Moje przyjaciółki z Ravensbrück

Magdalena Knedler
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Moje przyjaciółki z Ravensbrück
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

W świecie, gdzie śmierć wydaje się nadzieją, ocalić może tylko przyjaźń
W otoczonym drutem kolczastym obozie zagłady zawiązuje się kobieca więź. Trwalsza od obozowych murów. Silniejsza od brutalnych uderzeń. Maria, Sabina, Bente i Helga – każda z nich trafiła do KL Ravensbrϋck z innego powodu. Każda była inna.
Powieść inspirowana prawdziwymi świadectwami byłych więźniarek.

~~~~

Młoda autorka znajduje przed drzwiami swojego domu rękopis, który zupełnie zmienia jej życie. Za wszelką cenę postanawia się dowiedzieć, kim były przyjaciółki z Ravensbrϋck.

~~~~

Książka zawiera wiersze Grażyny Chrostowskiej – polskiej poetki, która 18 kwietnia 1942 roku została rozstrzelana w Ravensbrück razem z dwunastoma innymi kobietami.
Data wydania: 2019-04-24
ISBN: 978-83-277-1681-1, 9788327716811
Wydawnictwo: Mando
Stron: 432
dodana przez: Bibliotecznie

Autor

Magdalena Knedler Magdalena Knedler Autorka trzynastu powieści różnorodnych gatunkowo i tematycznie. Dwukrotnie nominowana do nagrody WARTO, laureatka nagrody EMOCJE przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za „powieści, które dowodzą, że gatunkowa wszechstronność i pisarska pracowito...

Pozostałe książki:

Zabójczy pocisk Położna z Auschwitz Miłość z widokiem na morze PS I życzę Ci dużo miłości Teraz cię rozumiem, mamo!
Wszystkie książki Magdalena Knedler

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Trzy razy nie

26.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na księgarnianych półkach trudno znaleźć książkę, która nie będzie dotyczyła Auschwitz. Mimo to ostatnio nastąpił przełom i w końcu obozowa tematyka nie zamyka się tylko na największym nazistowskim lagrze. Z nie skrywaną ciekawością więc sięgam po tytuły, które i w nazwie i na okładce nie będą miały słowa Auschwitz i bramy. Tak też było z „Moje pr... {} Recenzja książki Moje przyjaciółki z Ravensbrück

To trzeba przeczytać

25.09.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Gdy dojrzałam tę książkę w bibliotece nie mogłam przejść obok niej obojętnie ze względu na okładkę. Jest w niej coś tak innego, tak odmiennego, wręcz można by powiedzieć poruszającego a jednocześnie niewinnego...ktoś wykonał kawał dobrej roboty. Wiele dobrego słyszałam na temat tej pozycji i liczyłam na to, że będę mogła z ręką na sercu polecić tę... {} Recenzja książki Moje przyjaciółki z Ravensbrück

@Iwona_Nocon@Iwona_Nocon {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Nina
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2019 E-book

Autorka po raz kolejny nie dała mi odetchnąć. Długo czekałam na wydanie ebooka, kiedy w końcu wpadł w moje łapki, nie dałam mu czekać, od razu wzięłąm się za czytanie.
Moje przyjaciółki z Ravensbruck to historia, której się nie szybko nie zapomni. To historia kobiet, które przeżyły piekło, cóż, przynajmniej niektóre z nich. Niektórym niestety nie było dane przetrwać w strasznych warunkach obozu. To historia przyjaźni, siły, codziennej walki o przetrwanie, poznawaniu siebie i odkrywaniu tych zakątków swojego umysłu, które w normalnych warunkach pozostawałyby ukryte i nigdy nie poznane. To historia wojny,historia, o której nie wolno nam zapomnieć. I trzeba mieć nadzieję, że nigdy, przenigdy się nie powtórzy. Amen.

{}× 4 | link |
@Bibliotecznie
2019-05-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Poszukuję do swojej biblioteczki

Pewnego dnia młoda pisarka Ida Breza znajduje na progu swojego mieszkania tajemniczą paczkę. Jest to brulion z rękopisem książki. Dołączono również prośbę o wydanie jej. Pisarka nie wie, kto podrzucił jej tekst, ani nie zna autora zapisków. Poszukiwania tego drugiego zajęły jej osiem lat i nie przyniosły żadnych rezultatów. Poza tym Ida szybko zorientowała się, że imiona bohaterek tekstu są wymyślone. Postanawia zatem odnaleźć ich prawdziwe tożsamości na podstawie informacji zawartych w powieści.
Książka została ostatecznie wydana bez podania nazwiska autora, co Ida odebrała jako osobistą porażkę. Sprawa tajemniczego autora owładnęła kobietą całkowicie i zaważyła na wielu decyzjach, które podjęła w życiu. Jak wiele była gotowa poświęcić Ida w pogoni za rozwiązaniem zagadki? Czy uda jej się tego dokonać po tylu latach?

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Obserwujemy na przemian współczesną bohaterkę, Idę, i jej otoczenie oraz koszmar KL Ravensbrück i cztery kobiety, Marię, Helgę, Sabinę i Bente, które los połączył w tym strasznym miejscu. Wydawać by się mogło, że okrutna obozowa codzienność wyklucza istnienie takich uczuć, jak miłość, przyjaźń czy współczucie i empatia. Tymczasem więź, która powstała między czterema kobietami zadziwia siłą i czystością intencji. Są diametralnie różne, pochodzą z odmiennych środowisk i trafiły do obozu z innych powodów, a mimo to, dbają o siebie, pomagają sobie i wspierają wzajemnie. Można powiedzieć, że we cztery utrzymują się ...

{}× 3 | Komentarze (1) | link |
@Sklerotyczka
2020-04-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane

To było straszne! Katorga i do tego ile tu fikcji! No cóż, kolejna książka popowo obozowa. Jestem na nie!

{} | link |
NI
2021-07-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Remma
2021-01-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane na faktach II wojna światowa
@justyna8166
2021-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@a.anna.sozanska
2020-08-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2021-02-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane
@elcia17
2020-07-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
AL
2020-07-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@podrugiejstroniematki
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Ada_Kinga_Ganska
2020-04-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@napisaneslowa
2020-01-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Iwona_Nocon
2019-09-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Moje przyjaciółki z Ravensbrück. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe