Horyzont

Jakub Małecki
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 51 ocen kanapowiczów
Książka Horyzont
Książka Horyzont
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 51 ocen kanapowiczów

Opis

 Czasami prawda rozciąga się daleko za horyzont...

Jałowe lata bez wschodów i zachodów słońca. Wspomnienia jak burza piaskowa, jak skrzypienie desek w starym domu. Smugi przeszłości płytko pod skórą. Gry komputerowe i bułgarski rap.

Maniek i Zuza mieszkają po sąsiedzku na warszawskim Mokotowie. On, były saper, próbuje spisać wspomnienia z misji w Afganistanie, mając nadzieję wreszcie stamtąd wrócić. Ona, dziecko pokolenia Y, uczy się żyć na własny rachunek i mimowolnie zatraca się w rodzinnej tajemnicy. Choć z pozoru nic ich nie łączy, ciążą ku sobie, niezdolni i niechętni do pielęgnowania więzi z otoczeniem.


Nowa książka Jakuba Małeckiego to zaskakująca opowieść o tęsknocie, przyjaźni i odwadze. O konfrontacji z zadrą – własną i cudzą. O próbach znalezienia właściwej wersji siebie.

Data wydania: 2019-09-18
ISBN: 978-83-8129-543-7, 9788381295437
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Stron: 336
dodana przez: herbatazimbirem

Autor

Urodzony 25 czerwca 1982 roku w Polsce (Koło)

Polski tłumacz oraz pisarz zaliczany początkowo do nurtu fantastyki, obecnie piszący głównie literaturę obyczajową. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, tłumacz literatury z języka angielskiego. W marcu 2007 roku zadebiutował opowiadaniem Dł...

Książki Jakub Małecki

Wszystkie książki Jakub Małecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Świetna powieść!

„Horyzont" jest pierwszą powieścią autorstwa Jakuba Małeckiego, którą przeczytałam. Od razu przypadł mi do gustu styl autora, który jest prosty, ale tak dosadny i rzeczowy, niosący w sobie wiele emocji. Bohaterami są Maniek i Zuza. Oboje są narratorami i naprzemiennie widzimy świat ich oczami. Obo... czytaj dalej »

Horyzont Mańka

Moja przygoda z Jakubem Małeckim rozpoczęła się od powieści „Dygot”. Choć wcześniejsze książki jeszcze przede mną, to zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne. Nie ma co ukrywać Małecki urzeka słowem i z radością, ale i z niecierpliwością wnika się w jego świat. „Horyzont” intryguje od pi... czytaj dalej »

Każdy ma swój horyzont depresji

Można być w Warszawie, można w Afganistanie... Można wyjść na most, na balkon, na łąkę... I patrzeć na słońce, na niebo, na księżyc. Można być wszędzie, bo gdziekolwiek jesteśmy, zawsze patrzymy na ten sam księżyc, na to samo niebo, na to samo słońce.. Punkty ponad nami, które są zawsze, na które m... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@jatymyoni
2020-05-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka L. polskaJakub Małecki w najlepszej swojej odsłonie. Pierwsze skojarzenie miałam z Pismem Św. „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” J 8,32. Drugie z cytatem z „Pestki” Anny Ciarkowskiej: „Samotność nie jest wtedy, kiedy nie masz się do kogo odezwać. Tylko kiedy wiesz, że nikt nie zrozumie tego co mówisz.” Dwa zupełnie inne światy: Mariusz, weteran wojny w Afganistanie ze stresem pourazowym i Zuza, atrakcyjna młoda kobieta, która nie potrafi sobie poradzić ze śmiercią matki. Jednak te światy coś łączy poza tym, że są sąsiadami. Łączy ich samotność i przeżyta trauma. Trudno oceniać wagę przeżyć obojga, gdyż w efekcie oboje gnębi samotność i niemożność normalnego życia. Trauma jest zawsze niszczycielska, bez względu na jej źródło. Czy będą mogli sobie nawzajem pomóc? Czy będą potrafili zrozumieć się nawzajem? Jest to historia pisana na dwa głosy, dzięki temu możemy wniknąć w ich życie i przeżywać razem z nimi ich rozterki, dylematy i lęki. Czy poznana i opowiedziana prawda ich wyzwoli z tego zamkniętego horyzontu?

Pierwszorzędnie nakreślone sylwetki obu bohaterów i nie tylko. Rewelacyjny język i sposób budowania napięcia , płynne połączenie teraźniejszości z przeszłością, szarej codzienności z brutalnością wojny. Rzadko w naszej literaturze jest poruszany zespół stresu pourazowego dotykający żołnierzy. Autorowi udało się to zrobić z dużym wyczuciem, bez zbędnego patosu i użalania się, ale jednak z całym wachlarzem uczuć i przeżyć.

...

{}× 11 | link |
@WolneLitery
2019-09-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Historia wydawać by się mogło, że prosta i banalna, a tak naprawdę głęboka, ponadczasowa i refleksyjna. Zwykłe życie. Życie, które każdego dnia toczy się obok nas. Życie, które tyczyć się może naszych sąsiadów, bliskich osób, nas samych, czy też kompletnie obcych osób, mijanych przez nas na ulicy.

Poznajemy dwoje sąsiadów. Mariusza Małeckiego, 36- letniego weterana wojennego, który wrócił z Afganistanu z zespołem stresu pourazowego. To, co tam przeżył, na zawsze zmieni jego życie, pozostawi je puste, błahe i nic nieznaczące. Mamy też Zuzę, jego sąsiadkę i powierniczkę. Ona również czuje się zagubiona i niepewna, sama nie wie kim jest i powoli chce odkryć karty swojej przeszłości. Razem spędzają wieczory, pijąc wódkę i zwierzając się ze swojej ciężkiej przeszłości. Oboje wiele ze sobą niosą. Może będą mogli sobie nawzajem pomóc? A może przez ciężką przeszłość będą mieli na siebie destrukcyjny wpływ?

Ciężko mi napisać tę recenzję tak, aby nie zdradzić Wam za dużo. W tej książce każde słowo jest ważne i każdym chciałam się delektować jak najdłużej. Ciężko mi było się rozstać z tą historią, tym bardziej że książka kończy się w takim momencie, gdy chce się krzyczeć, że chcemy więcej! Chcemy dowiedzieć się, co było dalej, co stało się, gdy oboje przekroczyli drzwi tego domu. Drzwi do lepszej przyszłości, czy ciężkiej przeszłości?

Wszystko w tej książce było ważne, jak dla mnie jest to numer 1 w twórczości Pana Jakuba Małeckiego! Po zakończeniu i odłożeniu...

{}× 6 | link |
@kryminal_na_talerzu
2019-10-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

„Horyzont” to historia Mańka i Zuzy. On to weteran wojenny, który po kilku misjach w Afganistanie, wrócił do Polski i stara się odnaleźć w tym starym, a jednak całkiem nowym i obcym życiu. Ona to młoda dziewczyna, która stara się odkryć brudny sekret swojej idealnej zmarłej matki. Co ich łączy? Pozornie nic prócz bliźniaczego mini mieszkania. A jednak, mimo różnic, okazuje się, że są sobie bliżsi niż może się wydawać, że są do siebie bardziej podobni niż można by przypuszczać.

Nowa książka Małeckiego ma w sumie wszystko, a nawet więcej niż można by się spodziewać. To opowieść o życiu, o codzienności, o smutkach, wyobcowaniu i problemach, z którymi zmaga się każdy z nas. Ale też jest to historia o miłości, przyjaźni, zrozumieniu, trosce i nadziei w lepsze jutro. To historia piękna, pełna emocji, jedyna w swoim rodzaju, ale jakże bliska każdego człowieka. Napisana prostym językiem, niepowtarzalnym i oryginalnym stylem. Dla mnie to książka doskonała.

{}× 5 | Komentarze (1) | link |
@gloria11
2020-02-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Małecki to taki autor, który naprawdę potrafi pisać i nikogo o tym przekonywać nie trzeba. To jednak, co zrobił z "Horyzontem" to arcydzieło całkowite. Balansowanie na cienkiej granicy między fikcją a rzeczywistością, przeszłością a teraźniejszością, miłością a nienawiścią... Małecki po prostu pisać potrafi. Bardzo polecam! 

{}× 5 | Komentarze (1) | link |
@gosia_myst
2020-02-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

„Horyzont” to historia opowiadana na przemian przez dwoje bohaterów dzięki czemu po woli budujemy obraz całej historii. Zarówno Mariuszowi jak i Zuzie przeszłość nie pozwala iść naprzód. Oboje są zawieszeni między dwoma światami, przeszłością i teraźniejszością. Przy problemach Mariusza problemy Zuzy wydają się błahe. Bohaterowie są bardzo samotni i mimo iż z pozoru nic ich nie łączy to tak naprawdę łączy ich bardzo wiele. Są dla siebie przede wszystkim wsparciem, a próba posklejania swojego świata na nowo zarówno przez Mańka jak i Zuzę jest trudna. Każde z nich zagląda za horyzont samego siebie i tego drugiego, odkrywając jednocześnie prawdę o człowieku. Jest to piękna, przemyślana,wielowymiarowa i dopracowana historia która porusza do głębi. Książka porusza również kilka bardzo ważnych tematów takich jak trauma wojenna, zespół stresu pourazowego, samotność, ale także miłość czy poszukiwanie własnej tożsamości. Po skończonej lekturze emocje towarzyszące podczas czytania historii zostają z nami na dłużej i nie pozwoli o sobie zapomnieć

{}× 4 | link |
@Pani_Ka
2019-09-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Mijani na ulicach ludzie mają twarze bez wyrazu. Gości na nich uśmiech lub zgorzknienie, ale nie rozkładają się na nich cieniem najgłębsze, najmroczniejsze z emocji. I choć wszyscy wyglądają, jakby nosili na plecach trudności, które sami znamy i rozumiemy, czasem bywa tak, że to co im w dusze najmocniej zapadło, to wspomnienia lub odkrycia, które napawałyby nas niedowierzaniem, strachem, ogromnym współczuciem.
Czytając kolejne książki Jakuba Małeckiego utwierdzam się w przekonaniu, że prawie każdy z nas, ten barczysty pan, ta młoda dziewczyna z telefonem w ręku, Ty, ja... wszyscy mamy w sobie coś, co czasem wypełnia nasze oczy magią, tą piękną i tą bolesną, szaloną.

On przywiózł ze sobą traumę żołnierza, który zabił. Taka jego rola, możnaby rzec, taka jego misja i zawód. Ale gdy czytamy, jak głęboko wbiły się w duszę Mariusza Małeckiego pazury wojennych doświadczeń, chcemy znów za mądrymi i światłymi powtarzać, że nie ma wojen dobrych i słusznych, że zawsze pozostają po nich zgliszcza.

Ona, "obraźliwie ładna", pracująca w biznesie gier komputerowych, który jeszcze jakiś czas temu nie pomieściłby się nam w głowach, pozornie pogodzona i obojętna, słuchająca, będąca obok, dziecko technologii i wtopienia się w otaczający świat. I jej prawda, która raz odkryta, wywoła niedowierzanie, gniew i ból, obali ideały, nada wizytom na grobie matki i tym dziwnym wizytom ojca na innym grobie, zupełnie inny wymiar.

Psycholog powie, że idealnym sposobem oswojenia...

{}× 3 | link |
@arcytwory
2019-09-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

„Horyzont” jest historią o dwóch bohaterach walczących z demonami przeszłości. Poznajemy Mariusza Małeckiego, weterana wojennego, który cierpi na zespół stresu pourazowego. Z drugiej strony jest Zuza, która opiekując się babcią dowiaduje się o pewnych rodzinnych niedopowiedzeniach. Oboje są sąsiadami, poznają się podczas robienia prania, słuchają bułgarskiego rapu i próbują odnaleźć właściwą wersję siebie w otaczającym świecie. Brzmi najbanalniej na świecie, prawda? Powieść ukazuje się czytelnikowi kawałek po kawałku, zupełnie jak puzzle. Z każdą strona dowiadujemy się coraz więcej o bohaterach. Luki w przeszłości stale się zapełniają. Mańka i Zuzę trawi jej echo, ale w tym wszystkim tych dwoje staje się dla siebie wsparciem. Jak się okazuje można przesunąć dalej swój horyzont, gdy spogląda się na niego drugim człowiekiem. Jak to z Małeckim u mnie bywa - znowu jestem oczarowana. Szczerze zachwycona okładką, fabułą i tym, jak została ona poprowadzona. Treść zostaje z czytelnikiem na dłużej i już dzisiaj wiem, że na pewno wrócę do tej książki i będę ją polecać oraz pożyczać, byle wszyscy poznali magię tego autora. Niby banalna historia, której możemy być (a może i jesteśmy) świadkami, ale opisana w taki sposób, że każde zdanie ocieka emocjami, a od lektury trudno jest się oderwać. Historie zwykłych ludzi są niezwykłe, życiorysy nie są zbyt wyszukane (może poza bułgarskim rapem, bo to dla mnie muzyczna nowość), a Jakub Małecki wydobywa z nich magię. A warto pamiętać, że „Horyzon...

{}× 2 | link |
@popkulturkaosobista
2020-05-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam

Minimalistyczna, jednak w swej prostocie ukazująca ogrom dość skrajnych emocji. Każde zdanie idealnie wyważone i nie ma tu miejsca na przypadkowe zapychacze. Czyta się lekko, choć poruszana tematyka jest dość trudna, a styl autora specyficzny. Jakub Małecki na szczęście potrafi opowiadać, dlatego nawet przeskoki czasowe nie sprawiały trudności w odbiorze. Horyzont to historia łącząca żołnierza wracającego z misji w Afganistanie, dziewczynę poszukującą własnej tożsamości, a także alkohol, bułgarski rap i chipsy. Zdecydowanie polecam. Poruszająca.

{}× 2 | link |
@WystukaneRecenzje
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
PA
2019-10-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Kiedy zaczynałam czytać powieść Jakuba Małeckiego, spodziewałam się jednego wielkiego wow! Nie sięgałam wcześniej po jego książki, jakoś tak było nam nie po drodze do siebie, ale tu przyciągnęła mój wzrok okładka (tak, tak, jestem sroczką okładkową) i opis. Nieczęsto sięgam po taką literaturę, ale nie żałuję, że tym razem padło właśnie na tę konkretną.Opis. Pozwólcie, że Wam go przytoczę, ponieważ jest niezwykle trafny:

"Czasami prawda rozciąga się daleko za horyzont.

Jałowe lata bez wschodów i zachodów słońca. Wspomnienia jak burza piaskowa, jak skrzypienie desek w starym domu. Smugi przeszłości płytko pod skórą. Gry komputerowe i bułgarski rap.

Maniek i Zuza mieszkają po sąsiedzku na warszawskim Mokotowie. On, były saper, próbuje spisać wspomnienia z misji w Afganistanie, mając nadzieję wreszcie stamtąd wrócić. Ona, dziecko pokolenia Y, uczy się żyć na własny rachunek i mimowolnie zatraca się w rodzinnej tajemnicy. Choć z pozoru nic ich nie łączy, ciążą ku sobie, niezdolni i niechętni do pielęgnowania więzi z otoczeniem.

Nowa książka Jakuba Małeckiego to zaskakująca opowieść o tęsknocie, przyjaźni i odwadze. O konfrontacji z zadrą – własną i cudzą. O próbach znalezienia właściwej wersji siebie."


Bardzo ciężko jest cokolwiek powiedzieć o tej książce, nie zdradzając całej fabuły. Akcja toczy się w okół Mańka. Maniek cierpi na stres pourazowy po powrocie z Afganistanu. J...

{}× 1 | link |
AL
2019-09-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Horyzont to moja pierwsza przygoda czytelnicza z twórczością Jakuba Małeckiego, ale na pewno nie ostatnia. Trudno zrezygnować z książek kogoś, kto potrafi tak prostymi słowami wywołać takie fale emocji. Ta lektura jest napisana lekkim piórem, dzięki czemu niemal się ją pochłania, odkrywając z bohaterami kolejne elementy układanki, którą jest przeszłość.
Historia toczy się z dwóch perspektyw: Zuzy, która odkrywa sekret swojej zmarłej matki, i Mańka, byłego sapera, który próbuje spisać wspomnienia z wojny. W przypadku Mańka mamy do czynienia z jego teraźniejszością oraz misją w Afganistanie. Podobały mi się te umiejętne przeskoki między bohaterami. Autor wiedział, kiedy należy przejść do innego wycinka opowieści tak, by czytelnik wciąż był zainteresowany dalszymi losami poszczególnych postaci.
Najlepszym fragmentem była dla mnie historia Bahira. Czekałam na nią od chwili, gdy tylko to tajemnicze imię się pojawiło. Nie spodziewałam się tylko, że wywoła u mnie takie emocje. Aż trudno to opisać. Trzeba to po prostu samemu przeczytać i przeżyć.
Nie jest łatwo powiedzieć sporo o tej książce, nie zdradzając przy tym tego, co jest w niej najlepsze. Na pewno była to świetna lektura, której autor w zwyczajnych, prostych słowach spisał to, co niezwykłe.
www.czytampierwszy.pl

{}× 1 | link |
@paula1456
2020-06-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane

Z Jakubem Małeckim jakoś do tej pory nie było mi po drodze. “Horyzont” jest to pierwsza książka autorstwa tego pana po jaką kiedykolwiek sięgnęłam. I, niestety, ale było to spore rozczarowanie…
Mariusz Małecki w pewnym momencie życia zapragnął być żołnierzem. I plan ten udał mu się, wyjechał do Afganistanu. Nie przypuszczał nawet w jakim stopniu zmieni to jego codzienność… Po powrocie do Polski nic już nie jest takie samo. Mariuszowi ciężko wstać z łóżka, a co dopiero wykąpać się czy wyjść na zwyczajne zakupy. Dopiero oferta pewnego wydawnictwa, aby napisał książkę o swoich wspomnieniach z wojny, działają w mężczyźnie niczym swego rodzaju zapalnik. W końcu ma jakiś cel w życiu.
Zuza mieszka po sąsiedzku. Mariusza poznaje pewnego dnia przy wspólnej pralce. Od tego momentu umawiają się co jakiś czas na wspólne nasiadówki z alkoholem i przekąskami w tle. Dziewczyna odkrywa mroczne tajemnice swego pochodzenia i pragnie je jak najszybciej rozwikłać. Jednak czy czasem nie lepiej po prostu nie wiedzieć?
Jeśli mam być szczera, to powieść ta w najmniejszym stopniu mnie nie urzekła. Niby pojawia się tutaj sporo scen wywołujących emocje (czasem bardzo skrajne), niby autor dysponuje lekkim piórem, więc lektura nie powinna męczyć, a jednak coś w moim odczuciu zdecydowanie nie zagrało. Nie zżyłam się zbytnio z żadnym z bohaterów i jak teraz o tym myślę, to sądzę, że było mi wszystko jedno, co się z nimi wydarzy dalej. Niestety, ale miałam ogrom...

{} | link |
@ksiazkowa.gladys
2019-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Już rozumiem zachwyt nad książkami Pana Małeckiego.
"Horyzont" to istny majstersztyk! Dawno nie przeczytałam tak wciągającej książki.

„Horyzont” to historia Mańka i Zuzy. On jest byłym saperem ona dziewczyną, która próbuje odkryć sekret swojej zmarłej matki. Jedyne co ich łączy to małe mieszkanie, które wynajmują obok siebie.

Zaskakująca opowieść o tęsknocie, przyjaźni i odwadze jak i zdradzie. Maniek boryka się ze swoją przeszłością, o której nie może zapomnieć i nie może normalnie funkcjonować. Ale czy mu się uda normalnie żyć? Czy uda im się obojgu normalnie żyć?

Bardzo mi się podoba to jak Pan Małecki połączył wątki z przeszłości z teraźniejszością. Dzięki temu możemy poznać losy bohatera Mańka podczas służby w Afganistanie.

Polecam każdemu te historię! Sięgnijcie po nią a na pewno nie pożałujecie.

Mój egzemplarz odebrałam za punkty w serwisie CzytamPierwszy.

{} | link |
@czytunia
2019-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Legimi 2019

Za książki pana Małeckiego chciałam zabrać się już dawno, ale wiadomo jak to jest - wiele książek walczy o naszą uwagę. W końcu do przeczytania zmobilizowało mnie spotkanie autorskie z panem Jakubem, które odbywało się dosłownie ulicę dalej od mojego domu. Wstyd nie iść, a jeszcze bardziej wstyd nic wcześniej nie przeczytać. Tylko od czego zacząć? Horyzont to był świetny wybór. Miałam ochotę usiąść z Zuzą i Mańkiem przy tej wódce, whisky i solonych chipsach, pogłaskać żółwia, a nawet posłuchać z nimi bułgarskiego rapu. Nie dziwię się zachwytom nad twórczością autora. Stworzył świat, w który wsiąka się totalnie. Jest w tym wszystkim taka fajna wrażliwość, a świetny styl sprawia, że po prostu płynie się przez kolejne strony.

{} | link |
@esclavo
2019-12-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Zawsze uważałam, że pióro pana Jakuba jest dla mnie zbyt metaforyczne, wzniosłe i że najzwyczajniej na świecie, dla mnie mało zrozumiałe. A teraz "Horyzont" okazał się lekturą, o której nie mogę zapomnieć. Historia prosta, bardzo przyziemna, mogąca dziać się obok nas. Ale ogromnie naładowana emocjami. Autor fenomenalnie ubrał uczucia w oszczędne słowa. Znakomity styl, realność bohaterów, trudny temat i niesamowity klimat - to wszystko składa się na historię, którą każdy powinien przeczytać. 
 
 Książkę otrzymałam za punkty z portalu Czytam Pierwszy. 

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Horyzont”- Jakub Małecki

Książka Szwindel
Szwindel Jakub Ćwiek
{}6.9/10
Jeśli myślisz, że uśmiechnęło się do ciebie szczęście, to zn...
Książka Wyrwa
Wyrwa Wojciech Chmielarz
{}8.0/10
Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zgin...
Książka Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu
Bezpański. Ballada o byłym ... Adam Bigaj, Jakub Ćwiek
{}7.9/10
Psy rzadko bywają dobre albo złe. Najczęściej są takie, jak ...
Książka Po dobrej stronie
Po dobrej stronie Spencer Quinn
{}7.5/10
Poznajcie jedną z najciekawszych bohaterek współczesnej lit...
Książka Stranger Things. Mroczne Umysły
Stranger Things. Mroczne Um... Gwenda Bond
{}7.6/10
Zanim pojawił się Demogorgon Jeszcze nim przybył Łupieżca Um...

Cytaty z książki

“‘Nikt cię nie rozumie. Nie rozumieją ci, którzy wcześniej rozumieli. Ojciec, siostra. Najlepszy przyjaciel z dzieciństwa. Uświadamiasz sobie, że jesteś innym gatunkiem człowieka niż wszyscy wo...”
{}
#
“‘Myślę o tych wszystkich wspólnych wieczorach, o tych kronikach naszych niepowodzeń, i nie wiem, jak to właściwie się stało – przecież wyglądam jak ktoś komu wszystko przychodzi bez trudu.’”
{}
#
{} Dodaj
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}