Oskar i pani Róża Schmitt Eric-Emmanuel

Okładka Oskar i pani Róża
autor:
Schmitt Eric-Emmanuel
wydawnictwo:
Znak
data wydania:
2011
ISBN:
9788324016655

Opis

"Oskar i pani Róża" to wydarzenie literackie na miarę "Małego księcia".
Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji...
"Oskar i pani Róża" to jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści Erica-Emmanuela Schmitta, znakomitego francuskiego pisarza,.. wyróżnionego w 2010 roku Le Prix Goncourt de la Nouvelle.
Książkę uzupełnia niezwykły prezent. Zawiera ona niezwykle osobistą przedmowę w formie listu napisaną specjalnie do polskich czytelników. Autor zdradza w nim, co skłoniło go do opowiedzenia niezwykłej historii Oskara i jak zmieniła ona jego życie.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Kategorie

  Beletrystyka » Psychologiczna
  Beletrystyka » Filozoficzna
  Tematyka » Literatura piękna
  Powieść. Opowiadanie. Scenariusz » Literatura » Powieść zagraniczna
  Oskar to 11 letni chłopak chory na raka. Chciałby doczekać 100 lat życia jednak wie że to niemożliwe. Pani Róża - pielęgniarka i przyjaciółka Oskara. Odsłania przed nim Boga. Tajemnice życia i śmierci. Ten mały chłopiec postanawia przeżyć życie ciesząc się chwilą....dlatego razem z Panią Różą ukł... więcej »
  Oskar ma 10 lat, ma raka, nie wierzy w Boga, jego rodzice to "kompletni debile", a jedyną osobą, która go rozumie jest ciocia Róża. To ona namawia go, by rozpoczął korespondencję z Bogiem... "Na imię mam Oskar, mam dziesięć lat, podpaliłem psa, kota, mieszkanie (zdaje się, że nawet upiekłem zł... więcej »
  Oskar i pani Róża
  Recenzent: Adelia.
  Czytając pierwsze słowa tej książki wydaje się być bardzo banalną. Ciężkie do zrozumienia sprawy zawiera w najprostszych słowach, tak by i młody czytelnik miał szansę zrozumienia. Pod tym względem jest ona idealna. Jednak patrząc z drugiej strony... Czy tego spodziewamy się po książce o dziecku, ... więcej »
  Okazuję się jednak, że tylko dzieci potrafią tak mocno złapać nas za serca. Że tylko dzieci są takie bezbronne, przez co sami tak się czujemy i chcemy w to wierzyć. Okazuję się, że postać dziecka porusza nas do głębi, na wskroś oraz umacnia nas w przekonaniu, że sami wybieramy takie decyzje dla s... więcej »
  Z zamiarem przeczytania „Oskara i Pani Róży” nosiłam się dosyć długo. Po moim pierwszym spotkaniu ze Schmittem zakochałam się w jego prozie i postanowiłam przeczytać wszystkie jego książki. Jakiś rok temu chwyciłam za „Dziecko Noego” które wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Sądzę, że obok niej n... więcej »
  Nikt tak naprawde nie wie, czym dla małego dziecka jest zbliżająca się śmierć. Ono jedno wie jakie uczucia się wtedy mieszają. Strach, nadzieja, wahania i wykorzystywanie każdej chwili, która została. To wszystko ukazuje nam Oskar kiedy przezywa swoje ostatnie chwile na tym świecie. Mieszka w szp... więcej »
  "Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy". Eric-Emmanuel Schmitt urodził się w 1960 roku w Sainte-Foy-les-Lyon. Z wykształcenia filozof. Z zamiłowania twórca teatralny i pisarz. Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Znany z pisania o ważnych sprawach w prz... więcej »
  Erice-Emmanuel Schmitt urodził się w w Sainte-Foy-les-Lyon w rodzinie sportowców. Z niewierzącego stał się człowiekiem zamiłowanym w Bogu, który mówił do niego na pustyni. To wydarzenie właśnie spowodowało, że jego książki zawierają w sobie cząstki różnych religii i nauczają czegoś nowego. Na wy... więcej »
  Odwiedziłam dzisiaj bibliotekę z gęsto zapisaną kartką książek, które chcę wypożyczyc. Nie było na niej Oskara i pani Róży. Stojąc przy biurku kontem oka poznałam okładkę drobnej książeczki leżącej na dolnej półce regału, tuż przy mnie. ...Oskar i pani Róża. Nie czytałam jeszcze recenzji na ty... więcej »
  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/zastanawiałaś się jak czuje się małe dziecko w wieku 10lat, której lekarz przekazuje wiadomość, że niedługo umrze? Co mogło czuć to dziecko gdy rodzice bali się z nim przebywać, żeby cały czas nie płakać, a jedyną osobą, która jest zawsze przy nim to obca kobieta, k... więcej »
  Już od pierwszych zdań "Oskara..." wiem,że to książka dla mnie. Książka dla zagubionych w życiu. Można powiedzieć,że trochę taki kopniak w tyłek - bo przecież inni mają gorzej niż ja. Jednak ogólny wydźwięk książki jest inny. Dla mnie to opowieść małego chłopca o urokach życia - o w... więcej »
  Oskar i Pani Róża
  Recenzent: asiekowska
  Eric-Emmanuel Schmitt-francuski powieściopisarz, dramaturg, eseista, z wykształcenia filozof, mieszkający w Belgii.Jest jednym z najpoczytniejszych francuskojęzycznych autorów na świecie. Jego książki tłumaczone są na 35 języków, a sztuki wystawiane w ponad czterdziestu krajach. Książki Schmitta... więcej »
  Przepiękna książka, podczas której łza kręci się w oku. więcej »
  Dorastanie
  Recenzent: Cornelie21
  „Oskar i Pani Róża” to opowieść przejmująca, dotykająca problemu ciężkiego i niewytłumaczalnego. Bo jak możemy pojąć, że małe dziecko musi umrzeć, że choroba zabiera mu możliwość dorastania. Jak możemy uwierzyć, że świat, w którym żyjemy, jest w stanie obchodzić się z nam w tak brutalny sposób. ... więcej »
  Wiesz, że niedługo umrzesz. Rodzice ukrywają przed tobą tą straszną prawdę. Jak wykorzystasz ostatnie dni swojego życia? Może tak jak Oskar? Przeżyjesz przez dziesięć dni swoje całe życia. Będziesz dzieckiem, nastolatkiem, starszym panem? Książka Schmitta to świetna powieść mówiąca o życiu, jak i... więcej »
  Eric-Emmanuel Schmitt urodził się w 1960 roku. Jest francuskim eseistą, powieściopisarzem i dramaturgiem. Z wykształcenia filozof. Gdy miał 11 lat, napisał swoją pierwszą powieść. Na świecie znany głównie jako twórca teatralny. Pracował także jako wykładowca filozofii. Jego dzieła są tłumaczone n... więcej »
  „[…]Zapominamy, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jak byśmy byli nieśmiertelni. […]” „Oskar i Pani Róża” to bardziej opowiadanie niż powieść w pospolitym tego słowa znaczeniu. Ale za to jakie jest to opowiadanie. Genialna historia o umieraniu, o sp... więcej »
  Niedawno miałam okazję poznać niezwykłą powiastkę filozoficzną "Oskar i pani Róża" Erica-Emmanuela Schmitta, która opowiada zapierającą dech, krótką historię dziesięcioletniego Oskara, umierającego na białaczkę. W tych ostatnich dniach towarzyszy mu wolontariuszka - pani Róża. Już pierwsze rozdzi... więcej »
  Jaka piękna okładka. Rzeczywiście. Ta książka drze serce na kawałki. Co można napisać o książce, która ma zaledwie 80 stron? Czy można w nich zmieścić wszystko to co trzeba, a nawet więcej niżby to było możliwe? Oczywiście, że się da! Oskar ma dziesięć lat. Jest chory. Ma raka. Wie, że nied... więcej »
  Oskar jest chłopcem chorym na białaczkę. Leki i operacje już nie działają, a chłopca czeka zapewne śmierć. W tych ostatnich chwilach pomaga mu pani Róża- pomagająca w szpitalu zapaśniczka. Chłopiec za jej namową zaczyna pisać listy do samego Boga. "Najciekawsze pytania wciąż pozostają pytani... więcej »
  Oskar ma dziesięć lat i jest chory na raka. Wie, że zostało mu niewiele czasu, choć nikt nie chce mu tego oświadczyć wprost, wyczuwa to w subtelnych zmianach zachowania ludzi z jego otoczenia. Prawdziwe oparcie znajduje jedynie w cioci Róży, ponoć byłej zapaśniczce, która od czasu do czasu odwied... więcej »
  "...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie za... więcej »
  Poruszanie tematu śmierci nigdy nie było proste, szczególnie gdy wiąże się z istotami niewinnymi, dziećmi. Jak zaakceptować fakt, że człowiek umiera, bez możliwości poznania wad i zalet życia, ukazując brutalność świata. Wyjaśnienie tak niesprawiedliwego losu, wymaga inteligencji, empatii oraz p... więcej »
  Książka Oskar i pani Róża była mi polecana niejednokrotnie, jednak za każdym razem odkładałam ją na później i później, aż w końcu sobie o niej przypomniałam i postanowiłam wypożyczyć z biblioteki. Wcześniej wydawało mi się, że będzie to historia trwająca ponad 300 stron i jakie było moje zdziwien... więcej »
  Dodali do kolekcji
  danielmonika
  BP
  JoeBlack
  Qavtan
  kmita
  jolmirek
  November
  naai
  Cytaty z książki+ Dodaj cytat
  Najciekawsze pytania wciąż pozostają pytaniami.

  Dodane przez Aguleczek94

  Rejestracja jest darmowa i szybka.
  Zajestruj się teraz!