Hobbit czyli Tam i z powrotem J. R. R. Tolkien

Okładka Hobbit czyli Tam i z powrotem
autor:
J. R. R. Tolkien
wydawnictwo:
ISKRY
data wydania:
2011
ISBN:
9788324401482

Opis

Światowej sławy pisarz angielski John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973) był profesorem filologii angielskiej na uniwersytecie w Leeds oraz profesorem literatury średniowiecznej w Oksfordzie, znawcą literatury i języka staroangielskiego, staronordyckiego, starogermańskiego oraz gockiego.
Jako powieściopisarz dał się poznać dopiero w roku 1937, publikując "Hobbita", który przyniósł mu rozgłos na całym świecie. W samej Anglii książka ta miała dziesiątki wydań. Zachęcony powodzeniem i prośbami o..czarowanych czytelników, Tolkien powrócił do historii Bilbo Bagginsa, pisząc trylogię "Władca Pierścieni", kontynuację "Hobbita".

Zarówno "Hobbit", jak i "Władca Pierścieni" powstały pod wpływem dobrze znanych autorowi skandynawskich mitów i staroangielskich legend, pełnych czarodziejów, smoków i przedmiotów o nadprzyrodzonej mocy. Fantastyczny, przemyślany do najdrobniejszych szczegółów świat powieści niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia czytelników.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Dotychczas z dziełami Tolkiena miałem do czynienia jedynie podczas seansu ich filmowych ekranizacji (offtop: jeśli chodzi o nie, to stoją na bardzo wysokim poziomie i od lat oglądam je regularnie). Tymczasem postanowiłem zagłębić się w historię Bilbo Bagginsa, która dzieje się przed tą znaną z tr... więcej »
„Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.” Jej fragmenty są przerabiane w szkołach, jest lekturą klas trzecich gimnazjum i prologiem Władcy Pierścieni. Zapewne każdy już wie o jakiej książce mowa, a mianowicie jest to ,,Hobbit, czyli tam i z pow... więcej »
Hobbit czyli..
Recenzent: trabska
Hobbit to naprawdę fascynujące stworzenie. Podobno ma tendencje do tycia a dodatkowo ma słabość do alkoholu. Kocha przyrodę, ale nie lubi przygód. Woli siedzieć w swej ciasnej norce przy talerzu parującej jajecznicy, niż wyruszać na wyprawę pełną smoków, potworów i innych niebezpieczeństw. A co j... więcej »
John Ronald Reuel Tolkien urodził się pod koniec XIX wieku. Za początek jego zamiłowania do literatury możemy uznać rok 1911, kiedy rozpoczął studia w zakresie filologii klasycznej, a kilka lat później zaczął pisać opowiadania. Weszły one w skład „Silmarillionu”, czyli zbioru opowieści o Pierwsze... więcej »
28 grudnia. To właśnie ten dzień odnotowany jest w kalendarzach wielu osób, przede wszystkim jednak fanów „Władcy Pierścienia”. Nie muszę wprowadzać żadnej tajemniczej atmosfery związanej z tym dniem, domyślam się bowiem, że po tym małym wprowadzeniu większość już wie o co chodzi. 28 grudnia ozna... więcej »
Podróże to zdecydowanie najlepszy pretekst do przeżycia niesamowitych przygód. Nie inaczej było w przypadku sympatycznego hobbita, którego wyprawę postanowił opisać jeden z najbardziej znanych twórców literatury fantasy, jeśli nie jej prekursor, J.R.R. Tolkien. Cała historia rozpoczyna się dos... więcej »
John Ronald Reuel Tolkien - angielski filolog i pisarz, jeden z prekursorów gatunku fantasy. Twórca najbardziej znanego w fantastyce literackiego świata - Śródziemia. Pan Bilbo Baggins, jak na porządnego hobbita przystało, wiedzie życie spokojne i pozbawione niespodzianek, ciesząc się szacunki... więcej »
Dodali do kolekcji
JoeBlack
Inqba
neko
szumo
pedro
ida
Nesene
rakija
Cytaty z książki+ Dodaj cytat
Żegnaj! Życzymy Ci powodzenia, dokądkolwiek zaniesie Cię los!

Dodane przez frodo

Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!