Rana

Wojciech Chmielarz
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 75 ocen kanapowiczów
Książka Rana
Książka Rana
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 75 ocen kanapowiczów

Opis

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają.

Najpierw pod torami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Jej nauczycielka, Elżbieta próbuje odkryć, co się naprawdę stało. Rozpoczyna prywatne śledztwo tylko po to, żeby wkrótce sama zginąć. Ale jej ciało znika, a jedynymi osobami, które cokolwiek widziały, są Gniewomir, nieprzystosowany społecznie chłopak zafascynowany seryjnymi zabójcami, i Klementyna, podstarzała nauczycielka na życiowym zakręcie, której wydaje się, że zdobywszy pracę w poważanej szkole, los wreszcie się do niej uśmiechnął. Nic bardziej mylnego.

Żadne z nich nie chce angażować się w tę sprawę – każde z nich ma swoje powody – ale żadne z nich nie ma wyjścia. Gdyby wiedzieli, dokąd zaprowadzi ich to śledztwo, nigdy by się na to nie odważyli. Szkoła okazuje się pełna tajemnic. Podobnie jak pracujący w niej nauczyciele…

"Rana" to bezlitosne studium zła uśpionego w zaciszu domowego ogniska. Niepokojące i mroczne, odsłania najgłębiej skrywane tajemnice, o których nikt nie chce mówić. Nowa powieść jednego z najwyżej ocenianych i najchętniej czytanych współczesnych pisarzy odziera z wszelkich złudzeń.

„To chyba najtrudniejsza książka, jaką kiedykolwiek napisałem. Dotykająca delikatnej materii, relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem i przemocy pojawiającej się w tej relacji”.

Wojciech Chmielarz

Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-66335-04-2, 9788366335042
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Stron: 413
dodana przez: Smallbookworld

Autor

Wojciech Chmielarz – polski pisarz i dziennikarz. Autor książek z cyklu Jakub Mortka, publikował między innymi dla „Pulsu Biznesu”, „Polityki” czy „Nowej Fantastyki”. W 2013 oraz w 2014 nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, w 2015 został jej laure...

Książki Wojciech Chmielarz

Wszystkie książki Wojciech Chmielarz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kosztem najbliższych

Jeżeli liczycie na kryminał, to i nie tym razem. Wojtka Chmielarza zamknięto już w ramy kryminału właśnie, a on po raz kolejny pokazuje, że się nie da :) Prywatna szkoła w Warszawie. Jedna z najlepszych uczennic Marysia popełnia samobójstwo. Elżbieta, niezbyt lubiana przez dyrekcję nauczycielka ... czytaj dalej »

@czerwonakaja @czerwonakaja

"Rana"- Wojciech Chmielarz

Twórczość Wojciecha Chmielarza odkryłam dość niedawno. Pozytywne opinie o "Żmijowisku" skusiły mnie do jego zakupu. I to było dobre posuniecie. Czy tak samo będzie z najnowszą powieścią tego autora? Czy "Rana" to coś więcej, niż zwykła przeciętna historia? @Obrazek Czym naprawdę ... czytaj dalej »

Zabolało

Pod kołami pociągu ginie uczennica renomowanej szkoły. Nauczycielka, która bada ten incydent, staje się kolejną ofiarą. Co przydarzyło się kobietom? Jak wiele ich śmierci mają ze sobą wspólnego? “Rana” to powieść, która wzbudziła we mnie nieco mieszane uczucia. Nie mogę powiedzieć, by była złą ... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@beata87
2020-01-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Bardzo brutalna, dramatyczna powieść, kryminałem bym jej nie nazwała. Powieść o formach przemocy domowej. Patologiczna rodzina nie zawsze wygląda na taką... dopóki nie zerknie się pod podszewkę...
 Brutalna, ale bardzo realistyczna, prawdziwa, mroczna i przerażająca. Nie pozwala się oderwać... nie mogłam przestać czytać, mimo wewnętrznego odrętwienia, strachu, przerażenia... do czego może posunąć się człowiek? Kto jest tym złym, ten kto wpasowuje się w tę postać? Zło ma wiele twarzy i postaci. Co jest złem? Gdzie są granice człowieczeństwa?
Czuję wewnętrzny chaos. Ta powieść wstrząsnęła mną jak dawno żadna. Czuję, że długo pozostanie we mnie. Pan Chmielarz jest dla mnie mistrzem.

{}× 10 | Komentarze (1) | link |
@Pani_Ka
2019-09-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

To wielkie szczęście, że istnieją pisarze pokroju Wojciecha Chmielarza, którzy zabierając czytelnika w wykreowany przez siebie świat robią wszystko, by ów świat poznać dogłębnie, by wyciągnąć jego najmroczniejsze sekrety na powierzchnię, pokazać to miejsce, opisać, nazwać bez ogródek. By wreszcie pokazać nam, że to, co czyni prawdziwą szkołę, to ludzie - z traumami, wzorcami, stereotypami. Z powielaniem rodziców, ze skrywaniem tragicznych wypadków z przeszłości, z często podwójnie prowadzonym, nastoletnim życiem, z gniewem czerpanym z rodzicielskiej agresji. Spojrzenie w głąb tego, co wynosimy ze sobą poza mury własnego, małego mieszkania, autor podzielił na dorosłe i młodzieńcze perspektywy. Budzącą słuszne skojarzenia z przestarzałym już, stereotypowym obrazem Pani Nauczycielki Klementynę, obarcza przeszłością nie do wybaczenia. Każe jej dźwigać winę, która pali żywą raną przez całe lata, po śmierć. "Koszmary trwały od tak dawna, że czasami miała wrażenie, że stały się jej immanentną częścią. Nowym organem ciała, chociaż bolesnym i niepotrzebnym. Nowotworem snów." (str. 237)
Gwałtowne, budzące współcierpienie wspomnienia z przeszłości powodują nasz sprzeciw, niezrozumienie, gwałtowny opór w zderzeniu z rolą społeczną, jaką przychodzi Klementynie pełnić w przedstawionym momencie życia. Przeciwstawiony dojrzałej nauczycielce obraz młodych ludzi jest niczym fajerwerk. Pełen ufności, która prowadzi do zguby, wściekle podlegający modom, chęci zaistnienia, przeciwstawienia s...

{}× 6 | link |
@Zuell_Zuell
@Zuell_Zuell
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Horror. Nie jako gatunek, ale jako zjawiska i wydarzenia budzące grozę. Okrutny świat. Nie ma dobrych ludzi. Zło rodzi zło. Ofiara staje się katem.

Podobno badania psychologiczne dowodzą, że zło tkwi w każdym z nas i potrzebuje tylko odpowiednich warunków, aby wykiełkować i dać zewnętrzny dowód swojego istnienia. "Rana" ukazuje warunki optymalne. To opowieść o bólu, wielowymiarowej krzywdzie i braku wybaczenia. I jeszcze — co chyba najgorsze — o samotności i destrukcyjnym poczuciu winy. Tutaj każdy jest winny. Każdy jest oprawcą zadającym fizyczne lub psychiczne rany.
Przerażające, ilu samotników-potworów przedstawił Chmielarz w jednej książce.
Poranionych i nieszczęśliwych, bezdusznych w krzywdzeniu najbliższych.

Mocna powieść króla polskiego kryminału, o tyle lepsza, że wychodzi poza ramy gatunku. Porywająca fabularnie, plastyczna i wiarygodna językowo, emocjonalnie — miażdżąca.

{}× 6 | link |
@kryminal_na_talerzu
@kryminal_na_talerzu
2019-07-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Wydarzenia „Rany” toczą się wokół jednej z warszawskich prywatnych szkół podstawowych. Do pracy w środku roku na stanowisko nauczycielki matematyki zostaje przyjęta starsza pani, Klementyna, która ma za sobą wiele lat przerwy w tym zawodzie. Jest bardzo niepewna siebie, zakompleksiona, boi się świata. Jednak dyrektorka nie ma obaw, przyjmuje ją do pracy bez wahania i traktuje mocno entuzjastycznie. Szybko okazuje się, że szkoła nie jest rajem na ziemi, panuje w niej dziwna, niezdrowa atmosfera, jest sporo problemów z uczniami... Kolejne wydarzenia wstrząsają szkołą i powodują lawinę, której nie sposób zatrzymać...
Od razu przyznam, że „Rana” przerosła moje oczekiwania. Jest to powieść mądra, dojrzała, mocno przemyślana. Porusza masę aktualnych zagadnień, problemów. Wzbudza wiele emocji, porusza i zwraca uwagę na to, co naprawdę jest ważne. Znajdziemy tutaj przejmującą do bólu analizę relacji rodzice – dziecko w rodzinach pozornie bezpiecznych, jednak faktycznie patologicznych. Znajdziemy też wiele prawd i krytyki dotyczących współczesnego sposobu życia i aktualne problemy, z którymi borykamy się w naszym kraju. Styl powieści jest spokojny, uważny, narrator jest świetnym i mądrym obserwatorem rzeczywistości. Książka wstrząsnęła mną do głębi. Chmielarz ciągle pozostaje moim numerem 1.

Książkę zdobyłam dzięki portalowi czytampierwszy

{}× 5 | link |
MA
@Martak180
2019-08-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Uczennica prywatnej ginie pod kołami pociągu. Polonistka Ela zaczyna śledztwo na własną rękę. Wnet i ona ginie. Ginie jej ciało, choć na pewno widział je Gniewko i matematyczka. Gniewomir wie, że nie może wrócić do domu, bo zostanie ukarany za morderstwo, którego nie popełnił. Oskarżenia padają na niego, gdyż jego fascynacja seryjnymi mordercami i zbrodniami nie jest czymś normalnym. Nastolatek jest nieprzystosowany społecznie, brak mu empatii, ledwo czyta, trudno mu skupić uwagę – idealna ofiara. Z pomocą zwraca się do nowej nauczycielki, Klementyny Jastrzębskiej. Zmusza ją szantażem, ma na nią haka! Oboje nie chcą angażować się w śledztwo, lecz nie mają wyjścia. Dokąd ich to zaprowadzi?
Ekskluzywna prywatna szkoła w Warszawie prowadzona przez małżeństwo skrywa wiele tajemnic. Nauczyciele też mają swoje sekrety. Szkoła to biznes, klient płaci i wymaga, dlatego skandale są zbędne. Dyrektorka trzyma wszystko twardą ręką. Jej decyzje personalne nikomu nie służą. Manipuluje ludźmi, mobbinguje, pokazuje, kto tu rządzi i kto ma rację. Także mężowi, z którym się kłóci. Ciekawe, dlaczego starsza pani, mieszkająca niedaleko szkoły, twierdzi, że pracują w niej źli ludzie…
Dwie śmierci to tylko początek. Gniewko z Klementyną prowadzą swoje śledztwo. Drugie ojciec nastolatka, któremu syn zniknął z oczu. Na własną rękę także Sławek szuka swego młodszego brata, a przy okazji zauważą Karolinę, ofiarę przemocy domowej. Sam to przechodził i zna ten mechanizm ryjący mózg. Dyrekcja szk...

{}× 4 | link |
@Zaczytane_Strony
2019-09-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Są pewni autorzy których książki jeszcze przed przeczytaniem uznajemy za dobre, najczęściej są to nasi ulubieni pisarze których twórczość czytamy z ochotą. "Rana" Wojciecha Chmielarza zawładnęła social mediami, wszędzie widziałam tą różową książkę więc sięgnęłam po nią i ja.
Klementyna po wieloletniej przerwie wraca do pracy w szkole, bardzo się stresuje ale pomaga jej w tym Ela, nauczycielka języka polskiego, razem potajemnie chodzą palić papierosy co je odpręża. "Potrzebowała tej pracy. Potrzebowała najbardziej na świecie. I wiedziała, że być może po raz pierwszy w życiu spotkało ją niewiarygodne szczęści." Kiedy w niewyjaśnionych przyczynach pod kołami pociągu ginie uczennica Marysia, Elżbieta postanawia sama spróbować wyjaśnić okoliczności jej śmierci, niestety sama ginie z rąk nieznanego sprawcy, ciało widzi tylko Klementyna i Gniewomir, uczeń szkoły, a potem ono znika. "Tysiące myśli przemknęło jej przez głowę, ale dwie były najważniejsze. Pierwsza: nie powinna tu być. I druga: jeśli ją tu znajdą, wszystko wyjdzie na jaw." Misternie utkane plany zaczynają się sypać, czy ofiar będzie więcej?
Kiedy przeczytałam opis z tyłu i wiedziałam że ktoś umrze to czekałam aż to się stanie żeby coś wreszcie zaczęło się dziać, zawsze kiedy ktoś ginie w niewyjaśnionych okolicznościach akcja zaczyna nabierać tępa. Długo zastanawiałam się kto miał motyw do zabicia dwóch ofiar i tak jak to bywa w dobrych książkach, nie zgadłam prawie do końca, lubię to bo kiedy w połowie jestem pe...

{}× 4 | link |
@WystukaneRecenzje
2019-07-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przedpremierowo Recenzenckie egzemplarze Sierpień '19

„Ranę” otrzymałam dzięki portalowi www.czytampierwszy.pl na ponad miesiąc przed premierą i jestem ogromnie wdzięczna, że ten czas nie był krótszy, bo chyba bym się nie wyrobiła z napisaniem recenzji przed oficjalnym trafieniem książki na półki sklepowe. Powodem jest dość ciężka tematyka i przez to zrobiłam sobie w czytaniu dłuższą przerwę.Sama historia jest opowiedziana naprawdę dobrze, a czytałam wersję przed korektą, gdzie często jest mnóstwo błędów, literówek, a tutaj to wygląda tak, jak bym dostała gotową już do wydania powieść. Brawo Panie Chmielarz. Widać też warsztat Autora i to, że temat był przemyślany, wątki zaplanowane. A czasami jest odwrotnie, pisarze lecą na pełnym spontanie podczas pisania. I być może dlatego w tym przypadku tak dobrze się czyta, wręcz się pochłania książkę.

Fabuła opiera się na wydarzeniach w pewnej szkole. Nie jest lekko, ale prawda jest taka, że takie rzeczy zdarzają się i to nie raz, nie dwa. Nastoletnie ciąże, morderstwa, zdrady. Przecież to nic dziwnego. A jednak opowiedziane w taki sposób uderza o psychikę. Tutaj przeczytacie o perypetiach równych ludzi, z różnymi problemami. I wydaje mi się, że tytuł jest adekwatny do treści, mówi naprawdę wiele. Smutne jest to, że tak niewiele osób widzi, że takie rzeczy się dzieją i mimo, że Autor zwraca na to uwagę, to wiele osób powie, że to bzdury i wymysły. Niestety, świadomość w naszym ...

{}× 3 | link |
@WolneLitery
2019-09-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Moja pierwsza książka Pana Wojciecha Chmielarza! Słyszałam już o nich tyle dobrego, a dopiero przy okazji tej premiery udało mi się sięgnąć po jego twórczość. Od razu się wciągnęłam. Ta książka po prostu czyta się sama i naprawdę jest ciężko się od niej oderwać. Od początku czułam się jak w serialu "Belfer", który bardzo lubię! Mamy rozpieszczonych nastolatków, prywatną szkołę, dziwną dyrektorkę i Klementynę, kobietę, która po latach przerwy pragnie wrócić do zawodu i trafia właśnie tutaj.

W książce jest bardzo dużo charakterystycznych postaci, które na pewno od razu zapadną Wam w pamięci. Tutaj od razu widać doświadczenie autora! Wie, co robi, wszystko od początku do końca jest przemyślane, a Wy nawet przez moment się między nimi nie zgubicie. Każdy od razu zapadnie Wam w pamięć. Książka jest również bardzo ciekawie podzielona, mamy lekcje i przerwy. Rozdziały zwięzłe, ale mają w sobie wszystko!

Dla mnie jest to powieść obyczajowo-sensacyjna. Mamy morderstwo, mamy prywatne dochodzenie, ale głównie mamy przeszłość, dom i rodzinę. Mamy bohaterów z problemami, rozpieszczone dzieci i kłócące się małżeństwa. Nasza główna bohaterka cały czas będzie zmagała się z ciężkim dzieciństwem i śladem, jaki ono po sobie pozostawiło. Podczas jej czytania nawet przez moment nie będziecie się nudzili. Książka dopracowana w każdym calu! Szczerze ją Wam polecam.

www.czytampierwszy.pl

{}× 3 | link |
JU
@Justyna_6
2019-09-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

„Wiedziała, że tak nie wymaże winy. Nie otrzyma wybaczenia, a grzechy nie zostaną wymazane, pomimo tego, co mówi na ten temat chrześcijańska teologia. Rana w jej sercu nigdy się nie zabliźni”.

Długo się wahałam, czy sięgnąć po tę książkę, gdyż nie podobało mi się „Żmijowisko” tego autora (wiem, że prawie wszyscy zachwycali się tą pozycją) i choć „Ranę” oceniam wyżej nie jest to książka bez wad...

Nie jest to klasyczny kryminał choć mamy tu przemoc i morderstwa. Czytając kryminał potrafię się często dobrze bawić, a „Rana” wprawiła mnie raczej w smutek i przygnębienie. Tak jakby autor widział w ludziach samo zło i nie dostrzegał ani krzty dobra. Bohaterowie „Rany” to alkoholicy, niewierni mężowie i żony, psychopaci i chorzy psychicznie, zaburzone i wykolejone dzieci, które takie się stały mając patologicznych rodziców. Moim zdaniem to nie jest przekrój polskiego społeczeństwa, które owszem ma wady, ale nie jest tylko i wyłącznie złe. Żaden bohater tej książki nie jest postacią pozytywną, nie potrafiłam utożsamić się kimkolwiek, nikogo nie polubiłam, do nikogo nie poczułam sympatii. Najbardziej odpychająca była dla mnie Klementyna. Nie z powodu przeszłości, ale jej irracjonalnego zachowania w wielu sytuacjach, przeczącego z logiką. Nie wszystkie jej działania można wytłumaczyć traumą z dzieciństwa.
Co mi się najbardziej podobało w tej książce? To, że do pewnego momentu nawet nie podejrzewałam kto może być mordercą. Autor mnie totalnie zaskoczył, podobnie ja...

{}× 2 | link |
@dominika.nawidelcu
2019-09-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Każdy z nas ma swoje demony, przeszłość, której najchętniej by nie wspominał. Jednak zło to coś o wiele większego, o wiele... straszniejszego. Zło odbija piętno na duszy i nie pozwala o sobie zapomnieć. Nigdy.

To prawdziwy cud, że po tylu latach przerwy Klementynie udało się znaleźć pracę w zawodzie. Kobieta jest samotna, zmęczona i czuje się staro, ale grunt, że w końcu znowu zacznie dostawa regularne wypłaty. Ma się z czego cieszyć prawda? Szybko okazuje się, że prywatne liceum, w którym zaczyna uczyć to... specyficzne miejsce. Po śmierci jednej z uczennic wychodzi na jaw jak bardzo. Ale to nie wszystko, zaraz potem ginie kolejna osoba i zdaje się, że nikomu tak naprawdę nie zależy na wyjaśnieniu sprawy. Czy samotna nauczycielka i dziwny uczeń będą w stanie wykryć mordercę?

„Rana” to opowieść o źle, o zakorzenionym w podświadomości, pielęgnowanym nienawiścią potworze, który „zjada” wszystko, co dobre. To historia złych ludzi, beznadziejnych rodziców, niedobrych małżonków. To opowieść o krzywdzie, którą dziedziczy się wraz z wychowaniem i przekazuje dalej. I to jest... naprawdę straszne. „Rana” stanowi dokładne stadium tego, jak nie należy żyć i jakim człowiekiem nie powinno się być.

"Jeśli musiała, kłamała i brała na siebie ciosy przeznaczone dla innych. Na tym polegało jej życie. Zakochanie obudziło w niej marzenie, żeby było inaczej".

Ciąg dalszy na: ...

{}× 2 | link |
ZI
@zielona_malpa
2019-09-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Bardzo lubię Chmielarza już od pierwszej jego książki, którą miałam okazję przeczytać, czyli od Podpalacza. Po przeczytaniu Żmijowiska zauważyłam małą zmianę kierunku twórczości autora. A Rana utwierdziła mnie w przekonaniu, że Wojciech Chmielarz odszedł od klasycznych kryminałów z utrudzonym życiem policjantem/detektywem w roli głównej.
Rana to historia o ludziach zranionych mentalnie. Wręcz określiłabym ich jako niepełnosprawnych emocjonalnie. Przeszłość odbija się na każdym z nas, ale na bohaterach Rany odbiła się wyjątkowo mocno. Tytułowe rany spowodowane są błędami przeszłości, przemocą, brakiem miłości w otoczeniu i brakiem zrozumienia. Tych ran czas nie leczy. On robi z nich brzydkie blizny.
Aby w pełni móc cieszyć się lekturą, należy być człowiekiem wrażliwym. Wprawdzie zarys fabuły zapowiada kryminał, ale wątki zbrodni są jedynie pretekstem do pokazania prawdy o bohaterach.
Świetna książka. Polecam.
--
Książkę otrzymałam dzięki portalowi CzytamPierwszy.pl

{}× 2 | link |
@Betsy59
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2019

Mroczne. Ponure. Denerwujące. Ale wciągające. Nie nadaje się do czytania przed snem, bo nie można zasnąć. Tym razem Chmielarz skupia się na patologii i przemocy w rodzinie. Na niekochanych dzieciach. O tym, jakie się stają. Nie wiem, czy „Rana” mi się podobała, bo nie jest to książka, która ma się podobać. Ale na pewno jest poruszająca.

{}× 2 | link |
@Caaroline25
2019-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Książka która trzyma w napięciu do samego końca. To już druga książka tego autora od której nie mogłam się oderwać.

{}× 2 | link |
@Aneta_Broniewska
2019-11-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2019 Na czytniku

Kolejna powieść tego autora, którą przeczytałam z wielkim zainteresowaniem, bo zważając na treść i zawiłości ludzkiej psychiki, trudno mówić o przyjemności.

Pomimo tego, że już niemal na samym początku autor serwuje nam morderstwo, nie mamy do czynienia z typowym kryminałem, gdzie jest regularne śledztwo. To dobry thriller psychologiczny, gdzie niemal każdy z kim mamy do czynienia skrywa w sobie jak nie tajemnicę, to ból i krzywdę, które dręczą i popychają do nie zawsze właściwych i racjonalnych działań. Wątek Klementyny, nauczycielki matematyki, która po wieloletniej przerwie znów wraca przed tablicę ( tym razem w prywatnej szkole), budzi wiele skrajnych emocji. Podobnie i inne postaci, które są bardzo wyraziste, kontrowersyjne. Dosyć szybko domyśliłam się, kto za tym stoi, ale to nie przeszkodziło mi w dalszej lekturze. Ostatnie sceny są nieco zbyt "filmowe", przerysowane, ale widać takie było zamierzenie autora.

{}× 1 | link |
@monweg
@monweg
2019-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Rana Wojciecha Chmielarza to książka bardzo prawdziwa, bo niestety takie sytuacje znamy z życia. Nieobce nam są układy, przekupstwo, szpiegowanie; zdarzają się niechciane nastoletnie ciąże, rozwody, zdrady; coraz częściej bicie, katowanie, a nawet zabijanie dzieci. Chmielarz niby nic nowego nie wymyślił, ale przelał na papier, to o czym często boimy się mówić; ubrał te wszystkie sytuacje w słowa; i ważne jest jak to napisał. Książka robi ogromne wrażenie. Jest wstrząsająca. Wciąga nas od pierwszych stron i czyta się ją z zapartym tchem. Czy to jest kryminał? Też. Bo również powieść obyczajowa i psychologiczna. Ale po co w ogóle wrzucać ją do jakiejś przegródki? Rana to powieść świetna, na wskroś autentyczna i wiarygodna.

{}× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Rana”- Wojciech Chmielarz

Książka Horyzont
Horyzont Jakub Małecki
{}8.6/10
Czasami prawda rozciąga się daleko za horyzont... Jałow...
Książka Żmijowisko
Żmijowisko Wojciech Chmielarz
{}8.0/10
Mistrzowski thriller Wojciecha Chmielarza. Ostatnie wspólne ...
Książka Gwiazdy Oriona
Gwiazdy Oriona Aleksander Sowa
{}8.3/10
Kryminał milicyjno-policyjny, inspirowany prawdziwymi wydar...
Książka Farma lalek
Farma lalek Wojciech Chmielarz
{}8.7/10
Krotowice – miasteczko zagubione gdzieś w Karkonoszach. Jede...
Książka Szwindel
Szwindel Jakub Ćwiek
{}6.9/10
Jeśli myślisz, że uśmiechnęło się do ciebie szczęście, to zn...

Cytaty z książki

“"Nic nie mówiła. Była bezkształtną, szarą masą, ciężarem tych wszystkich wydarzeń, męczarnią wspomnień, drutem kolczastym wyrzutów sumienia"”
{}× 1
#
“"Matka uniosła rękę. W dłoni trzymała pas. Ona znała ten pas. Jego zapach, ostry i nieprzyjemny. Każdą nierówność na skórzanej powierzchni, która odbijała się na jej ciele."”
{}
#
“"Zwierzątko zaskomlało. Dziewczynka chciała prosić, żeby tym razem było bez sprzączki. Sprzączka była najgorsza. Najstraszniejsza."”
{}
#
“"Gdzieś na skraju pola widzenia pojawiła się mroczna sylwetka. Straszna, zimna i ukochana. Mama. W dłoni trzymała pasek. Sprzączka lśniła w bladym blasku ulicznych świateł."”
{}× 2
#
“"Zgiął się wpół i dyszał z trudem łapiąc oddech. Nie mógł jednak teraz się poddać. Zostało mu jeszcze trochę pracy. Nie próbował już podnosić ciała, tylko złapał trupa pod ramiona i ciągnął z...”
{}× 2
#
Przeglądaj
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}