Bajki robotów

Stanisław Lem
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 98 ocen kanapowiczów
Bajki robotów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 98 ocen kanapowiczów

Opis

Smok rósł, Księżyc stawał się coraz mniejszy, ponieważ potwór pożerał go po kawałku i na własne przerabiał ciało. Widział więc król, a z nim poddani jego, że źle jest, bo kiedy już gruntu pod stopami elektrosmokowi nie stanie, niechybnie się na planetę i na nich rzuci. Troskał się bardzo król, ale nie widział rady i nie wiedział co czynić. Maszyny wysyłać źle, bo przepadną, a samemu ruszyć tez niedobrze, bo straszno...  
Data wydania: 1999
ISBN: 978-83-7162-012-6, 9788371620126
Wydawnictwo: Siedmioróg
Seria: Czerwona Biblioteka
Stron: 95
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Opowieści o pilocie Pirxie Dzienniki gwiazdowe Bajki robotów - wydanie ilustrowane Solaris
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Roboty niczym ludzie

5.07.2021

Od wielu lat unikam jak tylko mogę fantastyki. Nie porwał mnie absolutnie Wiedźmin, natomiast w Grze o tron utknęłam na 30 stronie i poczułam, że prędzej umrę niż przeczytam tę książkę do końca. Z ręką na sercu przyznaję, że jedyną fantastykę, którą kocham miłością ogromną jest cała seria o Harrym Potterze. Dlatego do "Bajek robotów" podeszłam z d... Recenzja książki Bajki robotów

Bajki robotów

1.11.2019

Syn czytał tę książkę jako lekturę szkolną i co chwilę przychodził do mnie z pytaniami o niezrozumiałe dla niego fragmenty. Chcąc mu pomóc zrozumieć co autor miał na myśli, postanowiłem sam przeczytać te opowiadania. To nie był dobry pomysł, to nie był on nawet średni, to był koszmar i istna droga przez mękę. Nudziłam się niemiłosiernie. Niektóre ... Recenzja książki Bajki robotów

Moja opinia o książce

Opinie

@haudek
2020-07-02
7 /10
Przeczytane 2011 Posiadam

Po wielu latach przeczytałem książkę ponownie i bardzo mi się podobała. Ostatnio czytałem ją jeszcze w podstawówce i nic z niej nie pamiętałem, oprócz zawołania rodowego "Arwuk!" ;)

× 3 | link |
@annamusialowicz
2020-08-19
7 /10

Uwielbiam osobę Lema, fascynuje mnie jego żywot, doceniam wszystko, co zrobił dla literatury, jednak po jego książki sięgam ostrożnie. Science fiction nie jest gatunkiem, który „pochłaniam”, jednak nie sposób ignorować jego istnienia, zwłaszcza gdy historie wyszły spod pióra takiego mistrza, jakim był (i nadal jest – niedoścignionym) nasz polski myśliciel i futurolog.

Kiedy zaczynałam lekturę „Bajek robotów”, oczekiwałam książki, która rozbawi mnie do łez.

Owszem, czasem i tak było. Jednak czytając o maszynach, ich konstruktorach w mechanicznym wszechświecie, częściej czułam zażenowanie, myśląc o ogólniej kondycji ludzkości, gdyż pod metalowymi powłokami, pośród śrub, nakrętek, pćmów i murkwi kryły się człowiecze charaktery.

I nawet jeśli „Bajki robotów” przede wszystkim bawią, to odbijają nasz rzeczywisty świat w krzywym zwierciadle. A widok ten niekoniecznie jest zachęcający.

NA SZCZĘŚCIE, JAK TO W BAJKACH BYĆ MUSI, DOBRO (PRAWIE) ZAWSZE ZWYCIĘŻA.
Fantastyczna lektura. W obydwu znaczeniach tego słowa

× 2 | link |
EK
2022-06-01
8 /10
Przeczytane

A cóż to za geniusz wpadł na pomysł, by z „Bajek robotów" uczynić lekturę szkolną i to w szkole podstawowej? To nie jest prosta lektura. Doskonale pamiętam płacz i zniechęcenie moich dzieci, tragedia była większa niż przy „Panu Tadeuszu". Żeby się nie zrazić do autora i czytania w ogóle, trzeba mieć na liczniku więcej lektur niż przeciętny kilkunastolatek i potrafić myśleć abstrakcyjnie. I wtedy jest szansa, że bajki trafią na podatny grunt.
Do mnie trafiły, ale dopiero teraz. Oczywiście, jak to bywa ze zbiorem opowiadań - jedne bardziej, inne mniej. Urocze i zabawne, inteligentne, rozwijające wyobraźnię, z morałem, choć nie wszystkie kończą się dobrze, czasem wręcz rozdzierają serce. Część motywów przywodzi na myśl inne dzieła Lema, ale przede wszystkim lektura daje dużo radości z zabawy słowem, choć czytanie wymaga maksymalnego skupienia. Tu każde słowo coś znaczy. Moje ulubione opowiadania to „Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła” oraz „Trzej elektrycerze”.
Kolejny Lem na plus.

× 2 | link |
@anetttkack
2008-04-07
Przeczytane

Jedyną gorszą i nudniejsza książką jaką do tej pory przeczytałam w życiu był rogaś z doliny roztoki... Może dlatego, że jestem jescze młoda i tego nie rozumiem... Nidoszłam nawet do piętnastej strony

× 2 | link |
@agawska
2009-09-14
8 /10
Przeczytane

Lema czyta mi się niełatwo ze względu na jego barokowy styl. "Bajki.." zbudowane są na świetnym kocepcie. Ale słowotok Lema utrudnia zachwycanie się fabułą.

× 2 | link |
@sanaecozy
2021-03-26
4 /10
Przeczytane

Rety. Ciężko było to ocenić.

Pierwsza połowa opowiadań to była katorga. Droga przez mękę. Byłam nimi wykończona i zirytowana. Wiem, dobitnie, ale naprawdę myślałam, że umrę po zaledwie 40 stronach.

Polski język trudny język, autor chyba postanowił to podkreślić. Ciężko się to czytało. Treść była mało zrozumiała. Powiedziałabym, że nie zostanę fanką Lema, ale potem...

W drugiej części opowiadania zaczęły mieć większy sens, lepiej się czytało, lecz wciąż bez szału. Za to kilka ostatnich było naprawdę fajnych.

Strasznie nierówny zbiór! Nigdy nie spotkałam się z aż taką różnicą w poziomie.

Nie poddaję się, kiedyś na pewno sięgnę po jakąś inną pozycję autora, ale nieprędko.

× 1 | link |
IR
2007-05-30
8 /10
Przeczytane

ojciec mnie tym katowal w dziecinstwie.. nie bylo Bulinkow, nie bylo Muminkow, byly tylko roboty przejmujace wladze na swiecie ;-) Ostatnio do tego wrocilam i dopiero zrozumialam sens tych opowiadan

× 1 | link |
@Mara
2008-06-19
Przeczytane

myślę, że żeby rozumieć pewne kwestie dobrze jest przyswoić sobie pewne zagadnienia dotyczące ewolucji wszechświata.nie jest to konieczne do zrozumienia kwestii moralnych, ale wzbogaca odbiór:)

× 1 | link |
@Chilli
2022-06-13
10 /10
Przeczytane

Kosmiczna książka! wszystko brzmi, jakby miało się niedługo wydarzyć... Za jakieś 100-200 lat to wszystko stanie się możliwe. A wszystkim lubiącym sience-fiction polecam barrrdzo.

× 1 | link |
@_books_and_dog_
2021-08-20
4 /10
Przeczytane 2021

Bajki robotów to zdecydowanie nie moja bajka. Początek był dla mnie trudny, nawet bardzo trudny. Nie umiałam wbić się w treść książki. W pewnym momencie zorientowałam się, że skądś już to znam. Od tego momentu było już trochę lepiej. Im było bliżej końca tym jakoś bardziej potrafiłam się w tej książce odnaleźć. Twórczość Lema chyba po prostu mi nie leży.

| link |
SZ
2020-03-22
10 /10
Przeczytane 0_Posiadam 1_Fantastyka i Science-Fiction 2_Audiobooki 3_Przeczytane 2017

Słuchana jako audiobook w interpretacji Boryca Szyca. Cały Lem - majstersztyk słowny, każde opowiadanie pełne barwnych, nowych sformułowaniach. Polecam.

| link |
AD
2007-08-26
8 /10
Przeczytane

Lem lekko i żartobliwie przemyca poważniejsze kwestie, warto mimochodem wcisnąć dziecku do przeczytania (nie wiem, czy jeszcze jest w kanonie lektur).

| link |
@ajsza
2009-09-16

Hmm, prawdą jest, że Lem strasznie się rozpisuje, czasami jest niezrozumiała i zawiła, ale to klasyk, a klasyki już muszą takie być ;)

| link |
GO
2009-01-23
Przeczytane

trudno się czyta?! nidoszłam nawet do piętnastej strony? nie prosze pajstfa, ja nie rozumję.

| link |
@frodo
2009-01-25
10 /10
Przeczytane Stanisław Lem

Ostanio znów sobie ją przeczytałem. I znów śmiałem się z bladawców i Dyploja. Klasyk.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“(...) ledwo 'Awruk!!' krzyknąć zdołał, słowo ulubione, zawołanie bitewne rodu.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl