Pocałunek Judasza

Ryszard Ćwirlej
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Pocałunek Judasza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Rok 1991 to czas, kiedy zmienia się wszystko dookoła. Polska Ludowa przestała istnieć, ale jej duch mocno się trzyma, a ludzie jeszcze nie do końca zdają sobie sprawę, że na ich oczach rodzi się demokratyczny kraj. Milicja Obywatelska zmienia się w policję, choć nową służbę tworzą byli milicjanci, którzy nie bardzo potrafią, a często wcale nie chcą przystosować się do nowej rzeczywistości. Tymczasem zmienia się także świat przestępczy, a bandyci, walcząc o wpływy i wielkie pieniądze, działają coraz brutalniej i stosują coraz bardziej bezwzględne metody.

Na leśnym parkingu zostają znalezione zwłoki dwóch młodych mężczyzn. Wszystko wskazuje na to, że była to zaplanowana i zrealizowana z zimną krwią egzekucja. Nie wiadomo, kim są zabici, bo przy zwłokach nie było żadnych dokumentów. Na domiar złego na miejscu zbrodni zostaje znaleziony obcięty palec. Problem w tym, że oba ciała nie mają żadnych okaleczeń. Szybko okazuje się, że wyjaśnienie sprawy przerasta możliwości lokalnych policjantów. Dlatego młoda i ambitna prokuratorka Brygida Bocian zwraca się z prośbą o pomoc do swojego dawnego znajomego komisarza Mariusza Blaszkowskiego z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

Ryszard Grubiński, dawny cinkciarz a obecnie właściciel i prezes Banku Ziemskiego w Poznaniu, chce zamknąć swoje dotychczasowe interesy, by odtąd zajmować się tylko legalnym biznesem. Planuje pozbyć się należącego do niego warsztatu samochodowego, w którym legalizuje się kradzione w Niemczech samochody. Jest już bliski podjęcia decyzji, gdy nieoczekiwanie okazuje się, że dwaj jego ludzie, którzy sprowadzają do kraju kradzione samochody, zostają zastrzeleni, a auta ukradziono. W tej sytuacji musi najpierw wyjaśnić, kto i dlaczego wszedł mu w drogę. Prywatne śledztwo na zlecenie Grubińskiego prowadzi jego przyjaciel, odchodzący właśnie z policji Mirek Brodziak.

Szybko okazuje się, że Blaszkowski i Brodziak muszą połączyć siły, by doprowadzić do ujęcia bezwzględnych morderców. Na szczęście w śledztwie mogą liczyć na pomoc podkomisarza Teofila Olkiewicza, który niedawno przeszedł pomyślnie weryfikację i może z zapałem włączyć się w budowanie nowej lepszej policji.

Wydanie 1 - Wyd. Muza
Data wydania: 2024-03-13
ISBN: 978-83-287-3005-2, 9788328730052
Wydawnictwo: Muza
Cykl: Prokuratorka Brygida Bocian, tom 2
Stron: 352
dodana przez: Vernau

Autor

Ryszard Ćwirlej Ryszard Ćwirlej
Urodzony 1 listopada 1964 roku w Polsce (Trzcianka)
Polski dziennikarz telewizyjny i pisarz. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996-1997 pracował w TVP Katowice, w latach 1997-2010 w poznańskim oddziale TVP, gdzie m.in. był szefem redakcji Teleskopu. W latach 2010-2...

Pozostałe książki:

Jedyne wyjście Niebiańskie osiedle Granica możliwości Zabójczy pocisk Wszyscy słyszeli jej krzyk Szybki szmal Mordercza rozgrywka Naga prawda Upiory spacerują nad Wartą Zaśpiewaj mi kołysankę Awers Tam ci będzie lepiej Trzynasty dzień tygodnia Ostatnia droga Ostra jazda Masz to jak w banku Mocne uderzenie Śliski interes Błyskawiczna wypłata Milczenie jest srebrem Tylko umarli wiedzą Śmierci ulotny woal Już nikogo nie słychać Pocałunek Judasza Ręczna robota Pójdę Twoim śladem Śmiertelnie poważna sprawa Na trwogę bije dzwon Rajski Zakątek Tęczowa dolina Rewers Zimno zimniej zbrodnia Ofiara twoim przeznaczeniem Autor przychodzi wieczorem
Wszystkie książki Ryszard Ćwirlej

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

POWRÓCIŁ STARY, DOBRY ĆWIRLEJ

19.03.2024

Początek lat '90, to czas dynamicznych przemian politycznych, gospodarczych, ale i społecznych. Życie wyglądało wtedy zupełnie inaczej, na ulicach królowały ortalionowe dresy, a niektórzy ich nosiciele, uzbrojeni w bejsbole często odwiedzali miejskie lokale gastronomiczne w celu wymuszenia haraczu, tj. "dobrowolnej" opłaty za "ochronę". Każde więk... Recenzja książki Pocałunek Judasza

Komedia kryminalna czystej wody

12.03.2024

Początek lat 90. minionego wieku, Poznań i okolice. Ku utrapieniu poznańskich policjantów pojawia się nowa, brutalna grupa przestępcza, która zabija dwóch kurierów przemycających kradzione w Niemczech samochody, a trzeciemu obcina palec, by wkrótce potem nieboraka porwać. Fabuła kryminalna jest w tej książce jednak ledwie tłem do szyderstwa z... Recenzja książki Pocałunek Judasza

@matren@matren × 3

Pocałunek Judasza

2.04.2024

Zwłoki dwóch mężczyzn zostają odnalezione na leśnym parkingu, a wstępne oględziny wskazują na to, że padli ofiarą morderstwa. Nie wiadomo, kim są, bo nie znaleziono przy nich żadnych dokumentów. Dodatkowo na miejscu zbrodni policjanci odnajdują odcięty palec, nienależący do żadnego z zabitych. Niestety wyjaśnienie sprawy przerasta lokalnych policj... Recenzja książki Pocałunek Judasza

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@pebro
2024-03-28
7 /10
Przeczytane

Kolejne spotkanie z książką Ćwirleja. Autor przyzwyczaił już czytelnika do swoich bohaterów, więc kolejna książka osadzona w Poznaniu i okolicach nie jest zaskoczeniem. Spotykamy te same postaci, z tymi samymi, znanymi problemami. Zmienia się tylko wątek kryminalny. Dodając do tego pewną pulę powtórzeń, mogłoby się wydawać, że będzie to nudna lektura. Nie wiem, jak autor to robi, ale każdą książkę czytam z ciekawością. Może dlatego, że poznańskie fyrtle są mi znane, ba nawet warsztat przy Dąbrowskiego 435 jest mi znany.

× 16 | link |
@beata87
2024-03-09
10 /10
Przeczytane

Jak każda książka Ćwirleja, doskonała w każdym calu. Barwna, soczysta i dynamiczna. Tym razem życie Grubego Rycha jest w niebezpieczeństwie. Tylko wspólna akcja przyjaciół może go ocalić. Ale czy zdążą.
To, że bezgraniczną atencją otaczam Teosia Olkiewicza, wiadomo od dawna. Teraz do grona ulubieńców dołącza Marjański i jego twórcze kawałki. To niewiarygodne.... uwielbiam jego twórczość:)
Panie Ćwirlej, kłaniam się i obejmuję pańskie kolana w hołdzie dla Jego wyobraźni:) I czekam na więcej.

× 8 | link |
@tomzynskak
2024-03-15
7 /10

Lata 90! Jakie masz z nimi wspomnienia?
Muszę przyznać, że ja mam bardzo nikłe ponieważ urodziłam się dopiero w ich połowie. Dlatego dla mnie zdecydowanie bliższe są lata 2000-2005 kiedy królowały boys bandy, Atomówki, Britney Spears i Justin Timerlake. Jednak, gdy zaczęłam dorastać dość mocno zainteresowałam się latami 90., a wszystko przez prężnie rozwijający się światek mafijny, o który Ćwirlej zahacza w swojej najnowszej książce „Pocałunek Judasza”.

„Pocałunek Judasza” przenosi nas w barwne lata 90., z których Autor stara nam się przemycić jak najwięcej ciekawostek, ale i gwarantuje niektórym Czytelnikom sentymentalną podróż do przeszłości.

Akcja książki jak przystało na literaturę Ryszarda Ćwirleja wciąga już od pierwszych stron, całość jest dynamiczna i wielowątkowa. Oczywiście nie zabrakło także humoru, zabawnych dialogów i porachunków mafijnych. Jak zawsze w fabule liczy się każdy najdrobniejszy szczegół, nic tutaj nie jest przypadkowe, a rozwiązanie zagadki wprowadza w szok, bo nie sposób go przewidzieć.

Bohaterowie są barwni i tak zwyczajnie ludzcy. Nie brakuje w nich wad, każdy ma swoje za uszami, ale to sprawia, że stają się nam oni bliscy. Większość z nich to policjanci, którzy próbują odnaleźć się w nowym ustroju politycznym co niejednokrotnie doprowadza ich do szału, ale i śmiesznych sytuacji. Tutaj każda postać ma ogromne znaczenie i swoją rolę do odegranie w całej zagadce.

Warto wspomnieć, że „Pocałunek Judasza” to...

× 3 | link |
@krzychu_and_buk
2024-05-07
7 /10
Przeczytane

Kolejny raz Ryszard Ćwirlej przeniósł mnie do początku lat 90 XX wieku, kiedy to odradza się demokratyczny kraj, a Milicja Obywatelska przekształca się w Policję. I kolejny raz spotkałem się ze starymi znajomymi.

Historię "Pocałunek Judasza" rozpoczyna mocny prorok, który staje się motorem napędowym całej opowieści.

Na leśnym parkingu zostają znalezione zwłoki dwóch młodych mężczyzn...

Książkę czytało mi się dobrze. Znając styl autora, jego błyskotliwy humor oraz umiejętność pokazania świata tamtych czasów wiedziałem, że się nie zawiodę. Zaangażowałem się. Tak jak uczynili to bohaterki i bohaterowie, którzy zostali tutaj ciekawie opisani. Całym sobą towarzyszyłem im. Moja ciekawość była nienasycona, A każdy przeczytany rozdział nie wyjaśniał, lecz wprowadzał kolejne wątki powodując mętlik w mojej głowie.

Tutaj wszystko ma ogromne znaczenie. Każdy drobiazg. Każde słowo. Każdy gest. Dlatego czytałem uważnie. Zatrzymywałem się, by odnotowywać sobie w głowie zasłyszane fakty. Zbierałem te puzzle, by na koniec móc sobie z nich ułożyć odpowiedzi na dręczące mnie pytania.

Czy uda się rozwikłać tę zagadkę kryminalną? Autor trochę lawirował, wodził mnie za nos, wplątał moją osobę w gangsterski świat. No i ten smaczek... poznańska gwara wpleciona w dialogi.

Po raz kolejny dałem się porwać kryminalnej opowieści. I kolejny raz wiem, że z przyjemnością sięgnę po następną książkę autora.

Tymczasem polecam! Czytaj!

...

× 2 | link |
ZA
@zaczytany.tata
2024-03-19
8 /10

Zwłoki dwóch mężczyzn znalezione na leśnym parkingu i obcięty palec nie należący do żadnego z ciał- na taki widok napotykają się lokalni policjanci wezwani na miejsce zdarzenia. Szybko okazuje się, że sytuacja przerasta ich możliwości, a zając się nią będzie musiała młoda i ambitna prokuratorka Brygida Bocian, która o pomoc prosi swojego dawnego znajomego komisarza Mariusza Blaszkowskiego z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

„Pocałunek Judasza” to drugi tom cyklu z prokuratorką Brygidą Bocian, którego akcja osadzona jest w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, w których to na dobre zagościły się mafijne organizacje szerzące swoje działalności. Akcja książki, jak to już bywa w przypadku książek autorstwa Ryszarda Ćwirleja, jest dynamiczna i naszpikowana wielowątkową zagadką, w której nie brakuje poczucia humoru, zabawnych dialogów i błyskotliwości samego autora.

Najnowsza powieść Ćwirleja to kryminał, który dostarczy czytelnikom wiele frajdy, zapewniając niektórym z nich sentymentalny powrót do przeszłości, pełnej charakternych osobowości niemal żywcem wyjętych a tamtejszych realiów. Książki jak to w przypadków serii nie polecałbym mimo wszystko czytać bez wcześniejszej znajomości „Granicy możliwości”, do której fragmentów autor czasami tutaj nawiązuje, racząc nas rozmaitymi perypetiami Blaszkowskiego, czy też Brodziaka. Jednym zdaniem Ćwirlej w formie i nie możecie tego przegapić.

Współpraca z wydawnictwem Muza.

× 2 | link |
KA
@czytam_kiedymoge
2024-04-02
7 /10
Przeczytane

"Pocałunek Judasza" to najnowsza książka Ryszarda Ćwirleja. Akcja rozgrywa się w Poznaniu w latach 90 tych w czasach gdzie milicja przekształca się w policję.

Na leśnym parkingu zostają znalezione zwłoki dwóch mężczyzn, wszystko wskazuje, że dokonano na nich egzekucji. Prokurator Bocian prosi o pomoc swojego dawnego znajomego komisarza Blaszkowskiego. Jednocześnie na zlecenie starego cinkciarza a później prezesa banku - Grubińskiego, prywatne śledztwo prowadzi również Mirek Brodziak. Jaki interes ma w tym wszystkim Grubiński?

"Pocałunek Judasza" było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Ćwirleja. Na początku miałam problem z zorientowaniem się w akcji i połapaniem się w nazwiskach. Momentami nie wiedziałam o kim czytam i musiałam cofać się kilka stron żeby przypomnieć sobie co i jak. Jednak kiedy już się odnalazłam w akcji książka pochłonęła mnie. Autor bardzo dobrze oddaje klimat lat dziewięćdziesiątych i pokazuje jakie to były lata przełomowe dla naszego kraju. Czytając czuć smród dymu papierosowego i litrów wódki. Podsumowując miło spędziłam czas. Polecam!

× 2 | link |
@etiudyliterackie
2024-03-28
6 /10

Z czym Ci się kojarzą lata 90-te?

To całe moje dzieciństwo, trzepaki, kasety magnetofonowe, kasety VHS , boazerie….. a teraz, kiedy pomyślę o tych czasach, to mam wrażenie, że były mniej kolorowe niż czasy obecne. Więcej w nich było szarości, brązów, czerni i … marazmu.

Tak też właśnie Poznań tamtych czasów przedstawia autor. Kawa w szklankach, wódka, papierosy zagraniczne, palone jeden za drugim, lombardy z magnetowidami i telewizorami kineskopowymi… choć ja dobrze wspominam ten czas, to nie… nie chciałabym ponownie żyć w tych latach. Obraz ukazany w tej historii jest przytłaczający… Milicja staje się policją, a świat przestępczy niemalże opanowuje miasto.

Na parkingu, gdzieś w lesie, zbiry zabiją dwóch facetów, a jednemu odcinają palec… ku przestrodze… w końcu Młode Lwy teraz rządzą. To nie koniec trupów, bo ze światem mafijnym nie ma co zadzierać.

Pierwszy raz czytając książkę skupiłam się bardziej nie na akcji, a na zakreślonej rzeczywistości. Sięgnęłam po ten tytuł głownie ze względu na czas, w którym wszystko się dzieje. W mojej głowie pamiętam go zupełnie inaczej, a teraz ujrzałam go w odmiennym świetle, brutalnym, pełnym niesnasek, machlojek, nielegalnych interesów, kontrastów, surowości i brudu. Czułam jakbym cofnęła się w czasie, jakbym znalazła się na ponurych ulicach Poznania i tylko szukałam bram kamienic, w których mogę się ukryć, bo tamta codzienność nie była zbyt przyjemna.

Wszystko spowite było dymem papieroso...

× 1 | link |
BO
@aniarecenzuje225
2024-03-22
8 /10

Akcja tego kryminału toczy się w Poznaniu, w roku 1991. To czas ustrojowych przemian, przeobrażeń, walki o wpływy, również te w przestępczym światku. Milicja Obywatelska zmienia się w policję, ale pewne sprawy pozostają bez zmian.

Ćwirlej z subtelnym wdziękiem przenosi czytelnika w klimat lat 90- tych , który jest jedyny w swoim rodzaju. Nowe czasy, ale mentalność bohaterów bez zmian. W tej transformacyjnej powieści nie brakuje humoru, świetnych dialogów czy charakterystycznych postaci, a jednocześnie bardzo realistycznych.

Postaci jest wiele, tak jak i szczegółów, ale każdy z nich ma znaczenie dla sprawy w końcowym rozrachunku. Fabuła raz zwalnia, aby za chwilę mocno nabrać tempa. Końcówka jest zdecydowanie bardzo sensacyjna i wystrzałowa, a zakończenie przywołuje na twarz dobrotliwy uśmiech, bo jest jak samo życie. " Łatwo przyszło, łatwo poszło".

× 1 | link |
@daka_portal
2024-06-24
7 /10
Przeczytane
@Betsy59
2024-06-24
4 /10
Przeczytane 2024
JA
@jado67
2024-06-02
7 /10
Przeczytane 2024 rok
@Sargento_Garcia
2024-07-08
7 /10
Przeczytane literatura detektywistyczna kryminał
@something.about.books
2024-04-02
7 /10
@matren
2024-03-12
6 /10
Przeczytane
@mrocznestrony
2024-03-17
7 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Pocałunek Judasza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Granica możliwości
Granica możliwości
Ryszard Ćwirlej
6.8/10
Rok 1990 to początek nowej ery. Kończy się czas Polski Ludowej a zaczyna Polska demokratyczna. Ale ...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl