
Marzec 1983 - poznajemy głównego bohatera, który na samym początku powieści opowiada nam o śnie. Śni o hotelu “Pod Delfinem”, gdzie przed kilkoma laty mieszkał z dziewczyną o imieniu - Kiki. Dziewczyna ta w śnie płacze nad nim - nad głównym bohaterem. Ponieważ jest on dziennikarzem piszącym na zl...
Napisz swoją opinię

Opinie

@hotaru
@hotaru 2008-02-24
Przeczytane (2008-02-24)
Po pozycję tą sięgnąłem mając w pamięci bardzo dobrą "Kafkę nad morzem" Murakamiego. Jeśli ktoś myśli o zrobieniu tego samego - niech przemyśli tą decyzję, bo niestety jest chybiona.W "Kafce" urzekło mnie bogactwo symbolizmu - wszystko, co się tam działo miało swoją przyczynę i wytłumaczenie w bogatej symbolice i nawiązaniach kulturowych. Tego samego spodziewałem się po "Tańcz, tańcz, tańcz" i spotkał mnie zawód. Nie spisuję tej książki na straty. Możliwe (możliwe!), że symbolizm jest... ale cały mi umknął. W ogóle go nie odnalazłem, a bez symboliki pozostaje tłumaczenie godne rozwydrzonego dziecka "tak jest, bo chcę żeby tak było i już". Sam Autor niestety podsuwa takie wyjaśnienia, wkładając w narrację swojego bohatera niezwykle trywialne stwierdzenia. A może to wina tłumaczenia, i to co w oryginale było niezwykle głębokie, w przekładzie z japońskiego na angielski, i z angielskiego na polski, po prostu przeobraziło się w zalatującą grafomaństwem płyciznę?Próbuję znaleźć jakieś wytłumaczenie, które umiejscowiłoby winę poza osobą Murakamiego, bo aż nie chce mi się uwierzyć, że po tak dobrej "Kafce nad morzem" Autor mógł napisać coś tak miernego.
@rydzykowa
@rydzykowa 2012-07-21
Przeczytane (2012-07-21)
Do książek Murakamiego podeszłam z dystansem, jak to mam w zwyczaju ze znanymi pisarzami. Nie wiedziałam, czego oczekiwać, czy zachwyt milionów ludzi na świecie udzieli się i mnie? Nie mogę powiedzieć, że po przeczytaniu tej lektury nie mogłam spać i jeść, jednak nie mogę również stwierdzić, że była to zwykła powiastka. "Tańcz, tańcz, tańcz" jest przepełniona subtelnością, czymś delikatnym i ulotnym, zdziwiło mnie, z jaką łatwością udało się Murakamiemu to uchwycić. Podążanie za ciągle zmieniającym się tokiem myślenia głównego bohatera, którego myśli przeskakują z jednej na drugą w szybkim i nieco chaotycznym tempie i który nawet nie zauważa, że dzieje się wokół niego coś niezwykłego, było ciekawym doświadczeniem. Murakami nie odkrywa Ameryki, jednak dodaje takiej piekielnej subtelności, którą ciężko pomylić z jakimś innym autorem. Zagłębiam się w jego kolejną powieść i wrażenie jest podobne. Co mnie jednak zawiodło to ciągłe oczekiwanie na jakiś punkt kulminacyjny, jednoznaczne zaznaczenie...jakiegoś przejścia, zmiany. Ale może to jego sztuka, zostawienie czytelnika z lekkim grymasem na twarzy "that's it?".
@Edhiel
@Edhiel 2011-03-11
Przeczytane (2011-03-11)
Odłożyłem książkę, gdyż usłyszałem, że wielu poleca przeczytać ją po " Przygodzie z Owca " jako kontynuację. Nie dowierzałem, ponieważ nigdzie nie natknąłem się na taką informację, ale stwierdziłem co mi szkodzi... Szok! Główny bohater ten sam, Człowiek-Owca, hotel Delfin. Wiele przemyśleń bohatera na temat osób i miejsc występuje w wielu wątkach. Książkę uważam za świetną, chociaż chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o dziewczynie z magicznymi uszami ( gdzie się podziewała po tym jak odeszła z gór ). Każda postać jest wspaniale wykreowana przez autora. Czyta się świetnie i polecam wszystkim przeczytać najpierw "Przygodę z Owcą " a dopiero potem tą książkę, gdyż ułatwi ona orientację w wielu wątkach. Jak najbardziej POLECAM! :)
@Rebellish
@Rebellish 2010-05-26
Przeczytane (2007-07-28)
To moja pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam. Przyznam, że początkowo trochę gubiłam się w jego niektórych opisach, ciężko było je zrozumieć. Ale mimo wszystko czytało się bardzo szybko i przyjemnie. Czułam się tak, jakbym odnalazła w tej książce samą siebie. Niektóre przemyślenia bohatera były mi tak bardzo znajome, jakbym to ja znalazła się w jego skórze i przeżywała to, co on przeżywał. Naprawdę niesamowite doświadczenie. Wielki plus za nieprzewidywalną akcję. W tej książce naprawdę nie wszystko jest tym, na co wygląda. Polecam.
@LadyTalia
@LadyTalia 2010-12-11
Przeczytane (2010-12-11)
To moje pierwsze zetknięcie z prozą pana Murakamiego i z pewnością nie ostatnie. Urzekł mnie surrealizm, lekka niedorzeczność i specyficzny klimat tej powieści, chociaż mam wrażenie, że jednak czegoś brakuje by ocenić ją jako całość na "świetną". Taka ocena w zupełności należy się stylowi pisarza i zdolności konstrukcji dobrych ludzkich portretów - pod tym względem jestem zachwycona :o)
@sandra_katarzyna
@sandra_katarzyna 2014-02-04
Przeczytane (2014-01-01)
Po przeczytaniu, jak i w trakcie, miałam ochotę przepraszać tę książkę za to, że tak długo czekała na półce na swoja kolej. Ale jak tylko zagłębiłam się w nią, to historia pochłonęła mnie całkowicie; myślałam, a nawet śniłam o niej! Po kolejnej powieści Murakamiego Człowiek-Owca przestaje dziwić, a styl pisarza zachwyca jeszcze bardziej. Na pewno jeszcze do niej wrócę.
@mbutterfly
@mbutterfly 2010-04-21
A ja byłam tą książką zachwycona. To pierwsza książka tego autora i po niej z ciekawością sięgnęłam po następne. Ale ta książka jest mega dziwna, pokręcona i czytałam ją w takim okresie swojego życia że było mi potrzebne totalne oderwanie.. ;)
@cyni
@cyni 2012-08-16
Przeczytane (2012-08-16)
Jak przy innych jego dziełach - tak i przy tej doświadczyłam wielu emocji i wrażeń. Proponuję jednak przed sięgnięciem do tej książki przeczytać "Przygodę z owcą", bo jest to tak jakby kontynuacja tego całego opowiadania.
@patrylandia
@patrylandia 2010-10-13
Przeczytane (2010-10-13)
to była moja druga książka jaką przeczytałam tego autora, po Przygodzie z owcą:) i miałam wrażenie, że to jej druga część:) i taką kolejność polecam :) dla mnie niesamowita, jak cały Murakami
PA
@PatricGie 2011-10-29
Przeczytane (2011-10-29)
Jak na razie najlepsza książka Harukiego, jaką przyszło mi czytać. Głębia i pełen symbolizm, akcja płynąca z wolna, nienachalnie wchłaniająca nas w świat powieści. Uwielbiam jego pióro...
Autorzy
Haruki Murakami
Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył Dramat Klasyczny na wydziale Literatury Uniwersytetu w Waseda. W latach 1974-1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował powieścią "Hear the ...
Inne książki:
Książka Koniec świata i hard-boiled wonderland
Książka Kronika ptaka nakręcacza
Książka Przygoda z owcą
Książka Przygoda z owcą
Książka Przygoda z owcą
Współtworzący tą stronę
puchar @Maeghkelek @Maeghkelek pierwsza opinia