Horyzont

Jakub Małecki
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów
Książka Horyzont
Książka Horyzont
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 31 ocen kanapowiczów

Opis

Czasami prawda rozciąga się daleko za horyzont... Jałowe lata bez wschodów i zachodów słońca. Wspomnienia jak burza piaskowa, jak skrzypienie desek w starym domu. Smugi przeszłości płytko pod skórą. Gry komputerowe i bułgarski rap. Maniek i Zuza mieszkają po sąsiedzku na warszawskim Mokotowie. On, były saper, próbuje spisać wspomnienia z misji w Afganistanie, mając nadzieję wreszcie stamtąd wrócić. Ona, dziecko pokolenia Y, uczy się żyć na własny rachunek i mimowolnie zatraca się w rodzinnej tajemnicy. Choć z pozoru nic ich nie łączy, ciążą ku sobie, niezdolni i niechętni do pielęgnowania więzi z otoczeniem. Nowa książka Jakuba Małeckiego to zaskakująca opowieść o tęsknocie, przyj aźni i odwadze. O konfrontacji z zadrą – własną i cudzą. O próbach znalezienia właściwej wersji siebie.
Data wydania: 2019-09-18
ISBN: 978-83-8129-543-7, 9788381295437
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Stron: 336
dodana przez: herbatazimbirem

Autor

Urodzony 25 czerwca 1982 roku w Polsce ( Koło )

Polski tłumacz oraz pisarz zaliczany początkowo do nurtu fantastyki, obecnie piszący głównie literaturę obyczajową. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, tłumacz literatury z języka angielskiego. W marcu 2007 roku zadebiutował opowiadaniem Dł...

Książki Jakub Małecki

Wszystkie książki Jakub Małecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Świetna powieść!

„Horyzont" jest pierwszą powieścią autorstwa Jakuba Małeckiego, którą przeczytałam. Od razu przypadł mi do gustu styl autora, który jest prosty, ale tak dosadny i rzeczowy, niosący w sobie wiele emocji. Bohaterami są Maniek i Zuza. Oboje są narratorami i naprzemiennie widzimy świat ich oczami. Obo... czytaj dalej »

Horyzont Mańka

Moja przygoda z Jakubem Małeckim rozpoczęła się od powieści „Dygot”. Choć wcześniejsze książki jeszcze przede mną, to zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne. Nie ma co ukrywać Małecki urzeka słowem i z radością, ale i z niecierpliwością wnika się w jego świat. „Horyzont” intryguje od pi... czytaj dalej »

Horyzont

Witajcie, kochani! Przychodzę dziś do Was z recenzją „Horyzontu” Jakuba Małeckiego. Uprzedzam, że jest do opinia pisana zaraz po przeczytaniu, pod wpływem ogromnych emocji, ale może właśnie takie są najlepsze? „Horyzont” jest pierwszą powieścią autora, po jaką miałam okazję sięgnąć. Nieraz zasta... czytaj dalej »

ZE
@jusztuczka

Moja opinia o książce

Opinie
@WolneLitery
2019-09-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
Historia wydawać by się mogło, że prosta i banalna, a tak naprawdę głęboka, ponadczasowa i refleksyjna. Zwykłe życie. Życie, które każdego dnia toczy się obok nas. Życie, które tyczyć się może naszych sąsiadów, bliskich osób, nas samych, czy też kompletnie obcych osób, mijanych przez nas na ulicy.

Poznajemy dwoje sąsiadów. Mariusza Małeckiego, 36- letniego weterana wojennego, który wrócił z Afganistanu z zespołem stresu pourazowego. To, co tam przeżył, na zawsze zmieni jego życie, pozostawi je puste, błahe i nic nieznaczące. Mamy też Zuzę, jego sąsiadkę i powierniczkę. Ona również czuje się zagubiona i niepewna, sama nie wie kim jest i powoli chce odkryć karty swojej przeszłości. Ra...
{}× 2 | link |
@WystukaneRecenzje
2019-10-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
Kiedy zaczynałam czytać powieść Jakuba Małeckiego, spodziewałam się jednego wielkiego wow! Nie sięgałam wcześniej po jego książki, jakoś tak było nam nie po drodze do siebie, ale tu przyciągnęła mój wzrok okładka (tak, tak, jestem sroczką okładkową) i opis. Nieczęsto sięgam po taką literaturę, ale nie żałuję, że tym razem padło właśnie na tę konkretną.


Opis. Pozwólcie, że Wam go przytoczę, ponieważ jest niezwykle trafny:


"Czasami prawda rozciąga się daleko za horyzont.

Jałowe lata bez wschodów i zachodów słońca. Wspomnienia jak burza piaskowa, jak skrzypienie desek w starym domu. Smugi przeszłości płytko pod skórą. Gry komputerowe i bułgarski rap.

...
{}× 1 | link |
PA
@Pani_Ka
2019-09-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Mijani na ulicach ludzie mają twarze bez wyrazu. Gości na nich uśmiech lub zgorzknienie, ale nie rozkładają się na nich cieniem najgłębsze, najmroczniejsze z emocji. I choć wszyscy wyglądają, jakby nosili na plecach trudności, które sami znamy i rozumiemy, czasem bywa tak, że to co im w dusze najmocniej zapadło, to wspomnienia lub odkrycia, które napawałyby nas niedowierzaniem, strachem, ogromnym współczuciem.
Czytając kolejne książki Jakuba Małeckiego utwierdzam się w przekonaniu, że prawie każdy z nas, ten barczysty pan, ta młoda dziewczyna z telefonem w ręku, Ty, ja... wszyscy mamy w sobie coś, co czasem wypełnia nasze oczy magią, tą piękną i tą bolesną, szaloną.

On przywiózł...
{}× 1 | link |
@kryminal_na_talerzu
@kryminal_na_talerzu
2019-10-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
„Horyzont” to historia Mańka i Zuzy. On to weteran wojenny, który po kilku misjach w Afganistanie, wrócił do Polski i stara się odnaleźć w tym starym, a jednak całkiem nowym i obcym życiu. Ona to młoda dziewczyna, która stara się odkryć brudny sekret swojej idealnej zmarłej matki. Co ich łączy? Pozornie nic prócz bliźniaczego mini mieszkania. A jednak, mimo różnic, okazuje się, że są sobie bliżsi niż może się wydawać, że są do siebie bardziej podobni niż można by przypuszczać.

Nowa książka Małeckiego ma w sumie wszystko, a nawet więcej niż można by się spodziewać. To opowieść o życiu, o codzienności, o smutkach, wyobcowaniu i problemach, z którymi zmaga się każdy z nas. Ale też jes...
{}× 1 | Komentarze (1) | link |
PA
@paulciaaa92
2019-10-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
Kiedy zaczynałam czytać powieść Jakuba Małeckiego, spodziewałam się jednego wielkiego wow! Nie sięgałam wcześniej po jego książki, jakoś tak było nam nie po drodze do siebie, ale tu przyciągnęła mój wzrok okładka (tak, tak, jestem sroczką okładkową) i opis. Nieczęsto sięgam po taką literaturę, ale nie żałuję, że tym razem padło właśnie na tę konkretną.Opis. Pozwólcie, że Wam go przytoczę, ponieważ jest niezwykle trafny:

"Czasami prawda rozciąga się daleko za horyzont.

Jałowe lata bez wschodów i zachodów słońca. Wspomnienia jak burza piaskowa, jak skrzypienie desek w starym domu. Smugi przeszłości płytko pod skórą. Gry komputerowe i bułgar...
{} | link |
@arcytwory
2019-09-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
„Horyzont” jest historią o dwóch bohaterach walczących z demonami przeszłości. Poznajemy Mariusza Małeckiego, weterana wojennego, który cierpi na zespół stresu pourazowego. Z drugiej strony jest Zuza, która opiekując się babcią dowiaduje się o pewnych rodzinnych niedopowiedzeniach. Oboje są sąsiadami, poznają się podczas robienia prania, słuchają bułgarskiego rapu i próbują odnaleźć właściwą wersję siebie w otaczającym świecie. Brzmi najbanalniej na świecie, prawda? Powieść ukazuje się czytelnikowi kawałek po kawałku, zupełnie jak puzzle. Z każdą strona dowiadujemy się coraz więcej o bohaterach. Luki w przeszłości stale się zapełniają. Mańka i Zuzę trawi jej echo, ale w tym wszystkim tych dw...
{} | link |
AL
@AleksandraRK
2019-09-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Horyzont to moja pierwsza przygoda czytelnicza z twórczością Jakuba Małeckiego, ale na pewno nie ostatnia. Trudno zrezygnować z książek kogoś, kto potrafi tak prostymi słowami wywołać takie fale emocji. Ta lektura jest napisana lekkim piórem, dzięki czemu niemal się ją pochłania, odkrywając z bohaterami kolejne elementy układanki, którą jest przeszłość.
Historia toczy się z dwóch perspektyw: Zuzy, która odkrywa sekret swojej zmarłej matki, i Mańka, byłego sapera, który próbuje spisać wspomnienia z wojny. W przypadku Mańka mamy do czynienia z jego teraźniejszością oraz misją w Afganistanie. Podobały mi się te umiejętne przeskoki między bohaterami. Autor wiedział, kiedy należy przejść do ...
{} | link |
@ksiazkowa.gladys
2019-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
Już rozumiem zachwyt nad książkami Pana Małeckiego.
"Horyzont" to istny majstersztyk! Dawno nie przeczytałam tak wciągającej książki.

„Horyzont” to historia Mańka i Zuzy. On jest byłym saperem ona dziewczyną, która próbuje odkryć sekret swojej zmarłej matki. Jedyne co ich łączy to małe mieszkanie, które wynajmują obok siebie.

Zaskakująca opowieść o tęsknocie, przyjaźni i odwadze jak i zdradzie. Maniek boryka się ze swoją przeszłością, o której nie może zapomnieć i nie może normalnie funkcjonować. Ale czy mu się uda normalnie żyć? Czy uda im się obojgu normalnie żyć?

Bardzo mi się podoba to jak Pan Małecki połączył wątki z przeszłości z teraźniejszością. Dzię...
{} | link |
@czytunia
2019-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Legimi 2019
Za książki pana Małeckiego chciałam zabrać się już dawno, ale wiadomo jak to jest - wiele książek walczy o naszą uwagę. W końcu do przeczytania zmobilizowało mnie spotkanie autorskie z panem Jakubem, które odbywało się dosłownie ulicę dalej od mojego domu. Wstyd nie iść, a jeszcze bardziej wstyd nic wcześniej nie przeczytać. Tylko od czego zacząć? Horyzont to był świetny wybór. Miałam ochotę usiąść z Zuzą i Mańkiem przy tej wódce, whisky i solonych chipsach, pogłaskać żółwia, a nawet posłuchać z nimi bułgarskiego rapu. Nie dziwię się zachwytom nad twórczością autora. Stworzył świat, w który wsiąka się totalnie. Jest w tym wszystkim taka fajna wrażliwość, a świetny styl sprawia, że po prostu ...
{} | link |
@justyna_
2019-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@Mania00
2019-12-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
ZE
@jusztuczka
2019-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
SZ
@szeptoholiczka12
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@esclavo
2019-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Aneta_Broniewska
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane W mojej biblioteczce 2019
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Horyzont”- Jakub Małecki

Książka Nowe idzie
Nowe idzie Jakub Małecki, Cezary Zbierzchowski, Robert M. Wegner, Dawid Juraszek ...
{}9/10
Nowe idzie. Jedenastu autorów, jedenaście tekstów. Olejnicza...
Książka W odbiciu
W odbiciu Jakub Małecki
{}8.3/10
Jakub Małecki, jeden z najzdolniejszych młodych pisarzy, mis...
Książka Ślady
Ślady Jakub Małecki
{}8.8/10
Wielobarwny i zaskakujący kalejdoskop ludzkich życiorysów. ...
Książka Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (16) / kwiecień 2019
Pismo. Magazyn opinii, nr 4... Jakub Małecki, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Marta Zabłocka, Agnieszka Wolny-Hamkało ...
W kwietniowym numerze między innymi: - Reportaż: "Zawsze będ...
Książka Dygot
Dygot Jakub Małecki
{}7.9/10
Naznaczona wstrząsającą tajemnicą ballada o pięknie i okruci...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}