Avatar @LetMeRead

@LetMeRead

141 obserwujących. 89 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 3 lat. Ostatnio tutaj 13 minut temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
141 obserwujących.
89 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 3 lat. Ostatnio tutaj 13 minut temu.
środa, 11 stycznia 2023

Z pamiętnika dziwnej nauczycielki

W tym tygodniu nie mam zupełnie czasu na czytanie. Planeta Piołun prawie skończona, ale na to pozostałe prawie nie mam kompletnie czasu. Tak, powiecie może, że choćby zamiast robić ten wpis, mogłabym przeczytać choć stronę. Problem w tym, że nie lubię czytać z doskoku (szczególnie książek wymagających większego skupienia) chciałabym usiąść i poświęcić na czytanie choćby godzinę - a tyle nie mam. Przy okazji - chodzi mi po głowie wpis o czytelniczych przyzwyczajeniach.

 

Nie mam więc czasu, bo dzieci mnie pochłaniają, ich sprawy (zwłaszcza) oraz ich arcydzieła (te mniej). Moi chłopcy i dziewczęta chyba zaczynają rozumieć, o co chodzi pani. W ciągu ostatniego miesiąca odkryli, że można mieć refleksję na temat własnego zachowania i nauczyli się mówić przepraszam. Oprócz tego są bardzo chętni do pomocy wszelakiej. Do nauki tak niekoniecznie, no ale. Nie można mieć wszystkiego. Na razie.

 

W ogóle lekcje polskiego w mojej klasie (pierwsza technikum) wypadają znakomicie. Oczywiście nie wszystkie jednakowo i chodzi mi konkretnie o sam ich przebieg. Lekcja się toczy, ma rytm. I o rzeźbie starożytnej da się pogadać, i o filozofii. Wiecie, w technikum, gdzie uczymy się konkretnego zawodu, to wcale nie jest takie oczywiste. Polski nie jest dla nich ważnym przedmiotem. Kiedy kilka lat temu przeszłam z gimnazjum do technikum, to był dla mnie szok. Potem zrozumiałam, że trzeba iść na kompromis, że oni mogą mieć inne priorytety. Nie znaczy to, że stałam się mniej wymagająca - ale zmieniłam metody. Uczniowie, którzy mnie tego nauczyli, stali się potem moimi ukochanymi, niemal każdą przerwę większość z nich spędzała ze mną w bibliotece. Z moją obecną klasą od początku przyjęłam metodę rozmowy - i lubię z nimi rozmawiać, bo słuchają i dyskutują. W ogóle, jak już chyba kiedyś pisałam - lekcja to właśnie rozmowa, podczas której się uczymy.

 

Tyle refleksji na dzisiaj. Idę zgłębiać malarstwo romantyczne, dla innej klasy. Planeta Piołun musi poczekać do piątku wieczorem.

 

 

 

× 33
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · 2 miesiące temu
To rzadkość, że nauczyciel chce porozmawiać z uczniami i ich słucha, gratuluję. Najczęściej odpyta, powie co ma do powiedzenia i zada zadanie domowe, na tym koniec.
× 15
@LetMeRead
@LetMeRead · 2 miesiące temu
Ja nie tylko chcę i lubię z nimi rozmawiać, wręcz uważam, że to konieczność. Właśnie wtedy uczą się najwięcej, przy okazji rozmowy.
× 12
@paulina2701
@paulina2701 · 2 miesiące temu
Uwielbiam nauczycieli chodzących na kompromisy i gotowych uczyć się od ich podopiecznych 💚
× 9
@LetMeRead
@LetMeRead · 2 miesiące temu
Inaczej się nie da pracować. :)
× 5
@paulina2701
@paulina2701 · 2 miesiące temu
Z pewnością nie da się w przyjaznych warunkach, ale zdarzają się jednostki "wszechwiedzące", uparcie trwające przy swoich wyobrażeniach (niekoniecznie sprawdzających się w rzeczywistości).
× 4
@LetMeRead
@LetMeRead · 2 miesiące temu
Oł jes, znamy takich. ;-)
× 3
@maciejek7
@maciejek7 · 2 miesiące temu
Ja też znałam taką "dziwną" nauczycielkę języka polskiego, młodzież ją wręcz uwielbiała... i język polski również. Powodzenia w swojej misji!
× 2
@adam_miks
@adam_miks · 2 miesiące temu
Pani naprawdę jest dziwna - i oby tak dalej
× 9
@LetMeRead
@LetMeRead · 2 miesiące temu
To jeden z najpiękniejszych komplementów, jakie w życiu usłyszałam. Dziękuję.
× 8
@Tanashiri
@Tanashiri · 2 miesiące temu


Jesteś naszą ulubioną nauczycielką!
× 5
@LetMeRead
@LetMeRead · 2 miesiące temu
Proszę się nie podlizywać, poprawka w sierpniu i tak będzie! :D
× 3
@mag-tur
@mag-tur · 2 miesiące temu
Tak, rozmowa jest niezmiernie ważna. Lata świetlne temu, gdy uczyłam się w LO uważałam swoją nauczycielkę j. polskiego za nieporozumienie. Gdyby nie moje zeszyty ze szkoły podstawowej i wiedza gramatyczna w nich zawarta, to poległabym na ustym pytaniu maturalnym. Tak, tak to zeszyty ze szkoły podstawowej były dla mnie drogowskazem przez całe 4 lata nauki. I tak od 3 klasy, gdy na początku roku mieliśmy zastępstwo z inną polonistką to mojej (wstyd się przyznać) życzyłam ważnych wydarzeń w życiu osobistym, które zmuszą ją do rezygnacji z dalszego nauczania. Nie była zołzą, nie była niemiła, nie zrozumcie mnie źle. Lubiłam ją jako człowieka, jednak nie jako nauczyciela. Dlatego Twoje dzieciaki mają ogromne szczęście, że posiadają takiego wspaniałego pedagoga w Twojej osobie. Życzę dalszych, mniejszych i większych, sukcesów oraz ogromu cierpliwości☺️
× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · 2 miesiące temu
Ja też miałam paru takich nauczycieli, o jakich piszesz. Do egzaminu wstępnego na studia przygotowywała mnie moja polonistka z podstawówki, nie ta ze szkoły średniej.
I dziękuję. Jest trudno, czasem koszmarnie trudno, ale są też dobre, fajne momenty. :)
× 1
@nordic.spirit
@nordic.spirit · 2 miesiące temu
Susan Sto Helit, czy to ty? :)

Dla nie czytających Pratchetta - odjazdowa nauczycielka :>
× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · 2 miesiące temu
Nie czytałam Pratchetta. :D
× 2
@anna_strzelczak
@anna_strzelczak · 2 miesiące temu
O zawsze uważałam, że dyskusja i wymiana poglądów więcej daje (na dłużej w głowie zostaje), niż słuchanie, jak nauczyciel/wykładowca czyta super nudną prezentację :) Brawo Ty :)

× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · 2 miesiące temu
Prezentację też można zrobić ciekawą (zasada: mało tekstu, dużo obrazu) i o niej rozmawiać. :)
@MichalL
@MichalL · 2 miesiące temu
Nie pamiętam czy już pytałem, uczniowie mówią do Ciebie "Pani Profesor?". Kiedy byłem w technikum, tak się wówczas tytułowało nauczyciela. Przetrwało?
× 1
@LetMeRead
@LetMeRead · 2 miesiące temu
Jakoś na początku roku szkolnego zrobiłam o tym wpis. :) Ogólnie przetrwało, starsi uczniowie mówią pani profesor, czasem potocznie sorko. Moja osobista klasa (pierwszaki) uparcie mówi do mnie proszę pani, tak po podstawówkowemu. :D Nie przeszkadza mi to, wręcz rozczula. ;-) Ale uprzedzam ich, że niektórzy nauczyciele wolą być "tytułowani". :)
× 1

Archiwum

2022

2021

2019

grudzień

(1)
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl