Portret Doriana Graya

autor: Oscar Wilde Feldmanowa Maria (tłum.)
Portret Doriana Graya
4.51
Ocena 4.51 na 5 możliwych
Na podstawie 127 ocen kanapowiczów
Dorian Gray jest pięknym mężczyzną. Zafascynowany jego doskonałością fizyczną...
Dorian Gray jest pięknym mężczyzną. Zafascynowany jego doskonałością fizyczną malarz Basil Hallward uwiecznia go na obrazie. Podczas prezentacji portretu, Gray wpada w rozpacz - przeraża go to, że w przeciwieństwie do postaci z obrazu - on swą urodę kiedyś utraci. Wypowiada więc życzenie: chciałb...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 9788374148801
Wydawnictwo: W.A.B.

Recenzje

Portret Doriana Graya
Po tą książkę (powstałą w 1890r.) sięgnęłam, nie wiedząc praktycznie nic ani o niej samej, ani o jej autorze. Nazwisko Oscara Wilde'a oczywiście kojarzyłam, a jakże, ale niewiele ponad to. Jak więc wypadło moje pierwsze spotkanie z dziełem tego ekscentrycznego twórcy? Dorian Gray. Młody i piękny....
Oscar Wilde - "Portret Doriana Graya"
Pod osłoną nocy wspinasz się po starych, niemiłosiernie skrzypiących schodach. Rozglądasz się w popłochu, mając nadzieję, że nikt Cię nie zauważy. Przekręcasz klucz i wchodzisz do niewielkiego, zagraconego pomieszczenia. Płochliwie zbliżasz się w stronę zakrytego materiałem obrazu. Delikatnie uno...
Napisz swoją opinię

Opinie

@anek7
@anek7 2011-01-01
Przeczytane (2010-10-03)
Przeczytałam i powiem szczerze, że miałam ogromne problemy z oceną. Bo z jednej strony podobała mi się, nawet bardzo - ważny temat, oryginalny pomysł, językowo świetne i tylko w pewnym momencie miałam wrażenie, że autorowi jak gdyby zabrakło pomysłu, co z tym dalej zrobić. I cóż robi pan Wilde? Ano streszcza na dwóch stronach kilkanaście lat z życia Doriana Graya wyliczając co tenże w tym okresie zakupił, co widział, kogo poznał, itp. Zapewne dla współczesnych O. Wilde'a była to wyliczanka zajmująca, skoro w tamtym okresie, jak czytałam gdzieś przy okazji, powstawały wręcz rozprawy na temat wiązania fularu pod szyją jednak dla współczesnego czytelnika (a przynajmiej dla mnie) było to trochę nudnawe... Później autor jakby się ocknął, akcja nabrała tempa i tak było już do końca. I jeżeli już "wybrzydzam" to jeszcze jedna uwaga. W końcowym fragmencie jest mowa o osobach skompromitowanych przez Graya, tyle, że znów nie bardzo wiadomo dlaczego. Mniejsza jeżeli chodzi o kobiety, z dużym prawdopodobieństwem możemy zgadnąć co je mogło skompromitować. Ale już jeżeli chodzi o Campbella - jakiego, mówiąc współcześnie "haka" miał na niego? A biorąc pod uwagę żądanie zlikwidowania zwłok Hallwarda musiało to być coś naprawdę duuużego...
@Sun.shine
@Sun.shine 2012-02-24
Przeczytane (2012-02-24)
Książka niesamowita. Ta z serii niezwykłych, pięknych, genialnych, mistrzowskich, inteligentnych a przede wszystkim kuszących. A najlepsze są mądrości, piękne zdania ukryte w całej fascynującej książce o losie człowieka, który dostał, to czego pragnął, a na koniec pragnął się tego pozbyć. Zdecydowanie lektura, którą warto było przeczytać, na pewno do niej wrócę i to niejednokrotnie.
@Nightingale
@Nightingale 2011-07-11
Książka wciąga i pozostawia niezapomniane wrażenia. Każdy z nas chciałby mieć szansę żyć wiecznie i się nie starzeć. Okazuje się jednak, że Dorian którego portret starzeje się a on nie staje się człowiekiem bez skrupułów. Cóż nic co najbardziej podłe w ludzkiej naturze nie jest mu obce. Ale kiedyś trzeba zapłacić za takie życie...
@Maynard
@Maynard 2010-03-31
Przeczytane (2007-07-28)
Czytałem bardzo dawno temu, niezbyt pamiętam, ale wiem że dobra, klasyk i w ogóle. Przypomniał mi ją film z Benem Barnes'em i Colinem Firthem. Mam zamiar odświeżyć pamięć i w ramach reminiscencji udać się w drugą podróż po zakamarkach mrocznego umysłu młodego dekadenta na kartach powieści pana Wilde'a. Cóż, chyba polecam...
@sewia
@sewia 2011-12-09
Szczerze mówiąc, sięgnęłam po tę książkę tylko dlatego, że spodobał mi się film. Sama idea- wiecznie piękny, jest naprawdę super. Trochę gorzej z wykonaniem. Oczywiście, były wątki, które mi się podobały, jednakże to nie jest jedna z tych książek, których szczegóły na długo pozostają mi w pamięci.
@Merrick
@Merrick 2008-08-10
Przeczytane (2008-08-10)
Uwielbiam język Wilde'a i jego sposób opisywania piękna, sztuki. "Portret..." to nie tylko ciekawa fabuła ale również głębia, zawarta w każdym kolejnym zdaniu. Dodając do tego genialną postać głównego bohatera powstaje powieść, która całkowicie oczarowuje.
@Kasiasnoopy
@Kasiasnoopy 2011-03-03
Przeczytane (2011-03-03)
Cudowna książka :) Co prawda pierwszy raz czytałam ją jeszcze w podstawówce ale już wtedy mi się bardzo podobała :) Później czytałam ją znowu i była jeszcze lepsza :) a w oryginale to już w ogóle :) Polecam wszystkim :) i zgadzam się z Nump :)
@pankinka
@pankinka 2012-10-02
Przeczytane (2012-10-02)
Uwielbiam Oskara Wilda za jego inteligentne spostrzeżenia o życiu, które czasem brzmią paradoksalnie ale po chwili zastanowienia są najbardziej prawdziwe. Lord Henryk zdecydowanie należy do moich ulubieńców. Z pewnością będę do niej wracać :)
@mecka
@mecka 2010-06-24
Przeczytane (2010-06-24)
Naprawdę wciągająca. Zadziwiające, jak bardzo człowiek potrafi się zmienić. Do tego pod wpływem innego człowieka. Mała domieszka fantastyki dodatkowo kształtuje nastrój. Skomplikowana, ale na swój sposób pouczająca. Polecam.
@sofiblue
@sofiblue 2009-04-08
10 punktów na 10 mozliwych, książkę dosłownie pochłonęłam w ciągu jednej nocy - po prostu genialna. Oskar - jak zawsze cyniczny, błyskotliwy, ze swoistym poczuciem humoru- ciekawa fabuła i urzekający styl.
Portret Doriana Graya

Dorian Gray jest pięknym mężczyzną. Zafascynowany jego doskonałością fizyczną malarz Basil Hallward uwiecznia go na obrazie. Podczas prezentacji portretu, Gray wpada w rozpacz - przeraża go to, że w przeciwieństwie do postaci z obrazu - on swą urodę kiedyś utraci. Wypowiada więc życzenie: chciałby być wiecznie młody, nawet za cenę własnej duszy. Mijają lata, a Dorian się nie starzeje. Staje się tylko coraz bardziej okrutny, rozwiązły, przestaje odróżniać dobro od zła. Pewnego dnia, znużony dotychczasowym życiem - postanawia zniszczyć portret...
Odwieczne pytania o nieśmiertelność, o dobro i zło, genialny obraz środowiska arystokracji angielskiej, ale przede wszystkim niezwykłe studium natury ludzkiej - to składowe tej jedynej powieści, jaką napisał Wilde.

Jej najnowsza adaptacja filmowa w kinach polskich już w październiku 2010 roku.
W rolach głównych wystąpią m.in.: Ben Barnes, znany z Opowieści z Narnii, oraz Colin Firth.


Cytaty z książki:

Jedynym sposobem pozbycia się pokusy jest uleganie jej.

Gdy jesteśmy szczęśliwi, zawsze jesteśmy dobrzy, ale gdy jesteśmy dobrzy, nie zawsze bywamy szczęśliwi.

[...] nikt z nas nie może znosić ludzi robiących te same błędy, co my.

Cytaty z recenzji:

Jednocześnie [książka] jest czymś, czego dzisiaj już nie uświadczymy - przykładem pozycji eleganckiej, o które dziś tak trudno. Czytając Doriana Graya aż ma się ochotę wyprostować i założyć nogę na nogę, by bez poczucia winy przebywać wśród wysublimowanej arystokracji. Jakże to inne od dzisiejszej kultury masowej! Dzieło Oscara Wilde'a jest pamiątką czasów, które bezpowrotnie minęły, na tyle dziś nam odległych, że mamy wątpliwość, czy w ogóle istniały.
I w końcu, Portret Doriana Graya pozwala usłyszeć od nieznajomego współpasażera pociągu, że ktoś, kto czyta Wilde?a, nie może być złym człowiekiem. Faktycznie, nie może. Bo Wilde uczy wrażliwości. Nie tylko na innych ludzi, ale także na piękno języka i dziewiętnastego wieku.

stacjakultura.pl

Czytałam wiele opinii dotyczących tej powieści. Młodzi ludzie byli zafascynowani historią Doriana Graya i jego portertu. Ja sama byłam pod wielkim wrażeniem po przeczytaniu tej książki. Dla mnie jest ona swoistym listem skierowanym do każdego człowieka. Ma za zadanie nakierować myśli czytelnika w głąb własnej duszy, aby zadał sobie podstawowe pytanie, kim jestem? Uważam, że to jedna z najciekawszych psychologicznych powieści, w jakie obfituje literatura. Wyzwala we mnie wewnętrzne emocje, drażni umysł i próbuje kusić, a z drugiej strony przestrzega przed konsekwencjami niektórych marzeń. W tajemniczy sposób ta powieść ma zdolność oddziaływania na czytelnika, pozostawia trwały ślad w jego umyśle. Zafascynował mnie język, jakim opisane są zmiany zachodzące w portrecie, bardzo efektowny, choć jednocześnie prosty. Ów portret był dla głównego bohatera jego własnym sumieniem. Warto po tę powieść sięgnąć i przekonać się, na jakim etapie jest nasz własny portret.

z recenzji czytelniczki, biblioNEtka.pl

Mój egzemplarz Portretu Doriana Graya rozleciał się od wielokrotnego czytania, musiałem mu zamówić wizytę u introligatora. Przeczytałem tę książkę niemal przypadkiem - nie było nic innego pod ręką. Niemniej Wilde stał się dla mnie jednym z tych Mistrzów Literatury, których książki kupuję nawet za niebotyczne ceny, wiedząc, że i tak spełnią moje oczekiwania. Wilde oddał w tym dziele więcej siebie, niż pewnie zamierzał.
z recenzji czytelnika, biblioNETka.pl

Autorzy
Oscar Wilde
ur. 16 października 1854 w Dublinie, zm. 30 listopada 1900 w Paryżu – irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz i filolog klasyczny. Przedstawiciel modernistycznego estetyzmu. Młody Oscar Wilde odbie...
Inne książki:
Książka Zbrodnia lorda Artura Savile
Książka Portret Doriana Graya
Książka De profundis czyli Krzyk z otchłani
Książka Upiór z Canterville
Książka Bajki
Współtworzący tą stronę
puchar @neko @neko pierwsza opinia