Pruskie Baby

Małgorzata Starosta
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Pruskie Baby
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów

Opis

Nikt tak nie potrafi zepsuć świąt jak własna rodzina. Zwłaszcza gdy znienacka postanawia dać się zabić...
Edyta, uciekająca od nieszczęśliwego małżeństwa na rodzime Podlasie, niespodziewanie znajduje się w centrum kryminalnej intrygi. Rodowe sekrety jeden po drugim wdzierają się w sielską atmosferę Wielkanocy. Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu patrzy na ręce ABW, w Augustowie na jaw wychodzą zaskakujące koligacje, a zbiegi okoliczności mnożą się niczym grzyby po deszczu.
Nieszczęśliwa dziewczyna, samolubny maminsynek, zdemoralizowana kuzynka, przebojowa babcia i błyskotliwy policjant. A nawet trzech policjantów.
„Pruskie baby” to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu siebie, sile rodziny i tajemnicach z przeszłości. Czy ta Wielkanoc mogłaby wyglądać inaczej? Z pewnością, gdyby tylko przytrafiła się komuś innemu.
Data wydania: 2020-04
ISBN: 978-83-65950-37-6, 9788365950376
Wydawnictwo: Vectra
Cykl: Pruskie baby, tom 1
Stron: 308
dodana przez: ejwa1960

Autor

Małgorzata Starosta Małgorzata Starosta Bibliofilka, polonistka, niedyplomowana etnolożka. Zawodowo od wielu lat związana z branżą nieco odmienną od literackich upodobań. W zasadzie całkiem różną. Poetka i prozatorka, autorka nagradzanych opowiadań obyczajowych i kryminalnych a także w...

Pozostałe książki:

Wesela nie będzie! Kwestia czasu Szczęśliwy los Wina wina Miłość i inne klątwy
Wszystkie książki Małgorzata Starosta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pruskie baby

22.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dobra przyznaję się, że to było moje drugie podejście do Pruskich Bab Małgorzaty Starosty. Nie wiem co mi przeszkodziło za pierwszym razem w dokończeniu książki, ale jak zobaczyłam, że książka ma już trzy części i niezmiennie zbiera dobre opinie to postanowiła jak najszybciej nadrobić moje gapiostwo. I chciałam jeszcze nieśmiało zauważyć, że końc... {} Recenzja książki Pruskie Baby

@rudemysli71@rudemysli71 {}× 8

Niezapomniana rodzinna Wielkanoc

13.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Skończyłam niedawno czytać "Pruskie baby" - debiutancką powieść Małgorzaty Starosty i powiem wam, że gdyby wszystkie debiuty były tak napisane, to świat byłby piękniejszy. Przynajmniej ten literacki. Opis fabuły bez problemu znajdziecie w internecie, więc nie będę jej streszczać, a zamiast tego skupię się na 5 powodach, dla których warto przeczyta... {} Recenzja książki Pruskie Baby

Zbiegi okoliczności zawsze są zaplanowane

11.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Edyta wraca w rodzinne strony na święta.⁣ Jej małżeństwo, choć trwa od niedawna, nie jest tym, czym się spodziewała. Z tyłu głowy rodzi się przekonanie, że nie kocha męża i decyzja, by zakończyć ten związek.⁣ Liczy na wsparcie rodziny.⁣ Jej mąż Rafałek nie próżnuje. Wrocław stoi przed nim otworem - będzie podryw.⁣ W czasie, gdy Edyta przeżywa rozt... {} Recenzja książki Pruskie Baby

@czerwonakaja@czerwonakaja {}× 3

Ciepła opowieść z wątkiem kryminalnym

21.07.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Edyta, uciekająca od nieszczęśliwego małżeństwa na rodzime Podlasie, niespodziewanie znajduje się w centrum kryminalnej intrygi. Rodowe sekrety jeden po drugim wdzierają się w sielską atmosferę Wielkanocy. Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu patrzy na ręce ABW, w Augustowie na jaw wychodzą zaskakujące koligacje, a zbiegi okoliczności mnożą... {} Recenzja książki Pruskie Baby

{}× 3

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2020-09-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Oddałam 2020 zakupy Kryminał 2020

Podobało mi się, choć nie uznałabym tego za komedię kryminalną. Owszem, zabawne momentami, ale nie na tyle.
Autorka stworzyła ciekawe zamieszanie, interesujących bohaterów, dobrą zagadkę i nietypowe rozwiązanie. Odrobinę mętnie mi brzmiały te wywody genealogiczne, a akurat to mnie bardzo zainteresowało, ale uważam, że jak na debiut - jest to bardzo udana powieść i mam zamiar przeczytać ciąg dalszy.

{}× 7 | Komentarze (1) | link |
@gosia_myst
2021-04-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Rozczarowana swoim małżeństwem z Rafałem Edyta wyjeżdża sama na Wielkanoc do rodzina na Podlasie. Wbrew pozorom wiecznie zapracowany Rafał nie nudzi się, i umawia się na randkę z Ulą koleżanką z pracy. Gdy Rafał budzi się na drugi dzień nie pamięta dosłownie nic. Okazuje się iż Ulą został zamordowana, a ostatnią osobą która ją widziała jest nie kto inny jak Rafał. Na jaw wychodzą zupełnie nowe fakty, które ukazują powiązania rodzinne denatki, Edyty oraz Rafała.

"Pruskie Baby" to powieść kryminalno-obyczajowa z dużą dawka komedii. Ale to również historia pokazująca siłę rodziny oraz blaski i cienie z jej posiadania. Rodzinna tajemnica, która została tu przedstawiona jest niezwykle ciekawa i pokazuje jak losy przodków wpływają na nasze życie. Jednak muszę przyznać, iż przedstawione drzewo geologiczne jest dość skomplikowane i zdecydowanie przydałoby się żeby było dołączone do książki. Akcja powieści jest bardzo dynamiczna i sprawia, że chciałoby się książkę wręcz połknąć w całości. Bohaterowie są wykreowani wręcz po mistrzowsku. Całość została napisana bardzo lekkim, wspaniałym językiem, a dialogi wypadają bardzo naturalnie. Jest to niezwykle ciepła, humorystyczna i pięknie napisana opowieść, która zauroczyła mnie od pierwszych stron. Czyta się z wielką przyjemnością, przy której zdecydowanie nie da się nudzić i od której nie można się oderwać. Serdecznie polecam

{}× 6 | link |
@agulkag
2021-04-26
Przeczytane

Zawiść, chęć zemsty to chyba najgorsze co może się wydarzyć w rodzinie. A w rodzinie Edyty właśnie takie emocje wzięły górę i zepsuły wszystkim święta. Kim jest wspomniana kobieta? Edyta jest młoda i bardzo nieszczęśliwa, bo książe z bajki nie okazał się być tym wymarzonym. Wręcz przeciwnie Edyta po krótkim małżeństwie planuje szybki rozwód. Ale nie jest osamotniona w tym zamyśle, bo i wspomniany małżonek Rafał, również snuje wizję wolności.
I tak zbliżającą się Wielkanoc oboje chcą spędzić osobno. Edyta wraca w swoje rodzinne strony do Augustowa, a Rafał zostaje we Wrocławiu. I w tym momencie rozpoczyna się cały ciąg wydarzeń, gdzie pojawia się ta druga, znajdujemy trupa, a nawet dwa w tym jeden, który zmartwychwstaje.
I do tego momentu historia mi się jakoś układała. Ale w momencie gdy nestorka rodu snuje wspomnienia związane z przeszłością, to jakoś się pogubiłam kto z kim, jaka koligacja zaszła między pra, pra i jeszcze kilka razy pra dziadkami. I był taki moment, że zrobiło mi się za dużo bohaterów, wątki poplątały i odeszła ochota na ciąg dalszy. Ale mimo wszystko pozostało zaciekawienie skąd taka chęć zemsty i na kim skoro nic tu do siebie nie pasuje.
I dotrwałam do końca jednak z trochę niesmakiem sama nie wiem do kogo, do mojego braku skupienia czy do autorki, która mocno zagmatwała wątki rodzinne. Nie wiem.

{}× 5 | link |
@evela_reads
2020-05-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Edyta tkwi od dwóch lat w nieszczęśliwym małżeństwie z Rafałem.
Dziewczyna na Święta Wielkanocne wyjeżdża do rodziny sama. Rafał natomiast korzysta z tego, że żona wyjechała i umawiać się z Ula na drinka. Następnego dnia chłopak nic nie pamięta z poprzedniego wieczoru, na domiar złego okazuje się, że Ula została zamordowana. Na komisariacie Rafał dowiaduje się, że denatka to daleka kuzynka Edyty. Czy to zbieg okoliczności czy cała sytuacja została zaplanowana? Czy Rafał jest winny?
Książka wciąga od samego początku. Pełna humoru powieść obyczajowo - kryminalna z zaskakującym zakończeniem. Czytając tę momenty, które opowiadała babcia o pokoleniach czułam się jakbym była wśród tej rodziny. Czuć było taką miłą rodziną atmosferę, aż z przyjemnością pochłaniałam opowieść. Czekam na kolejnę książki p. Małgosi
Książka świetna polecam po nią sięgnąć.

{}× 2 | link |
@Danuta_Chodkowska
2020-06-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Podlasie Posiadam Moje perełki Kryminał z przymrużeniem oka Kryminały co mnie zachwyciły

Bardzo interesujący debiut i, na szczęście, autorka zapowiada kontynuację.
Cieszę się, bo książka mi się podobała, polubiłam głównych bohaterów, no i szkoda byłoby takiej babci np. na tylko jedną książkę....
Znów zgrzyta mi klasyfikacja książki, bo za mało śmiałam się w trakcie czytania, by uznać ją za komedię kryminalną, ale humoru było sporo, co i raz się uśmiechałam, a nawet śmiałam; a czytałam z przyjemnością i zainteresowaniem.
Podoba mi się sposób pisania, język, sylwetki bohaterów, zagmatwanie pozornie prostej sprawy - ale najbardziej przedstawienie siły jaką jest kochająca się i zgodna rodzina.
Polecam i czekam (niecierpliwie, a jakże) na ciąg dalszy.

P.S.
Już w sierpniu ukaże się druga część zatytułowana "Wesela nie będzie!" - cieszę się bardzo!!!

{}× 2 | link |
@anka_czytanka_34
2020-07-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Ebook Wydawnictwo Vectra

"Gdy więzy rodzinne potrafią okazać się naprawdę groźne."
"Rafałek jest mężczyzną uznawanym za przystojnego (metr osiemdziesiąt sześć) i towarzyskiego (czterystu czterdziestu dziewięciu znajomych na Facebooku)."
Tylko ta nadopiekuńcza mamusia troszkę psuje mu wizerunek.
No ale jak od dziecka się mówiło, że mamusia " jest świętsza od papieża", to efekty są, jakie są.
Aspiracji wiele - cóż z tego, jak "cielę".
Do tego leniwy żarłok i fan piłki nożnej -
tak o swoim mężu myśli jego osobista żona Edytka.
Teraz kobieta jest zaaferowana Wielkanocą, którą spędzi z dala od męża, ze swoją rodziną.
Książki, zakupy, koleżanki - czego chcieć więcej?
Każde z nich ma w głowie swój własny plan na spędzenie dwóch tygodni z dala od siebie. Czy z tego może wyniknąć coś dobrego?
Edyta ma nadzieję na spokojne i rodzinne święta. Nie ma pojęcia, że spokój to ostatnie uczucie, na które może liczyć w ten świąteczny czas.
Wrażeń natomiast nie zabraknie jej z pewnością. Niespodziewanie trafia w sam środek afery kryminalnej, której początki sięgają dalej niż się wszystkim wydaje, a pewna rodzinna legenda, która wyłania się z mroków historii, udowadnia że świat jest naprawdę mały.
Czy zabójstwa można rozpatrywać jako nieszczęśliwe sploty wydarzeń? Bo w zbiegi okoliczności w tej rodzinie raczej nikt nie uwierzy.
To zabawna, ciekawa i ciepła historia o sile kobiet i sile więzi rodzinnych.
Choć fabuła o charakterze kryminalnym to napisana z humore...

{} | link |
@zetbasia27
2020-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane


Komedia kryminalna pełna zawiłych powiązań rodzinnych. Mąż maminsynek, a były chłopak to krzepki i przystojny policjant z Podlasia... Coś iskrzy i chociażby dlatego ciekawa jestem następnych części. Czytało się bardzo przyjemnie, ale w koligacjach rodzinnych trochę się pogubiłam. Zazdroszczę Edycie tak dużej i zżytej rodziny. Takie wsparcie daje ogromną siłę. Polecam.

{} | link |
@aellirenn
2021-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Kto Wam tak zepsuje święta jak własna rodzina? Szczególnie taka, która daje się zabić.

O mamo, to było dobre 😂 Ubawiłam się po pachy. Przesłuchałam audiobooka, polecam gorąco, bo realizacja zacna. Fabuła jeszcze zacniejsza. Autorka wybitnie dobrze wykreowała postaci i ja się do nich przywiązałam od razu - szczególnie do babci 😁

Pruskie baby to trochę dziedzic Pruski - wiecie o co chodzi 😉 Nie ma się co rozpisywać - przeczytajcie!

{} | link |
@saskia9
2022-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Słabiutko.

To chyba miało być zabawne ale jakoś nie wyszło. Część obyczajowa dość płytka i infantylna, część kryminalna naciągana, część genealogiczna mocno naiwna i zagmatwana maksymalnie (i to nawet biorąc pod uwagę, że na tym to ja się akurat znam – to tu wysiadam😊).

Nie polecam.

{} | link |
@dorotab
2021-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@elutka_a
2021-06-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@merida.zielona
2021-07-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@kejsikej_czyta
2022-01-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Bookwizja
2021-03-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@ornitorinco_czyta
2021-03-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie wierzę w zbiegi okoliczności. Zbiegi okoliczności zawsze są zaplanowane.”
{}× 4
#
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Wesela nie będzie!
Wesela nie będzie!
Małgorzata Starosta
{}8.3/10
Plan Edyty był prosty: rozwieść się z Rafałem, spakować manatki i wrócić na Podlasie. Najpierw jedn...
Kwestia czasu
Kwestia czasu
Małgorzata Starosta
{}8.1/10
Po powrocie do Augustowa Edyta porządkuje swoje sprawy, Pruskowie szykują się na powiększenie rodzi...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl