Solaris

Solaris
8.54
Ocena 8.54 na 10 możliwych
Na podstawie 97 ocen kanapowiczów
"Solaris" jest najsłynniejszą spośród powieści Lema, doczekała się niezliczonej ...
"Solaris" jest najsłynniejszą spośród powieści Lema, doczekała się niezliczonej ilości omówień w wielu krajach i językach, należy - jak może żadne inne dzieło literatury polskiej - do ścisłego kanonu swego gatunku: powieści o kontakcie z kosmitami, co oznacza, że żadne kompendium omawiające dzieje ś...
Pełny opis
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-08-03188-9 ( 9788308031889 )
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 234
puchar @szumo @szumo pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Recenzje

Solaris
„Solaris” Stanisława Lema to książka, z którą spotykałam się mnóstwo razy, nie tylko w bibliotece, ale również na przeróżnych stronach internetowych i blogach recenzenckich. W planach miałam ją od bardzo dawna, gdyż za cel postawiłam sobie przeczytanie jakiejkolwiek książki tego najwybitniejszego pr...
Człowiek nawet w kosmosie nie może się uwolnić od wspomnień i wyrzutów sumienia (Stanisław Lem "Solaris")
Książka, o której mowa, to Solaris Stanisława Lema. Tomik nie należy do najłatwiejszych w czytaniu. Możemy się tylko cieszyć, że nie jest to również lektura szkolna, ponieważ uczniowie mieliby niełatwy orzech do zgryzienia. Wydanie, które wypożyczyłam z biblioteki ma ponad 200 stron zapisanych drobn...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Zorg
@Zorg 2013-03-18
Czytałem to tak jak robi to Pilot Pirx - od środka, a było na tyle zagadkowe by przeczytać od początku. Uznałem że dobre, choć mogłoby być lepsze. Jak pisze lintu : "Powieść niestety zdecydowanie przereklamowana. Z książek Lema o zbliżonej tematyce o wiele bardziej podobał mi się Niezwyciężony" coś w tym jest. Z satysfakcją zauważam iż Lem odnosił się negatywnie do ekranizacji, bo wyraźnie są nieporozumieniem. Dla mnie najlepszy jest Eden, później Niezwyciężony, potem Solaris. Oczywiście ciężko tak stopniować, gdyż odmienna tematyka. W Edenie jest o zagadkowym reżimie "tyrana bez twarzy" panującym nad mową jak Wielki Brat u Orwella, w Niezwyciężonym o kasowaniu pamięci (a do tego odchodzą walki jak w Imperium Kontratakuje). Solaris zaś o materializacji myśli i to tych podświadomych. Kiedyś obiła mi się o oczy "Kula" (1998) z Dustinem Hoffmanem, podobno ekranizacja jakiejś książki - o materializacji ludzkich lęków dokonywanej przez obiekt kosmiczny odkryty na dnie morza. Wyglądało na bardzo marną parodię Solaris. Do AlbertNeri : Asimov miałby być lepszy od Lema? bez przesadyzmu
@yeta
@yeta 2010-05-08
Przeczytane (2007-07-28)
Na początku przyznam, że nie przepadam za tematyką 'science', dlatego też z rezerwą podchodziłam do tej książki Lema. I jakież było moje zaskoczenie, gdy przeczytałam "Solaris" prawie jednym tchem! Szczególnie zaciekawiła mnie wizja 'obcego' - żyjącego oceanu. Niewyobrażalne formy, które tworzył, niewytłumaczalne zjawiska, które wywoływał - i to przerażenie małego człowieka, że pomimo tytułów i ogromu wiedzy jaką zdobył na Ziemi - stając oko w oko z taką ogromną myślącą masą - jest bezsilny. Naprawdę potrafi to sprawić, że poczujesz na całym ciele dreszcze.
@Aiwlys
@Aiwlys 2012-04-11
Przeczytane (2012-04-11)
Jedna z książek, którą wzięłam do prezentacji maturalnej. Nie zachwyciła mnie. Długie opisy symetriad czy mimoid niestety spowalniały akcje, której dostrzegłam jedynie namiastkę. Dużo przemyśleń filozoficznych, były ciekawsze, ale również i te gorsze, przy których oczy mi się zamykały. Język Lema... Nie, to nie jest rodzaj książek dla mnie.
@Cocophilia
@Cocophilia 2012-04-06
Przeczytane (2012-04-06)
Choć przeczytana jednym tchem, niezwykle fascynująca w trakcie lektury, to po jej zakończeniu wszystkie emocje obracające się wokół niej prysły ... ale idee pozostały. Oszałamiająca kreacja Obcego i wielowymiarowość tej książki są wystarczającym powodem, aby długo nie opierać się temu tytułowi. "Wielka woda" już nigdy nie będzie taka sama!
@sylwiastudent
@sylwiastudent 2009-04-27
Przeczytane (2009-04-27)
Ja czytałam tą książkę dość dawno, ale pamiętam, że byłam nią zachwycona. Książka o miłości, granicach człowieczeństwa a nawet wszechświata...wielowymiarowa, ponadczasowa.Daję 4 z plusem, ponieważ nudne dla mnie były i zbyt skomplikowane dewagacje związane z fizyką, a ja humanistką jestem;)
@JoeBlack
@JoeBlack 2007-08-24
Przeczytane (2007-08-23)
Literatura nie ma być prosta. Tutaj liczy się kunszt, literacki warsztat.... to jakby powiedzieć, że Lord Jim jest nudny. Solaris to opowieść o ludzkim charakterze o tym do czego zdolny jest człowiek. O tym gdzie kończy się granica człowieka, a rozpoczyna przysłowiowy potwór.
@Morill
@Morill 2009-11-16
Przeczytane (2007-07-28)
Czytałem to kilka lat temu, ale pamiętam że rozdział "Potwory" mnie zaskoczył i chętnie wróciłbym do książki jeszcze raz. Polecam wszystkim którzy chcą poznać ambitniejszą odmianę fantastyki (sci-fi) - ja sięgnąłem po Solaris właśnie z taką myślą i nie zawiodłem się.
@Senthe
@Senthe 2008-08-07
Przeczytane (2008-08-06)
Niesamowita. Lema czytałam już wcześniej, ale Solaris zmusiła mnie do wzięcia się za SF naprawdę poważnie. Czego nie żałuję. Magia techniki, magia przyszłości... Bo Lem wielkim fantastą był! Kiedyś napiszę piosenkę na podstawie tego zdania (:
@Thanedd 2007-08-29
Przeczytane (2007-08-29)
Po bajkach robotów w szkole myślałem że już nigdy Lema nie będę czytał. Kiedyś jednak, z nudów, sięgnąłem po "Solaris" bo nic innego nie było w domu. Nie przeczytałem tej książki, ja ją pochłonąłem. Zdecydowanie najlepszy SF jaki czytałem.
@lipshit
@lipshit 2009-03-22
Przeczytane (2009-03-22)
Wielka literatura wykraczająca poza ramy gatunku. Punkt wyjścia do rozważań wszelkiegi gatunku, bardziej do intuicyjnego pojmawania niż rozumowego... jednak ze względu na ciężar, chyba potrzeba więcej niż jednego podejścia.
Autorzy
Stanisław Lem
Stanisław Lem
Stanisław Herman Lem (ur. 12 lub 13 września 1921 we Lwowie, zm. 27 marca 2006 w Krakowie) – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: ro...
Inne książki:
Książka Bajki robotów t.7
Książka Dzienniki gwiazdowe
Książka Opowieści o pilocie Pirxie
Książka Powrót z gwiazd