Avatar @LetMeRead

@LetMeRead

143 obserwujących. 89 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 3 lat. Ostatnio tutaj około 6 godzin temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
143 obserwujących.
89 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 3 lat. Ostatnio tutaj około 6 godzin temu.
sobota, 10 kwietnia 2021

Z pamiętnika dziwnej nauczycielki

Chcę się z Wami dzisiaj podzielić kilkoma refleksjami związanymi z moim wczorajszym Wyzwaniem Zawodowym. Jak już wiecie, wyszło. Ulga jest wielka. Szczególnie, że przeżywałam je bardzo mocno, co nawet niektórzy z Was zauważyli mimo dzielących nas ekranów. :-)

Już na studiach, podczas praktyk, słyszałam, że jestem stworzona do bycia nauczycielem języka polskiego. Sama zresztą zawsze chciałam ten zawód wykonywać. Zaczęłam pracę zaraz po magisterce i szybko się w niej odnalazłam. Przewidywania, że się nadaję stopniowo zastępowały opinie, że faktycznie się sprawdzam. Że mam świetne pomysły. Że dopracowuję je w każdym calu, a jeśli nawet podczas realizacji zdarzy się coś nieprzewidzianego, potrafię to opanować i wyjść z sytuacji obronną ręką. I tak przez lata. Jej się zawsze uda, ona jest świetna. Ona sprosta każdemu zadaniu. Ona zawsze i na pewno coś wymyśli. Ona to zrobi.

Jest to bardzo obciążające. Gdy ciągle doświadczasz takich reakcji, to oprócz naturalnej radości i dumy pojawia się równie naturalne (chyba?) uczucie strachu - a co będzie, jeśli któregoś razu się nie uda? Być może dlatego teraz wyjątkowo trudno było mi się przygotować do czekającego mnie zadania. Po raz pierwszy czułam, że mam w głowie jednocześnie pustkę i chaos. Bardzo długo nie potrafiłam złożyć fragmentów w spójną całość, która ma początek i koniec, a pomiędzy tym etapy wynikające jeden z drugiego.

Gdy do tego ma się paskudny charakter perfekcjonistki, która nawet recenzje książek sprawdza pięćset razy przed opublikowaniem i ze sto po opublikowaniu - jest jeszcze trudniej. Poprzeczka idzie wtedy jeszcze wyżej, niż ją inni postawili.

Przy okazji tej lekcji otwartej kilka bliskich osób powiedziało mi: Nie miałam/-em pojęcia, że tak to postrzegasz. Naprawdę. Oni byli zaskoczeni tym, jak ja na tę sprawę patrzę - i ja byłam zaskoczona, że oni są zaskoczeni. To pierwsza refleksja.

Teraz druga. Tak jestem skonstruowana, że widać po mnie od razu, gdy jest dobrze - i widać, gdy jest źle. Emocje ze mnie wychodzą i idą krok przede mną. Teraz też tak było. I doświadczyłam czegoś niezwykle pięknego i wzruszającego, bo poczułam, że wiele osób się o mnie niepokoi i troszczy. Pytają, co się dzieje i jak pomóc. Właśnie podczas rozmów z nimi okazało się, że nie mieli pojęcia, jak i dlaczego przeżywam to w określony sposób. Mogłam o tym powiedzieć i wiele spraw się rozjaśniło. Dzięki temu poczułam się silniejsza. Przyjaciółka powiedziała: Nic już nie musisz robić. Niczego już nie musisz udowadniać. Po prostu poprowadź lekcję jak zwykle.

Wybaczcie te osobiste wynurzenia, ale od Was również doświadczyłam wsparcia i jest to forma podziękowania za nie. Dziękuję! :)
× 22
Komentarze
@Johnson
@Johnson · prawie 2 lata temu
To są takie słowa, najlepsze na P.
Pasja, Powołanie. Aha i zawsze mówię,że jak człowiek jest emocjonalny to znaczy,że jest żywy! No i perfekcjonistka czy nie, ale jak już coś robisz to dokładnie.

P.S. Też miałem iść na polonistykę, a dokładniej to moja już ś.p. polonistka pytała czy nie pójdę. No niestety nie poszedłem, ale nie wiem, czy dorównałbym ludziom z taką pasją. Czy mógłbym napisać o sobie tak, jak Ty dzisiaj piszesz.

Coś niesamowitego. Szanuję bardzo!
× 11
@LetMeRead
@LetMeRead · prawie 2 lata temu
Dziękuję. :)
× 1
@anna_strzelczak
@anna_strzelczak · prawie 2 lata temu
Monia, z doświadczenia wiem, że im bardziej pokazujesz, że jesteś dobry w tym co robisz, tym większe nadzieje i zaufanie się w Tobie pokłada, tym więcej się oczekuje, tym więcej się powierza... i niestety, tym większą presję wtedy odczuwamy. Tylko, że każdy z nas jest tylko człowiekiem. Nikt z nas nie jest doskonałym. Każdemu z nas zdarzają się niedociągnięcia, potknięcia, gorsze dni. Naturalna rzecz. Ja już nie dążę do zadawalania innych (jeszcze się taki nie urodził .... ). Najważniejsze, żeby każdy z nas czuł się z siebie dumny i zadowolony ze swoje pracy i jej efektów. Ukłon w stronę tych, którzy to zauważą i docenią. Nauczyłam się tzw. "zdrowego egoizmu" i dobrze mi z tym. Z Twoich tekstów, wypowiedzi wypływa perfekcjonizm. Przyjemnie się "Ciebie czyta", słucha. Co prawda, nie miałam z Tobą zajęć, ale moja intuicja mi podpowiada, że prowadząc je, dajesz całą siebie. Kochana, więcej luzu. Jesteś profesjonalistką, masz ogromną wiedzę i kochasz to co robisz. Pamiętaj, że nauczyciel który ma wiedzę i potrafi ją przekazać a w dodatku kocha to co robi i nie przychodzi do pracy "za karę"to w dzisiejszych czasach rzadki "okaz" . :)
× 6
@LetMeRead
@LetMeRead · prawie 2 lata temu
Cenne spostrzeżenia i ważne dla mnie słowa. Jestem Ci bardzo wdzięczna. :) Czasem człowiek zapomina o rzeczach oczywistych, jak ten luz i zdrowy egoizm - i dobrze, gdy ktoś o nich przypomni. :)
× 1
@Vernau
@Vernau · prawie 2 lata temu
Pięknie, że masz coś takiego, jak pasja w życiu. Nie każdemu jest to dane.
Szczęśliwi ludzie, którym udało się coś takiego znaleźć w życiu, co sprawia im wielką radość, jest ich pasją, a jeśli, jeszcze są w stanie się z tego utrzymać, to już naprawdę super 😊
Szczegolnie, jest to ważne w twoim zawodzie, gdzie za 10 lat, jakiś już dorosły człowiek, twój były uczeń, może jakiś znany człowiek, powie - Miałem/am w szkolę taką nauczycielkę od polskiego, która była wspaniała i wiele mnie nauczyła 😊
Poczytaj trochę książek psychologicznych i stanowczo zacznij eliminować pefekcjonizm ze swojego życia. Dobra wypowiedź @anna_strzelczak, więcej zdrowego egoizmu !!!
Świetny wpis na blogu i pamiętaj, że na Kanapie można liczyć na szczere słowa wsparcia, co niestety rzadko można spotkać realu, szczególnie w naszym społeczeństwie. I za to też, bardzo cenię Kanapową społeczność 😊
× 6
@anna_strzelczak
@anna_strzelczak · prawie 2 lata temu
@Vernau najciekawsze jest to, że na "stare lata" najbardziej pamięta się tych nauczycieli, którzy najwięcej od nas wymagali. Ale tak się składa, że właśnie ci nauczyciele potrafili przekazać wiedzę. :)
× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · prawie 2 lata temu
@Vernau, fajna ta nasza Kanapa. :)
× 2
@Wiesia
@Wiesia · prawie 2 lata temu
Przyjaciółka miała rację, jak się jest nauczycielem z zamiłowania, to po prostu perfekcja jest w pakiecie :)
Jednak stres był właśnie dlatego, że podchodzisz poważnie do tego co robisz. Czasem trudno się nie denerwować jeśli chce się wypaść jak najlepiej. Dobrze, że już możesz odetchnąć :)
× 6
@LetMeRead
@LetMeRead · prawie 2 lata temu
Mam nadzieję, że to już koniec bardzo poważnych wyzwań na ten rok szkolny. W każdym razie - planowych wyzwań już nie mam. :)
× 2
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · prawie 2 lata temu
Rozumiem Cie całkowicie to samo mam o ja w swojej pracy bibliotekarskich blisko już 25-letniej. Właśnie od jutra czekają na mnie nowe obowiązki. Dodatkowe obowiązki i boję się, że noga mi się podwinie. Mimo że będę wykonywał te same obowiązki na innej placówce to czeka mnie podwójna praca. Ogarnięcie dwóch miejsc.
× 5
@LetMeRead
@LetMeRead · prawie 2 lata temu
Sam wiesz, że nie będzie łatwo. Ale na pewno zrobisz wszystko najlepiej jak potrafisz - przy okazji tej lekcji przypomniałam sobie także, że i to jest ważne - być w porządku samemu ze sobą. Trzymam mocno kciuki!
× 2
@Antytoksyna
@Antytoksyna · prawie 2 lata temu
Nie każdy robi w życiu to, co lubi. Wielu w ogóle nie odkryło własnego powołania, albo zmarnowało talent. Ty do nich nie należysz, masz powód do dumy i radości. Jest czego zazdrościć.
× 5
@wybrana84
@wybrana84 · prawie 2 lata temu
"Do tego trzeba mieć dar" - Ty go masz 😉
× 4
@LetMeRead
@LetMeRead · prawie 2 lata temu
Skoro tak mówisz... Dziękuję. :)
× 2
@ania_gt
@ania_gt · prawie 2 lata temu
Z przyjemnością przeczytałam Twoje słowa. Jeśli praca jest pasją może sprawiać przyjemność. Obciążające bycie panią Perfekcyjną nie może zaszkodzić. Wiem, bo mam podobnie. Nawet po 12h dyżurze w szpitalu wychodzę radosna, bo wiem że jestem we właściwym miejscu. Zazdroszczę Twoim uczniom, bo posiadanie takiego nauczyciela, to wielkie szczęście.
× 3
@DieLeseratte
@DieLeseratte · prawie 2 lata temu
Perfekcjonizm - złudny przyjaciel. Znam go doskonale niestety ;)
× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · prawie 2 lata temu
Czyżby przypadłość niejednego nauczyciela? ;-)
× 2
@DieLeseratte
@DieLeseratte · prawie 2 lata temu
Chyba tak i do tego okropnie męcząca... ja już trochę sobie odpuszczam, ale nie jest łatwo. Czasem ktoś z bliskich musi mną potrząsnąć, żebym się opamiętała :D
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 2 lata temu
Ja dziękuję za osobiste wspomnienia.
× 3
@Airain
@Airain · prawie 2 lata temu
@LMR, znakomicie to rozumiem, perfekcjonizm i ta nauczycielska frustracja, gdy jednego dnia wszystko idzie dobrze, a drugiego masz wrażenie, że uczniom w nocy podczas snu mózgi za łóżko powpadały i zapomnieli je podnieść przed lekcjami, ale oczywiście zastanawiasz się co ty robisz nie tak... ale teraz jest ten moment, żebyś sobie spokojnie powiedziała - nie, że inni są o Tobie zdania, że się nadajesz, ale że TY uważasz, że jesteś w tym dobra.
Wiesz - wyprost pleców, głęboki wdech, uśmiech i proste stwierdzenie - JESTEM W TYM DOBRA.
Należy Ci się od samej siebie. ;)
× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · prawie 2 lata temu
Dobrze gadasz, dać Ci wódki. ;-)
× 3
@Mackowy
@Mackowy · prawie 2 lata temu
Jako leń zazdroszczę ci tej pracowitości, perfekcjonizmu i pasji do pracy - szczerze podziwiam :)
× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · prawie 2 lata temu
Dzięki, ale uwierz, że bywa to wszystko bardzo męczące. :D A jak leniuchuję, to mam wyrzuty sumienia, że leniuchuję. :D
× 2
@Mackowy
@Mackowy · prawie 2 lata temu
Chciałbym wykształcić sobie takie mechanizmy obronne, jak poczucie winy za leniuchowanie :D
× 2
@Strusiowata
@Strusiowata · prawie 2 lata temu
Fantastyczne, że na tym trudnym zakręcie odnalazłaś pozytywy. Zaliczyłaś taki przystanek, z rozrachunkami w tle. Ciesze się, że wsparcie pomogło. Tak trzymaj!
× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · prawie 2 lata temu
@Mackowy, ale wiesz, ja mam poczucie winy, bo nie wiem, czy nauczycielowi przystoi leniuchowanie. ;-)
× 1
@Mackowy
@Mackowy · prawie 2 lata temu
@LetMeRead no ja nie wiem, ale znam jedną osobę, która wie co komu przystoi a co nie i chętnie się tą wiedzą dzieli ;-)
× 2
@jorja
@jorja · prawie 2 lata temu
Zawsze do usług! Jeszcze raz gratuluję, no ALE! nie mogło być inaczej!!
× 2
@mag-tur
@mag-tur · prawie 2 lata temu
Przede wszystkim pasja robi z Ciebie perfekcjonistkę. W każdym wpisie widać, że nadal masz chęci do wykonywania tej trudnej pracy. Powodzenia w dalszych latach i utrzymania tego entuzjazmu 😀
× 1
@LetMeRead
@LetMeRead · prawie 2 lata temu
Tak... Chociaż czasem sama się zastanawiam, skąd te chęci jeszcze biorę. :D Dzięki! :)
× 2

Archiwum

2022

2021

2019

grudzień

(1)
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl