Portret Doriana Graya

8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 131 ocen kanapowiczów
Książka Portret Doriana Graya
Książka Portret Doriana Graya
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 131 ocen kanapowiczów

Opis

Dorian Gray jest pięknym mężczyzną. Zafascynowany jego doskonałością fizyczną malarz Basil Hallward uwiecznia go na obrazie. Podczas prezentacji portretu, Gray wpada w rozpacz - przeraża go to, że w przeciwieństwie do postaci z obrazu - on swą urodę kiedyś utraci. Wypowiada więc życzenie: chciałby b...

Dorian Gray jest pięknym mężczyzną. Zafascynowany jego doskonałością fizyczną malarz Basil Hallward uwiecznia go na obrazie. Podczas prezentacji portretu, Gray wpada w rozpacz - przeraża go to, że w przeciwieństwie do postaci z obrazu - on swą urodę kiedyś utraci. Wypowiada więc życzenie: chciałby b... przeczytaj pełny opis
Data wydania: 2010-9-30
ISBN: 978-83-7414-880-1 ( 9788374148801 )
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 304

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Portret Doriana Graya

Po tą książkę (powstałą w 1890r.) sięgnęłam, nie wiedząc praktycznie nic ani o niej samej, ani o jej autorze. Nazwisko Oscara Wilde'a oczywiście kojarzyłam, a jakże, ale niewiele ponad to. Jak więc wypadło moje pierwsze spotkanie z dziełem tego ekscentrycznego twórcy? Dorian Gray. Młody i piękny. A... czytaj dalej »

Oscar Wilde - "Portret Doriana Graya"

Pod osłoną nocy wspinasz się po starych, niemiłosiernie skrzypiących schodach. Rozglądasz się w popłochu, mając nadzieję, że nikt Cię nie zauważy. Przekręcasz klucz i wchodzisz do niewielkiego, zagraconego pomieszczenia. Płochliwie zbliżasz się w stronę zakrytego materiałem obrazu. Delikatnie unosis... czytaj dalej »

Portret z duszą...

Co jest w życiu najważniejsze…? Niektórzy twierdzą, że miłość, inni, że pieniądze, jeszcze inni, że zdrowie, a są i tacy, którzy uważają, że nic nie może równać się z m ł o d o ś c i ą. Zatrzymajmy się na chwilę przy tym ostatnim. Zastanawiałeś się kiedyś, jakby to było, gdyby starość nie istniała, ... czytaj dalej »

Twoja Opinia
Opinie
@lipshit
@lipshit 2009-03-22
Przeczytane (2009-03-22)
To bogactwo ukrytych znaczeń, ta dwuznaczność postaci... dla wszystkich lubujących się w czytaniu pomiędzy wierszami...
@anek7
@anek7 2011-01-01
Przeczytane (2010-10-03)
Przeczytałam i powiem szczerze, że miałam ogromne problemy z oceną. Bo z jednej strony podobała mi się, nawet bardzo - ważny temat, oryginalny pomysł, językowo świetne i tylko w pewnym momencie miałam wrażenie, że autorowi jak gdyby zabrakło pomysłu, co z tym dalej zrobić. I cóż robi pan Wilde? Ano streszcza na dwóch stronach kilkanaście lat z życia Doriana Graya wyliczając co tenże w tym okresie zakupił, co widział, kogo poznał, itp. Zapewne dla współczesnych O. Wilde'a była to wyliczanka zajmująca, skoro w tamtym okresie, jak czytałam gdzieś przy okazji, powstawały wręcz rozprawy na temat wiązania fularu pod szyją jednak dla współczesnego czytelnika (a przynajmiej dla mnie) było to trochę ...
serce
@Sun.shine
@Sun.shine 2012-02-24
Książka niesamowita. Ta z serii niezwykłych, pięknych, genialnych, mistrzowskich, inteligentnych a przede wszystkim kuszących. A najlepsze są mądrości, piękne zdania ukryte w całej fascynującej książce o losie człowieka, który dostał, to czego pragnął, a na koniec pragnął się tego pozbyć. Zdecydowanie lektura, którą warto było przeczytać, na pewno do niej wrócę i to niejednokrotnie.
serce
@Nightingale
@Nightingale 2011-07-11
Książka wciąga i pozostawia niezapomniane wrażenia. Każdy z nas chciałby mieć szansę żyć wiecznie i się nie starzeć. Okazuje się jednak, że Dorian którego portret starzeje się a on nie staje się człowiekiem bez skrupułów. Cóż nic co najbardziej podłe w ludzkiej naturze nie jest mu obce. Ale kiedyś trzeba zapłacić za takie życie...
serce
@Maynard
@Maynard 2010-03-31
Przeczytane (2007-07-28)
Czytałem bardzo dawno temu, niezbyt pamiętam, ale wiem że dobra, klasyk i w ogóle. Przypomniał mi ją film z Benem Barnes'em i Colinem Firthem. Mam zamiar odświeżyć pamięć i w ramach reminiscencji udać się w drugą podróż po zakamarkach mrocznego umysłu młodego dekadenta na kartach powieści pana Wilde'a. Cóż, chyba polecam...
serce
@sewia
@sewia 2011-12-09
Szczerze mówiąc, sięgnęłam po tę książkę tylko dlatego, że spodobał mi się film. Sama idea- wiecznie piękny, jest naprawdę super. Trochę gorzej z wykonaniem. Oczywiście, były wątki, które mi się podobały, jednakże to nie jest jedna z tych książek, których szczegóły na długo pozostają mi w pamięci.
serce
@Merrick
@Merrick 2008-08-10
Przeczytane (2008-08-10)
Uwielbiam język Wilde'a i jego sposób opisywania piękna, sztuki. "Portret..." to nie tylko ciekawa fabuła ale również głębia, zawarta w każdym kolejnym zdaniu. Dodając do tego genialną postać głównego bohatera powstaje powieść, która całkowicie oczarowuje.
serce
@Kasiasnoopy
@Kasiasnoopy 2011-03-03
Przeczytane (2011-03-03)
Cudowna książka :) Co prawda pierwszy raz czytałam ją jeszcze w podstawówce ale już wtedy mi się bardzo podobała :) Później czytałam ją znowu i była jeszcze lepsza :) a w oryginale to już w ogóle :) Polecam wszystkim :) i zgadzam się z Nump :)
serce
@pankinka
@pankinka 2012-10-02
Przeczytane (2012-10-02)
Uwielbiam Oskara Wilda za jego inteligentne spostrzeżenia o życiu, które czasem brzmią paradoksalnie ale po chwili zastanowienia są najbardziej prawdziwe. Lord Henryk zdecydowanie należy do moich ulubieńców. Z pewnością będę do niej wracać :)
serce
@mecka
@mecka 2010-06-24
Naprawdę wciągająca. Zadziwiające, jak bardzo człowiek potrafi się zmienić. Do tego pod wpływem innego człowieka. Mała domieszka fantastyki dodatkowo kształtuje nastrój. Skomplikowana, ale na swój sposób pouczająca. Polecam.
serce
@sofiblue
@sofiblue 2009-04-08
10 punktów na 10 mozliwych, książkę dosłownie pochłonęłam w ciągu jednej nocy - po prostu genialna. Oskar - jak zawsze cyniczny, błyskotliwy, ze swoistym poczuciem humoru- ciekawa fabuła i urzekający styl.
serce
@Darcy
@Darcy 2011-07-10
Przeczytane (2011-07-10)
Jako najwierniejsza fanka Wild'a muszę powiedzieć, że podobał mi się Dorian Grey. W zasadzie to od tej książki zaczęła się moja przygoda z tym autorem. Najbarwniejszą postacią wg. mnie był ten malarz.
serce
@Arentowicz
@Arentowicz 2011-02-18
Książka Wilde'a kojarzy mi się z pewnych względów (oczywiście toutes proportions gardées ;)) z "Piękną ZŁAlicją", której konkurs wkrótce nakanapie. "Piękno a Zło" to nośny temat.
serce
SH
@Shiza1983 2011-07-14
Niesamowita książka. Ja osobiście byłam pod dużym wrażeniem. Już dawno nie czytałam tak świetnej książki. Wątki poruszone w książce dają trochę do myślenia. Polecam!!!
serce
@Betsy
@Betsy 2012-04-03
Przeczytane (2012-04-03) Warte uwagi
Warto zapoznać się z wartościami, jakie przesyła ta książka. Można odnaleźć w niej wiele ważnych przesłań, które na co dzień wydają się zwyczajne i błahe. Polecam.
serce
Tagi

twórcy strony

puchar @SYSTEM @SYSTEM pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.