Śreżoga

Katarzyna Puzyńska
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów
Śreżoga
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów

Opis

Dwunasty tom sagi o Lipowie.
Ktoś czai się z siekierą w ciemności. Sierżant sztabowy Radosław Trawiński boi się, że to aspirant Daniel Podgórski, który odkrył, że śmierć jego partnerki nie była samobójstwem. Czyżby przyszedł się zemścić? Tymczasem w okolicy giną jeszcze trzy osoby. Właściciel zajazdu wygląda wprawdzie, jakby spokojnie zasnął, ale jego pracownica nie ma tyle szczęścia. Jej ciało zostaje brutalnie zmasakrowane. Kilkanaście kilometrów dalej, na cichej leśnej polanie, ktoś ustawił aparat fotograficzny. Jego obiektyw skierowany jest na porąbane ciało młodego mężczyzny. Tylko twarz pozostaje nienaruszona. Zamiast dłoni i stóp sterczą za to groteskowe ptasie nóżki. Ale to nie pierwszy raz, kiedy sprawca zabiera ze sobą trofeum. Dwa lata wcześniej ginie pewna młoda dziewczyna. Ona również zostaje w ten sposób okaleczona. Kim jest i dlaczego wygląda, jakby przybyła z przeszłości? Co oznacza dziwny znak, który rysuje pewna pisarka? I czy prawdą jest, że kto usłyszy dźwięk wrzeciona kikimory, ten umrze?
Data wydania: 2020-11-24
ISBN: 978-83-8169-366-0, 9788381693660
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Lipowo, tom 12
Stron: 864

Autor

Katarzyna Puzyńska Katarzyna Puzyńska
Urodzona w 1985 roku w Polsce
Z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega i zajmuje się swoim czworonożny stadem - psami...

Pozostałe książki:

Motylek Trzydziesta pierwsza Utopce Więcej czerwieni Z jednym wyjątkiem
Wszystkie książki Katarzyna Puzyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Został tylko delikatny słoneczny poblask..."

30.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Do Śreżogi zabierałem się jak do jeża. Najpierw, jak to w bibliotece bywa, komplety rezerwacji, bo Saga o Lipowie budzi ogromne zainteresowanie czytelnicze, później otrzymany egzemplarz powędrował na półkę. Przerażała mnie przede wszystkim objętość powieści, ponieważ to najgrubsza z części, mało wygodna w czytania w podróży do pracy i z powrotem. ... {} Recenzja książki Śreżoga

Zbyt żmudnie, bym mógł chwalić

25.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Zacznijmy od tego, że w trakcie lektury jakoś tak często przypominało mi się, jakie zarzuty najczęściej padały wobec twórczości Puzyńskiej w dyskusjach internetowych i zwłaszcza w recenzjach publikowanych na portalach literackich. Ano zazwyczaj widywało się tam dwa punkty - że sprawy prowadzone przez naszych lipowskich policjantów rozwiązują się w... {} Recenzja książki Śreżoga

BA
@Bartlox
{}× 5

Powrót do Lipowa.

29.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Śreżoga? - zapytał. Tak niektórzy mówią o tym świetle, które prześwieca przez mgłę. Ja tak mówię o tym, które ukazuje się pomiędzy gałęziami wczesną jesienią. Ale teraz jest. Zobaczcie. Zawsze czuję wtedy spokój. " Pierwszy raz pozwoliłam sobie rozpocząć recenzję książki od cytatu, który nie zdradza zbyt wiele, a wyjaśnia tytuł książki, który we... {} Recenzja książki Śreżoga

WRZECIONO KIKIMORY

15.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Od śmierci Emilii Strzałkowskiej mija dwa lata i w Lipowie nastąpiło trochę zmian. Weronika urodziła córkę i chcąc uczcić pamięć dawnej rywalki dała jej po niej imię, z Danielem się rozwiodła, a do jej domu wprowadził się były mąż, ten pierwszy, który pomaga jej w opiece nad małą. A Daniel? Ten nie może wybaczyć sobie decyzji, która, jak nadal m... {} Recenzja książki Śreżoga

@czerwonakaja@czerwonakaja {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@beata87
2020-12-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Kolejny rewelacyjny tom z cyklu powieści kryminalnych o Lipowie, polskim Midsomer... Trup ściele się jeszcze lepiej niż w kultowym angielskim serialu.
I to jest małą wadą tej powieści; wątków jest zbyt dużo, trupów jest zbyt dużo i wszyscy są podejrzani. Wiele czasu zajmuje, by zapamiętać wszelkie koligacje zespołowo-rodzinne:)
Zaletą jest powrót do ulubionego Lipowa, kolejna porcja emocji i złości (niektórzy bohaterowie zasługują na solidne lanie, a Klementyna sprała tylko jednego) oraz dokładne rozeznanie w sprawie "samobójstwa Emilii Strzałkowskiej".
I w końcu rozwiązanie sprawy siekierowego mordercy. Bałam się też, że autorka powtórzy manewr z Pokrzyku i zostawi sprawę Daniela otwartą.
Pani Katarzyno, szybciutko, dalszy ciąg proszę:)

{}× 12 | link |
@Bibliotecznie
2020-12-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

"Śreżoga" to dwunasty tom serii o Lipowie. Z jednej strony można pomyśleć, że trochę już się ta saga ciągnie, ale z drugiej w każdym kolejnym tomie można znaleźć coś ciekawego i wciągającego. Zatem byłoby szkoda, gdyby autorka zakończyła definitywnie opisywanie losów bohaterów, do których już przecież zdążyliśmy się trochę przywiązać.

Tym razem papierowa wersja powieści trochę przytłacza gabarytem. 864 strony robią wrażenie. U mnie jednak ten aspekt nie wchodził w grę, ponieważ Lipowo od początku czytam w wersji elektronicznej. Lektura poszła mi szybko i w zasadzie bezboleśnie, nie licząc pomyłek w imionach bohaterów i chochlików, które umknęły redakcji i korekcie.

W tym tomie napotkacie dużo siekier, ale znajdzie się też młotek i szpikulec. Pojawi się również spora lista ofiar. Tym razem chyba padł rekord morderstw, jeśli miałabym porównywać z poprzednimi częściami. Z jednej strony ktoś mógłby uznać to za przesadne, bo w związku z tym mamy sporo wątków do ogarnięcia, ale z drugiej dzięki temu jest się nad czym zastanawiać. Z każdym kolejnym rozdziałem (a jest ich ponad 140!) trupów przybywa, a lista podejrzanych rośnie. Kombinowanie kto kogo zaciukał i dlaczego było momentami niezwykle emocjonujące.

W warstwie obyczajowej prym wieść będą emocjonalne rozterki Daniela, szczególnie, kiedy policjant dowiedział się o tym, że Emilia jednak nie popełniła samobójstwa. Momentami ten wątek był trochę męczący. Niezdecydo...

{}× 5 | link |
@kryminal_na_talerzu
2021-05-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

„Śreżoga” Katarzyny Puzyńskiej to dwunasty tom serii kryminalnej Lipowo. Fabuła toczy się dwutorowo – w roku 2018 i w roku 2020, które łączy oczywiście śledztwo w sprawie morderstwa. Tym razem jest ono o tyle dziwne, że ofiary zamiast rąk i nóg mają kurze nóżki, a i dziwne kłute rany na ciele… Akcja toczy się w środowisku firm zajmujących się budową drewnianych domów, i porusza wiele ciekawych, acz niełatwych tematów, jak oględnie mówiąc wyzysk pracowników, czy los partnerek policjantów. Oczywiście, jak przy każdym tomie, dostajemy tu też rewelacyjne portrety psychologiczne i analizy postaci – tu skupiamy się na przeżywaniu żałoby i trudach macierzyństwa, jak i poczuciu zagubienia i straty. Dzięki krótkim, przedstawionym z punktu widzenia kilku postaci rozdziałom, które kończą się zawsze tak, że i tak trzeba czytać kolejny rozdział, przez lekturę mknie się bardzo szybko, a fajny klimat okolic Brodnicy, lasów, jezior jak zawsze, mimo brutalnej zbrodni obok, jakoś tak działa kojąco. Ogólnie więc jestem z lektury bardzo zadowolona i odliczam już dni to premiery tomu trzynastego!

{}× 3 | link |
@e-ela55
2020-12-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane F/audiobook

A to się odleciało "pisareczce"

{}× 3 | Komentarze (2) | link |
@su.wiktoriaa
2020-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Zaczynając tę książkę nie do końca byłam pewna czy się we wszystkim połapie , ponieważ muszę się przyznać , że nie czytałam poprzednich części (co muszę natychmiast nadrobić!!) na szczęście autorka ma tak wspaniały styl pisania, że nie miałam problemu, żeby ogarnąć postacie i związki między nimi. Więc, jeśli ktoś z was może też ma takie obawy, to raczej tak jak ja będziecie w stanie wszystko sobie poukładać. Wiem, że jednak lepiej by było przeczytać wszystkie części po kolei, lecz opis książki tak mnie zaintrygował, że koniecznie musiałam po nią sięgnąć!
Jeśli chodzi o historię, dzieje się ona w małej społeczności, gdzie większość osób się zna, lub kiedyś miała ze sobą kontakt, przez co mamy mały zakres podejrzanych. Książka zaczyna się od znalezienia zwłok pewnego chłopaka, które są w bardzo dziwnym stanie. Przypomina to sprawę morderstwa, które działo się dwa lata wcześniej. Jednak niedaleko miejsca zabicia chłopaka, zostały popełnione kolejne dwie zbrodnie. Policja za wszelką cenę chce się dowiedzieć, kto jest sprawcą.
Bardzo spodobało mi się w książce to, że przedstawiona jest ona w dwóch ramach czasowych. Jedna historia odbywa się w 2018 roku, gdzie sprawę o zabójstwo prowadzi Emilia , natomiast druga toczy się w 2020 r. i dotyczy morderstw o których wspominałam wcześniej. Jest to świetne zagranie, ponieważ pokazuje to nam, że sprawy mają ze sobą powiązanie, i pozwala spojrzeć na oba morderstwa czasami z innej perspektywy.
W pewnym mome...

{}× 2 | link |
@Coralen
2021-05-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane ✅Kryminał, sensacja, horror, thriller.

Już trochę czasu minęło od przeczytania poprzedniego tomu, więc zaczynając kolejny musiałam się trochę cofnąć do wcześniejszych wydarzeń, żeby przypomnieć sobie to i owo.

Kolejny tom nie wnosi nic nowego - poza kontynuacją wątków znanych z wcześniejszych tomów, mamy sporo postaci, sporo komplikacji, bardzo zgmatwaną fabułę w której bywało mi się pogubić i gęsto ścielącego się trupa.

Pomimo sporej objętości (850 stron) czytało mi się fajnie i szybko. Poza kilkoma epizodami znużenia tą zawiłą inrtrygą w której już sama nie wiedziałam, kto jest kim, nie mam żadnych zastrzeżeń.

I tym czytelniczym akcentem kończę 2020 rok. A Wam drodzy znajomi i czytelnicy LC życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku, jeszcze więcej przeczytanych książek i szybkiego powrotu do normalności.🥳🥳🥳

{}× 1 | link |
@fajnaem
2020-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Upajam się powoli tą historią, żeby szybko nieskończyć. Uwielbiam Lipowo, bohaterów i autorkę za tak pięknie wymyślone historie i losy. Czekałam na tą część z niecierpliwością. Jestem w połowie, ale polecam już całym sercem.!!!

{}× 1 | link |
@etiudyliterackie
2021-01-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

O rany ile tu się działo!!!


Przez tyle stron być w tej historii to była wielka przyjemność 😃


Tak jak wcześniejsze części można było powiedzmy czytać bez znajomości poprzednich, tutaj nakłaniałabym Was jednak, żebyście chociaż wiedzieli co działo się w Pokrzyku. Zdecydowanie ułatwi Wam to poukładanie sobie wszystkich informacji, a jest tu ich całkiem sporo.


Początkowo zatapiamy się w śledztwo prowadzone przez Emilię w roku 2018, Jeden minus tego fragmentu jest taki, że w moim odczuciu jest trochę za długi. Brakowało mi kontaktu z innymi bohaterami. W zasadzie można by powiedzieć, że dostajemy oddzielną książkę o policjantce.
Kiedy czytelnik przechodzi do czasów teraźniejszych i obecnie prowadzonego śledztwa wszystko nabiera tempa i dopiero tutaj poczułam się tak jak przy poprzednich tomach.


Autorka w bardzo przystępny sposób prowadzi narrację przez co historię niemalże się połyka. Pamiętajcie, że tutaj nie chodzi tylko o stricte kryminał, mroczny, pełen grozy i trupów. Istotne są również wątki obyczajowe opisujące koleje losów naszych bohaterów (przyznaje Daniel mnie momentami irytuje, Weronika, która cały czas szuka szczęścia w miłości i moja ulubiona Klementyna Kopp, przebojowa, energiczna emerytowana policjantka - każdy bohater świetnie wykreowany, niebanalny, po prostu ich uwielbiam)


Bardzo intersesujące b...

{} | link |
@anna.szmelak
2022-01-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Hanka
2021-12-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@dorotab
2021-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
SY
2021-11-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@chyba307
2021-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Zuell_Zuell
2021-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@apo
2021-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Śreżoga. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Motylek
Motylek
Katarzyna Puzyńska
{}7.6/10
Doskonale skonstruowany kryminał, gęsta atmosfera małej społeczności i zagadki z przeszłości, któr...
Więcej czerwieni
Więcej czerwieni
Katarzyna Puzyńska
{}7.7/10
W Lipowie lato w pełni. Na polach rozpoczynają się żniwa, a w sadach dojrzewają jabłka. Młodszy asp...
Trzydziesta pierwsza
Trzydziesta pierwsza
Katarzyna Puzyńska
{}7.7/10
W Lipowie nastał świąteczny czas. Wszystko pachnie sosnowym igliwiem, a w ceglanym kościele śpiewa ...
Z jednym wyjątkiem
Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska
{}7.5/10
Czwarty tom serii o policjantach z małej wsi Lipowo. Po zimie w Lipowie nie zostało już śladu. Wios...
Utopce
Utopce
Katarzyna Puzyńska
{}7.7/10
Upalne lato tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku na zawsze pozostanie w pamięci mie...
Łaskun
Łaskun
Katarzyna Puzyńska
{}7.5/10
Kolejny, szósty tom sagi o Danielu Podgórskim, Klementynie Kopp i innych policjantach z malownicz...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl