Naga prawda

Ryszard Ćwirlej
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Naga prawda
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Martwa kobieta w łóżku prominentnego urzędnika, zatopiony samochód ze zwłokami trzyosobowej rodziny oraz tajemnicze zniknięcie poznańskiej kelnerki. Co łączy te pozornie niezwiązane ze sobą sprawy? "Naga prawda” to kolejna odsłona przygód Anety Nowak, młodej i ambitnej podkomisarz z komendy w Szamotułach, która doskonale odnajduje się w zdominowanej przez mężczyzn policyjnej rzeczywistości. Ryszard Ćwirlej, jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy, powraca z kolejnym znakomitym kryminałem – skomplikowane śledztwo, po mistrzowsku budowane napięcie i bohaterka, dla której nie ma spraw nierozwiązanych.

Styczeń 2020 roku. Miejski urzędnik, po suto zakrapianej alkoholem imprezie, budzi się u boku martwej nagiej kobiety. Rana na szyi nieznajomej nie pozostawia żadnych wątpliwości – kobieta została zamordowana. Do przerażonego tym makabrycznym odkryciem mężczyzny zaczynają docierać strzępki wspomnień – przypomina sobie, że kilka godzin wcześniej poznał denatkę w pubie. Wkrótce otrzymuje dziwny telefon – tajemniczy rozmówca oferuje mu wyjście z tej fatalnej sytuacji.

Marzec 2020 roku. Dwaj wędkarze płyną na pierwszy wiosenny połów. Po pewnym czasie jeden z nich widzi, że na dnie jeziora spoczywa samochód. Po wydobyciu go na ląd okazuje się, że wewnątrz znajdują się zwłoki kobiety, mężczyzny i dziecka. Śledztwo przejmują policjanci z pobliskich Szamotuł. Szybko udaje im się ustalić, do kogo należy zatopione auto, ale podkomisarz Aneta Nowak ma wątpliwości, czy ci, których ciała znaleziono w środku, to na pewno jego właściciele.

W tym samym czasie w Poznaniu znika bez śladu kelnerka z pijalni „Świat wódek”. Właścicielka lokalu odkrywa, że dziewczyna okradła kasetkę z pieniędzmi. Prosi o pomoc swojego męża. Aspirant Przemek Drążkowski rozpoczyna prywatne śledztwo, którego tropy prowadzą go do Szamotuł. Czy pozornie niepowiązane ze sobą wątki połączą się w spójną całość?

Wielowątkowa fabuła, niesłabnące napięcie oraz dynamiczna i pełna zaskakujących zwrotów akcja są najlepszą wizytówką twórczości Ryszarda Ćwirleja. Powieść „Naga prawda” to kolejny w dorobku poznańskiego pisarza współczesny kryminał, którego bohaterką jest podkomisarz Aneta Nowak. Jak zawsze twarda, ambitna i nieustraszona. Podczas dochodzenia, niekoniecznie prowadzonego zgodnie z obowiązującym regulaminem, będzie się kierować swoją intuicją, a ta jak dotąd jeszcze nigdy jej nie zawiodła.
Data wydania: 2022-04-06
ISBN: 978-83-287-2150-0, 9788328721500
Wydawnictwo: Muza
Cykl: Aneta Nowak, tom 4
Stron: 448
dodana przez: Vernau

Autor

Ryszard Ćwirlej Ryszard Ćwirlej
Urodzony 1 listopada 1964 roku w Polsce (Trzcianka)
Polski dziennikarz telewizyjny i pisarz. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996-1997 pracował w TVP Katowice, w latach 1997-2010 w poznańskim oddziale TVP, gdzie m.in. był szefem redakcji Teleskopu. W latach 2010-2...

Pozostałe książki:

Upiory spacerują nad Wartą Jedyne wyjście Wszyscy słyszeli jej krzyk Niebiańskie osiedle Mordercza rozgrywka
Wszystkie książki Ryszard Ćwirlej

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kolejna świetna książka Ryszarda Ćwirleja

15.05.2022

Nie jestem obiektywna jeśli chodzi o twórczość Ryszarda Ćwirleja. Czekam z utęsknieniem na każdą kolejną jego książkę, będąc pewną, że otrzymam rozrywkę na najwyższym poziomie. Autor ten umiejętnie łączy wielowątkowe intrygi kryminalne ze świetnym tłem obyczajowym i ironicznym poczuciem humoru, który bardzo mi odpowiada. Czy jest to powieść milicy... Recenzja książki Naga prawda

@nika.mail@nika.mail × 10

Kumata podkomisarka i reszta

6.04.2022

Adam Włodarczyk, od niedawna dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami urzędu miejskiego, korzystając z nieobecności żony (rodzinka wybrała się na narty), wyskoczył z kolegami do baru na kilka drinków. Poderwał tam Igę-Jadwigę, zabrał ja na chatę i… następnego dnia znalazł w swoim łóżku jej zwłoki; miała podcięte gardło, a Włodarczyk był cały ... Recenzja książki Naga prawda

@Meszuge@Meszuge × 8

Ryszard Ćwirlej nie zawodzi

21.04.2022

Już kiedyś pisałam o kłopocie, jaki ma recenzent, gdy przeczyta kolejną świetną książkę swojego ulubionego autora. Nie ma za co zganić, trzeba pochwalić, są tacy, dla których jest to oczywiście podejrzane i co najmniej nieprofesjonalne. Ale co tu ściemniać. Ryszard Ćwirlej stworzył swój własny styl i trzyma go na niezmiennie wysokim poziomie od la... Recenzja książki Naga prawda

Naga prawda - recenzja

12.04.2022

Lubicie sięgać po historie, które poruszają dość ciekawy temat, którym jest prawda, od której nigdy nie ma ucieczki, ponieważ prędzej czy później i tak nas dopadnie? Albo często sięgacie po książki obsadzone dzisiejszych czasach, czy poruszające współczesne problemy? Dzisiaj przychodzę do Was z nowością od jednego z czołowych twórców kryminałów... Recenzja książki Naga prawda

Moja opinia o książce

Opinie

@beata87
2022-04-17
10 /10
Przeczytane

Tradycyjnie. Genialny kryminał neopolicyjny pana Ćwirleja. Uwielbam książki z cyklu Milicjanci z Poznania i ich współczesnej kontynuacji - cyklu o Anecie Nowak.
Tematyka współczesna, ale styl pisania pozostał taki sam. Właśnie ten styl pisarski Autora i Jego specyficzne poczucie humoru jest tym, na co czekam. A już "przeczytanie uszami" w wykonaniu Leszka Filipowicza podnosi powieść do rangi majstersztyku.

× 19 | link |
@coolturka104
2022-04-27
7 /10
Przeczytane

"Naga prawda" to kolejna, czwarta już odsłona przygód Anety Nowak, młodej i ambitnej podkomisarz z komendy w Szamotułach, która doskonale odnajduje się w zdominowanej przez mężczyzn policyjnej rzeczywistości

Miejski urzędnik po mocno zakrapianej imprezie budzi się obok zwłok zamordowanej kobiety. Nagle otrzymuje telefon z propozycją posprzątania bałaganu.
Dwaj wędkarze odkrywają leżący na dnie jeziora samochód, a w nim zwłoki kobiety, mężczyzny i dziecka. Śledztwo poprowadzą policjanci z Szamotuł, w tym Aneta Nowak.
W Poznaniu znika kelnerka, a wraz z nią kasetka z pieniędzmi. Właścicielka lokalu prosi o pomoc swojego męża, który jest śledczym w policji. Trop wiedzie do Szamotuł.
Co łączy te trzy pozornie niezwiązane ze sobą sprawy?

Powieść „Naga prawda” to kryminał, którego bohaterką jest podkomisarz Aneta Nowak. Jak zawsze twarda, ambitna i nieustraszona. Podczas dochodzenia, niekoniecznie prowadzonego zgodnie z obowiązującym regulaminem, kieruje się swoją intuicją, a ta jak dotąd jeszcze nigdy jej nie zawiodła. Wielowątkowa fabuła, dynamiczna i pełna zaskakujących zwrotów akcja, niebanalne zagadki kryminalne oraz świetna kreacja postaci. Autor ma bardzo lekkie pióro i umie się nim posługiwać. Jest prosto i z humorem, a co najważniejsze na tyle interesująco, że trudno oderwać się od książki.

× 9 | link |
@ewfor
2022-05-01
7 /10
Przeczytane

Wielowątkowo prowadzone śledztwa zawsze powodują, że podczas czytania książki mam niezły mętlik w głowie, ale gdy fabuła jest ciekawa, to wiadomo, że ten mętlik nie jest przeszkodą w czytaniu.

Po przeczytaniu kilku książek tego autora zauważyłam, że traktuje on policjantów z różnym podejściem zarówno do nich jako ludzi jak i do nich jako przedstawicieli władzy. W tej powieści również policja przedstawiona jest z dwóch stron. Jedna to ta dobra, solidna i godna zaufania, a druga pokazana w dość prześmiewczy sposób jak typowi policjanci z kawałów.

Autor funduje czytelnikom niezłą literacko-kryminalną podróż, zabierając do różnych miejscowości i tak między innymi możemy przenieść się do Poznania, Dusznik, Rokietnicy czy Szamotuł.

Jeśli jednak mam być szczera, to myślę, że zbyt dużo jest w tej powieści mało znaczących dla fabuły kryminalnej wątków obyczajowych nie tyle odbiegających od tematu, co nie wnoszących niczego istotnego. Domyślam się, że autor miał w tym swój cel, ale czasami takie fragmenty powieści, nic nie wnoszące do głównego kierunku kryminalnego powodują, że czytelnik zbyt mocno odbiega od prowadzonego śledztwa. W przypadku tej lektury to nawet kilku śledztw. Jeśli chodzi o mnie to się nie nudziłam, ale myślę, że ktoś inny może odczuć znużenie.

Skupiając się na stronie kryminalnej, muszę przyznać, że zaintrygowało mnie wprowadzenie do fabuły kilku wątków sensacyjnych. I chociaż czyt...

× 1 | link |
@w_swiecie_ksiazek
2022-05-23
7 /10
Przeczytane

„Naga prawda” to udany kryminał. Wyczytałam, że to czwarty tom z Anetą Nowak, cóż jak to mam w zwyczaju zaczęłam kolejną serię od czterech liter strony, ale w niczym mi to nie przeszkodziło.

Martwa kobieta w łóżku prominentnego urzędnika, zatopiony samochód ze zwłokami trzyosobowej rodziny oraz tajemnicze zniknięcie poznańskiej kelnerki.

Trzy różne sprawy, które z nie łączy nic, ale czy na pewno tak jest?

Powiem wam tak, kto chociaż raz przeczytał coś od Ćwirleja to wie, że jest specyficznie. Ale ja to tym razem kupuję. Wielowątkowość fabuły sprawia, że wraz z silną babką Anetą Nowak błądzimy między masą faktów, niedomówieniami i kłamstwami. Do tego dodane jest trochę humoru i ciętych ripost, które może i momentami są trochę prostackie. Oprócz kryminalnych zagadek rozwinięte jest także tło obyczajowe związane z miłosnymi rozterkami Anety. I jeszcze jest wątek sekty, która manipuluje ludźmi i robi im wodę z mózgu. A tłem dla wydarzeń jest początek pandemii, czyli jest tak jakby na czasie.

Z minusów to zbyt długie opisy wszystkiego i niczego, co nie wnosi absolutnie nic do fabuły. Mam wrażenie, że większość bohaterów tej książki to po prostu bałwany, żeby nie powiedzieć inaczej. Niby śmiesznie, ale z czasem ich tępota zaczyna męczyć.

Ogólnie to jest szybko, bez nudy, trochę przewidywalnie i jako rozrywka sprawdza się świetnie.

Zakończenie? Zaskakujące.

Polecam.

× 1 | link |
MA
2022-04-08
7 /10

Z twórczością pana Ryszarda Ćwirleja miałam już okazję się zetknąć czytając "Morderczą rozgrywkę", dlatego zdecydowałam się sięgnąć po kolejny tytuł spod pióra autora. "Naga prawda" to kolejny kryminał, który wciąga niemal od pierwszej strony. Uwielbiam rozwiązywać zagadki i tajemnice razem z bohaterami, dlatego tak cieszyłam się na tą książkę.

Akcja dzieje się na początku roku 2020. Mają wtedy miejsce trzy z pozoru różniące się morderstwa.

Pierwsza ginie kobieta, którą "odnajduje" miejski urzędnik. Daleko szukać nie musiał, bo budząc się po mocno zakrapianej imprezie zauważa jej ciało w swoim łóżku. Niestety nie wie jak się w nim znalazła, ani kim właściwie jest... W końcu zaczyna do niego dochodzić w jak patowej sytuacji się znalazł. W tym samym momencie dzwoni do niego telefon i nieznajomy rozmówca oferuje mu pomoc i wspólne rozwiązanie problemu urzędnika.

Druga sprawa dzieje się nad jeziorem. Dwaj wędkarze wyruszyli na połów. Nieoczekiwanie jeden z nich zauważa na dnie jeziora samochód. Okazuje się, że w środku znajdują się zwłoki trójki ludzi- w tym jedno należy do dziecka.

Trzecia sprawa ma miejsce w Poznaniu w pijalni "Świat Wódek". Właścicielka odkrywa, że kasetka z pieniędzmi została okradziona. W tym samym czasie bez śladu znika jedna z kelnerek.

Trzy pozornie nie powiązane ze sobą sprawy... Co może je łączyć?
Przekonacie się w najnowszej książce pana Ryszarda Ćwirleja pt. "Naga prawda", która swoją premierę miał...

| link |
@aleksandraczarnecka1989
2022-04-10
10 /10

Ryszard Ćwirlej - jeden z moich ulubionych pisarzy po raz kolejny nie zawiódł. Naga Prawda to kolejna świetna powieść kryminalna, którą przeczytałam z zapartym tchem w jedno popołudnie. Uwielbiam styl autora, spójność akcji z fabułą, wielowątkowość treści i niesamowicie charakterystycznych bohaterów - świetnie wykreowanych. Ryszard nadaje postaciom nie tylko wyróżniający się wygląd, ale i cechy charakteru, które idealnie pasują do aparycji. Nie bez powodu jest laureatem wielu nagród. Naga Prawda to wciągający kryminał, w którym nie tylko wątek przestępczy zaciekawi odbiorcę, ale również relacje między bohaterami i ich praca, wysiłek wkładany w rozwikłanie kolejnego śledztwa, czy też życie osobiste, wzloty i upadki, czy podejmowane decyzje są ciekawie opisywane i aż chce się wiedzieć jak potoczą się ich dalsze losy. Są przekleństwa, ale choć brzmi to dość dziwne nadają treści "uroku", dopełniają całość. Zakończenie nieprzewidywalne i zaskakuje. Kilka morderstw, które łączy tajemniczy tatuaż na ciałach denatów, skomplikowane i zawiłe śledztwo, czyli to, co fani kryminałów lubią najbardziej... Polecam! Za egzemplarz dziękuję @muza.shadows

| link |
@Anna_Szymczak
2022-06-10
8 /10
Przeczytane
@nika.mail
2022-05-15
8 /10
@malgosialegn
2022-05-06
9 /10
Przeczytane
@Skazananaksiazki
2022-05-05
7 /10
Przeczytane Zredagowane Wydawnictwo Muza
@zksiazkawchmurach
2022-04-21
8 /10
Przeczytane
@toptangram
2022-04-18
8 /10
Przeczytane
@promyk1
2022-04-16
7 /10
Przeczytane
@tomzynskak
2022-04-13
6 /10
@zaczytana.archiwistka
2022-04-12
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Naga prawda. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Jedyne wyjście
Jedyne wyjście
Ryszard Ćwirlej
7.1/10
Jest rok 2012. W małym sennym miasteczku porwany zostaje 17-letni syn miejscowego biznesmen...
Ostra jazda
Ostra jazda
Ryszard Ćwirlej
7.7/10
Jest rok 2015. Cały kraj szykuje się do wyborów parlamentarnych, a Europą wstrząsa kryzys uchodźczy....
Szybki szmal
Szybki szmal
Ryszard Ćwirlej
7.7/10
Precyzyjnie skonstruowana intryga kryminalna, wielowątkowe śledztwo oraz akcja ani na moment niezwa...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl