Spalić wiedźmę

Magdalena Kubasiewicz
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Książka Spalić wiedźmę
Książka Spalić wiedźmę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Sara Weronika Sokolska, zwana Saniką, w niczym nie przypomina nadwornej czarodziejki. Młoda, żywiołowa i dzika jak magia, którą włada, stanowi jedną z największych tajemnic królewskiego dworu. Nie wiadomo, gdzie uczyła się magii i kto był jej mistrzem, ani nawet skąd przybyła do Krakowa. Plotki mówią, że jest najbliższą przyjaciółką i powiernicą króla Julina, a może nawet kimś więcej. Media donoszą o jej spektakularnych wyczynach: polowaniach na biesy, inkuby i strzygi, o pojedynkach z członkami Loży Czarodziejów. Wydaje się, że Sanika jest najpotężniejszą czarownicą w Polanii i tylko szaleniec mógłby rzucić jej wyzwanie. A jednak nawet moce wiedźmy mogą okazać się niewystarczające w starciu z przeciwnikiem, który pragnie zniszczenia Krakowa. Wrogiem, za którym stoi pradawna i niezwykle potężna magia… „W alternatywnej, przesyconej magią rzeczywistości monarchią Polanii rządzi król Julian, a drugą co do ważności osobą po władcy jest Pierwsza Czarownica, harda i nieugięta Sara Weronika Sokolska. Gdy nad Krakowem zawisa widmo czarnoksięskiej apokalipsy, to ona staje przed wyborem: chronić miasto czy… siebie. Magdalenie Kubasiewicz udało się zgrabnie wpisać motywy z krakowskich legend w nowoczesność, a baśniową symbolikę połączyć z wartką akcją. Smok wawelski, czarnoksiężnik Twardowski, diabeł z Krzysztoforów zyskują nowe oblicze, ale to pyskata Sara skradła moje serce.” Agnieszka Hałas, autorka cyklu Teatr węży
Data wydania: 2015-12-15
ISBN: 978-83-7995-030-0, 9788379950300
Wydawnictwo: Genius Creations
Cykl: Królewska wiedźma, tom 1
Stron: 300

Autor

Urodzona w 1990 roku w Polsce

obecnie mieszkająca w Krakowie, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kocha fantastykę, białą czekoladę, koty i swoje dwa psy, choć jeden z nich wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi jest demonem maskującym się w psiej skórze. Publikowała w świ...

Książki Magdalena Kubasiewicz

Wszystkie książki Magdalena Kubasiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nastoletni sen o turbosłowianach

Fantastyka jest niesamowita pod wieloma względami. Jednak jej największym atutem jest fakt, że nie narzuca ona żadnych ram czy granic. Pozwala opowiadać o wszystkim i na dowolny sposób. Jedynym ograniczeniem pozostaje wyobraźnia. Fantaści radośnie korzystają z tego przywileju, niejednokrotnie tworząc niepowtarzalne światy wypełnione niezwykłymi pomysłami. Ktoś próbuje doszukać się w tym pomyśle logiki i sensu, powytykać absurdy i brak konsekwencji? Delikwenta można spławić słowami „przecież to fantastyka” i sprawa zostaje w zasadzie zamknięta. Niektóre pomysły zdają się powstawać pod nieobecn... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@katala
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Fantastycznie i paranormalnie

Przyznaję się bez bicia. Nawet nie wiedziałam, że mamy na rodzimym poletku taką autorkę. Że mamy kogoś nowego w dziedzinie fantasy, magii i lekkiego szaleństwa ku historyczno/współczesnej Polsce.
A tu proszę.
Sanika, inaczej Sara Weronika Sokolska jest nadworną czarodziejką. W zamku, krakowskim zamku przy boku króla Polanii strzeże kraju, władcy, ludzi, czystości magii, Smoka wawelskiego, zaczarowanych zwierciadeł, tajemniczych noży i kamieni. Z przygodami, w misji w trakcie której stawką jest nie tylko jej życie, ale i losy całej Polanii. Walczy z Kogutem Diabłem od Twardowskiego, goni strzygi. Dzielna i waleczna. Niekoniecznie miła i sympatyczna. Bardziej tolerowana niż lubiana. Na czarnej liście magów i innych o politycznych zapędach.
Niby nic niezwykłego, ale jednak…
Kilka spraw.
Jak dla mnie.
Język. Przyznaję, że moja awersja do polskich autorek może mieć swoje podłoże w języku współczesnych powieści. Przesadzonym, przeładowanym, przeemocjonowanym. Z nadmiarem przymiotników wypełniających strony i pustosłowiem. Tutaj tego nie ma. Autorka może nie bawi się słowem na całego, czasami można byłoby nawet zarzucić jej pewną siermiężność wypowiedzi, ale to ładny język. Prosty. Zrozumiały, bez zbędnych ozdobników. Taki jak Sanika.
Podobała mi się konstrukcja. Fantastyczny prolog (nie wiem czy nie najlepszy z całej książki) w trakcie którego podglądamy Sanikę w działaniu. Działaniu nie tylko magicznym, ale i detektywistycznym. Widzimy ją, ale poznajemy...

{} | link |
@Vemona
2019-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Proza polska 2018 Fantasy Mam

Autorka zastosowała ciekawy pomysł, umiejscawiając magiczną akcję we współczesności. Mamy Kraków z XXI wieku, telewizory, neony, nocne kluby, ale też władającego Polanią króla, magię wykładaną na Uniwersytecie, pojawiąjące się w mieście inkuby i przede wszystkim Pierwszą Czarownicę Polanii - Sarę Weronikę Sokolską.
Podobno pojawiła się znikąd, nigdy nie uczyła się magii, ale król jej ufa mimo niechęci pozostałych magów i czarownic.
Postać Saniki (jak nazywają ją król i Smok Wawelski - który również żyje i ma się nieźle, przynajmniej do czasu) jest dość typowa dla kobiecego fantasy, uparta, samowolna, zbuntowana, przekonana, że sama sobie ze wszystkim poradzi, nie słuchająca rad, bez krzty kobiecej łagodności i delikatności. Czasem się zastanawiam, czy takie bohaterki nie są personifikacją pewnych oczekiwań, pragnień kobiet, by takimi właśnie być. ;) Ale to nie jest zarzut, gdyż bohaterkę da się lubić i bardzo się chce, żeby sobie rzeczywiście ze wszystkim poradziła.
Poznajemy ją, gdy zostaje wysłana na poszukiwanie mordercy pewnej kobiety, która była siostrą ważnej osobistości. Choć niechętnie, podejmuje się zadania i rozwiązuje sprawę z którą zwyczajna policja nie poradziłaby sobie, gdyż w grę wchodziły elementy magiczne.
Potem akcja nabiera tempa, okazuje się, że zarówno Krakowowi jak i samej Sanice grozi niebezpieczeństwo, a czarownica, która nikogo nie kocha, niczego nie chce i niczego się nie boi - odkrywa w sobie przywiązanie do miasta. Decyduje się n...

{} | link |
@tahti87
2020-06-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@kachna.janisz
2020-05-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@RuBrykaPopkulturalna
2020-03-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2019 Zrecenzowane 2019 Zrecenzowane RuBrykaPopkulturalna Polska Fantastyka Urban Fantasy
@Beata_
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Agaa_2
2019-06-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Czytam

Co czytać po książce “Spalić wiedźmę”- Magdalena Kubasiewicz

Książka Biuro detektywistyczne. Dziurka od klucza
Biuro detektywistyczne. Dzi... Renata Piątkowska
{}10/10
Dzieci od zawsze uwielbiają zagadki. Niestraszny im dreszczy...
Książka Ada strażniczka skarbu
Ada strażniczka skarbu Grażyna Bąkiewicz
{}8.5/10
Historia Ady, która pewnego dnia zamiast iść do szkoły, musi...
Książka Ale historia... Jadwiga kontra Jagiełło
Ale historia... Jadwiga kon... Grażyna Bąkiewicz
{}10/10
Wszyscy w tej rodzinie (poza mną) jedzą sałatę, liczą kalor...
Książka Złodziejka magii
Złodziejka magii Lisa Maxwell
{}10/10
Esta straciła rodziców. Ukradziono jej życie. A wszystko, co...
Książka Taniec aniołów
Taniec aniołów May Grethe Lerum
{}10/10

Cytaty z książki

O nie! Książka Spalić wiedźmę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Pozostałe książki z cyklu

Książka Wiedźma Jego Królewskiej Mości
Wiedźma Jego Królewskiej Mości Magdalena Kubasiewicz
{}6/10
Sara Weronika Sokalska wyszła zwycięsko z konfrontacji z Noc...
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}