Głos Pana

Stanisław Lem
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów
Głos Pana
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów

Opis

Wspomnienia matematyka Petera Hogartha. Matematyk ten zostaje zaangażowany w projekt wojskowy, kierowany przez Pentagon, gdzieś na Pustyni Nevada. Projekt, w którym uczestniczy wielu naukowców różnych dziedzin, jest próbą rozkodowania czegoś, co wygląda na transmisję pozaziemską z układu Małego Psa.
Głos Pana to powieść science fiction ze zwartym filozoficznym przesłaniem. Opowiada ona o wysiłku naukowców nad rozkodowaniem, przetłumaczeniem i zrozumieniem transmisji pozaziemskiej. Powieść krytycznie podsumowuje ludzkie intencje i wysiłki w interpretacji tłumaczenia obcej wiadomości i zastosowanie zdobytych danych. Powieść ta, obok Solaris i Cyberiady, jest jednym z najbardziej znanych dzieł autora.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7552-404-8, 9788375524048
Wydawnictwo: Agora
Seria: Dzieła Stanisława Lema
Stron: 198
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Opowieści o pilocie Pirxie Bajki robotów Dzienniki gwiazdowe Solaris
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Głos Pana aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2020-11-02
7 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 👨 autor : Lem Stanisław

'' Pasażer wysterylizowany na ciele i umyśle, żeby nie zawlókł do nas ani azjatyckiej grypy, ani azjatyckich myśli, naładowany witaminami i widowiskiem filmowym z puszki, będzie mógł przenosić się z miasta do miasta, z kontynentu na kontynent, z planety na planetę...''

Tytułowy '' Głos Pana '', to amerykański naukowy projekt badawczy, stworzony, aby rozszyfrować sygnał z kosmosu, który, według naukowców jest komunikatem, próbą nawiązania łączności przez obcą cywilizację. Narracja jest oddana w usta matematyka Piotra E. Hogartha, uczestnika projektu. Na tle owego poszukiwania klucza do zaszyfrowanej (według naukowców) wiadomości od '' Obcych '', autor serwuje czytelnikowi ciekawe dywagacje, rozważania na tematy różne. Na przykład na temat rozmnażania się gatunków, w tym gatunku o nazwie '' człowiek ''. Opowiada też o podsłuchu i szpiegowaniu.

'' Przeciw podsłuchową elektronikę wyłączało się, taki panował obyczaj, przy opowiadaniu kawałów, zwłaszcza niecenzuralnych ''

a także o rozstrzeliwaniu Żydów w czasie wojny w jednym z '' krajów wschodnich ''.

Lem to Lem i nie ma dyskusji, jakby rzekł jeden mój znajomy zafascynowany tym pisarzem. Ja specjalną fascynatką Lema akurat nie jestem, ale od czasu do czasu lubię sobie coś jego przeczytać. Zwłaszcza że jego rozważania akurat w tej pozycji, są jakoś dziwnie '' na czasie ''. Mimo że książka miała swoją premierę w 1968 roku, nakładem wydawnictwa Czytelnik.

× 13 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Posiadam Beletrystyka_współczesna

Czytanie Lema to zawsze podróż przez liczne tematy, niuanse formy i treści. "Głos Pana" jest, nawet jak na tego autora, dość hermetyczny w odbiorze dla potencjalnych czytelników. Warstwa fabularna jest zredukowana do minimum, za to symbolizm, tematy egzystencjalne dotyczące kondycji człowieka i jego istnienia wobec Wszechświata to rejony, w które autor zapuszcza się na każdej stronie książki. To traktat z takim nagromadzeniem tematów, że każdy z nich, może stanowić osobny opasły tom.

Nie jest to klasyczna fantastyka (w rozumieniu Lemowskim). Wszystkie wydarzenia dzieją się współcześnie w USA i właściwie można by "Głos Pana" zakwalifikować, jako współczesny moralitet. Nieprawdziwe jest kilka technicznych detali, które stanowią katalizator do dyskusji nad kondycją Homo sapiens. Odkryty przypadkiem sygnał neutrinowy, którego emisja mogła być intencjonalnie zainicjowana przez jakąś cywilizację, staje się przyczyną zamieszania w środowiskach naukowców.

Sam akt niespodziewanego zarejestrowania sygnały neutrin nasuwa, zapewne nieprzypadkowe, skojarzenia z autentycznym odkryciem reliktowego promenowania tła fotonowego (zarejestrowane 2 lata przed wydaniem powieści), które jest najstarszym dostępnym nam obrazem Wszechświata. Drugi pewny trop historyczny, to jednoznaczne nawiązania do projektu Manhattan i wielomiesięcznego skoszarowania naukowców w izolacji. Tam była tajemnica atomowa, tu tajemnica potencjalnych korzyści z osiągnięć obcej cywilizacji. Reszta wygląda t...

× 2 | link |
@DrPyralginum
2008-05-11
10 /10
Przeczytane

Cezio dobrze mowi. Ksiazka bardzo fajna. Przyjemnie sie czyta i zmusza do pewnych przemyslen. Szczerze polecam

× 1 | link |
PZ
2022-01-16
Przeczytane 2022

Kolejny Lem w spotkaniu z nieznanym, którego ludzkość z racji swoich ograniczeń pojąć nie potrafi (podobne motywy były w "Solaris", "Niezwyciężonym", "Fiasku" i "Edenie"). Na pewno do powtórnego przeczytania i przetrawienia na spokojnie, bo lekka lektura to na pewno nie jest. Literatura ambitna, troszkę tu przemyśleń różnorakich (ale w odróżnieniu od "Golema XIV" jeszcze w miarę strawna i posiada jakąś szczątkową fabułę). Na razie bez oceny, kiedyś na pewno wrócę i przeanalizuję na spokojnie szczegółowo, bo wiem, że warto - tyle naprawdę trzeba czasu, spokoju i skupienia.

A tak przy okazji - myślę, że w pewnym stopniu "Problem Trzech Ciał" zainspirował się właśnie tym dziełem, w każdym razie początki obu książek zawierają dość podobny motyw.

| link |
@cezio
2007-08-24
10 /10
Przeczytane

pierwsze skojarzenie po przeczytaniu, to takie 'Solaris', ale z mniejszym rozmachem fabularnym, za to z dużo większym ładunkiem filozoficznym. Oczywiście lektura obowiązkowa dla każdego, kto został zarażony optymizmem po przeczytaniu 'Kontaktu' Carla Sagana.

| link |
@frodo
2009-02-23
10 /10
Przeczytane Stanisław Lem

Czym jest Kontakt? Z Bogiem, Absolutem, Abstraktem? Na to pytanie nie odpowie lektura tej książki. Ale zmusza do przemyśleń, czy wogóle kiedyś będziemy do niego gotowi. Osobiście jestem sceptykiem.

| link |
@lordofthedreams9
2022-04-16
10 /10
Przeczytane 📚 posiadam 🚀 fantastyka naukowa
@potarganerude
2021-03-01
7 /10
Przeczytane
@nieznany.
2021-02-25
10 /10
@maniak1315
2020-05-24
4 /10
Przeczytane
@Airain
2020-01-28
10 /10
Przeczytane Biblioteka Babel
@CRegalis
2020-03-15
9 /10
Przeczytane
@Adam84
2020-01-02
8 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane
SZ
2020-04-25
5 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 2_Pożyczone od innych 1_Fantastyka i Science-Fiction
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“ Ateistą jestem z powodów moralnych. Uważam, że twórcę rozpoznajemy poprzez jego dzieło. W moim odczuciu świat jest skonstruowany tak fatalnie, że wolę wierzyć, iż nikt go nie stworzył! ”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl