Niezwyciężony

Stanisław Lem
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów
Książka Niezwyciężony
Książka Niezwyciężony
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów

Opis

To powieść realizująca dziecinne marzenie ludzkości o niemal nieograniczonej potędze: tytułowa rakieta jest prawdziwym Sezamem, z którego wysypują się coraz to nowe, wspaniałe urządzenia, różnorodne pojazdy i sprzęt wojenny. (...) Kto z kim tu walczy? Podług pierwszej hipotezy załogi rakiety - ludzie z jakimś nieznanym, potężnym a chytrym przeciwnikiem. Podług hipotezy następnej i na pozór ostatecznej - ludzie z nieświadomym, nieosobowym, choć groźnym agregatem martwych mikromechanizmów. Czy jednak w istocie nie walczą tu mechanizmy pomiędzy sobą?
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7552-412-3, 9788375524123
Wydawnictwo: Agora
Serie: Światy Równoległe. Fantastyczna Kolekcja, Lem, Stanisław Lem - Dzieła, Fantastyka - Przygoda
Stron: 177
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce ( Lwów )

Stanisław Herman Lem (ur. 12 lub 13 września 1921 we Lwowie, zm. 27 marca 2006 w Krakowie) – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość po...

Książki Stanisław Lem

Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niezwyciężony i mnie zwyciężył

Długo się ze Stanisławem Lemem obwąchiwałem, zanim sięgnąłem po Niezwyciężonego. Przy tak pomnikowym pisarzu, który pozostawił po sobie olbrzymią, różnorodną, powszechnie docenianą i nie ma co ukrywać, nie najlżejszą twórczość, wybór tej pierwszej książki jest kluczowy, żeby się nie zrazić i nie o... czytaj dalej »

Niezwyciężony

Lema bardzo szanuję za jego treściwość i umiejętność stworzenia takiej atmosfery jakbyśmy czytali raport z mających faktycznie miejsce wydarzeń. Tak i jest w "Niezwyciężonym", który jest książką stosunkowo krótką i szybką w lekturze. Akcja posuwa się wartko, każdy rozdział w istotny sposób wnosi co... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@tsantsara
2019-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Fantastyka Literatura polska (1800-1990)

„Niezwyciężony”, krążownik drugiej klasy, największa jednostka, jaką dysponowała baza w konstelacji Liry, szedł fotonowym ciągiem przez skrajny kwadrant gwiazdozbioru.

Dobrze pamiętałem, czytając "Katedrę" Dukaja, że zarówno w stylu opowiadania jak i w języku kontynuuje on dobre wzory Lema. To Lema znakomity, oszczędny a zarazem bogaty język jest tu dla mnie głównym bohaterem - i wielkim odpoczynkiem od wszechobecnego dziś w mediach bełkotu i pełnego błędów językowych wielosłowia... Chłodny, niemal technicystyczny opis, odwołujący się do naukowego charakteru ekspedycji, a zarazem humanizm, jeśli chodzi o stosunek ludzi wzajem do siebie. Nie brak również emocji. Lema krytycyzm wobec antropocentryzmu. A zarazem zrozumienie, że tylko trzymając się razem, dbając o każdego człowieka załogi, można wśród niej wytworzyć wzajemne zaufanie i solidarność: "Każdy człowiek musiał wiedzieć, że inni nie zostawią go - w żadnych okolicznościach. Że można przegrać wszystko, ale trzeba mieć załogę na pokładzie - żywych i umarłych. Tej zasady nie było w regulaminie. Ale gdyby tak nie postępowano, nikt nie mógłby latać" (s.145)...

{}× 1 | link |
@Zorg
@Zorg
2013-03-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Moja ulubiona zaraz po Edenie. Za dużo techniki - fakt. Dowódca Horpach i pierwszy oficer Rohan są powtórzeniem schematu Głównego Inspektora i Porucznika ze "Śledztwa" oraz Szefa i Pirxa. Dialogi są fajne. Zwłaszcza jak uczeni mają coś powiedzieć. Kiedy Horpach zapytuje o atmosferę planety pada odpowiedź "Nie jestem specjalistą od chemii gazów." A jak Rohan pyta "Co może znaczyć ta cholerna dżungla?!" słyszy "Nie jestem jasnowidzem — odparł uczony. — Nie jestem nawet archeologiem. Myślę zresztą, że archeolog też by nic panu nie powiedział." Technika też się rozwija. W "Obłoku Magellana" był "dezintegrator", w "Edenie" miotacz antymaterii nie licząc pomniejszych gadżetów, tu zaś miotacz, świeżo wynalezione lasery oraz pole siłowe. Książka w sumie pesymistyczna, ale na pocieszenie dodam że ta podróż (jak w większości opowieści Lema) nie była by możliwa - musieli by lecieć szybciej od światła by tam dotrzeć.

{} | link |
SO
@Soanetti
2019-02-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

"Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas" - idealne określenie treści.
W końcówce mamy do czynienia z bohaterstwem nadludzkim - poświęcenie siebie dla innych, dla idei, dla zasady. Właśnie, chyba nawet bardziej dla zasady. Czy jest to właściwe? Nadludzkie czy głupie?
Jaką ja bym podjęła decyzję? Czy jest jedna słuszna odpowiedź?

{} | link |
EL
@Elzemer
2007-09-19
Przeczytane Umysł wyzwolony

Lem w jednym z ostatnich wywiadów powątpiewał o celowości wypraw kosmicznych w ogóle.Rzeczywiście:ogrom kretyńskiego wysiłku i zupełnie niepotrzebnych ofiar, jaki towarzyszył wyprawie Niezwyciężonego (szacunkowo wyprawa by była kosztowała 75 mld dolarów) musi prowadzić do konstatacji, że tego typu eksploracja jest bez sensu.

{} | link |
@Matylda_Saresta
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Co prawda słuchana powieść w Superprodukcji, dostępnej w audiotece, ale REWELACYJNA!
Pewne prawdy w niej zawarte człowiek powinien wyryć sobie na czole... i przestać udawać Stwórcę Wszechmogącego:)

Świetny klimat grozy, jak w rasowym horrorze sf:)
Polecam! Szczególnie Superprodukcję, ale książkę również!

{} | link |
@frodo
@frodo
2008-07-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Stanisław Lem

Jak dla mnie jedna z najlepszych książek Lema. Oprócz beznadziejności prób nawiązania kontaktu z obcą cywilizacją jest jednak w niej trochę nadziei na naszą lepszą przyszłość.

{} | link |
SE
@Ebol
2009-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

W sumie książka dobra, trzymała w napięciu do końca, jaka jest prawda, jednakże spodziewałem się lpeszego zakończenia, więcej fajerwerków, których mi tutaj zabrakło...

{} | link |
@piotrsiuda
@piotrsiuda
2008-09-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Fantastyka

Geniusz!!!

{} | link |
AD
@adamkicza
2020-01-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@eR_
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@waitfor_book
2019-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@IvanG
@IvanG
2019-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam 2018
@Betsy59
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Dawno temu
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam E-booki Papierowe
@fprefect
2019-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam A Stanisław Lem
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Niezwyciężony. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}