Dziewczynka w czerwonym płaszczyku Roma Ligocka

Okładka Dziewczynka w czerwonym płaszczyku
autor:
Roma Ligocka
wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
data wydania:
2011
ISBN:
9788308047750

Opis

Najgłośniejsza książka Romy Ligockiej.
Impulsem do napisania tej tak dobrze odebranej przez czytelników książki, była postać dziewczynki w czerwonym płaszczyku z filmu "Lista Schindlera", w której Roma Ligocka rozpoznała samą siebie. Z perspektywy dziecka opisała wszystkie bolesne doświadczenia, o których tak bardzo stała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Poznamy również jej powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i ..przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotna fascynacja komunizmem, świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigracja i kariera w show businessie.
Ujawnia też długie zmagania z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, uzależnienie od leków, z którego wielkim wysiłkiem udało jej się uwolnić.
Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. Czytając ją, chciałoby się mieć tę wygodną świadomość, że to tylko fikcja literacka, ale, niestety, to prawdziwa opowieść o złamanym przez wojnę pokoleniu.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Kategorie

  Tematyka » Pamiętniki Wspomnienia
  Biografie » Literatura faktu » Pamiętniki. Wspomnienia
  Historia. Archeologia » Nauki społeczne, humanistyczne, ekonomiczne » Historia Żydów
  Historia wojskowości. Wojskowi, dowódcy » Wojskowość. Wojny. Militaria » II Wojna Światowa
  Historia. Archeologia » Nauki społeczne, humanistyczne, ekonomiczne » Historia Polski 1945-1989
  Historia. Archeologia » Nauki społeczne, humanistyczne, ekonomiczne » Historia Polski 1939-1945
  Powstało już wiele książek, wspomnień i autobiografii dotyczących wojny i holocaustu. Wszystkie są wstrząsające, bolesne, trudne w odbiorze, przedstawiające ogrom zła i okrucieństwa, jakiemu poddawani byli ludzie. Każda z nich to forma walki, próba rozliczenia się z przeszłością… Dziewczynka w... więcej »
  Moje pierwsze spotkanie z Romą Ligocką było na kartach książki "Róża, obrazy i słowa". To poetyckie spojrzenie na ból, strach i przetrwanie poruszyło mnie mocno, dlatego w ogóle się nie zastanawiałam biorąc z bibliotecznej półki dwie kolejne książki tej autorki. "Dziewczynka w czerwonym płaszc... więcej »
  Jakiś czas temu przeczytałam książkę "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej. Wzruszyła mnie podobnie jak kiedyś Dziennik Anny Frank. Jestem pod wrażeniem obu tych lektur, płakałam jak bóbr czytając je... czułam się, jak one, jak główne bohaterki...bardzo przeżywałam te wszystkie ok... więcej »
  Książek o wojnie, wysiedlaniu Żydów przeczytałam już bardzo wiele, jednak nigdy jeszcze nie spotkałam się z tak wzruszającą historią widzianą oczami dziewczynki. Gdy to się zaczęło autorka była bardzo młoda, urodziła się w 1938 roku, jednak zapamiętała wiele szczegółów, które opisała w swojej bio... więcej »
  Mała, słodka dziewczynka trzymająca w jednej rączce listek, w drugiej uroczą torebeczkę. Ma na sobie czerwony płaszczyk. Obrazek ten byłby doprawdy łagodny i pełen lekkości, gdyby nie cień, który rzuca ta niewinna istotka. Nie jest nim bowiem kształt, zbliżony do jej postaci, ale swastyka. Symbo... więcej »
  Dodali do kolekcji
  sandra_katarzyna
  prych
  Delicious
  Magdulstwo
  Doszka
  siobhan
  chloe
  ocelot
  Rejestracja jest darmowa i szybka.
  Zajestruj się teraz!