Cyrk nocy Erin Morgenstern

Okładka Cyrk nocy
autor:
Erin Morgenstern
wydawnictwo:
Świat Książki
data wydania:
2012

Opis

W wędrownym cyrku dzieją się rzeczy niezwykłe, bardziej niezwykłe niż popisy akrobatów i treserów. To cyrk magiczny, w którym do pojedynku stają zakochani, a ich bronią jest wyobraźnia. Londyński reżyser Chandresh Lefèvre postanawia stworzyć cyrk. Nie przypuszcza, że stanie się on areną rozgrywek między znanym prestidigitatorem a "mężczyzną w szarym garniturze", a raczej między ich wychowankami Celią i Markiem. Młodzi, nieświadomi konsekwencji walki, którą mają ze sobą stoczyć, kreują w cyrku wie..le niezwykłych, magicznych przestrzeni. To stanowi sens ich zmagań i tło ich miłości. Jednak każda potyczka zbliża ich do końca, kiedy na placu boju może pozostać tylko jedno z nich...
Tajemniczy pojedynek między Celią i Markiem - dwojgiem iluzjonistów, pozbawionych prawa do miłości - w powieści o sile magii, prawdzie, naturze człowieka i świata.
Czym jest Cyrk Marzeń, powołany do życia przez pewnego ekscentryka pod koniec XIX wieku? Miejscem pokazów niezwykłych sztuczek, za którym fani jeżdżą po całym świecie? A jeśli to, co demonstrują artyści, nie jest iluzją, ale... prawdą?
Na tle dziwnych zdarzeń i postaci rozgrywa się pojedynek między parą młodych iluzjonistów, sterowanych przez swych bezwzględnych opiekunów. Gdy Celia i Marco zakochują się w sobie, pojedynek wymyka się spod kontroli...
Z pozoru realistyczna powieść z akcją w okresie fin de siecle'u, a naprawdę fascynująca baśń metafizyczna o tym, co w życiu najważniejsze.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Początkowo, kiedy wzięłam ją do rąk, okładka niezbyt mi się spodobała, jednak w trakcie czytania wielokrotnie na nią zerkałam i teraz mogę stwierdzić, że jest idealna do tej opowieści i podoba mi się coraz bardziej. Czerń, biel, szarości i czerwień to barwy tej historii oraz jedne z moich ulubion... więcej »
Jest pojedynek, o udziale w którym nie zadecydowało żadne z dwójki jego uczestników. To pojedynek znudzonych już trochę mistrzów, którzy mają do wyrównania stare rachunki. Pojedynek ma pokazać czy zwycięży naturalny talent czy wystudiowana wiedza. Są pozorne tylko sztuczki iluzjonistów, które s... więcej »
Opinie o „Cyrku nocy”, debiutanckiej powieści Erin Morgenstern, są podzielone, czytelnicy albo pieją z zachwytu i wychwalają tę książkę pod niebiosa, albo widzą w niej nudnawą opowieść z nie do końca dopracowaną akcją. Ja zdecydowanie zliczam się do pierwszej grupy. Dla mnie „Cyrk nocy” to jedna ... więcej »
Zamknij oczy. Wyobraź sobie, że stoisz w kolejce do magicznego cyrku, który odwiedza właśnie twoje miasto. Otaczają cię ogromne, w biało-czarne paski, namioty. Górują nad tobą, rozsiewają aurę tajemniczości. Rozglądasz się i widzisz, jak pojawiające się niewiadomo skąd litery, układają się w n... więcej »
Cyrk Nocy porywa od pierwszej strony. Magia otacza czytelnika już na samym początku, gdy nie wie czego się spodziewać. Zastanawia się, wyobraża sobie "Cóż to takiego może być". Ale uwierz, nie jest przygotowany na COŚ takiego. Bo Cyrk Nocy to baśń, która sprawia, że wyobraźnia pracuje na najwyższ... więcej »
Jak podaje definicja, cyrk to namiot, w którym arenę otacza widownia, a także widowisko rozrywkowe składające się z występów klownów, tresury zwierząt oraz pokazów akrobatycznych. Jednak „Cyrk nocy” to coś zgoła innego. W powieściowym Le Cirque des Rêves spektakle rozpoczynają się po zmierzchu, a... więcej »
Magia unosi się w powietrzu, zatraca się gdzieś granica pomiędzy iluzją a rzeczywistością. Jest tylko niesamowicie subtelny świat cyrku. Jak rzadko, dałam się porwać tej magii, naprawdę uwierzyłam, że gdzieś jest takie miejsce z takimi cudami, miejsce w którym można pozbyć się smutków wrzucając k... więcej »
Cyrk nocy
Recenzent: Kala95
Cyrk to królestwo iluzji; miejsce, w którym ludzie potrafią pięknie kłamać i dokonywać rzeczy niemożliwych oraz zaczarowują szarą, codzienną codzienność. Mimo owych niezaprzeczalnych atutów, współczesne społeczeństwo stroni raczej od cyrkowych rozrywek. Zbyt twardo stąpamy po ziemi i chyba dlateg... więcej »
Nie lubię cyrków...Nienawidzę patrzeć na wymęczone, brudne i zmarnowane zwierzęta oraz przyglądać się głupim sztuczkom. W tym 'magicznym' miejscu byłam zaledwie kilka razy i naprawdę nie wspominam miło tych wizyt. Z książką "Cyrk nocy" było zupełnie inaczej. Kiedy, po raz pierwszy ją ujrzałam zac... więcej »
Dodali do kolekcji
milla
EmilyStrange
markietanka
miiincik
Betsy
kasandra
gudrun
cassandra9891
Inne książki tego autoraAutorzy
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!