Medea z Wyspy Wisielców

Magdalena Knedler
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów
Medea z Wyspy Wisielców
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów

Opis

Trudne wybory, walka o przetrwanie i poszukiwanie miłości w skomplikowanej atmosferze Dolnego Śląska na początku XX wieku.

Mada w swoim krótkim życiu widziała już wiele zła, zaznała głodu i nędzy. Pomiatano nią, kiedy pracowała jako służąca, a później psuła wzrok w podrzędnym zakładzie krawieckim. Wybawieniem dla niej zdaje się być propozycja zamożnego Andreasa Schwietza.

Dziewczyna rozpoczyna służbę w jego domu, zbudowanym na jednej z wysp Jeziora Sławskiego. Odcięta od świata całymi dniami sprząta, gotuje i znosi dokuczliwe zainteresowanie pracodawcy. Uświadamia sobie, że została sam na sam z człowiekiem, który nie ma wobec niej dobrych zamiarów.

Pewnego dnia na wyspę przybywa nowy ogrodnik, Johann. Andreas jest zazdrosny i jego obsesja na tle Mady zaczyna się pogłębiać. Tragedia wisi w powietrzu. Czy da się jej uniknąć? Czy Madzie uda się uciec z ponurej wyspy? Czy Johann będzie jej oparciem w walce z przeciwnościami losu? Czy w trudnym życiu dziewczyny jest w ogóle miejsce na miłość?

"Medea z Wyspy Wisielców" to opowieść, w której grecki mit o Medei ożywa na nowo.
Data wydania: 2024-01-24
ISBN: 978-83-8132-534-9, 9788381325349
Wydawnictwo: Zwierciadło
Stron: 272
dodana przez: objazd.kulturalny

Autor

Magdalena Knedler
Urodzona w 1983 roku w Polsce
Autorka trzynastu powieści różnorodnych gatunkowo i tematycznie. Dwukrotnie nominowana do nagrody WARTO, laureatka nagrody EMOCJE przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za „powieści, które dowodzą, że gatunkowa wszechstronność i pisarska pracowito...

Pozostałe książki:

Położna z Auschwitz PS I życzę Ci dużo miłości Teraz cię rozumiem, mamo! Miłość z widokiem na morze Medea z Wyspy Wisielców Zabójczy pocisk Nie całkiem białe Boże Narodzenie Grudniowy dom Ludzie potrafią latać Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Pensjonat pod świerkiem Moje przyjaciółki z Ravensbrück Łączniczka Narzeczona z powstania Narzeczone Chopina Tylko oddech Dziewczyna z daleka Twarz Grety di Biase Nic oprócz strachu Usta rzeźbiarki Dziewczyna kata Nikt Ci nie uwierzy Pani Labiryntu Córka jubilera. Klamki i dzwonki Pan Darcy nie żyje Historia Adeli Klątwa wiecznego tułacza Szepty z wyspy samotności Kolory życia. Opowieści niosące nadzieję Nic oprócz milczenia Nic oprócz śmierci Pewnego razu w Wenecji Winda Pocisk, nr 7/8 lipiec-sierpień 2017
Wszystkie książki Magdalena Knedler

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piętno imienia

WYBÓR REDAKCJI
1.03.2024

Opowieść o kobietach, które dla pieniędzy, jedzenia, dachu nad głową czy posłania tolerują przemoc, pogardę i wykorzystywanie. Które pracują ciężko, a nie dostają za to odpowiedniego wynagrodzenia. Doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej, bo prawo oraz klasizm nie stoją po ich stronie. Mają być miłe i nieśmiałe, mają być potulnie... Recenzja książki Medea z Wyspy Wisielców

@mewaczyta@mewaczyta × 10

Mit

31.01.2024

Zastanawialiście się kiedyś nad znaczeniem swojego imienia? Nadając dziecku takie, czy inne imię musimy liczyć się z tym, że będzie się z czymś kojarzyć. Pytanie tylko, czy dobrym, czy złym? Oprócz tego, że imiona mają znaczenie, to jeszcze mogą nawiązywać do osób, które takie imię kiedyś nosiły, z czegoś zasłynęły w swoim życiu. Rodzice często na... Recenzja książki Medea z Wyspy Wisielców

Godność kobiet

17.04.2024

Powieść Magdy Knedler „Medea z wyspy wisielców” oczarowała mnie pomysłem, jego wykonaniem, utkaną ze słów niezwykły sposób. Historia piękna, emocjonująca, przepełniona dobrocią, nadzieją i jednocześnie dramatyczna, przerażająca, bulwersująca. Mistrzowskie wykorzystanie mitu o Medei z Kolchidy dla pokazania brutalności otaczającego nas świata, poka... Recenzja książki Medea z Wyspy Wisielców

Zagłębiając się w lekturze tej książki, z każdą kolejno przeczytaną stroną, czułem jak stają ...

9.02.2024

Gdybym miał określić tę powieść pięcioma słowami byłyby to: poruszająca, bolesna, trudna, wzruszająca, prawdziwa (również dzisiaj). "Medea z Wyspy Wisielców" to powieść obyczajowa, w której losy tytułowej bohaterki Medey wplecione zostały w rys historyczno-obyczajowo-mitologiczny (tak bym to ujął). Medea to młoda kobieta, którą życie nie rozpiesz... Recenzja książki Medea z Wyspy Wisielców

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Gosia
2024-02-12
10 /10

„Medea z wyspy wisielców” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Magdy Knedler i przyznaję od razu, że jestem zachwycona. Z pewnością będę nadrabiała twórczość autorki!

Medea, to główna bohaterka, która już w wieku dziecięcym przetrwała piekło na ziemi. Cudem uszła z życiem, gdy ojciec wymordował całe jej rodzeństwo. Kobieta usilnie pragnęła w życiu miłości, co niestety w jej przypadku okazało się zgubne. Kobieta została służącą w domu bogatego Andreasa Schwietza, który początkowo wydawał się jej jedyną deską ratunku. Jednak już w niedalekiej przeszłości przyszło jej się przekonać o tym, że ponownie musi szukać ratunku, aby uciec z mrocznej wyspy, na której się znalazła. Nadzieją okazał się nowo zatrudniony Johann – ogrodnik, w którym Medea upatruje wymarzonej miłości, a także nadziei na poprawę swego życia.

Główna bohaterka, to kobieta z ogromnym bagażem doświadczeń, której życie nie oszczędzało. Goniła za miłością. Którą niestety okazała się być w tym przypadku destrukcyjna. Niemniej jednak jest niezwykle silna, podnosi się i wciąż próbuje o siebie zawalczyć.

Książka ujęła mnie przede wszystkim główną bohaterką, jej charyzmą i życiowym doświadczeniem, ale również klimatem w jaki przeniosła nas autorka. Wszystko zostało doskonale przemyślane, a całość składa się na wyjątkową, piękną, porywającą i wzruszającą historię.

Sama czytałam dopiero, gdy oddała mi teściowa i mama, bo obie zachłysnęł...

× 3 | link |
@objazd.kulturalny
2024-01-24
7 /10
Przeczytane W domowej biblioteczce Przeczytane 2024 Egzemplarz recenzencki

Przepięknie wydana powieść. Nie można zaprzeczyć, że wybierając książkę, często zwraca się uwagę na okładkę. To ona ma zwrócić uwagę i zachęcić, by sięgnąć właśnie po ten egzemplarz. „Medea z Wyspy Wisielców” zdecydowanie jest w stanie zainteresować samym wyglądem. Pięknie dobrane kolory, brzegi z malowanym motywem kwiatowym. Coś pięknego. Jestem zachwycona.

Jeśli chodzi o treść, również jest o czym mówić.
Mada, tytułowa Medea podejmuje się pracy na wyspie, której sława nie tylko wzbudza nieprzyjemne skojarzenia, ale dodatkowo rzutuje na reputację każdego, kto zdecyduje się na niej żyć i pracować. W przypadku Mady, jej decyzja o podjęciu pracy była po prostu wymuszona przez okoliczności. To ona została wybrana i stała się jednocześnie ofiarą obsesji, która doprowadzi w efekcie do tragedii.
Fabuła jest ciekawa, jest w niej wiele zmiennych i ciężko przewidzieć, jak potoczą się losy bohaterów w kolejnych rozdziałach. To przemyślany zabieg. Lubię gdy nie wiem, co się wydarzy.
Jestem jednak nieco zawiedziona konstrukcją głównej bohaterki. Medea okazuje się być słaba psychicznie, nie potrafi walczyć, popada w otępienie, często jest niestabilna emocjonalnie. Oczywiście, to co ją spotkało w życiu, jest wystarczającym powodem, by wykazywać oznaki choćby depresji, jednak jako czytelnik, miałam nadzieję, że akcja się nagle rozwinie i rozpocznie się prawdziwa walka Mady. Niestety tego nie doświadczyłam. Mam jednak nadzieję, że będzie...

× 2 | link |
@Spizarnia_ksiazek
2024-02-01
9 /10
Przeczytane

"Ludzie najchętniej przyjmują tę najgorszą wersję, kiedy kogoś osadzają."

Mroczna, trudno dostępna, odcięta od świata. Nazywana Wyspą Wisielców. To właśnie tutaj zatrudnienie znajduje Mada. Mimo młodego wieku doskonale zna smak poniżenia, nędzy i głodu. Samotna, niepewna własnych korzeni, "w opinii ludzi uchodziła za podejrzaną. Zbrukaną. Winną." Osaczona przez pracodawcę, wie, że wkrótce zabraknie jej sił, by przeciwstawić się zamożnemu chlebodawcy. Iskierka nadziei rozpala się, wraz z przybyciem na wyspę Johanna, nowego ogrodnika. To dzięki niemu, marzenia o przyszłości nabierają intensywniejszych barw, rozświetlając ponurą rzeczywistość. Czy Mada odnajdzie upragniony spokój? Czy zazna wreszcie szczęścia?

Medea z Wyspy Wisielców zachwyca nie tylko piękną oprawą, ale przede wszystkim doskonałym stylem. Literacka fikcja bazująca na greckim micie o Medei z Kolchidy to historia przepełniona cierpieniem, smutkiem i rozgoryczeniem. Magdalena Knedler zabiera nas w ponure czasy, gdy o wartości człowieka w dużej mierze decydował status społeczny. Początek XX wieku ukazany w malowniczej scenerii Dolnego Śląska.

Od samego początku czuć zapowiedź czegoś nieokreślonego, emocji pełnych niepokoju, które ukradkiem wydzierają się z kart powieści. Doskonała kreacja postaci. Zagłębiając się w historię Mady, a właściwie Medei widzimy jak wiele zła, poniżenia doświadczyła w swoim życiu. Towarzyszymy jej w chwilac...

× 2 | link |
@coolturka104
2024-03-18
8 /10
Przeczytane

Mada jest młodziutką służącą na Wyspie Wisielców. Jest też jedyną z piątki rodzeństwa odratowaną przed okrutną śmiercią z rąk własnego ojca.

To opowieść o dziewczynie spętanej niesprzyjającymi okolicznościami losu, która jest nie tylko bardzo inteligentna, ale i piękna, a w jej położeniu uroda to przekleństwo. Dziewczyna nie może opędzić się od mężczyzn, którzy chcą ją wykorzystać. Narażona na umizgi pracodawcy, ze wszystkich sił próbuje walczyć o swoją godność, jednocześnie zdając sobie sprawę, że porażka to tylko kwestia czasu.

To również opowieść o bezwzględnych mężczyznach, którzy bez skrupułów sięgają po to, na co mają ochotę. Na krótką chwilę wiarę w ich gatunek przywraca pojawienie się Johanna, niezwykle uzdolnionego ogrodnika, który w imię miłości jest gotów na wszystko.

"Medea z Wyspy Wisielców" Magdy Knedler jest niczym współczesna grecka tragedia, choć jej akcja rozgrywa się tuż przed pierwszą wojną światową. Tu nie ma dobrych rozwiązań, tu są wybory między mniejszym lub większym złem, a ich efektem zawsze jest cierpienie.

× 2 | link |
@mamazonakobieta
2024-01-25
9 /10
Przeczytane

„Medea z Wyspy Wisielców” to świetna książka z ciekawą, wciągającą historią, którą przeżywa się wraz z bohaterką. Z przyjemnością polecam.

× 2 | link |
@etiudyliterackie
2024-02-22
8 /10

Mit o Medei to opowieść o czarodziejce, o kobiecie, która stara się być niezależna, która nie ma skrupułów i walczy o swoje. Miłość i strata wielokrotnie krzyżują się w jej życiu. To właśnie tą historią inspirowała się @magdaknedler w swojej najnowszej powieści….

Medea, Mada znała życie od tej gorszej strony, biedna, samotna, żyjąca w nędzy, bez większych perspektyw… dostała szansę, aby zmienić swoją codzienność, ale ta okazała się złym wyborem. Na wyspie, na której można powiedzieć utknęła, wzeszło słońce, pojawił się promień nadziei w postaci Johanna, ale czy to słońce będzie świeciło już do końca, a może pojawią się znowu burzowe chmury?

Tak dużo ważnych kwestii poruszyła w tej powieści autorka, walkę o siebie, o przetrwanie, poszukiwanie miłości, która czasem ulatuje ot tak, trudne wybory, którymi naznaczony jest każdy dzień….

Przez całą historię czułam potrzebę wsparcia Mady, ileż ta biedna dziewczyna musiała przejść. Kiedy tylko jej życie nabierało kolorów i stawało się lepsze od razu przychodził moment, który wszystko burzył. Miało być lepiej, miało być pięknie, ale jej wybory i wybory innych spowijały losy tej dziewczyny szarą mgłą. Zdrada, brak równości społecznej, brak poważania kobiet to była codzienność Mady. Szczery uśmiech nagle zamieniał się w twarz bez wyrazu, w twarz na której wymalowane było cierpienie.

A wszystko działo się na Dolnym Śląsku na począ...

× 1 | link |
@basiaa22.86
2024-01-27
10 /10
Przeczytane

💢Czytacie książki w których występują prawdziwe miejsca i postacie?

📖Mada wykonywała różne prace,by się utrzymać.W jednej chwili los się uśmiecha.Otrzymuje posadę służącej w domu bogatego Andreasa na jednej z wysp Jeziora Sławskiego zwaną wyspą wisielców.Odcięta od świata jest skazana na niegodne czyny z rąk swojego pracodawcy.Wszystko się zmienia,gdy zostaje zatrudniony nowy ogrodnik…Mada i Johann pragną być razem i nic nie stanie na ich drodze…

„Kiedy zgodziła się tu przyjechać,teoretycznie znała zasady.Nie była niewinna i nieświadoma.W swoim życiu widziała już wiele brudu,gwałtu,nędzy i rozpaczy”

🔆 Otrzymujemy świetną fikcję literacką do której autorka wplata postacie,miejsca, budowle,które są prawdziwe.To powoduje,że historia staje się bardzo realistyczna.Dodając do tego elementy mityczne robi się naprawdę fascynująco.

🔆Opis powieści przybliża tylko nieznaczna część fabuły,która jest dopiero początkiem historii Mady(Medei).Jej losy są bardzo dynamiczne oraz brutalne.Życie jej nie oszczędza a spotkane osoby na jej drodze potrafili ranić i sprawiać wiele łez.

🔆 W książce bardzo podobała mi się nieprzewidywalność wydarzeń.Jest bardzo zaskakująco i momentami boleśnie.
Akcja dzieje się na początku XXw to opis powoduje jakbyśmy przenieśli się w czasie.Możemy czuć emocje Mady i jej krzywdy z rąk osób,które powinny chronić.

🔆 Historia jest pełna niesprawiedliwości,odrzucenia,trudnych wyborów oraz nieradzenia sobie z p...

× 1 | link |
@paulinka34038
2024-02-20
7 /10

🏞 🏞 🏞

Historia mlodej Mady , dziewczyny ktora niemiala lekko w swoim zyciu .

Propozycja od zamoznego Andrea Schwietza .

Mada zaczela prace gosposi. Miala sprzatac , gotowac i trzymac nerwy na wodzy przez swojego pracodawce.

Ale Andreas robi sie coraz to bardziej zaborczy gdy na wyspie pojawia sie nowy ogrodnik.

🏞 🏞 🏞 🏞 🏞

Dlaczego Andreas jest tak zaborczy wobec Madei ?

Czy zatrudniane Mady na wyspie bylo jego chytrym planem ?

Aby miec ja tylko dla siebie ?

Dlaczego jest tak zazdrosny o nowego ogrodnika ?

🏞 🏞 🏞 🏞 🏞

@wydawnictwo_zwierciadlo
@magdaknedler #madeazwyspywisielców #wydawnictwozwierciadło #magdaknedler

× 1 | link |
MO
@monsmi86
2024-04-05

Idealna ksiazka na zastój czytelniczy. Z niecierpliwością czekam na kontynuację.

| link |
@Almaranth
2024-05-13
8 /10
Przeczytane
@zanetagutowska1984
2024-04-17
10 /10
Przeczytane
@Monika_2
2024-03-14
8 /10
Przeczytane
@rudaczyta2022
2024-03-12
8 /10
@sweet_emily_and_her_world
2024-02-27
9 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2024-02-26
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Medea z Wyspy Wisielców. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl